Η αξιολογηση μιας τουφεκιας

Θα σου ζητούσα το πρωτότυπο αλλά ούτε καν ασχολούμαι με ανούσια πράγματα.
:) :) :)

Το μήκος ατράκτου εξαρτάται από 2 παράγοντες.
Ανομοιομορφία σκαγιών και χρόνος απόσπασης σκαγιών από την κεντρική μάζα ώστε να κινούνται ανεξάρτητα.
Αυτό τουλάχιστον γνωρίζω εγώ.

Αν τα σκάγια είναι ίδια τότε ένα ανοιχτό τσόκ δημιουργεί μεγαλύτερη άτρακτο.
Αλλά και πάλι είναι ανούσιο.
Το κομμάτι αυτό είναι η συνέχεια των παραπανω.......
(Και είδα πριν λιγο πως το άρθρο αυτό είναι διαθέσιμο κ στο ίντερνετ... )
"Η αεροδυναμική και τα σκάγια"....
Aν γκουγκλαριστει αυτή η φραση θα εμφανιστει αμέσως....
 
Το κομμάτι αυτό είναι η συνέχεια των παραπανω.......
(Και είδα πριν λιγο πως το άρθρο αυτό είναι διαθέσιμο κ στο ίντερνετ... )
"Η αεροδυναμική και τα σκάγια"....
Aν γκουγκλαριστει αυτή η φραση θα εμφανιστει αμέσως....
Το πρωτότυπο αγγλικό κείμενο της μελέτης θέλω !!!!
 
Last edited:
Άστο .. το βρήκα και το είχα διαβάσει παλιότερα.
Είναι έτσι όπως τα λέει ο αρθρογράφος παραπανω η παραφρασε-μπερδεψε τίποτα?

Σε ρωτάω γιατί κ να το βρω δεν ξέρω από αγγλικες λέξεις που αφορουν βλητικη και παρομοιους όρους.....
 
Είναι έτσι όπως τα λέει ο αρθρογράφος παραπανω η παραφρασε-μπερδεψε τίποτα?

Σε ρωτάω γιατί κ να το βρω δεν ξέρω από αγγλικες λέξεις που αφορουν βλητικη και παρομοιους όρους.....
Δεν θυμάμαι ... Το έχω κατεβάσει παλιότερα.
Θα το δω το απόγευμα.

Αυτό είναι μάλλον
https://www.google.com/url?q=https:...FjABegQICRAB&usg=AOvVaw2T8AhF1cOBcWJe9Bu-XJG9

Πέθανε ο καϊμένος
 
Το οτι κάποιος λέει κάτι δεν σημαίνει πως ισχύει, ειδικά στο διαδίκτυο.
Εξαρτάται ποιος τα γράφει....
+1000
Πάντα το πρωτότυπο κείμενο και πάντα μελέτες, δοκιμές ή τέστ με πραγματικά πυρά.
Όλα αυτά καλά είναι να ελέγχονται.....
Αλλά κάποιες εξιδευκευμενες δοκιμές, ταχυφωτογραφιες βολης κλπ, δεν είναι μέσα στα όρια του "ερασιτέχνη".......
 
Καλησπέρα σε όλους!

CARTRIDGE PATTERNING

WE NEED TO DO IT - AND BETTER!

Από το "The British Association for Shooting and Conservation"(BASC)...

Στα πλαίσια της "αξιολόγησης" της τουφεκιάς(θα έλεγα της "κυνηγετικής"!) το βασικό θέμα που πραγματεύεται το φυλλάδιο είναι: " τι πρέπει να μετράμε :συγκέντρωση στον πίνακα η ελάχιστο αριθμό σκαγιών ανά μέγεθος θηράματος;"

Πάρα πολύ ενδιαφέρον!...

