Ιστορίες, γεγονότα & περιπέτειες επιβίωσης που εχουμε ζήσει στο βουνό και στη θάλασσα.

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι σίγουρα όλοι μας θα έχουμε βιώσει κάποια-ιες φορές δύσκολες και περιπετειώδεις στιγμές στις εξορμήσεις μας στη φύση.Ειτε αυτές ήταν μικρής επικινδυνότητας είτε μεγαλύτερης.Θα παραθέσω κάποιες περιπτώσεις που εχω βιώσει προς αποφυγήν και προς εκπαιδευτικούς λόγους προς ολους μας.Γιατι ως γνωστόν και ευκολος κατανοητό γινόμαστε καλύτεροι μαθαίνοντας απο τα λάθη και βιώματά μας.
 
Ξεκινώ με μια περιπέτεια που ειχα στα βουνα της Βοιωτίας.Χειμωνας ηταν και ειχα δει το καιρο οπου ξεκίναγε χιονόπτωση με το ξημέρωμα μιας Κυριακής οπου αποφάσισα να παρω την ποιντερινα μου και να παω σε ενα σημειο να ψαξω για μπεκάτσες πραγματι εφτασα στο σημειο λιγο πριν ξημερώσει και οτι ξεκίνησε να χιονίζει βγηκα εξω με το σκυλι ψαξαμε για μπεκατσα η χιονόπτωση ολο και δυναμωσε και μεσα σε μιση ωρα εχει ηδη 10-15 πόντους χιονι.Τοτε λοιπον ειπα παμε για το αμαξι να φυγουμε σιγα σιγα γτ ολοενα και δυνάμωνε, μπαινω στο αμαξι (χωρίς αλυσίδες!) Και ξεκιναω σιγα σιγα οπου στο ισωμα ευτυχώς πηγαιναμε μια χαρα ελα που στη πρώτη ανηφόρα δεν ανεβαίναμε με τίποτα...(η χιονόπτωση εξακολουθεί να δυναμωνει οσο περναει η ωρα)...παιρνω στροφη να παω απο την αλλη μερια του δρομου να βγω τουλάχιστον απο το χωματόδρομο προς τα βορειότερα χωρια... πράγματι γύρισα και ξεκινησα προς την αντίθετη κατεύθυνση το τονιζω η χιονόπτωση οχι μονο δεν σταματα ολοενα και δυναμώνει...προχωραω περναω το σημείο που ημουν το πρωί συνεχίζω αντίθετα και φτανω σε ενα ρεμα οπου πρεπει να περασω το νερο και να συνεχίσω σε μια αλλη ανηφορα ακομα πιο δύσκολα απο την περασμένη με αποτελυοπως καταλαβαίνετε να μην παει εχω συνειδητοποιήσει οτι εχω εγκλωβιστεί σε ενα δρομο που δεν υπαρχει διαφυγή και η χιονόπτωση συνεχίζει απτόητη και αυξανόμενη με αποτέλεσμα να εχει ηδη 30 ποντους χιονι μετα απο σχεδον μιάμιση ωρα εγω με το σκυλι και το αυτοκίνητο να μην μπορω να παω πουθενα στη κυριολεξία...και ειπα θα ζητησω βοήθεια απο το κινητό μάταιο ομως δεν ειχε καθολου σημα... ψυχραιμία... αφήνω το αμαξι με το σκυλι μεσα με ελάχιστα το πισω παράθυρο ανοιχτό και με μπουφαν αδιάβροχο γάντια σκουφο τα παντα ολα ξεκινω με τα ποδια να βγω σε καποιο κεντρικο δρομο μπας και βρω καποια βοήθεια...Αφου εχω περπατησει στη χιονοθύελλα με ηδη κοντα μισο μετρο χιονι καποια στιγμη περπατώντας βλεπω αχνα να με πλησιαζει ενας βοσκός με ενα αγριο τσοπανοσκυλο απο την αντίθετη πορεία απο εμενα και λεω αυτο μου έλλειπε τωρα να με φαει το τσοπανόσκυλο πάραυτα δεν με πειραξε καθολου ισα ισα με πλησίασε ευλαβικά και ο ιδιος ο βοσκός μου ειπε "που βρεθηκες εσυ εδω ετσι μονος σου τι κανεις?"του λεω το και το και μου σε ακομα 6 χιλιόμετρα απο εδω ειναι το χωριο πήγαινε οπως πας και θα πας στη πλατεία του χωριου και θα βρεις ενα κύριο που πινει καφε αυτος θα οργανώσει μηχανημα να ανοιξουν οι δρομοι πραγματικά περπατησα οσο ειπε και φτανοντας στο χωριο πηγα στο καφενείο και αφου με ειδαν οι άνθρωποι οπως με ειδαν μετα απο λιγο ήρθε αυτος ο κυριος και μου λεες πρέπει να ανοιξω τους κεντρικούς δρόμους πρωτα και μετα θα ερθω απο την πισω μερια να σε τραβήξω....οπως καταλαβαίνετε επρεπε να παω παλι πισω να δω το σκυλι και το αμαξι και να τον περιμενω να ερθει εκει στην ερημια μονος μου με πανω απο μισο μετρο χιονι ...😱με τα πολλα και μετα την φιλοξενία και περιποιηση των χωριανων τσιπουρα καφε και κολατσιό (να τους εχει καλα ο θεος τους ανθρώπους) γυρισα πισω και βρήκα σχεδον θαμμένο το αμάξι μπαιω μεσα βλεπω το σκυλι κοιμωταν ησυχα ευτυχως βαζω μπροστά δεν μπορουσε ουτε το καλοριφέρ να ζεστανει το αμαξι και η χιονόπτωση το ιδιο βγηκα εξω αναψα φωτια διπλα σε ενα ξωκλήσι που καταφερα να παω το αμαξι πριν γινει το χιονι τοσο πολυ και σχεδον μετα απο μιαμιση ακομα ωρα βλεπω μεσα στην χιονοθύελλα το JCB να με πλησιάζει σαν από μηχανής Θεός με έδεσε και με τραβηξε αφου μαζε ανοιγε και το δρομο...IMG-28787cd49ee847a4fa54ff01c1aef7f5-V.jpg
Εδω ηταν οταν αφησα το αμαξι να παω με τα ποδια να βρω βοήθεια...

