Ιχνηλάτης Αριέγης (Ariegeois)

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας και τς εμπειρίες σας για τους ιχνηλατες Αριεγης. Έχω μια σκυλίτσα 2 χρονών, κυνηγουσε μαζί με ένα γιουρα του πατέρα μου και τν τράβηξε 3-4 φορές σε τσακάλι οπότε τώρα τν βγάζω μόνη τς, και ευτυχώς δν έχει ξαναφύγει σε τσακάλι. Τ θέμα είναι ότι δν έχει μανιωση σε λαγό και με μια παρέα που πηγαίνω για κυνήγι με καλά λαγοσκυλα δν κυνηγάει μαζί τους και μένει δίπλα μου. Είμαι νέος κυνηγός και δν έχω εμπειρία, φοβάμαι μήπως τν έκαψα. Πιστεύεται ότι υπάρχει χρόνος η λόγο ηλικίας τν έχασα;;;; (έχει πετάξει δύο φορές λαγό αλλά δν τον έχει δει για να κάνει καταδίωξη ίσως ήταν τυχαίο λόγο τς έντονης φωνής της)
 
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας και τς εμπειρίες σας για τους ιχνηλατες Αριεγης. Έχω μια σκυλίτσα 2 χρονών, κυνηγουσε μαζί με ένα γιουρα του πατέρα μου και τν τράβηξε 3-4 φορές σε τσακάλι οπότε τώρα τν βγάζω μόνη τς, και ευτυχώς δν έχει ξαναφύγει σε τσακάλι. Τ θέμα είναι ότι δν έχει μανιωση σε λαγό και με μια παρέα που πηγαίνω για κυνήγι με καλά λαγοσκυλα δν κυνηγάει μαζί τους και μένει δίπλα μου. Είμαι νέος κυνηγός και δν έχω εμπειρία, φοβάμαι μήπως τν έκαψα. Πιστεύεται ότι υπάρχει χρόνος η λόγο ηλικίας τν έχασα;;;; (έχει πετάξει δύο φορές λαγό αλλά δν τον έχει δει για να κάνει καταδίωξη ίσως ήταν τυχαίο λόγο τς έντονης φωνής της)

Να της πας σε ενα φρακτο που θα δει σιγουρα λαγο. Ολοι οι ιχνηλατες μπορουν να παρασυρθούν και να πανε σε οτι ειναι ποιο ευκολο. Είτε λεγεται τσακαλι ειτε αλεπού κτλ. Δεν ειναι ευκολο να κανει ομαδα με ξενα σκυλια οσο καλα και να ειναι. Αυτήν την εποχη οι λαγοι φεύγουν ποιο ευκολα. Ποσο μαλλον απο εναν σκυλο που φωναζει πολυ οπως τα αριεγης. Αργότερα το χειμωνα δεν σηκωνονται τοσο ευκολα και θα εχει την ευκαιρια της να δει καποιον.
 
Να της πας σε ενα φρακτο που θα δει σιγουρα λαγο. Ολοι οι ιχνηλατες μπορουν να παρασυρθούν και να πανε σε οτι ειναι ποιο ευκολο. Είτε λεγεται τσακαλι ειτε αλεπού κτλ. Δεν ειναι ευκολο να κανει ομαδα με ξενα σκυλια οσο καλα και να ειναι. Αυτήν την εποχη οι λαγοι φεύγουν ποιο ευκολα. Ποσο μαλλον απο εναν σκυλο που φωναζει πολυ οπως τα αριεγης. Αργότερα το χειμωνα δεν σηκωνονται τοσο ευκολα και θα εχει την ευκαιρια της να δει καποιον.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια σου. Θεωρείς ότι πρέπει να σταματήσω ν την βγάζω με τα σκυλιά της παρέας;;;; Πιστεύεις ότι αν πέσει σε τσακάλι θα αφήσει τον λαγό επειδή έχει κυνηγήσει παλιά ;;; Στην παρέα οι φίλοι μου λένε ν την παρατήσω αλλά εγώ πιστεύω΄ότι μπορεί να δώσει πολλά . Είναι μορφολογικά τέλεια και πολύ σκληρή.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια σου. Θεωρείς ότι πρέπει να σταματήσω ν την βγάζω με τα σκυλιά της παρέας;;;; Πιστεύεις ότι αν πέσει σε τσακάλι θα αφήσει τον λαγό επειδή έχει κυνηγήσει παλιά ;;; Στην παρέα οι φίλοι μου λένε ν την παρατήσω αλλά εγώ πιστεύω΄ότι μπορεί να δώσει πολλά . Είναι μορφολογικά τέλεια και πολύ σκληρή.