Φιλικά,

Γιάννης
 

Attachments

  • Cartridge-Patterning-We-need-to-do-it-and-better.pdf
    49,2 KB · Προβολές: 39
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους!:)

cirkel-min_antal_hage.jpg


Στο παραπάνω σχήμα , ο κύκλος είναι 75 εκατοστά και χωρισμένος σε τετράγωνα (grids) διαστάσεων 10 Χ 10 εκατοστά. Όπως βλέπετε ,καλύπτεται από 69 μόνον σκάγια!

Μια τέτοια τουφεκιά είναι ανέφικτη δυστυχώς, και ανάγεται στην σφαίρα της φαντασίας.

Παλιότερα στο Η.L έχει γραφτεί (καθώς έτσι αναφέρει το σχετικό άρθρο από το διαδίκτυο που παραθέτω στις Πηγές) , ότι τα τετράγωνα αυτά αντιπροσωπεύουν τα «κενά» των 12,5 εκατοστών διαμέτρου της μεθόδου OBERFIEL & THOMSON, αλλά δεν είναι έτσι. Τα τετράγωνα 10 Χ 10 εκατοστά έχουν επιφάνεια 100 τετραγωνικά εκατοστά , ενώ ο κύκλος διαμέτρου 12,5 εκατοστών έχει επιφάνεια 122,72 τετραγωνικά εκατοστά.

Προσωπικά πιστεύω για να μην κάνουμε την ζωή μας δύσκολη, μια υπέρ-απλουστευμένη μέθοδος αρκεί, για καταλάβουμε πάνω-κάτω που θα βαδίσουμε στον κυνηγότοπο.

Τουφεκάμε στην απόσταση βολής που συνήθως χτυπάμε π.χ. 25, 30, 35 μέτρα η και παραπάνω, και από το κέντρο της τουφεκιάς μας χαράσουμε κύκλους 38 εκατοστά και 75 εκατοστά. Ο μικρός θα μας δείξει απευθείας αν έχουμε υπέρ συγκέντρωση στο κέντρο( αντιπροσωπεύει το ¼ μόνον της συνολικής επιφάνειας του κύκλου αλλά αρκεί ) και ο μεγάλος το σύνολο της τουφεκιάς μας.

Για μεγάλα θηράματα θέλουμε στον κύκλο των 75 εκατοστών περίπου 100 σκάγια , για μεσαία 140 σκάγια (69 Χ 2) και για μικρά περίπου 280 (69 Χ 4), με καλή διασπορά και κατανομή, και όσον το δυνατόν λιγότερα κενά από τα όποια μπορεί «θεωρητικά»(!), να περάσει το θήραμα για το όποιο προορίζεται το φυσίγγιο. Τονίζω το «θεωρητικά» διότι ο πινάκας είναι δισδιάστατος ενώ η τουφεκιά μας είναι τρισδιάστατη οπότε τα αποτελέσματα στον κυνηγότοπο είναι πολύ καλυτέρα από αυτά που μας δείχνει ο πινάκας, αξιολογώντας τα κενά και μόνον!

Τέλος όπως έχει γράψει και ο Ντίνος Παπατσαρούχας παλιότερα …. «…Η κυνηγητική τουφεκιά , αυτή που σκοτώνει, είναι η τουφεκιά χωρίς συγκέντρωση(σημ. εννοεί υπέρ-συγκέντρωση περί το κέντρο).Είναι η τουφεκιά με ομοιόμορφη κατανομή και με όσο το δυνατόν λιγότερα κενά».


test-pattern-retay.jpg

Ο μεγάλος κύκλος είναι 75 εκατοστά και ο μικρός 38 εκατοστά. Η αξιολόγηση γίνεται με μια ματιά


Αριθμός αποδεκτών κενών διαμέτρου 12,5 εκατ. στον κύκλο των 75 εκατ..jpg
Πηγές:

