Ηλεκτρικό κολάρο

Καλημέρα σε όλους ελπίζω να είστε όλοι καλά. Βρηκα στο Facebook ηλεκτρικό κολάρο γράφοντας spy gadget 2,300 μετρα εμβέλεια κ κανει 99 ευρό αν παρω με δυο κολαρα κάνει 140.Το εχει αγοράσει κάποιος ειναι καλό;Ρωταω γιατη αγόρασα πριν δυο χρονια πάλι ενα για 88 ευρώ απο αλλη ομως σελιδα κ συγκεκριμενα μαγαζί κ μετα απο 4 μηνες τα επαιξε ασε που δεν χτυπουσε μακριά.
 
Αυτα τα κολλαρα συνήθως δεν βγαίνουν.
Δουλευουν οποτε θελουν κ σταματουν οποτε θελουν.
Ειδικα το δευτερο ειναι οτι χειροτερο.
Περαν τουτου δυσκολα βρισκεις μπαταριες αμα χαλασουν η ανταλακτικα κ συνήθως δεν δυμφερει η διορθωση τους.
Το κολλαρο ειναι ολόκληρος τομεας στην χρηση κ εκπαιδευση κ θελει πολυ ''εκρατεις'' χειριστές κ γνωστες.
Ειναι ''χρυσο'' εργαλειο μα ο χρυσος χαλασε πολλους αντι να τους κάνει ευτυχισμένους.
Αν νομιζεις οτι ξερεις κ μπορεις να το χειριστεις καλυτερα κανε κουμαντο για κάποιο αναγνωρισμενης εταιρειας.
Εγω εχω τα κανικομ.
Στα συστηνω απο θεμα ποιοτητας.
Τα άλλα που ειπε ο συναδελφος επισης πολυ καλες κριτικες αλλα δεν τα χω δουλέψει κατ ιδιαν για να σου πω προσωπικες εμπειριες.
Κοιτα να εισαι σίγουρος που ποτε κ ποσο το χρησιμοποιεις κ με ποιο σκοπο.
Με το κολλαρο εκπαιδευεις σλλα κ αποτρέπεις ανάλογος τις χρησης.
Μεγαλη η διαφορά τως δυο στην μετέπειτα χρηση που θα εχει το εργαλειο.
Το σκυλί αν το δουλεψεις σωστά θσ ρχεται μονο του νσ του το βάλεις.
Εαν οχι μολις το περνεις στσ χέρια κ σε βλέπει θα κοβει λάσπη
 
Το θεωρώ ενα τρισαθλιο μεσο εκπαίδευσης χιλιεσ φορεσ καλύτερα να δοσησ κατι παραπάνω σε εναν αναγνωρισμένο εκπαιδευτη.
κατα πασα πιθανοτητα και ο αναγνωρισμενος εκπαιδευτης με κολαρο θα κανει την δουλεια
 
κατα πασα πιθανοτητα και ο αναγνωρισμενος εκπαιδευτης με κολαρο θα κανει την δουλεια
το θεμα ειναι πως δεν υπαρχουν αναγνωρισμενοι εκπ/τες , εαν μου βρεις εναν καλο πες μου και μενα που την εχω ψαξει εδω και χρονια
 
Την πρώτη φορά που πατάμε κολάρο σκύλος πρέπει να είναι δεμένος με σκοινί 20-30 μέτρα για ευνόητους λόγους...
Ποτέ δεν πατάμε αν είναι στο κουτί του στο αμάξι, ποτέ στο χώρο του στο σπίτι, και ποτέ ετεροχρονισμένα.
Ποτέ πριν τους 6 μήνες (και λίγο είναι αλλά αναλόγως τη ράτσα) και ποτέ μετά τους 18. Αν δεν έχει διορθωθεί μέχρι τότε και υποτροπιάζει ακόμα δεν πρόκειται...
Όλοι οι σκύλοι δεν σηκώνουν την ίδια εκπαίδευση, ο σκύλος πρέπει να έχει δεθεί μαζί σου και εσύ το ίδιο, αλλιώς θα τα κάνετε σαλάτα ο ένας με τον άλλο και δεν θα μπαλώνεται η ζημιά...
Το κολάρο δεν το χρησιμοποιούμε για κανέναν άλλο λόγο παρά μόνο για να διορθώσουμε κάποια πολύ σοβαρή και συνεχιζόμενη ανυπακοή του σκύλου.
Προσωπικά το θεωρώ ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο, το χρησιμοποιώ χρόνια αλλά πάντα σε ιχνηλάτες, λαγόσκυλα.
Από πουλόσκυλα δεν έχω γνώση, ένα επανιέλ που μεγάλωσα και έχω ακόμα δεν χρειάστηκε να βάλει κολάρο, αν χρειαζόταν πάντως δεν είμαι σίγουρος πως θα το χειριζόμουν.
Γενικά τα πουλόσκυλα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, άλλοι χαρακτήρες και άλλα ένστικτα από τους ιχνηλάτες και τους λαγονάριδες που εγώ έχω μάθει να χειρίζομαι.
 
