Ηλεκτρονική έκδοση άδειας κυνηγίου

Συγχαρητήρια στον σύλλογο της Σπάρτης !όσο για την ηλεκτρονική έκδοση εάν δεν έχω κάτι ξεκαθαρο για την όλη διαδικασία δεν μπορώ να εκφράσω άποψη ,το σίγουρο είναι ότι ένα ποσό από τα χρήματα μας πρέπει να πηγαίνουν στους συλλόγους ,είναι άλλο πράγμα εάν τα εκμεταλλεύονται σωστά η λάθος και είναι δική μας αρμοδιότητα το να λειτουργεί σωστά ένας σύλλογος ,ευθύνη έχουν όλα τα μέλη εάν ένας σύλλογος είναι της πλάκας ,εάν τα μέλη είναι δραστήρια ο σύλλογος θα είναι δραστήριος εάν τα μέλη του είναι πάμε μόνο για την άδεια και ο σύλλογος μόνο για την άδεια θα είναι !ο σύλλογος είναι τα μέλη του κύριοι είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι !! Όλοι κράζουμε για κάποιους συλλόγους όμως οι περισσότεροι που κράζουν δεν έχουν πατήσει το ποδάρι τους δεν έχουν πάει ποτέ σε εκλογές ,όταν εχουμε αυτην την νοοτροπία πως έχουμε την απαίτηση ο σύλλογος να είναι κάτι διαφορετικό !!!!
 
Είπα να μην απαντήσω αλλα δεν μπορώ. Το θέμα ειναι ότι δεν έχουμε ηγεσία που να βαρεση μπουνιά στο μαχαίρι. Οι κυνηγο πατέρες ειναι παλιάς κοπής μαθημένη στην διαπλοκή. Αυτό ειναι το πρόβλημα κύριοι ολα τα αλλα έπονται
 
Πως γίνεται να βριζουμε όλοι την ηγεσία και να μην αλλάζει ποτέ ; ; ; Αν δεν κάνω λάθος εμείς εκλεγουμε πρόεδρο στο σύλλογο αυτοι πρόεδρο ομοσπονδίας και εκείνοι πρόεδρο συνομοσπονδιας Αφού λοιπον όλοι μας δεν είμαστε ευχαριστημένοι με την ηγεσία γιατί δεν ψηφιζουμε κάποιον που θα δεσμευτεί οτι θα ψηφίσει κάποιον άλλον και όχι αυτούς που έχουν βιδωθει στις καρέκλες ; ; ;
Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να πάμε ΟΛΟΙ μας να ψηφισουμε και σε μερικούς συλλόγους να απαιτησουμε να μάθουμε την ημερομηνία των εκλογών ...
Το καλυτερο θα ηταν να απαιτησουμε αλλαγή καταστατικού και να βγαίνει ο αρχηγός μας απο την βάση . Βέβαια όλα αυτά δεν γίνονται απο τον καναπέ και απο το περιμένω να τα κανει ο δίπλα μου και ναι βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί ποτε μου μέχρι σήμερα δεν πήγα να ψηφίσω στις εκλογές του συλλόγου μου όμως κανοντας την αυτοκριτική μου ξέρω οτι έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης για την κατάντια που επικρατεί
 
Για πήγανε μια φορά σε εκλογές ομοσπονδίας συνομοσπονδίας και θα καταλάβεις τι παίζετε και γιατί τρειαντα χρονια ειναι τα ίδια άτομα. Ειναι ντροπή και αίσχος αυτα που συνβαινουν.
Εγώ πάω στον σύλλογο μου και ψηφίζω κανονικά και έχω σκοπό να παρουσιαστώ και σε συνελεύσεις που θα γίνουν ,θα ήθελα όμως να μάθω και την διαδικασία εκλογής και από εκεί και πάνω διότι δεν την γνωρίζω ,μπορείς να μου πεις ; Ευχαριστώ !!
 