1.Cartridge-Patterning-We-need-to-do-it-and-better/The British Association for Shooting and Conservation Marford Mill, Rossett, Wrexham LL12 0HL Tel: 01244 573016 Fax: 01244 573013 Research@basc.org.uk www.basc.org.uk Rec sec\publications\Cartridge patterning Last updated: 06 Jun 2014 Review due: 30 April 2015

2. http://www.shotguns.se/html/evaluation.html
 
Last edited:
Εγώ ξέρω δύο μέλη του φόρουμ που βγάζουν τέτοιες κατανομες όποτε γουστάρουν, και με69 ή το πολύ 70 σκάγια
Καλημέρα σ' όλους τους φίλους!:)

cirkel-min_antal_hage.jpg
 
Από το φυλλάδιο έκανα μια μετάφραση για τους φίλους... :)

Cartridge-Patterning-We-need-to-do-it-and-better/The British Association for Shooting and Conservation Marford Mill, Rossett, Wrexham LL12 0HL Tel: 01244 573016 Fax: 01244 573013 Research@basc.org.uk www.basc.org.uk Rec sec\publications\Cartridge patterning Last updated: 06 Jun 2014 Review due: 30 April 2015

[...]

6. Patterns conducted at the traditional 40 yards may be different from those achieved at the 20-30yards which is normally used in the field. Similarly they may not reliably indicate the pattern beyond 40yd. This is because as the mass of pellets (shot cloud) travels downrange, the individual pellets, after initially interacting with each other, are moving in various directions. Moreover, the shot cloud can expand at an increasing rate (trumpeting). The result is that the pellet distribution at any one point downrange cannot reliably be used to predict what it will be at any other point.

7. The number and distribution of the 5in ‘holes’ (or ‘patches’) can also be misleading. They are often interpreted as holes in the pattern through which a bird might escape being shot. (NB Birds do not fly through shot clouds – shot clouds pass through birds!). But, of course, the number and distribution of pellets on a pattern plate or paper is only a two-dimensional representation of a constantly-changing, three-dimensional collection of pellets travelling downrange. At 40yd a shot cloud can be more than 5ft wide and over 20ft long. The pattern of pellets on the plate or paper represents the accumulation of all the pellets in the cartridge on one final surface – it cannot reveal the numbers and distribution of pellets at an earlier time when the shot cloud and target bird meet. At most, ‘holes’ may only show up major faults in cartridge manufacture, or barrel, but even this is not certain.

[...]

(μτφρ.)

6. Οι υποτυπώσεις μιας δοκιμής η ροζέτα δηλαδή που βλέπουμε στις 40 γιάρδες (36,5 μέτρα) που συνήθως δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας, μπορεί να είναι διαφορετικά από αυτά που επιτυγχάνονται στις 20-30 γιάρδες (18-27 μέτρα) που χρησιμοποιούνται συνήθως στο τερέν. Παρομοίως, ενδέχεται να μην υποδεικνύουν αξιόπιστα το μοτίβο πέραν των 40 γιαρδών (36,5 μ). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι καθώς η μάζα των σκαγιών (shot cloud) ταξιδεύει, τα μεμονωμένα σκάγια, αφού αρχικά αλληλοεπιδράσουν μεταξύ τους, κινούνται προς διάφορες κατευθύνσεις. Επιπλέον, το σύννεφο της ατράκτου μπορεί να επεκταθεί με αυξανόμενο ρυθμό (φαινόμενο trumpeting). Το αποτέλεσμα είναι ότι η κατανομή των σκαγιών σε οποιοδήποτε σημείο πέραν του εύρους αυτού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αξιόπιστα για να προβλέψει τι θα είναι σε οποιοδήποτε άλλο σημείο.

