ΗΘΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Ποσο ηθικό είναι τα τρία φυσίγγια στο όπλο αντί για ένα και μόνο ; Θέλετε να μιλήσουμε για ηθικότητες ;
Συμπατριώτη λόγο Καναδά,αυτό που έγραψες είναι και το σωστό, μείνε μέσα στον νομό!Μιλάμε για σπορ κυνήγι,το ζήτημα είναι ηθικά πνευματικό και όχι οικολογικό.Πνευματικα,αν σκοτώσεις ακόμα και ένα,δείχνεις ότι το σκοτωμα δεν το χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο.Αν δεν έχεις τέτοια κολλήματα ο νομοθέτης και η επιστημονική συνεργάτες του έχουν μελετήσει το πώς θα θηρευονται τα θηράματα,που αποφάσισαν.Οσοι έχουν ευαισθησία μεγάλητερη από αυτά του νομοθέτη,απλά όταν έχεις κρέας στο τραπέζι σου,μην θηρευσεις περισσότερο από ότι χρειάζεσαι.
 
Όπως λέμε μαφιόζος μαφιόζος αλλά κάθε Κυριακή στην εκκλησία.
Εγω φιλε μου δεν εχω καμμια σχεση με την εκκλησια, το ιδιο και η ηθικη πιστευω...τουλαχιστον εδω στο χωριο οι πιο ανηθικοι πανε καθε κυριακη στην εκκλησια πιστευοντας ισως πως με πεντε σταυρους και δυο κερια ο θεος θα τους συγχωρησει για αυτα που κανουν...
 
Εγω φιλε μου δεν εχω καμμια σχεση με την εκκλησια, το ιδιο και η ηθικη πιστευω...τουλαχιστον εδω στο χωριο οι πιο ανηθικοι πανε καθε κυριακη στην εκκλησια πιστευοντας ισως πως με πεντε σταυρους και δυο κερια ο θεος θα τους συγχωρησει για αυτα που κανουν...
Τώρα τι μου θύμησες,έναν ιμαμι τον ζακερ ναικ,που λέει ότι οι χριστιανοί πιστεύουν ότι επειδή ο Χριστός αναστήθηκε εκ νεκρών,μπορούν να κάνουν ότι αμαρτία θέλουν,το διδάσκει στα μεμετια.Ειπαμε δύο είναι η κυρίες εντολές.Αγαπα το Θεό σου με όλη την δυναμη και την διάνοια σου.Αγαπα τον πλησίον σου ως εαυτό.Αν δεν τα τηρείς αυτά τοχασες το παιχνίδι.
 
Εγω φιλε μου δεν εχω καμμια σχεση με την εκκλησια, το ιδιο και η ηθικη πιστευω...τουλαχιστον εδω στο χωριο οι πιο ανηθικοι πανε καθε κυριακη στην εκκλησια πιστευοντας ισως πως με πεντε σταυρους και δυο κερια ο θεος θα τους συγχωρησει για αυτα που κανουν...
Την πάρτη σου να κοιτάς κ όχι τι κάνουν οι άλλοι‼️αν αυτός είναι ο λόγος που, δεν θες να έχεις σχέση με την εκκλησία,αν δεν είναι αυτό,αυτεξουσιος είσαι να κάνεις ότι γουστάρεις ‼️αρκεί αυτο να μην αντιβαίνει στους κανόνες που θέσπισε η πολιτεία -ανθρώπινο δίκαιο‼️
 
Νομίζω ότι έχει ξεφύγει πολύ η κουβέντα από το κυνήγι. Ίσως καλύτερα να έλειπε ο όρος "κυνήγι" από τον τίτλο.
Οτιδήποτε λέγεται από κυνηγούς προς κυνηγούς αφορά και‼️το κυνήγι‼️ακόμη κ αν αυτό φαίνεται ασυνδετο κάποιες φορές‼️
 
Εγω φιλε μου δεν εχω καμμια σχεση με την εκκλησια, το ιδιο και η ηθικη πιστευω...τουλαχιστον εδω στο χωριο οι πιο ανηθικοι πανε καθε κυριακη στην εκκλησια πιστευοντας ισως πως με πεντε σταυρους και δυο κερια ο θεος θα τους συγχωρησει για αυτα που κανουν...
Εκκλησία δεν είναι το κτήριο ούτε ο κλήρος, φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει όπως νομίζει.
 