Ηθικό δίδαγμα
Ποτέ χωρις αλυσίδες
Και περιμένω και απο εσας τις απόψεις και σχόλια σας...
Ητανε πραγματικα παρα πολυ δυσκολο αυτα τα σχεδον 10 χιλιομετρα πήγανε ελα μεσα στη χιονοθύελλα...
 
Last edited:
Ξεκινώ με μια περιπέτεια που ειχα στα βουνα της Βοιωτίας.Χειμωνας ηταν και ειχα δει το καιρο οπου ξεκίναγε χιονόπτωση με το ξημέρωμα μιας Κυριακής οπου αποφάσισα να παρω την ποιντερινα μου και να παω σε ενα σημειο να ψαξω για μπεκάτσες πραγματι εφτασα στο σημειο λιγο πριν ξημερώσει και οτι ξεκίνησε να χιονίζει βγηκα εξω με το σκυλι ψαξαμε για μπεκατσα η χιονόπτωση ολο και δυναμωσε και μεσα σε μιση ωρα εχει ηδη 10-15 πόντους χιονι.Τοτε λοιπον ειπα παμε για το αμαξι να φυγουμε σιγα σιγα γτ ολοενα και δυνάμωνε, μπαινω στο αμαξι (χωρίς αλυσίδες!) Και ξεκιναω σιγα σιγα οπου στο ισωμα ευτυχώς πηγαιναμε μια χαρα ελα που στη πρώτη ανηφόρα δεν ανεβαίναμε με τίποτα...(η χιονόπτωση εξακολουθεί να δυναμωνει οσο περναει η ωρα)...παιρνω στροφη να παω απο την αλλη μερια του δρομου να βγω τουλάχιστον απο το χωματόδρομο προς τα βορειότερα χωρια... πράγματι γύρισα και ξεκινησα προς την αντίθετη κατεύθυνση το τονιζω η χιονόπτωση οχι μονο δεν σταματα ολοενα και δυναμώνει...προχωραω περναω το σημείο που ημουν το πρωί συνεχίζω αντίθετα και φτανω σε ενα ρεμα οπου πρεπει να περασω το νερο και να συνεχίσω σε μια αλλη ανηφορα ακομα πιο δύσκολα απο την περασμένη με αποτελυοπως καταλαβαίνετε να μην παει εχω συνειδητοποιήσει οτι εχω εγκλωβιστεί σε ενα δρομο που δεν υπαρχει διαφυγή και η χιονόπτωση συνεχίζει απτόητη και αυξανόμενη με αποτέλεσμα να εχει ηδη 30 ποντους χιονι μετα απο σχεδον μιάμιση ωρα εγω με το σκυλι και το αυτοκίνητο να μην μπορω να παω πουθενα στη κυριολεξία...και ειπα θα ζητησω βοήθεια απο το κινητό μάταιο ομως δεν ειχε καθολου σημα... ψυχραιμία... αφήνω το αμαξι με το σκυλι μεσα με ελάχιστα το πισω παράθυρο ανοιχτό και με μπουφαν αδιάβροχο γάντια σκουφο τα παντα ολα ξεκινω με τα ποδια να βγω σε καποιο κεντρικο δρομο μπας και βρω καποια βοήθεια...Αφου εχω περπατησει στη χιονοθύελλα με ηδη κοντα μισο μετρο χιονι καποια στιγμη περπατώντας βλεπω αχνα να με πλησιαζει ενας βοσκός με ενα αγριο τσοπανοσκυλο απο την αντίθετη πορεία απο εμενα και λεω αυτο μου έλλειπε τωρα να με φαει το τσοπανόσκυλο πάραυτα δεν με πειραξε καθολου ισα ισα με πλησίασε ευλαβικά και ο ιδιος ο βοσκός μου ειπε "που βρεθηκες εσυ εδω ετσι μονος σου τι κανεις?"του λεω το και το και μου σε ακομα 6 χιλιόμετρα απο εδω ειναι το χωριο πήγαινε οπως πας και θα πας στη πλατεία του χωριου και θα βρεις ενα κύριο που πινει καφε αυτος θα οργανώσει μηχανημα να ανοιξουν οι δρομοι πραγματικά περπατησα οσο ειπε και φτανοντας στο χωριο πηγα στο καφενείο και αφου με ειδαν οι άνθρωποι οπως με ειδαν μετα απο λιγο ήρθε αυτος ο κυριος και μου λεες πρέπει να ανοιξω τους κεντρικούς δρόμους πρωτα και μετα θα ερθω απο την πισω μερια να σε τραβήξω....οπως καταλαβαίνετε επρεπε να παω παλι πισω να δω το σκυλι και το αμαξι και να τον περιμενω να ερθει εκει στην ερημια μονος μου με πανω απο μισο μετρο χιονι ...😱με τα πολλα και μετα την φιλοξενία και περιποιηση των χωριανων τσιπουρα καφε και κολατσιό (να τους εχει καλα ο θεος τους ανθρώπους) γυρισα πισω και βρήκα σχεδον θαμμένο το αμάξι μπαιω μεσα βλεπω το σκυλι κοιμωταν ησυχα ευτυχως βαζω μπροστά δεν μπορουσε ουτε το καλοριφέρ να ζεστανει το αμαξι και η χιονόπτωση το ιδιο βγηκα εξω αναψα φωτια διπλα σε ενα ξωκλήσι που καταφερα να παω το αμαξι πριν γινει το χιονι τοσο πολυ και σχεδον μετα απο μιαμιση ακομα ωρα βλεπω μεσα στην χιονοθύελλα το JCB να με πλησιάζει σαν από μηχανής Θεός με έδεσε και με τραβηξε αφου μαζε ανοιγε και το δρομο...View attachment 61098
Εδω ηταν οταν αφησα το αμαξι να παω με τα ποδια να βρω βοήθεια...