7. Ο αριθμός και η κατανομή των «κενών» 5 ιντσών (12,5 εκατοστών) μπορεί επίσης να είναι παραπλανητικές. Συχνά ερμηνεύονται ως τρύπες στο σχέδιο μέσω των οποίων ένα πουλί μπορεί να διαφύγει από τον πυροβολισμό. (Σημείωση Τα πουλιά δεν πετούν μέσα από το νέφος των σκαγιών – τα νέφη των σκαγιών περνούν μέσα από τα πουλιά!). Αλλά, φυσικά, ο αριθμός και η κατανομή των σκαγιών στον πίνακα είναι μόνο μια δισδιάστατη αναπαράσταση μιας συνεχώς μεταβαλλόμενης, τρισδιάστατης μορφής των σκαγιών που ταξιδεύει. Στις 40 γιάρδες (36,5 μέτρα) ένα νέφος βολής μπορεί να έχει πλάτος μεγαλύτερο από 5 πόδια (4,5 μέτρα )και μήκος πάνω από 20 πόδια(18 μέτρα). Το μοτίβο των σκαγιών στον πίνακα αντιπροσωπεύει τη συσσώρευση όλων των σκαγιών σε μια τελική επιφάνεια – δεν μπορεί να αποκαλύψει τον αριθμό και την κατανομή των σκαγιών σε προγενέστερο και μεταγενέστερο χρόνο όταν το νέφος των σκαγιών και το πουλί-στόχος συναντώνται. Το πολύ, οι «τρύπες» μπορεί να είναι ενδείξεις μεγάλων σφαλμάτων στην κατασκευή των φυσιγγίων ή στην κάννη, αλλά ακόμη και αυτό δεν είναι σίγουρο.

Υ.Γ…γιά τον λόγο αυτό είναι νομίζω καλυτέρα να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας στην απόσταση που συνήθως τουφεκάμε, και αρκεί να έχουμε μια καλή κατανομή χωρίς υπέρ-συγκέντρωση στο κέντρο, ομοιόμορφη κάλυψη και τουλάχιστον τα ελάχιστα σκάγια που απαιτούνται για το θήραμα που κυνηγάμε… εξυπακούεται ότι όσο πιο ευρύτερος είναι και ο κύκλος διασποράς τόσο το καλύτερο…
 
γιά τον λόγο αυτό είναι νομίζω καλυτέρα να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας στην απόσταση που συνήθως τουφεκάμε, και αρκεί να έχουμε μια καλή κατανομή χωρίς υπέρ-συγκέντρωση στο κέντρο, ομοιόμορφη κάλυψη και τουλάχιστον τα ελάχιστα σκάγια που απαιτούνται για το θήραμα που κυνηγάμε
Πολύ σωστό συμπέρασμα, θα τονίσω ότι αρκεί να έχουμε τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών, χωρίς υπερσυγκεντρωση στο κέντρο, ΑΣΧΕΤΑ με την καλή ή κακή κατανομή, γιατί η κατανομή που βλέπουμε στο χαρτί στα Χ μέτρα ,δεν είναι η ίδια ούτε πριν, ούτε μετά. Όποιος κάνει δοκιμές σε πίνακα, μπορεί να τοποθετήσει ένα δεύτερο ή και τρίτο χαρτόνι , ανά δύο ή τρία μέτρα το ένα πίσω από το άλλο, και θα δει ότι καμία εικόνα δεν είναι ίδια με την άλλη. Το έχουμε ξανασυζητησει, το κάθε σκαγι, σχεδόν ποτέ δεν ταξιδεύει σε ευθεία τροχιά, διαγραφει πορεία όμοια με το σχήμα ενός κορμού πλατανου, ή καρυδιάς κλπ, σπάνια πηγαίνει όπως μια κολώνα της ΔΕΗ.
 
Όποιος κάνει δοκιμές σε πίνακα, μπορεί να τοποθετήσει ένα δεύτερο ή και τρίτο χαρτόνι , ανά δύο ή τρία μέτρα το ένα πίσω από το άλλο, και θα δει ότι καμία εικόνα δεν είναι ίδια με την άλλη.
Λευτέρη το έχω σκεφτεί και θέλω να το κάνω αυτό με τα χαρτόνια το ένα μετά το άλλο αλλά μήπως το χαρτί (με οποία αντίσταση έχει) κάνει τα σκάγια να παρεκτραπουν της κανονικής τους πορείας;
Λέω να δοκιμάσω με ν3 που είναι τα μεγαλύτερα και πιο βαριά σκάγια που έχω.
 