Για πήγανε μια φορά σε εκλογές ομοσπονδίας συνομοσπονδίας και θα καταλάβεις τι παίζετε και γιατί τρειαντα χρονια ειναι τα ίδια άτομα. Ειναι ντροπή και αίσχος αυτα που συνβαινουν.
Δεν έχω πάρει μέρος σε εκλογές και δεν μπορω να ξέρω τι γίνεται φαντάζομαι όμως πως για να είμαστε όλοι δυσαρεστημένοι μαζί τους και όμως να βγαίνουν οι ίδιοι ξανά και ξανά κάποιον <<τρόπο>> θα έχουν βρεί ....
Αρνούμαι να πιστέψω όμως οτι δεν υπάρχει τροπος να το ανατρεψουμε αυτό . Ίσως να μην έχουμε βρει λυση αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει .
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίρνετε σαν δεδομένο ότι αν γίνει ηλεκτρονική η ανανέωση δεν θα περιέχει και ένα ενιαίο τέλος υπέρ κυνηγετικών συλλογων; Γιατί τόσα σενάρια από μια προταση; Δεν θα υπάρξει διαβούλευση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς; Βρισκόμαστε στο 2018 και αντιδρουμε στο να γίνει ηλεκτρονική η ανανέωση της άδειας τη στιγμή που τα πάντα σήμερα γίνονται ηλεκτρονικα; Γιατί δαιμονοποιουμε τα παντα; Θέλουμε να μοιασουμε σε πιο εξελιγμένες κοινωνίες αλλά είμαστε δυσπιστοι σε όποια αλλαγή...
 
Last edited:
Δεν θα υπάρξει διαβούλευση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς;
Στέφανε έχεις δίκιο σαν σκέψη.
Η δυσπιστία όμως είναι δικαιολογημένη και έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχουμε εμπιστοσύνη σε αυτή τη διαβουλεύση σε καμία από τις δύο πλευρές, δλδ ούτε σε μια κυβέρνηση συριζανελ, αλλά ούτε και στην κυνηγετική ηγεσία...
Το λογικό και θεμιτό είναι αυτό που περιγράφεις, αλλά ακριβώς επειδή είμαστε στην Ελλάδα τπτ το λογικό δεν είναι δεδομένο.
 
Στέφανε έχεις δίκιο σαν σκέψη.
Η δυσπιστία όμως είναι δικαιολογημένη και έγκειται στο γεγονός ότι δεν έχουμε εμπιστοσύνη σε αυτή τη διαβουλεύση σε καμία από τις δύο πλευρές, δλδ ούτε σε μια κυβέρνηση συριζανελ, αλλά ούτε και στην κυνηγετική ηγεσία...
Το λογικό και θεμιτό είναι αυτό που περιγράφεις, αλλά ακριβώς επειδή είμαστε στην Ελλάδα τπτ το λογικό δεν είναι δεδομένο.
Όσο αναξιόπιστη και αν είναι η κυνηγετικη ηγεσία, το συμφέρον της θα προσπαθήσει να το διαφυλάξει (ακόμα και αν είναι για χάρη της καρεκλας και όχι για χάρη του κυνηγίου). Αν καταρρεύσουν οι σύλλογοι θα συμπαρασυρουν και τις ομοσπονδίες και τη συνομοσπονδια. Βέβαια το τραγικό είναι το να μην εμπιστεύεσαι αυτούς που σε εκπροσωπούν...
 