Ηθικό δίδαγμα
Ποτέ χωρις αλυσίδες
Και περιμένω και απο εσας τις απόψεις και σχόλια σας...
Ητανε πραγματικα παρα πολυ δυσκολο αυτα τα σχεδον 10 χιλιομετρα πήγανε ελα μεσα στη χιονοθύελλα...
Σε κυνήγι αυθημερόν δεν μου έχουν συμβεί τοσο επικίνδυνες καταστάσεις αιφνιδιαστικά, ώστε να βρεθώ σε κατάσταση επιβίωσης. Σε μοναχικά κυνήγια με διανυκτέρευση που έκανα ναι, τα έχω βρει σκούρα, όμως ήμουν προετοιμασμένος για διανυκτέρευση έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι να κουβαλάς πάντα πάνω σου μερικά πράγματα για τέτοιες καταστάσεις. Δεν χρειάζεται να μάθει κανείς πόσο δύσκολα ανάβει φωτιά (αν ανάψει) βρεγμένος μέχρι το κόκκαλο (γιατί δεν ήθελε να κουβαλά ένα μικρό αδιάβροχο ποντσο στο γιλέκο) και τρέμοντας σα να έχει Parkinson από το κρύο.
 
Όλοι όσοι κυνηγάμε πρέπει να έχουμε κάποια βασικά πράγματα στο αυτοκίνητο με αφορμή το τι έπαθε ο συνάδελφος .Σας λέω έχοντας αλλάξει αυτοκίνητα και κουρσες και τζιπ πάντα τι έχω μέσα,μόνιμα κυκλοφορώντας και στην πόλη.Συρματοσκοινο ή σχοινί ρυμούλκησης ικανό για φορτηγό όχι ιχ, Σετ με εργαλεία πλήρης,κομπρεσερακι αέρα και μακαρόνια επισκευής ελαστικού ,καλώδια για ρευμα, 2/3 ζυγαριά γάντια ένα σκερπανι, και ένα καπνογόνο αλυσίδες όταν είναι χειμώνας μόνο και ένα κομμάτι μεγάλο σχοινί το οποίο μπορεί να τυλιχτεί ανάλογα τη ζάντα και στο λάστιχο που έχει κίνηση και να σε τραβήξει κάπως αλλά να κάνει καθώς σε ένα βαθμό χρέη αλυσίδας τυλίγοντας το γύρω γύρω από τα κένα της ζάντας ,και ένα WD40 ,και νερό ,Κονονικα χρειάζεται και μια σακούλα παξιμάδια και ένα μπουκάλι τσίπουρο .
 
