Καθαρισμός

το κανω καθε 3-4 χρονια για να δω σε τι κατασταση βρίσκεται μεσα, κοντευει τα 50, να σιγουρευτω οτι δεν θα μεινει με λαδια μεσα που θα περασουν στο ξύλο. (την εχω πατήσει παλια) και καθε φορά κρατιέμαι να μην το λύσω κιαλλο γιατί δεν ειμαι σιγουρος ότι θα το μαζέψω πάλι χωρίς να σπάσω κάτι. Ο πατέρας το πήγαινε σε οπλουργό καθε 2-3 χρόνια, από τότε που το εχω εγώ μαρέσει ασχολούμαι μαζί του.
Μετά το λάδωμα φύσημα με κομφλέρ και ότι παραπανίσιο θα το πετάξει ο αέρας.
Με ψάξιμο οπτικά - στην ανάγκη με μεγενθυτικό φακό - μπορείς να τσεκάρεις τυχόν φθορές.
Δεν υπάρχουν πολλά σημεία που δεν είναι ορατά όταν ξεβιδώνεις το κοντάκι.
Δεν νομίζω να χρειάζεται τέτοιο λύσιμο εκτός και αν σε αρέσει!
 
Χθες καθάρισα το 686 και σήμερα την 301

Και τα δύο 20 άρια

Επιβεβαίωσα αυτό που πέρσι ήταν υποψία αλλά σε σύγκριση 301 ραφαελο

Η κανη της 301 καθαρίζει πολύ πιο εύκολα με το ίδιο βουρτσάκι και φάρμακο

Είναι καλύτερη η ποιότητα στην χρωμιωση?

Η παίζει ρόλο ότι μαζεύει και το πιστόνι?
 
Χθες καθάρισα το 686 και σήμερα την 301

Και τα δύο 20 άρια

Επιβεβαίωσα αυτό που πέρσι ήταν υποψία αλλά σε σύγκριση 301 ραφαελο

Η κανη της 301 καθαρίζει πολύ πιο εύκολα με το ίδιο βουρτσάκι και φάρμακο

Είναι καλύτερη η ποιότητα στην χρωμιωση?

Η παίζει ρόλο ότι μαζεύει και το πιστόνι?
Σου βγαίνει η πίστη όμως στο πιστόνι, στο μαστό της κάννης, στο εσωτερικό της πάπιας και σε ότι πασαλείβεται με κάπνα. Δηλαδή το σύμπαν όλο.
 
Να την περάσω στην βρύση;
Όχι το ξύλο στη βρύση αδερφέ. Να ήταν πλαστικό δεν θα είχες πρόβλημα. Δεν ξέρω κι αν το οποιοδήποτε CLP κάνει για το ξύλο. Να είχες μπαλιστολ θα σου έλεγα ψεκασε και σκούπισε.
 
Όχι το ξύλο στη βρύση αδερφέ. Να ήταν πλαστικό δεν θα είχες πρόβλημα. Δεν ξέρω κι αν το οποιοδήποτε CLP κάνει για το ξύλο. Να είχες μπαλιστολ θα σου έλεγα ψεκασε και σκούπισε.
Το πέρασα και με το σεσουαρ 😂
 




Για να βγάλω την κάπνα χωρίς να ξεβαψει τι να κανω
Διάβασε λίγες σελίδες πιο πίσω. Ο Σταμάτης είχε παρόμοιο θέμα και είχε χρησιμοποιήσει και βερνίκι για να καθαρίζεται και πιο έυκολα από τις κάπνες. Αν θες στείλτου ένα μήνυμα, δεν νομίζω να μην σε βοηθήσει.
 
Όχι το ξύλο στη βρύση αδερφέ. Να ήταν πλαστικό δεν θα είχες πρόβλημα. Δεν ξέρω κι αν το οποιοδήποτε CLP κάνει για το ξύλο. Να είχες μπαλιστολ θα σου έλεγα ψεκασε και σκούπισε.
Το συγκεκριμένο όπλο στο εσωτερικό μέρος της πάπιας έχει κάποια επίστρωση σαν φιλμ...δεν είναι απ ευθείας ξύλο. Απ ευθείας ξύλο είναι στα πλαϊνά τοιχώματα ψηλά. Βέβαια και εγώ το clp τυχαία το δοκίμασα και μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα
 
Αν δεν έχει επίστρωση με κάποιο είδος βερνικιου "πίνει"το ξύλο την καπνα και δεν καθαρίζει.
Θέλει όσο το δυνατόν πιο καλό καθάρισμα και ψεκασμα με βερνίκι η εφαρμογή french polish (γομαλακα) με σφουγγαρακι.
Δύο, τρια "χέρια"από το ένα η το άλλο.
Τις επόμενες φορές θα καθαρίζει πολύ εύκολα!!

Αν χρησιμοποιηθεί σπρέι,καλό είναι να μονωθουν με χαρτοταινια οι επιφάνειες που δεν θέλουμε να ψεκαστουν.
 
Back
Top