Να την παλεψεις την σκυλιτσα. Μην εγκαταλείπεις τοσο ευκολα την προσπάθεια. Τα μεγαλα σκυλια παντα τα προσφερουν ολα στο πιατο στα νεαρα. Και γιαυτο δεν παιρνουν εύκολα πρωτοβουλία. Η δικια σου είναι σε φαση που πρεπει να να βαλει τον κωλο της κατω και να δουλεψει μονη της.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια σου. Θεωρείς ότι πρέπει να σταματήσω ν την βγάζω με τα σκυλιά της παρέας;;;; Πιστεύεις ότι αν πέσει σε τσακάλι θα αφήσει τον λαγό επειδή έχει κυνηγήσει παλιά ;;; Στην παρέα οι φίλοι μου λένε ν την παρατήσω αλλά εγώ πιστεύω΄ότι μπορεί να δώσει πολλά . Είναι μορφολογικά τέλεια και πολύ σκληρή.
Φιλε καλησπερα και εγώ θα σου ελεγα να εγκαταλείψειs. Αν πηγαινειs με αλλα σκυλια και αυτα κυνηγάνε και αυτή είναι στα ποδια σου είτε εχει φοβιεs ειτε ζηλεύει παντωs αυτο δε δείχνει παθοs. H σκυλα 2 χρονών πρεπει να ξαφωλιαζει για πλακα. Στο θεμα που δεν θελειs να περνει απο πίσω καποιο απαγορευμένο αν εχει τη μυρωδιά του λαγού δεν θα την αφησει για να πάει σε κάποιο απαγορευμένο.Η μορφολογια απο μονη τηs δεν λέει τίποτα περισσότερο θα την ωφελήσει να βγαίνει συχνά στο βουνό και επιμενω βουνο και το να εχειs ορισμενεs γνωσειs να τη βοηθησειs.ΚΑΙ ΕΝΑΣ KANOΝΑΣ τα κουτάβια πρεπει να βγαίνουν μόνα τουs για να έχουν ολη την ωρα να δουλέψουν και να μην αποσπατε η προσοχη τουs.Θα σε συμβούλευα να κυνηγησειs φετοs με αυτή μοναχή τηs και στο κλείσιμο τηs αδειαs αν δεν ξεφωλιαζει κατά βούληση να ψαξειs να βρειs ενα κουτάβι που αν το έχει μεχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη θα ειναι έτοιμο. Στα δικά μου χερια σκυλοs που δεν ξεφωλιαζει δεν μένει ουτε δεκα μηνεs
 
Νίκο σε ευχαριστώ για τς συμβουλές σου. Η σκύλα είχε δώσει καλά στοιχεία και νομίζω ότι εγώ είμαι υπεύθυνος για τυχόν αστοχίες. Όταν κυνήγησε τσακάλι άρχισα να την δένω για να μην μου ξαναφύγει και την πήγαινα με το λουρί, ίσος αυτό ήταν μια αιτία που την έκανε να είναι δίπλα μου, και το αποκορύφωμα ήταν μια μέρα που είχα βγει με την παρέα η σκύλα ενός φίλου σήκωσε ένα λαγό και όταν όρμησε και η δικιά μου η σκύλα του φίλου όρμησε και άρχισε να την δαγκώνει , με αποτέλεσμα η σκυλίτσα να έρθει δίπλα μου και δεν ξαναπήγε κοντά. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο αυτά τα συμβάντα στην μετέπειτα πορεία τς. Θα ήθελα την άποψη σας
 
