Κυνηγετικά Γιλέκα

ελα ρε,δεν μπορω να βαλω φωτογραφια τωρα ,σαν αυτο που εχουν η σκοπευτες περιπου,με κουμπωμα κλιπ ειναι που βαζεις τα φυσιγγια χυμα στην μεση το φορας ,ολοι εχουν τωρα ,υπαρχει σε παραλαγη και σε χακι.
Έψαξα στο Σκρουτζ αλλά έβγαζε ότι νανε ευχαριστώ πάντως αν το βρεις βάλε να το δω .
 
ελα ρε,δεν μπορω να βαλω φωτογραφια τωρα ,σαν αυτο που εχουν η σκοπευτες περιπου,με κουμπωμα κλιπ ειναι που βαζεις τα φυσιγγια χυμα στην μεση το φορας ,ολοι εχουν τωρα ,υπαρχει σε παραλαγη και σε χακι.
https://www.ehunter.gr/gileko-tsanta-mesis-xaki-p-5040.html
 
Χρήστο και όλοι οι υπόλοιποι ευχαριστώ πολύ, όμως ξέρετε όταν πάμε για περπατητο δεν ρίχνουμε 30 φυσίγγια η διπλή ζώνη δεν βολεύει με τπτ στο θέμα αυχένα έχω πρόβλημα πρέπει να βρω την "χρυσή" τομή.
Υπάρχουν στο εμπόριο γιλέκα με ιμάντες εσωτερικά οι οποίοι βοηθούν πάρα πολύ στη σωστη κατανομή του βάρους ειδικά οταν το γιλέκο είναι βαριά φορτωμένο πίσω και ΄΄τραβάει΄΄.Είναι λιγο πιο ακριβά απο το μέσο όρο αλλά κάνουν δουλειά.Είχα λοκάρει ενα τετοιο της Bird n Lite αλλά μου στειλε το ξαδελφακι απο την Αμερική ένα με το ίδιο συστημα της browning και πραγματικά στα ολοήμερα με βόλεψε πάρα πολύ...
 
Χρήστο και όλοι οι υπόλοιποι ευχαριστώ πολύ, όμως ξέρετε όταν πάμε για περπατητο δεν ρίχνουμε 30 φυσίγγια η διπλή ζώνη δεν βολεύει με τπτ στο θέμα αυχένα έχω πρόβλημα πρέπει να βρω την "χρυσή" τομή.
Φίλε θα σου προτείνω κάτι λίγο extreme αλλά βολικό κατ' εμε.
Αφού θες ποσότητα πυρομαχικών να έχει μαζί σου η πρόταση μου ειναι λιγο καραβανικη.‼️
Πάρε μια ζώνη με molle στρατιωτικών προδιαγραφών και με θηκες που εφαρμόζουν στα molle μπορείς να βάλεις ότι θες και όσα φυσίγγια θες.
Ελπίζω να σου εδωσα λύση ή ιδέα τι να ψάξεις.
Μην με παρεξηγήσεις για την λύση....

Είμαι καραβανα... ‼️.hair.
Τι να κάνουμε ‼️‼️‼️.big smile.

Παραφρασμένη διαφήμιση.
 
Φίλε θα σου προτείνω κάτι λίγο extreme αλλά βολικό κατ' εμε.
Αφού θες ποσότητα πυρομαχικών να έχει μαζί σου η πρόταση μου ειναι λιγο καραβανικη.‼️
Πάρε μια ζώνη με molle στρατιωτικών προδιαγραφών και με θηκες που εφαρμόζουν στα molle μπορείς να βάλεις ότι θες και όσα φυσίγγια θες.
Ελπίζω να σου εδωσα λύση ή ιδέα τι να ψάξεις.
Μην με παρεξηγήσεις για την λύση....

Είμαι καραβανα... ‼️.hair.
Τι να κάνουμε ‼️‼️‼️.big smile.