Ξέχασα έχω και ένα σωληνάκι βενζίνης γιατί στην Alfa Romeo που έχω τώρα δουλεύει όλο γκάζι μου έχει χαλάσει δύο φορές τη μία έμεινα αλλά δεν ξαναγίνεται το αλλάζω μπαμ μπαμ μου χάλασε και πριν λίγο καιρό στο χωριό και το αντικατέστησα άμεσα.
 
Όλοι όσοι κυνηγάμε πρέπει να έχουμε κάποια βασικά πράγματα στο αυτοκίνητο με αφορμή το τι έπαθε ο συνάδελφος .Σας λέω έχοντας αλλάξει αυτοκίνητα και κουρσες και τζιπ πάντα τι έχω μέσα,μόνιμα κυκλοφορώντας και στην πόλη.Συρματοσκοινο ή σχοινί ρυμούλκησης ικανό για φορτηγό όχι ιχ, Σετ με εργαλεία πλήρης,κομπρεσερακι αέρα και μακαρόνια επισκευής ελαστικού ,καλώδια για ρευμα, 2/3 ζυγαριά γάντια ένα σκερπανι, και ένα καπνογόνο αλυσίδες όταν είναι χειμώνας μόνο και ένα κομμάτι μεγάλο σχοινί το οποίο μπορεί να τυλιχτεί ανάλογα τη ζάντα και στο λάστιχο που έχει κίνηση και να σε τραβήξει κάπως αλλά να κάνει καθώς σε ένα βαθμό χρέη αλυσίδας τυλίγοντας το γύρω γύρω από τα κένα της ζάντας ,και ένα WD40 ,και νερό ,Κονονικα χρειάζεται και μια σακούλα παξιμάδια και ένα μπουκάλι τσίπουρο .
Στο αυτοκίνητο αυτά που γράφεις Γιάννη είναι απαραίτητα, μαζί με ένα φαρμακείο και έναν πυροσβεστήρα καλό, γιατί οι περισσότεροι έχουν ληγμένο. Το θέμα είναι αν δεν βρεις το αυτοκίνητο, αν είσαι πολύ μακριά από αυτό και είσαι τραυματισμένος ή αν πρέπει να το εγκαταλείψεις τι γίνεται; Μερικά πράγματα πρέπει να είναι μόνιμα στο γιλέκο - τσάντα. Με έχει απασχολήσει πολύ αυτό γιατί συνήθως κυνηγάω μόνος μου και περπατάω πολύ. Όποτε εύκολα αν είχα κάποιο τραυματισμό, θα με εύρισκε αρκετά χιλιόμετρα μακριά από το αυτοκίνητο. Φυσικά πάνω μας δεν γίνεται να κουβαλάμε πολύ βάρος, οπότε υπάρχει περιορισμός. Εδώ ο συνάδελφος χρειάστηκε να περπατήσει χιλιόμετρα μέσα στο χιόνι, για να φτάσει στο χωριό να καλέσει βοήθεια. Θα μπορούσε να του είχε συμβεί οτιδήποτε σε αυτή τη διαδρομή και θα τον εύρισκε μόνο, υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες και μακριά από το αυτοκίνητο. Ευτυχώς που όλα πήγαν καλά.
 
Επάνω μου έχω μόνο νερό έναν επίδεσμο και το παρακάτω πολυεργαλειο.Που είναι ακριβουτσικο αλλά είναι δώρο παραγγελία αυθεντικό
Τα καλύτερα υλικά για ταχύτερο και ευκολότερο άναμμα φωτιάς ( σπινθηριστες δεν ενδείκνυται) , ένα αδιάβροχο, ένα μπουκαλάκι νερό, ένα ελαφρύ και πολύ κοφτερό σουγιαδακι, σφυρίχτρα και κάτι πολύ ελαφρύ για φαγητό επιβάλλεται να είναι πάνω μας, παντού και πάντα. Ξέρω ότι θα μπορούσα να έχω κι άλλα πράγματα, αλλά καλύτερα λίγα, καλα και πάντα μαζί σου, παρά ένα βαρύ πακέτο που θα μείνει στο αυτοκίνητο.
 
Back
Top