Συμπατριώτη λόγο Καναδά,αυτό που έγραψες είναι και το σωστό, μείνε μέσα στον νομό!Μιλάμε για σπορ κυνήγι,το ζήτημα είναι ηθικά πνευματικό και όχι οικολογικό.Πνευματικα,αν σκοτώσεις ακόμα και ένα,δείχνεις ότι το σκοτωμα δεν το χρειάζεσαι ακόμα περισσότερο.Αν δεν έχεις τέτοια κολλήματα ο νομοθέτης και η επιστημονική συνεργάτες του έχουν μελετήσει το πώς θα θηρευονται τα θηράματα,που αποφάσισαν.Οσοι έχουν ευαισθησία μεγάλητερη από αυτά του νομοθέτη,απλά όταν έχεις κρέας στο τραπέζι σου,μην θηρευσεις περισσότερο από ότι χρειάζεσαι.
Μιλάς με γρίφους Γέροντα...
 
Εχθες...επτα παρα τεταρτο.....στο ποστο για φασσες....
7,10 βλεπω μια κουρουνα και ερχοταν....Πριν πλησιασει...στα 80 μετρα περιπου μπροστα μου...ακουω
μια τουφεκια...κανει ενα τσαλιμη η κουρουνα και φευγει...
Απορισα....σκεφτηκα ποιος κυνηγος να ειναι μπροστα μου....
7,30...Ακουγα σκυλια του λαγου...να ''τσιτωνουν''.... μεχρι 7,45...δεν ειχε περασει ουτε ''φτερο''...σε λιγο
ακουω δευτερη τουφεκια παλι απο τον ιδιο κυνηγο που καθοταν μπροστα μου...και που δεν εβλεπα...
Κοιταω...δεν περασε φασσα ουτε τιποτε αλλο...
Ξαφνικα βλεπω εναν με ρουχα παραλαγης...να μου ερχετε...και κατι μου ελεγε...Δεν καταλαβαινα τι μου ελεγε...
ηταν μακρια.
Του κανω νοημα οτι δεν τον ακουω...και ηρθε κοντα !!!
Κραταγε ενα λαγο στα χερια του....και με ρωτησε εαν κυνηγαω λαγο ...για να μου τον δωσει !!!
Μιλησαμε...του ειπα οχι δεν ειμαι εγω....πηγαινε εκει που τον σκοτωσες θα ερθουν τα σκυλια και αυτος
που τα εχει...
Νεο παιδι...καμια 35 χρονων...Στρατιωτικος με καταγωγη απο Αλεξανδρουπολη...και υπηρετει στην Σαμο...
Γυρισε στο ποστο του....Βρηκαμε και τον κυνηγο του λαγου....ειναι και φιλος...
Σμιξαμε και οι τρεις....Ο Μητσαρας με τα σκυλια του λαγου....του εδινε τον λαγο...αυτος με τιποτα δεν
τον επαιρνε...
Στο ''ρεζουμέ''.....γνωρισαμε ενα πολυ καλο παιδι....γνησιο κυνηγο...με ηθος....και τον βαλαμε στην παρεα μας !!! :)
 
Δεν υπάρχει ηθική με κανόνες. Όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας είναι. Ο σωστός άνθρωπος στη ζωή γενικά, είναι και σωστός στη συμπεριφορά του στο κυνήγι. Ο μαλάκας στη ζωή, είναι και μαλάκας στο κυνήγι και παντού. Νόμοι υπάρχουν για να μην εφαρμόζει ο καθένας τη δική του συμπεριφορά και ηθική, όπως την αντιλαμβάνεται.
 
Δεν υπάρχει ηθική με κανόνες. Όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας είναι. Ο σωστός άνθρωπος στη ζωή γενικά, είναι και σωστός στη συμπεριφορά του στο κυνήγι. Ο μαλάκας στη ζωή, είναι και μαλάκας στο κυνήγι και παντού. Νόμοι υπάρχουν για να μην εφαρμόζει ο καθένας τη δική του συμπεριφορά και ηθική, όπως την αντιλαμβάνεται.
+1000
 
Δεν υπάρχει ηθική με κανόνες. Όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας είναι. Ο σωστός άνθρωπος στη ζωή γενικά, είναι και σωστός στη συμπεριφορά του στο κυνήγι. Ο μαλάκας στη ζωή, είναι και μαλάκας στο κυνήγι και παντού. Νόμοι υπάρχουν για να μην εφαρμόζει ο καθένας τη δική του συμπεριφορά και ηθική, όπως την αντιλαμβάνεται.
Που γίνονται αυτά?....
 