Πολύ σωστό συμπέρασμα, θα τονίσω ότι αρκεί να έχουμε τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιών, χωρίς υπερσυγκεντρωση στο κέντρο, ΑΣΧΕΤΑ με την καλή ή κακή κατανομή, γιατί η κατανομή που βλέπουμε στο χαρτί στα Χ μέτρα ,δεν είναι η ίδια ούτε πριν, ούτε μετά. Όποιος κάνει δοκιμές σε πίνακα, μπορεί να τοποθετήσει ένα δεύτερο ή και τρίτο χαρτόνι , ανά δύο ή τρία μέτρα το ένα πίσω από το άλλο, και θα δει ότι καμία εικόνα δεν είναι ίδια με την άλλη. Το έχουμε ξανασυζητησει, το κάθε σκαγι, σχεδόν ποτέ δεν ταξιδεύει σε ευθεία τροχιά, διαγραφει πορεία όμοια με το σχήμα ενός κορμού πλατανου, ή καρυδιάς κλπ, σπάνια πηγαίνει όπως μια κολώνα της ΔΕΗ.
.shake hands....πάρα πολύ σωστή η τοποθέτηση σου και με συμπλήρωσες , δια τούτο έγραψα οτι περίπου στις αποστάσεις που τουφεκάμε, γιατί και αυτές με ακρίβεια δεν μπορούμε να τις ξέρουμε... :)
 
Γιάννη, όλοι συμφωνούμε πως όσο πιο βαρύ και σφαιρικό ένα σκαγι, τόσο πιο <ίσια > ταξιδεύει. Αν έχουμε μεγάλη παραμόρφωση στα σκάγια και δοκιμάζουμε στα τριάντα μέτρα, θεωρώντας πως στα εξήντα θα έχουμε την ίδια κατανομή, απλά με το ένα τέταρτο των σκαγιων στον κύκλο, νομίζω θα απογοητευτουμε όταν τοποθετησουμε και ένα δεύτερο χαρτί στα 60.
 
Γιάννη, όλοι συμφωνούμε πως όσο πιο βαρύ και σφαιρικό ένα σκαγι, τόσο πιο <ίσια > ταξιδεύει. Αν έχουμε μεγάλη παραμόρφωση στα σκάγια και δοκιμάζουμε στα τριάντα μέτρα, θεωρώντας πως στα εξήντα θα έχουμε την ίδια κατανομή, απλά με το ένα τέταρτο των σκαγιων στον κύκλο, νομίζω θα απογοητευτουμε όταν τοποθετησουμε και ένα δεύτερο χαρτί στα 60.
Λευτέρη, θέλω να σε ρωτήσω και κατι άλλο...

Ας υποθέσουμε οτι τουφεκάμε μια Πέρδικα π.χ. στα 25 μέτρα.Το ίδιο φυσίγγι έστω 32 γρ. με Βελτιωμένο Κύλινδρο και με Μισό Τσόκ. Έστω οτι αποδίδουν το καθένα την ονομαστική απόδοση του τσόκ δηλαδή κύκλο διασποράς 89 εκατοστά με τον Βελτιωμένο κύλινδρο και 73 εκατοστά με το Μισό Τσόκ. Η επιφάνεια της τουφεκιάς του Βελτιωμένου κυλίνδρου θα είναι 6221 τετ. εκατοστά και του Μισού τσόκ 4185 τετραγωνικά εκατοστά, δηλαδή η επιφάνεια που καλύπτει ο Βελτιωμένος Κύλινδρος είναι 1,5 φορά μεγαλύτερη....

