Ιχνηλάτης Ιστρίας

Πρώτο μου "ουσιαστικό" ποστ θα ήθελα να είναι στην ενότητα ιχνηλάτες.
Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω δεθεί πολύ με αυτήν την ράτσα.
Είχα βέβαια τις ατυχίες μου, όπως να χάσω το πρώτο μου από φόλα πριν 3 χρόνια σε ηλικία 14 μηνών.
Ένα αστέρι αρσενικό το οποίο 8 μηνών βρήκε τον πρώτο λαγό και δεν ξανασταμάτησε μέχρι που μας τον έφαγε το λανέιτ...
Έπειτα μου έδωσε ένας φίλος ένα αρσενικό 2 ετών, το οποίο δεν το ήθελε επειδή κυνηγούσε τις αίγες.
Σε 6 μήνες λύθηκε το θέμα αίγα, σε βαθμό να βγαίνει από το σπιτάκι του για να κοιμηθούν τα κατσικάκια το βράδυ.
Έκανα 2 χρόνια καλή παρέα και κυνήγι μαζί του αλλά δυστυχώς τον χάσαμε και αυτόν φέτος το καλοκαίρι...
Τώρα είμαι με ένα αρσενικό 9 μηνών πολλά υποσχόμενο αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα... και μια μαϊμού θηλύκια 3 μηνών που προς το παρόν μόνο τρώει , κοπρίζει και γαβγίζει...

Αυτά!
 
σήμερα 6 ώρα πμ κατέβασα τα σκυλιά από το αυτοκίνητο σε 1 δασάκι 1000 μέτρα από το σπίτι μου. Παρότι πονάω στο γόνατο και δεν μπορώ να σταθώ όρθιος καλά καλά έπρεπε να πάω για χατήρι της μικρής που θα μου μείνει πίσω και θα φταίω εγώ...
Μπαίνουν τα σκυλιά στο δάσος σε 1 λεπτό νάτα έξω, τους μιλάω τους δίχνω ξαναμπαίνουν πάλι τα ίδια.
Δεν πάμε καλά λέω! κοπρίσανε οι σκύλοι.
Υποχρεώνομαι κουτσά στραβά και μπαίνω στο δάσος, 1 ώρα γ@μήθηκα με το πόδι μου.
Ε δε βρήκαν ντορό ούτε για δείγμα! Τρελάθηκα!
όπως γύριζα στο αυτοκίνητο βλέπω πίσω από ένα πεύκο μια ξύλινη καρέκλα!
Συμπέρασμα έφαγαν τους λαγούς στο φεγγάρι (2 λαγούς) και άφησαν την καρέκλα διότι δεν χόρτασαν και μέχρι το επόμενο θα έχει μπει άλλος λαγός μέσα να τον φάνε και αυτόν!
Αυτά!
 
Back
Top