Εχθες...επτα παρα τεταρτο.....στο ποστο για φασσες....
7,10 βλεπω μια κουρουνα και ερχοταν....Πριν πλησιασει...στα 80 μετρα περιπου μπροστα μου...ακουω
μια τουφεκια...κανει ενα τσαλιμη η κουρουνα και φευγει...
Απορισα....σκεφτηκα ποιος κυνηγος να ειναι μπροστα μου....
7,30...Ακουγα σκυλια του λαγου...να ''τσιτωνουν''.... μεχρι 7,45...δεν ειχε περασει ουτε ''φτερο''...σε λιγο
ακουω δευτερη τουφεκια παλι απο τον ιδιο κυνηγο που καθοταν μπροστα μου...και που δεν εβλεπα...
Κοιταω...δεν περασε φασσα ουτε τιποτε αλλο...
Ξαφνικα βλεπω εναν με ρουχα παραλαγης...να μου ερχετε...και κατι μου ελεγε...Δεν καταλαβαινα τι μου ελεγε...
ηταν μακρια.
Του κανω νοημα οτι δεν τον ακουω...και ηρθε κοντα !!!
Κραταγε ενα λαγο στα χερια του....και με ρωτησε εαν κυνηγαω λαγο ...για να μου τον δωσει !!!
Μιλησαμε...του ειπα οχι δεν ειμαι εγω....πηγαινε εκει που τον σκοτωσες θα ερθουν τα σκυλια και αυτος
που τα εχει...
Νεο παιδι...καμια 35 χρονων...Στρατιωτικος με καταγωγη απο Αλεξανδρουπολη...και υπηρετει στην Σαμο...
Γυρισε στο ποστο του....Βρηκαμε και τον κυνηγο του λαγου....ειναι και φιλος...
Σμιξαμε και οι τρεις....Ο Μητσαρας με τα σκυλια του λαγου....του εδινε τον λαγο...αυτος με τιποτα δεν
τον επαιρνε...
Στο ''ρεζουμέ''.....γνωρισαμε ενα πολυ καλο παιδι....γνησιο κυνηγο...με ηθος....και τον βαλαμε στην παρεα μας !!! :)
Χθές μούλεγε ένας φίλος ότι την μέρα που έβαλε τρυγόνια ήταν ένας κύριος που έριχνε τα τρυγόνια
-καλό τουφέκι .
Τί γινόταν όμως ;
Δίπλα του ,κοντά του ήταν μια ''παρέα '' απο μαλάκες που λέει ο κ.Κόλιας .
Μέχρι που να πέσει το τρυγόνι αφού δίπλωνε έτρωγε αλλες 3-4 ντουφεκιές απ'αυτούς .
Καί τί γινόταν μετά ....
Πλακωνόντουσαν στο βρισίδι μεταξύ τους για το ποιός το βάρεσε .
Αυτός που πραγματικά τα βαρούσε ήταν αποκλεισμένος απο την συζήτηση ....:):):)
 
Χθές μούλεγε ένας φίλος ότι την μέρα που έβαλε τρυγόνια ήταν ένας κύριος που έριχνε τα τρυγόνια
-καλό τουφέκι .
Τί γινόταν όμως ;
Δίπλα του ,κοντά του ήταν μια ''παρέα '' απο μαλάκες που λέει ο κ.Κόλιας .
Μέχρι που να πέσει το τρυγόνι αφού δίπλωνε έτρωγε αλλες 3-4 ντουφεκιές απ'αυτούς .
Καί τί γινόταν μετά ....
Πλακωνόντουσαν στο βρισίδι μεταξύ τους για το ποιός το βάρεσε .
Αυτός που πραγματικά τα βαρούσε ήταν αποκλεισμένος απο την συζήτηση ....:):):)
Ηθικά , ελεύθερα και παραδοσιακά πράγματα... να γελάει η κοινωνία... ( η πολιτισμένη)
 
Να δώσω και εγώ ένα παραδειγμα για το τι είναι ηθικό και τι ανήθικο.Ειναι γνωστό τι συμβαίνει με τις πυρίτιδες τώρα τελευταία.....λοιπόν είναι ηθικό να πάω να σηκώσω όλο τον Κενταυρο επειδή μου περισσεύουν κάποια φράγκα.... και να μην δώσω λίγο χρόνο και στον συνάδελφο που δεν του περισσεύουν αυτά τα 30 γαμωευρώ τον μήνα να πάρει ένα μισόκιλο?
 
Να δώσω και εγώ ένα παραδειγμα για το τι είναι ηθικό και τι ανήθικο.Ειναι γνωστό τι συμβαίνει με τις πυρίτιδες τώρα τελευταία.....λοιπόν είναι ηθικό να πάω να σηκώσω όλο τον Κενταυρο επειδή μου περισσεύουν κάποια φράγκα.... και να μην δώσω λίγο χρόνο και στον συνάδελφο που δεν του περισσεύουν αυτά τα 30 γαμωευρώ τον μήνα να πάρει ένα μισόκιλο?
Δεν διακρίνω ηθικό κομμάτι σε αυτό αλλά ορθή εμπορική πολιτική.Οταν είσαι μονοπώλιο σε ένα είδος με χιλιάδες πελάτες με διαφορετικά πορτοφόλια δεν φτιάχνεις 5-6 και αφήνεις τους άλλους στα κρύα τα νερά.Αν είσαι άρπαγας γύπας πράττεις έτσι και το μόνο που σε νοιάζει είναι το ταμείο.
 
Back
Top