Παραφρασμένη διαφήμιση.
Ευχαριστώ πολύ
 
Με το βάρος με κόβει,ενοχλεί και εμένα που δεν έχω κάποιο θέμα σκέψου και με τσαντίζει στις βολές...Μόνο αν φορέσω καμία μπλούζα με γιακά,κουκούλα και καλύπτει λίγο το κόψιμο.
ειναι ενα προβλημα των νεοτερων κυνηγων , που εχουν καταργησει το πουκαμισο και φορανε μπουζες. Εμεις οι παλιοτεροι ειμαστε του πουκαμισου , που κραταει πιο σταθερο το λαιμο, καλυμενο για κρυο -ιδρωτα κλπ
 
Υπάρχουν στο εμπόριο γιλέκα με ιμάντες εσωτερικά οι οποίοι βοηθούν πάρα πολύ στη σωστη κατανομή του βάρους ειδικά οταν το γιλέκο είναι βαριά φορτωμένο πίσω και ΄΄τραβάει΄΄.Είναι λιγο πιο ακριβά απο το μέσο όρο αλλά κάνουν δουλειά.Είχα λοκάρει ενα τετοιο της Bird n Lite αλλά μου στειλε το ξαδελφακι απο την Αμερική ένα με το ίδιο συστημα της browning και πραγματικά στα ολοήμερα με βόλεψε πάρα πολύ...
Μπορείς να βάλεις φωτο;
 
Ξεκινώ το θέμα: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΓΙΛΕΚΑ
διότι δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο στο φόρουμ όπου να συζητείται ένα τόσο χρήσιμο "εργαλείο" το οποίο υπερβαίνει τον όρο "ένδυση" (αν νομίζει η διαχείριση πως πρέπει να μεταφερθεί στην "ένδυση" ας πράξη καταλλήλως.....)

Αφορμή γι αυτό μου έδωσε ένα χθεσινό περιστατικό σε κυνήγι αγριόχοιρου.
Χθες ξημερώματα βρισκόμουν σε καρτέρι σε απόσταση περίπου 150μ από τον δεξιό μου συγκυνηγό (κι άλλα τόσα από τον αριστερό μου)
συνθήκες:
απευθείας οπτική επαφή
χιονισμένο τοπίο (όχι όλο - μόνο τα ανήλια), ομίχλη
κοιτάω δεξιά μου δεν τον βλέπω, ενώ έχω δει να περνάει το τζιπ που τον μεταφέρει
τον καλώ στο "walkie talkie" δεν απαντάει
σε κάποια στιγμή βλέπω μια κίνηση κάτι να διασχίζει τον δρόμο στο καρτέρι του
είμαι σίγουρος 100% ότι είναι ζώο
δεν ρίχνω όχι γιατί είναι μακριιά αλλά,
1ον και κυριότερον δεν έχω αναγνωρίσει το θήραμα
2ον είναι κοντά σε άλλο καρτέρι (κι ας το νομίζω κενό) και στην ευθεία του
τον ξανα-καλώ στο "walkie talkie" κι απαντάει: "καλά δεν με βλέπεις; στον δρόμο είμαι εγώ σε βλέπω σου κάνω νοήματα!!!!"

αυτό που εξέλαβα ως ζώο ήταν τα πόδια του!!!! (παντελόνι του)

τι είχε συμβεί:
ο συγκυνηγός φορούσε ένα μπουφάν τύπου:
https://www.ergaleiogatos.gr/wp-content/uploads/2017/03/EP-BR-HJ04YL-1.jpg
φωσφοριζε κίτρινο ασφαλειίας
το οποίο μέσα στην ομίχλη και με φόντο χιόνι ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!! ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!
αυτός με έβλεπε καθαρά μέσα στα πορτοκαλί που ήμουν! εγώ όμως δεν τον έβλεπα!!!!
είδα το παντελόνι του σκουρόχρωμο να κινείται χωρίς να διακρίνω το πάνω μέρος του κορμού του


Το λοιπόν: πορτοκαλί φωσφοριζέ γιλέκο και μόνο πορτοκαλί Και όχι μόνο γιλέκο (μπουφάν , καπέλο, παντελόνι)

Το κίτρινο είναι για την οικοδομή....