Νίκο σε ευχαριστώ για τς συμβουλές σου. Η σκύλα είχε δώσει καλά στοιχεία και νομίζω ότι εγώ είμαι υπεύθυνος για τυχόν αστοχίες. Όταν κυνήγησε τσακάλι άρχισα να την δένω για να μην μου ξαναφύγει και την πήγαινα με το λουρί, ίσος αυτό ήταν μια αιτία που την έκανε να είναι δίπλα μου, και το αποκορύφωμα ήταν μια μέρα που είχα βγει με την παρέα η σκύλα ενός φίλου σήκωσε ένα λαγό και όταν όρμησε και η δικιά μου η σκύλα του φίλου όρμησε και άρχισε να την δαγκώνει , με αποτέλεσμα η σκυλίτσα να έρθει δίπλα μου και δεν ξαναπήγε κοντά. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο αυτά τα συμβάντα στην μετέπειτα πορεία τς. Θα ήθελα την άποψη σας
Σαφώς και παίζουν ρόλο φίλε stavros787 ειδικά το δεύτερο περιστατικό. Όσο μπορείς μόνη της να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη.
 
Νίκο σε ευχαριστώ για τς συμβουλές σου. Η σκύλα είχε δώσει καλά στοιχεία και νομίζω ότι εγώ είμαι υπεύθυνος για τυχόν αστοχίες. Όταν κυνήγησε τσακάλι άρχισα να την δένω για να μην μου ξαναφύγει και την πήγαινα με το λουρί, ίσος αυτό ήταν μια αιτία που την έκανε να είναι δίπλα μου, και το αποκορύφωμα ήταν μια μέρα που είχα βγει με την παρέα η σκύλα ενός φίλου σήκωσε ένα λαγό και όταν όρμησε και η δικιά μου η σκύλα του φίλου όρμησε και άρχισε να την δαγκώνει , με αποτέλεσμα η σκυλίτσα να έρθει δίπλα μου και δεν ξαναπήγε κοντά. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο αυτά τα συμβάντα στην μετέπειτα πορεία τς. Θα ήθελα την άποψη σας
Δεν έχει σημασία το λουρί η σκύλα κοντά σου νιωθει σιγουριά είναι πολύ μικρή ακόμα για να ανοίγεται σε έρευνα μόνη τηs.Ολα αυτά που αναφέρειs είναι η τρανή απόδειξη ότι τα κουτάβια θέλουν μόνα τουs. Λοιπόν επειδή έχω καταλάβει ότι τη γουσταρευεσαι δωστηs αυτή τη χρονιά οπωs σου ξαναείπα προσπάθησε να την αγριέψει με ένα κουνέλι εκεί που είναι δεμένη και μετά πήγαινε την βράδυ χωριs φεγγάρι και αφού εντοπίσει με το φακό ένα λαγο αστην πίσω του αυτό να γίνει 1 2 φορεs όχι παραπάνω θα δειs μετά μια διαφορετική σκυλα
 
Καλησπερα, περισοτερο απο συμπτωση και λιγοτερο απο περιεργεια βρεθηκα να κυνηγαω τα τρια τελευταια χρονια με ενα ζευγαρι Αριεγης.Εχοντας ακουσει διαφορα για τα γαλλικα οπως οτι δεν εχουν πρωτοβουλια ,δεν ξεφωλιαζουν,κολλανε στον ντορο ,κυνηγανε μονο σε ομαδα εχω να πω οτι ολα αυτα δεν ισχυουν .Να σημειωσω οτι τα σκυλια τα ξεκινησα μονος μου και ειναι τα πρωτα καθαροαιμα σκυλια που εχω τριαντα χρονια που κυνηγαω λαγο. Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο φιλους λαγαδες και για αλλες ρατσες.
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια σου. Θεωρείς ότι πρέπει να σταματήσω ν την βγάζω με τα σκυλιά της παρέας;;;; Πιστεύεις ότι αν πέσει σε τσακάλι θα αφήσει τον λαγό επειδή έχει κυνηγήσει παλιά ;;; Στην παρέα οι φίλοι μου λένε ν την παρατήσω αλλά εγώ πιστεύω΄ότι μπορεί να δώσει πολλά . Είναι μορφολογικά τέλεια και πολύ σκληρή.

