Ιατρικα θεματα

Υφολικη ρηξη ΠΧΣ εδω και μια βδομαδα.
Εχω πρησμενο γονατο, περπαταω κανονικα, που και που νιωθω καμια σουβλια.
Ο γιατρος μου ειπε σηκωνω επεμβαση αλλα το παμε και συντηρητικα.
Ακουω γνωμες, εμπειριες και συμβουλες @Dr V ...
 
Υφολικη ρηξη ΠΧΣ εδω και μια βδομαδα.
Εχω πρησμενο γονατο, περπαταω κανονικα, που και που νιωθω καμια σουβλια.
Ο γιατρος μου ειπε σηκωνω επεμβαση αλλα το παμε και συντηρητικα.
Ακουω γνωμες, εμπειριες και συμβουλες @Dr V ...
Καταρχην περαστικα,
εγω Γιάννη θα ελεγα να ξεκινησεις συντηρητικα και αν δεν δεις βελτιωση, πας για χειρουργειο.
 
Υφολικη ρηξη ΠΧΣ εδω και μια βδομαδα.
Εχω πρησμενο γονατο, περπαταω κανονικα, που και που νιωθω καμια σουβλια.
Ο γιατρος μου ειπε σηκωνω επεμβαση αλλα το παμε και συντηρητικα.
Ακουω γνωμες, εμπειριες και συμβουλες @Dr V ...
Περαστικά Γιάννη
 
Και κάτι ακόμα ....Η ρήξη του προσθιου χιαστού συνδέσμου...όπως λέγεται δεν επουλωνεται από τον οργανισμό και ανάλογα την δραστηριότητα που κάνεις και την κατηγορία τις ρήξης αποφασίζεις τι κάνεις...
 
Όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο Γιάννης ρήξη του προσθιου χιαστού συνδέσμου δεν επουλωνεται. Σαφώς και με συντηρητική αγωγή και μετά από αρκετό διαστημα και ασκήσεις , χάσιμο βάρους θα είσαι πολύ καλύτερα αλλά το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει.
Ειδικοί για αυτό είναι μόνο οι γιατροί. Βρες κάποιον που θα εμπιστευτείς και θα συνεκτιμήσει την όλη κατάσταση, την ηλικία σου, το βάρος σου , τα θέλω σου για τα επόμενα χρόνια και άκουσε τον.
Θεωρώ ότι μετά από μαγνητική έχει διαγνωσθεί η κατάσταση στο γόνατο σου...
 
Όπως πολύ σωστά έγραψε κι ο Γιάννης ρήξη του προσθιου χιαστού συνδέσμου δεν επουλωνεται. Σαφώς και με συντηρητική αγωγή και μετά από αρκετό διαστημα και ασκήσεις , χάσιμο βάρους θα είσαι πολύ καλύτερα αλλά το πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει.
Ειδικοί για αυτό είναι μόνο οι γιατροί. Βρες κάποιον που θα εμπιστευτείς και θα συνεκτιμήσει την όλη κατάσταση, την ηλικία σου, το βάρος σου , τα θέλω σου για τα επόμενα χρόνια και άκουσε τον.
Θεωρώ ότι μετά από μαγνητική έχει διαγνωσθεί η κατάσταση στο γόνατο σου...
Ναι, η μαγνητικη εδειξε οτι ο πχσ ειναι κομενος.
Ο γιατρος μου προτεινε να το παμε συντηριτικα και με ενδυναμωση του ποδιου.
Θεωρει οτι δεν θα εχω προβλημα ουτε με δουλειες (μηλα, καρυδια, καστανα,ελιες) ουτε με κυνηγι, αρκει να γινει ενδυναμωση, να μη τρεχω λεει στα ζαβα και να φοραω επιγονατιδα.
Ειναι λεει μια επεμβαση που μπορει να γινει και μετα απο 2-3 χρονια.
Το θεμα ειναι οτι μια βδομαδα πριν τον εκοψα (το περασμενο Σαββατο) και σημερα δεν νιωθω κατι, λες και δεν εχει συμβει τιποτα. Εχει φυγει το πρηξιμο.
Ξεκιναω αυριο φυσιοθεραπειες και βλεπουμε.
 
Γιάννη μη χαλαρώνεις, το έχω πάθει..
Δεν συμφωνώ με τη γνώμη του γιατρού, αυτά που κάνουμε εμείς δεν είναι εύκολα.
Έτσι μου είπε κι εμένα, το άφησα και το ξαναπαθα 4 φορές σε ένα μήνα, όλες στο κυνήγι. Σε ξεγελάει επειδή δεν πονάς καθόλου, νοιώθεις ότι δεν έχεις τίποτα και την πατάς εύκολα εκεί που δεν το περιμένεις.
Βέβαια κάθε καινουρια φορά που το παθαίνεις από εδώ και μπρος θα είναι πολύ πιο εύκολα από την πρωτη, πολύ λιγότερος πόνος και πολύ πιο γρήγορη αποκατάσταση, να φανταστείς ότι την 4η φορά που το έπαθα σηκώθηκα σε 10 λεπτά και περπάτησα μόνος μου μέχρι το αυτοκίνητο.
Δεν είναι όμως δουλειά αυτό, κάθε τρεις και λίγο το ίδιο πράγμα, στο κυνήγι πάμε για να περάσουμε ωραία, όχι για να έχουμε το νου μας μην πατήσουμε στη λακκούβα.
Εγώ έκανα επέμβαση με μόσχευμα δικό μου και 15 χρόνια τώρα αυτό το γόνατο είναι καλύτερο το άλλο.
Σε κάθε περίπτωση, αν αποφασίσεις να αποφύγεις την επέμβαση να είσαι πολύ προσεκτικός και πότε μόνος σου σε κυνήγι.....
 
Υφολικη ρηξη ΠΧΣ εδω και μια βδομαδα.
Εχω πρησμενο γονατο, περπαταω κανονικα, που και που νιωθω καμια σουβλια.
Ο γιατρος μου ειπε σηκωνω επεμβαση αλλα το παμε και συντηρητικα.
Ακουω γνωμες, εμπειριες και συμβουλες @Dr V ...
Περαστικά Γιάννη
 
Υφολικη ρηξη ΠΧΣ εδω και μια βδομαδα.
Εχω πρησμενο γονατο, περπαταω κανονικα, που και που νιωθω καμια σουβλια.
Ο γιατρος μου ειπε σηκωνω επεμβαση αλλα το παμε και συντηρητικα.
Ακουω γνωμες, εμπειριες και συμβουλες @Dr V ...
Περαστικά και να προσέχεις, όχι απότομες κινήσεις. Πριν δυο-τρία χρόνια γνωστός μου με ολική ρήξη ΠΧΣ έκανε θεραπεία με βλαστοκύτταρα, σχεδόν ένα εξάμηνο. Απ΄ ότι ξέρω δεν έχει πλέον πρόβλημα. Ρώτα τον/την γιατρό σου, ίσως είναι κάτι που βοηθά.
 
Back
Top