Εδω πάνω στο θέμα πορτοκαλί / κυνήγι ισχύουν τα παρακάτω.
1642133597007.png


1642133647892.png
 
Του τοξοτη με τους ιμαντες εχει πολυ φαρδια ζωνη στη μεση και το ρυθμιζεις και πευτει το βαρος ποιο πολυ στη μεση .Εγω βολευτηκα πολυ δεν με κουραζει καθολου ακομα και σε ολοημερο κυνηγι. εχει και θηκες στο πλαι για 2 μπουκαλακι νεροΝομιζω 60 ευρω το ειχα παρει
 
Του τοξοτη με τους ιμαντες εχει πολυ φαρδια ζωνη στη μεση και το ρυθμιζεις και πευτει το βαρος ποιο πολυ στη μεση .Εγω βολευτηκα πολυ δεν με κουραζει καθολου ακομα και σε ολοημερο κυνηγι. εχει και θηκες στο πλαι για 2 μπουκαλακι νεροΝομιζω 60 ευρω το ειχα παρει
Βάλε συνάδελφε ένα λινκ να τι δούμε.
 
δειτε λιγο κι αυτο. Το ψιλοζαχαρωνω καιρο, κανει καλη κατανομη βαρους. Για τα φυσιγγια ομως....ισως θελει κατι ακομα
https://www.tactical-corner.gr/epic...risiaka/foxtrot-mk2-belt-rig-helikon-tex.html
Μου αρέσουν πολύ οι καινούργιες ιδέες και χαίρομαι να τις βλέπω. Λες ότι θα έχει καλή κατανομή βάρους. Εγώ βλέπω ότι όλο το βάρος θα είναι πίσω στη μέση. Ιδίως αν μπουν φυσίγγια εκεί μέσα θα έχεις ένα πολύ μεγάλο βάρος να σε τραβάει πίσω σε κάθε βήμα.
Νομίζω ότι είναι πιο κοντά στην κατηγορία σακίδιο παρά στην κατηγορία γιλέκο.
 
Μου αρέσουν πολύ οι καινούργιες ιδέες και χαίρομαι να τις βλέπω. Λες ότι θα έχει καλή κατανομή βάρους. Εγώ βλέπω ότι όλο το βάρος θα είναι πίσω στη μέση. Ιδίως αν μπουν φυσίγγια εκεί μέσα θα έχεις ένα πολύ μεγάλο βάρος να σε τραβάει πίσω σε κάθε βήμα.
Νομίζω ότι είναι πιο κοντά στην κατηγορία σακίδιο παρά στην κατηγορία γιλέκο.
Προσωμοιαζει με στρατιωτική εξάρτηση. Το βάρος διανέμεται σε ώμους και μέση. Είναι άνετο αλλά σε κυνήγι δε ξέρω αν βολρυει. Η πρόσβαση στον κύριο χώρο δεν είναι αμεση. Κυρίως για τα φυσίγγια.
 
https://www.hobbi.gr/gileko-benisport-755-p-33628.html

https://www.hobbi.gr/gileko-benisport-771-khaki-p-34177.html

Μου αρέσουν πολύ αυτά τα δύο. Το πρώτο παίρνει όλα τα φυσίγγια στις θηκες και είναι από καμβά. Το άλλο παίρνει 18 φυσ. στις θήκες και τα υπόλοιπα στις τσέπες αλλά είναι πιο ελαφρύ το ύφασμα. Και τα δύο έχουν δύο σάκκους πίσω έναν ανοικτό για τα πουλιά και ένα με φερμουάρ για νερό κλπ. Ποιο λέτε εσείς ρε παιδιά;
 
https://www.hobbi.gr/gileko-benisport-755-p-33628.html

https://www.hobbi.gr/gileko-benisport-771-khaki-p-34177.html

Μου αρέσουν πολύ αυτά τα δύο. Το πρώτο παίρνει όλα τα φυσίγγια στις θηκες και είναι από καμβά. Το άλλο παίρνει 18 φυσ. στις θήκες και τα υπόλοιπα στις τσέπες αλλά είναι πιο ελαφρύ το ύφασμα. Και τα δύο έχουν δύο σάκκους πίσω έναν ανοικτό για τα πουλιά και ένα με φερμουάρ για νερό κλπ. Ποιο λέτε εσείς ρε παιδιά;

Το δεύτερο είναι ποιο ωραίο αλλά δεν είναι πορτοκαλί. Εξαρτάται για τι κυνήγι το θες
 
Back
Top