Το σκυλι μεγαλωσε....εκανες και αρκετα λαθη....Κανεις ομως δεν σε ''δικαζει''.....
Εγω στην θεση σου....αρχη σεζον σκοτωσε λαγο...λιωσε το κεφαλι του και δοστου να φαει το μυαλο...
Ανοιξε τον να φαει και τα εντοσθια....
Αν μετα απο αυτο δεν ξεκινησει το σκυλι ....δεν θα παρει τα ''επανω του'' ποτέ !!!
 
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας και τς εμπειρίες σας για τους ιχνηλατες Αριεγης. Έχω μια σκυλίτσα 2 χρονών, κυνηγουσε μαζί με ένα γιουρα του πατέρα μου και τν τράβηξε 3-4 φορές σε τσακάλι οπότε τώρα τν βγάζω μόνη τς, και ευτυχώς δν έχει ξαναφύγει σε τσακάλι. Τ θέμα είναι ότι δν έχει μανιωση σε λαγό και με μια παρέα που πηγαίνω για κυνήγι με καλά λαγοσκυλα δν κυνηγάει μαζί τους και μένει δίπλα μου. Είμαι νέος κυνηγός και δν έχω εμπειρία, φοβάμαι μήπως τν έκαψα. Πιστεύεται ότι υπάρχει χρόνος η λόγο ηλικίας τν έχασα;;;; (έχει πετάξει δύο φορές λαγό αλλά δν τον έχει δει για να κάνει καταδίωξη ίσως ήταν τυχαίο λόγο τς έντονης φωνής της)
Καλησπέρα Σταύρο, ο ιχνηλάτης της Αριεγης είναι σε γενικές γραμμές (Υπάρχουν εξαιρέσεις) αγγελαιο ζώο που σημαίνει ότι αποδίδει καλύτερα μέσα σε αγγελη. Αυτό σημαίνει ότι γενετικά κρύβει μια μειωμένη αίσθηση πρωτοβουλίας να ανοιχτεί μόνο του με συνέπεια την εκδήλωση αυτής της ανασφάλειας και της επιστροφής στα πόδια του αφεντικού. Αυτό με την ενηλικίωση και την πολύ εκπαίδευση μόνο στο βουνό παρέρχεται αρκει κι εσυ σαν κυναγωγος να κάνεις κάποια σωστά βηματα...όπως εκεί που το λύνεις εκεί να κάθεσαι...μην μετακινείσαι συνεχώς...κλπ κλπ....με την πολύ δουλειά και εξόδους και καθώς θα ενηλιωκεται θα αρχίσει να ανοιγεται ολοένα και περισσότερο...εκεί μετά θα την συνεπάρει η μυρωδιά του θηραματος και στο μυαλό του θα έχει να ακολουθήσει την μυρωδιά.να ντοριασει να διωξει...Αυτό βέβαια συνεπάγεται ότι το σκυλί έχει πάθος και δουλεύει μόνο του....πότε δεν το παρατάμε...πάντα ο όμως ισχυει ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο....καλή συνέχεια.Φιλικά.
 
Καλησπερα, περισοτερο απο συμπτωση και λιγοτερο απο περιεργεια βρεθηκα να κυνηγαω τα τρια τελευταια χρονια με ενα ζευγαρι Αριεγης.Εχοντας ακουσει διαφορα για τα γαλλικα οπως οτι δεν εχουν πρωτοβουλια ,δεν ξεφωλιαζουν,κολλανε στον ντορο ,κυνηγανε μονο σε ομαδα εχω να πω οτι ολα αυτα δεν ισχυουν .Να σημειωσω οτι τα σκυλια τα ξεκινησα μονος μου και ειναι τα πρωτα καθαροαιμα σκυλια που εχω τριαντα χρονια που κυνηγαω λαγο. Γενικα θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο φιλους λαγαδες και για αλλες ρατσες.
Καλησπέρα, πάντα η εξαίρεση δεν επιβεβαιώνει τον κανόνα, είναι πολύ θετικό το γεγονός σαν πρώτη φορά κάτοχος Αριεγης να λέτε τόσο θετικά πράγματα....θα μπορούσαμε να έχουμε μια επικοινωνία τηλεφωνική...με ενδιαφέρει απόλυτα η άποψης σας επί του θέματος όντας κάτοχος Αριεγης εδώ και 10 χρόνια...αναμένω μήνυμα σας ευχαριστώ!!
 
Back
Top