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα την γνώμη σας και τς εμπειρίες σας για τα κολάρα εκπαίδευσης του ρούσσου. Τα έχετε χρησιμοποιήσει ;;; Είναι αξιόπιστα ;;;
 
Γεια σας, έχω ένα επανιέλ Μπρετόν 5μιση μηνών και έχω ένα πρόβλημα μαζί της. Οπότε βγαίνει έξω στα χωράφια τρώει κυριολεκτικά ότι βρει. Τις πρώτες φορές έτρωγε μόνο κόπρανα από πρόβατα, αλλά μια φορά έφαγε ένα ψώφιο ορτυκι προηγούμενων ημερών οταν έφυγε της προσοχής μου και στην τελευταία έξοδο εκτός από τα κόπρανα έφαγε από ένα ψώφιο πρόβατο, με αποτέλεσμα να έχει διαροιες και εμετους, χωρίς σοβαρότερα προβλήματα αλλά την τρομάρα μου την πήρα. Είναι η τελευταία λύση που σκέφτομαι το κολάρο. Τι λέτε θα βοηθήσει ώστε να το κλείσουμε αυτό το συνήθειο πριν να είναι πολύ αργα;
 
Γεια σας, έχω ένα επανιέλ Μπρετόν 5μιση μηνών και έχω ένα πρόβλημα μαζί της. Οπότε βγαίνει έξω στα χωράφια τρώει κυριολεκτικά ότι βρει. Τις πρώτες φορές έτρωγε μόνο κόπρανα από πρόβατα, αλλά μια φορά έφαγε ένα ψώφιο ορτυκι προηγούμενων ημερών οταν έφυγε της προσοχής μου και στην τελευταία έξοδο εκτός από τα κόπρανα έφαγε από ένα ψώφιο πρόβατο, με αποτέλεσμα να έχει διαροιες και εμετους, χωρίς σοβαρότερα προβλήματα αλλά την τρομάρα μου την πήρα. Είναι η τελευταία λύση που σκέφτομαι το κολάρο. Τι λέτε θα βοηθήσει ώστε να το κλείσουμε αυτό το συνήθειο πριν να είναι πολύ αργα;
Πολύ πιθανό ο σκύλουs να έχει κάποια έλλειψη ψαξου πρώτα με τη διατροφή και άσε το κολάρο
 
Πολύ πιθανό ο σκύλουs να έχει κάποια έλλειψη ψαξου πρώτα με τη διατροφή και άσε το κολάρο
Δίνω στο σκυλί την royal canin medium puppy, η οποία σαν τροφή νομίζω είναι αρκετά ποιοτική ώστε να της παρέχει τα απαραίτητα μέταλλα και ιχνοστοιχεία.
 
Έχω επανιέλ Μπρετόν και όταν ήταν μικρό έκανε τα ίδια. Επίσης τριβόταν σε κάθε ψοφίμι που έβρισκε.
Εχει μειωσει τη συνήθεια. Δεν την έκοψε τελείως.
1. Να της μάθεις την εντολή ΟΧΙ.
2. Άλλαξε τροφη
 
Δίνω στο σκυλί την royal canin medium puppy, η οποία σαν τροφή νομίζω είναι αρκετά ποιοτική ώστε να της παρέχει τα απαραίτητα μέταλλα και ιχνοστοιχεία.
Φίλε μου έχω ένα Ντράχτχαρ 7μηνών. Τα ίδια κάνει και εμένα και του δίνω την ίδια τροφή. Ίσως του λείπει κάτι από την τροφή, ίσως είναι η περιέργεια, ίσως και συνδιασμός... Έχω παρατηρήσει ότι όσο περνάει ο καιρός μειώνεται. Με αργούς ρυθμούς όμως. Επειφή τώρα είναι στην ανάπτυξη, δεν ξέρω αν πρέπει να του αλλάξω τροφή.
 
καλημερα σολους.διαβασα της απαντησεις, αλλα ακρη δεν εβγαλα.. μηπως εκ νεου μπορουν οι φιλοι να δωσουν με την εμπειρια τους, ποια κολαρα ειναι αυτα που οντος εχουν εμβελια απο 500 μετρα και πανω? ευχαριστω.

ΥΓ,
το κολαρο εκπεδευσης δεν ειναι κακο ταμπου. ειναι πλεον στης μερες μας πολυ καλο εργαλειο.
 
tr 500 είναι το κολαρο που εχω.. το ειχα παρει από τον ρουσσο πριν 5_6 χρονια.την δουλεια μου την εκανα μια χαρα οταν το χρειαστηκα.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top