Για τον κυνηγό με την μέση σκοπευτική ικανότητα δεν προσφέρει πλεονέκτημα η χρήση του Βελτιωμένου Κυλίνδρου?
 
Καλημέρα, Γιάννη θα έχεις καταλάβει πλέον ότι για μένα και το 0,25/10 σύσφιξη για έναν ιδιογομωτη είναι αχρείαστα. Με μία σύσφιξη 0,10/10 (σκητ), μπορείς αλλάζοντας φυσίγγια να έχεις από αποκεντρωτικα, με άνοιγμα μέχρι 100 εκατοστά στα δέκα μέτρα, έως απόδοση έχτρα φουλ , 80 εκατοστά στα 36.5 μέτρα, και με μισοταπες ή γενικά φυσίγγια δίχως ποτηράκι, πολύ καλές τουφεκιές μέχρι τα 25 ή και 30 μέτρα. Στο αυτονόητο που ρωτάς, προσθέτω και τον κύλινδρο για μέχρι 25 μέτρα.
 
Εγώ έτσι τα έχω στο μυαλό μου, όχι όμως ότι τα κάνω όλα αυτά :)
Μέγεθος σκαγιών πρέπει να μετριέται πάντα.
Οι δοκιμές κοντά σε συνθήκες που θα χρησιμοποιηθούν τα φυσίγγια, ειδικά θέρμοκρασία.

Αν θέλω να αξιολογήσω φυσίγγι τσοκ για πολύ μικρές αποστάσεις πχ 15μ ρίχνω μια τουφεκιά και αξιολογώ απαιτούμενο αριθμό σκαγιών ανά θήραμα, ομοιομορφία, κενά και ισοκατανομή.
Όχι συγκέντρωση.

Για φυσίγγι γενικού κυνηγιού βολή στα 36,5μ, ανεξαρτήτως #σκαγιών, ελέγχω συγκέντρωση, απαιτούμενο αριθμό σκαγιών, κενά και ισοκατανομή.
Αν τα σκάγια είναι #567 υπολογίζω αξιολόγηση κενών και ισοκατανομής.
Η συγκέντρωση πρέπει να ανταποκρίνεται στο τσοκ ή να είναι μεγαλύτερη, καλή βαθμολογία στα κενά ή ισοκατανομή.
Έχω αυτοματοποιήσει την διαδικασία οπότε δεν μου παίρνει χρόνο.

Για φυσίγγι πολύ μεγάλων αποστάσεων, βολή στην μέγιστη απόσταση με το χοντρότερο σκάγι και κοιτάζω για τον ελάχιστο απαιτούμενο αριθμό σκαγιών (ανά θήραμα), ... ισοκατανομή και κενά όχι με θέρμη ... απλά να καλύπτουν καλούτσικα τον κύκλο.

Καλό είναι να δοκιμάζονται τουλάχιστον 3-5 φυσίγγια, ειδικά αν έχουμε αμφιβολίες ή βλέπουμε κάτι που δεν μας αρέσει.
Ποτέ δεν το έκανα γιατί δεν είδα ποτέ κάτι τρελλό σε ότι δοκιμή έχω κάνει, εκτός από τα RC4.
Δεν τα χρησιμοποιώ και τελειώνω :)
Σιγά μην ασχοληθώ ...

Μέτρηση διάτρησης σε χαρτί πρέπει να γίνεται αλλά δεν κάνω.
Ούτε σε τεράστιες αποστάσεις ρίχνω, ούτε στην Σιβηρία, χοντρά σχετικά σκάγια χρησιμοποιώ οπότε εκτιμώ ότι δεν χρειάζεται για εμένα.
Ποτέ δεν είχα προβλήματα διάτρησης σε νορμάλ θερμοκρασίες, μόνο ίσως υπερδιάτρησης σε ψιλά.
 
Back
Top