Εγώ πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω
ποιος είναι ο προβληματισμός μας στην έκδοση άδειας από τους συλλόγους
Η αναμονή της έκδοσης που στην χειρότερη των περιπτώσεων να είναι το μισάωρο στην ουρά ?
Η μείωση του κόστους της άδειας ?
Πόσο ρε παιδιά 10-20-30 ευρώ ?
Όταν εγώ πχ που ζω στην τσιμεντουπολη και σε μια κοντινή εξόρμηση για 5-10 τσίχλες άντε 15 στην καλυτέρη των περιπτώσεων
ξοδευω γύρω στα 30 ευρωπαϊκά για βενζινες-φυσιγγια κτλ
θα κολωσω στα 150 ευρώ της θεώρησης της άδειας που θα τα δώσω μια φορά τον χρόνο ?
Θα κολωσω στην αναμονή της θεώρησης
όταν εδώ κάτω στο τσιμενταδικο
ακόμα και για να φαμε μια ζαμπονοτυροπιτα περιμένουμε στην ουρά σαν λιμαγμενοι ?
Και γιατί θα πρέπει να ακολουθήσω
όλους αυτούς που μέχρι προχθές
με εδειχναν με το δάχτυλο επειδή
είχα το θάρρος να δηλώνω ότι είμαι Κυνηγός ?
Μας διαφεύγει οτι πριν 3 μήνες
οι όμοιοι τους και οι ακόλουθοι τους
προκαλούσαν καταστροφές σε οχήματα παρκαρισμενα των Κυνηγών
επειδή είχαν το σκύλοκουτο επάνω στην βάση του αυτοκινήτου τους
?
Μας διαφεύγει ότι οι ίδιοι έχουν γεμίσει την ύπαιθρο με αγρίμια χωρίς να κάνουν καμία μελέτη χωρίς καμία έγκριση
οδηγώντας δεκάδες κυνηγόσκυλα στην ποιο τραγική κατάληξη ?
Μήπως είδατε κάποια δημόσια ανακοίνωση στα ΜΜΕ μ έστω μια συγνώμη για όλες αυτές τις καταστροφές που έχουμε υποστεί ?
Προσωπικά να βράσω και την Ευρώπη τους και τους νόμους τους και την εξέλιξη τους
Δεν θέλω ούτε ζητώ να τους μοιάσω θέλω την ησυχία μου και όσο ποιο γρήγορα να απομακρύνθουν αυτα τα Ρεντικολα από την εξουσία
 
Εγώ πάλι δεν μπορώ να κατανοήσω
ποιος είναι ο προβληματισμός μας στην έκδοση άδειας από τους συλλόγους
Η ηλεκτρονική άδεια θα λύση το εξής πρόβλημα :
Είμαι απο την Ναξο και θέλω να πάω στον Έβρο να κυνηγησω την έναρξη τρυγόνια . Η ρυθμιστική τις περισσότερες χρονιές υπογράφεται τελευταία στιγμη και όπως ξέρουμε αν δεν υπογραφει δεν εκδίδει κανένα δασαρχείο άδειες . Όπως και οι σύλλογοι δεν παίρνουν καν τα χρήματα . Εστω λοιπον οτι βγαίνει η ρυθμιστική 10 Αυγούστου και είμαι απο τους πρώτους που πάω άδεια για ανανέωση . Ο σύλλογος θα κανει 3-4 μέρες να παει τις πρώτες άδειες στο δασαρχείο το δασαρχείο αλλη μια εβδομαδα να τις υπογράψει πότε θα πάρω την άδεια στα χέρια μου ; Παραμονές της έναρξης . Πότε θα προλαβω να ανεβω για αναγνώριση του τόπου που θα κυνηγησω ;
Μια ηλεκτρονική λοιπόν εκδοση με ΣΩΣΤΟΥΣ όρους λύνουν αυτό το πρόβλημα γιατί πολύ απλα θα μπω να καταθεσω τα χρήματα σε ενα λογαριασμό και έχοντας την απόδειξη καταχωρημένη στο κινητό μου θα κυνηγω ανενόχλητος .

Σε όλα τα υπολοιπα είμαι απόλυτα σύμφωνος και όπως ξανά είπα Συμφωνώ στην ηλεκτρονική εκδοση άδειας κυνηγιού με τους σωστούς όρους οι οποίοι δεν θα έχουν σκοπό να βλάψουν τους συλλόγους .
 
Back
Top