Ηλεκτρικό κολάρο

Εγω εψω εδω και 4 μηνες το garmin delta sport xc και ειμαι πραγματικα πολυ ευχαριστημενος και απο θεμα ποιοτητας κατασκευης αλλα και σε εμβελεια πιανει ανετα στα 800-900 μετρα που το εχω δοκιμασει
 
Καλησπέρα !! Με ποιο τρόπο χρησιμοποιείτε το κολάρο εκπαίδευσης για να σταματήσετε τους σκύλους δίωξης από την αλεπού; Φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω μη κάνω κάποιο λάθος και χαλάσω το σκυλί που είναι 22 μηνών.
 
Καλησπέρα !! Με ποιο τρόπο χρησιμοποιείτε το κολάρο εκπαίδευσης για να σταματήσετε τους σκύλους δίωξης από την αλεπού; Φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω μη κάνω κάποιο λάθος και χαλάσω το σκυλί που είναι 22 μηνών.
Μόλις την πάρουν γραμμή και το αντιληφθείς εγκαιρα δίνεις το ρεύμα.
Υπάρχει περίπτωση να την κυνηγάνε λίγα μέτρα πχ 30 και να την αφήνουν .
Αυτό το κάνουν συνήθως δουλεμενα σκυλιά που απλά τους εξάπτει το ένστικτο αλλά το κόβουν από μόνα τους.
Γενικά να θυμάσαι ότι η τιμωρία και η επιβράβευση έχουν συγκεκριμένο χρόνο που πρέπει να λαμβάνουν χώρα.
 
Μακριά από φτηνά κολάρα.
Μόνο επώνυμα, δεν παίζουμε με τα σκυλιά είναι πολύ εύκολο να καταστράφει ένας σκύλος και τα καλά σκυλιά δεν έρχονται κάθε μερα
Canicom 1500 . Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι να το λειτουργήσω γτ δεν ξέρω πότε , για πόσο θα χτυπήσω και πως θα συμπεριφερθώ μετά !
 
Κατά βάση δεν πρέπει να καταλάβει ο σκύλος ότι τον ελενχεις μέσο του κολάρου. Όταν τον χτυπήσεις θα έρθει σε εσένα να βρει ασφάλεια θα πρέπει να του φερθείς με αγάπη και με χάδια. Δεν μαλώνουμε και ταυτόχρονα χτυπάμε ποτέ,ποτέ, ποτέ . Πρέπει να νομίζει ότι το χτύπημα προέρχεται από αυτό που θελουμε να αποφεύγει.
 
Τα περισοτερα κολαρα εχουν 3 πληκτρα Ενα για τον ηχο ενα στιγμιαιο ρευμα και ενα διαρκιας εκει τι ψηνεις ,Οταν δεν θελεις κατι που κανει του πατας την ηχο και αν δεν σε ακουσει το τσιμπας λιγο χωρις να καταλαβει οτι το κανεις εσυ ,Το χαιδευεις σαν να μην τρεχει τιποτα ,Αυτο αν επαναληφθει 3-4 φορες και το σκυλι εχει μυαλο θα στρωσει,Αν δεν καταλαβαινει και ειναι σκληρο το πατας το συνεχομενο .Πρεπει να βλεπεις τον σκυλο παντα,Το κολαρο ειναι εργαλειο αλλα θελει προσοχη μεγαλη Εγω τωρα να καταλαβεις εκοψα το σκυλο απο τα γουρουνια ετσι και τον ελενχω με σφυριχτα
 
Βασιλη καλησπερα
Το ρευμα ειναι εργαλειο αλλα
Δεν συγχωρει λαθη
Γιαυτο δεν κανεις μαΖι του πειραματα!
Εχει δυο χρησεις
Πρωτον
Χρησιμοποιειτε θετικα. Δηλαδη μαθαινεις κατι το σκυλι θετικα με αυτο
Ειναι
Πολυ δυσκολο για καποιον ερασιτεχνη να το ´πετυχει
Χρησιμοποιειται αρνητικα. Δηλαδη σαν τιμωρια
Το σκυλι δεν ξερει σε αυτη την μορφη εκαπιδευσης οτι η τιμωρια ειναι στο δικο σου χερι. Θεωρει οτι ερχετε απο την λαθος ενεργεια του
Κλασικο παραδειγμα ειναι
Η φολα- να φαει η να πιει απο κατω
Η φερμα και το μουνταρισμα οχιας- φιδιου
Η αλεπου κλπ
Γινεται χρηση του αποκλειστικα ως προς αυτο που θελουμε να αποτρεψουμε!!!!

Το σκυλι πρεπει να φορα το κολλαρο κλειστο για ενα αρκετα μεγαλο διαστημα
Με το που βγαινει εξω το φορα
Κλειστο
Ετσι το συνηθα χωρις να ξερει τι θα προκαλεσει . Οπως ακριβως φορα το κανονικο του περιλαιμιο
Ποτε μην βαλεια ρευμα σε κουταβι κατω των 6 μηνων!!!
Το σταδιο που θα βαλεια το ρευμα εξαρταται απο το βαρος του και τον χαρακτηρα του
Αναλογα αυτων υπαρχει ενα σταδιο που απλα τα ενοχλει και μετεπειτα τα ποναει
Ξεκινας παντα απο το σταδιο που απλα τα ενοχλει!!!
Πιο κατω απο αυτο το σκυλι δεν αντιδρα
Πιο πανω το πονας πολυ και εχεις λαθος αντικτυπο ειδικα εαν δεν εχεις εμπειρια

Πρεπει να γινει χρηση του ρευματος στιγμιαια και μονο την ωρα του λαθους!!!!
Δεν σηκωνει ουτε λαθος χρονο ουτε λαθος τονο!!!
Γιαυτο πρεπει να ξερεις αψογα το μηχανημα!!!
Επισης δεν αντικαθιστα την βασικη υπακοη!!!
Οσοι θεωρησαν οτι θα κοψουν χρονο τα εκαναν σκατα!
Ειναι εργαλειο προς βοηθεια και οχι υποκαταστατο της βασικης εκαπιδευσης
Αλλαγη σε μεγαλυτερο τονο και χρηση μεγακυτερης διαρκεια γινεται μονο στον κινδυνο και αφου το σκυλι εχει μαθει το κολλαρο. Πχ στην αρνηση φολας ως θπενθυμιση της εκακπαειδευσης που εχει ηδη τελειωσει και διδακτει!!!

Για να γινουν ολα σωστα απαιτει απο τον χρηστη αψογη γνωση του πεδιου που θελει να αποτρεψει

Στην περιπτωση σου να ξερεις 200 τα εκατο οτι πηγε σε αλεπου!!!
Αλλιως αν παει σε λαγο κλαψτα τα σκυλια

Επιπλεον εχει και ενα αλλο ελατωμα
Αν το σκυλι καταλαβει οτι εσυ κανεις κουμαντο στο κολλαρο τοτε η υπακοη του εξαρταται απο αυτο!!!
Θα υπακουει μονξ αν το φορα
Αν οχι θα ειναι ανεξελεκτο

Γιαυτο πχ σε εκπαιδευσεις στην αμερικη που του κανουν υπερβολοκΗ χρηση τα σκυλια μονο αν το φορανε ειναι υπο ελεγχο

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι απλα το φορας το πατας και τελειωσε

Βαρτα ολα κατω και ζυγιασε τα

Αν θα το κανεις χρηση
Πρωτα
Μαθε την σωστα
Και μετα εφαρμοσε την
 
Έχει δοκιμάσει κανεις καποιο απο αυτα τα κολάρα για να μου πει τη γνωμη του;
IMG_20211213_142120.jpgIMG_20211213_142131.jpg

Η και καποιο αλλο σε αυτη την τιμή
 
Back
Top