ΗΘΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙ

Ότι λέει ο νόμος .. αυτό είναι και ηθικό .
Κι ε νόμος❓εδώ οι δικαστικοί για να μην χρηματίζονται,έχουν παχυλούς μισθούς κ εντούτοις είχαμε παραδικαστικα κυκλώματα‼️γνωρίζει ο νομοθέτης αν το τρίγωνι λχ.που εγώ θα χτυπήσω είναι το τελευταίο ❓η φύση ως φύση διακατέχεται από τους δικούς της νόμους,εμείς μιλάμε για τη στάση του ΑΝΘΡΏΠΟΥ απέναντι στη φύση κ τον άνθρωπο‼️
Το λιοντάρι....ούτε κτηνοτρόφος είναι ούτε γεωργός‼️
Ούτε μπορεί να χαρακτηρίσει-περιγραψει τον άνθρωπο ,δεν μπορεί να διανοηθεί ότι αυτό το ΟΝ που βλέπει έχει άι Φον στην τσέπη κ ότι έχει τη δύναμη να κάνει λαμπογυαλο ολάκερο τον πλανήτη,,,,ας αφήσουμε τα ζώα κ την ανύπαρκτη ηθική τους‼️
 
Με συγχωρείς πολύ.... αλλά δεν γνώρισα από το 1993 μέχρι σήμερα κανένα κυνηγό που να πηγαίνει κάθε μέρα στο κυνήγι και να χτυπάει 10 μπεκάτσες με τα σκυλιά...... κάνοντας και καρτέρι μπορεί..... αλλά 10 μπεκάτσες με τα σκυλιά συνεχόμενα..... έστω και για 3-4 μέρες συνεχώς δεν έχω δει.....
Ηθελε να δειξει παραδειγμα για το σκεπτικο καποιων Βασίλη ο Κυριακος
 
Με συγχωρείς πολύ.... αλλά δεν γνώρισα από το 1993 μέχρι σήμερα κανένα κυνηγό που να πηγαίνει κάθε μέρα στο κυνήγι και να χτυπάει 10 μπεκάτσες με τα σκυλιά...... κάνοντας και καρτέρι μπορεί..... αλλά 10 μπεκάτσες με τα σκυλιά συνεχόμενα..... έστω και για 3-4 μέρες συνεχώς δεν έχω δει.....
Υπάρχουν.Ελάχιστοι όμως.
Δεν θέλω, να αναφέρω, ονόματα.
 
Δεν μπορεί ο νόμος να καλύψει τα πάντα.
Είναι η βάση, την οποία πασχίζουμε να κατακτήσουμε.

Η ηθική είναι η συμμόρφωση προς τις αξίες και τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς στην αλληλεπίδρασή μας με το περιβάλλον μας.
Αυτοί οι κανόνες σπάνια είναι αποδεκτοί από όλους.
Ποιος τους ορίζει ? Η παράδοση, οι κοινές αντιλήψεις, ο σεβασμός σε πράγματα αποδεκτά από τους περισσότερους κτλ
Καταλαβαίνετε ότι θέματα ηθικής είναι θέματα που δημιουργούν μόνιμα προστριβές διότι ο κώδικας αξιών διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Και πάντα ήταν έτσι τα πράγματα.
 
Με συγχωρείς πολύ.... αλλά δεν γνώρισα από το 1993 μέχρι σήμερα κανένα κυνηγό που να πηγαίνει κάθε μέρα στο κυνήγι και να χτυπάει 10 μπεκάτσες με τα σκυλιά...... κάνοντας και καρτέρι μπορεί..... αλλά 10 μπεκάτσες με τα σκυλιά συνεχόμενα..... έστω και για 3-4 μέρες συνεχώς δεν έχω δει.....
Βασίλη παράδειγμα ηταν για να δείξω ακριβώς οτι το νόμιμο δεν ειναι αυτόματα και ηθικό.
 
Ότι λέει ο νόμος .. αυτό είναι και ηθικό .
Αρα εσύ θεωρεις ηθικό να μαζευτούμε 5 φιλοι απο εδω μεσα, να παμε μια βδομάδα στο βουνο και να βαρεσουμε 350 μπεκάτσες...
Ή 35 λαγούς και 70 πέρδικες...
Ή Απρίλιο Μάιο να σκοτώνουμε τις γκαστρωμένες ή θηλάζουσες γουρούνες...
Επειδή ολα αυτά νόμιμα είναι...
 
Ωραίο θεμα αλλα αν αρχίσουμε να το αναλύουμε θα παει το μπαν σύννεφο...
Για εμένα στην Ελλάδα με τους νόμους που διέπουν το κυνήγι, ηθικό και νόμιμο δύσκολα συνδυάζονται. Αμφιβάλλετε οτι πολλά νομιμότατα πράγματα στο κυνήγι είναι εντελώς ανήθικα;
Παραδείγματα αν θέλουμε πολλά.
Με το χέρι στην καρδιά θα επελεγα ξεκάθαρα ηθική. Ομως επειδή η ηθική απουσιάζει, ας πορεύεται ο καθένας οπως νομίζει.
Για ποια ηθική να μιλήσουμε. Οταν εδω μέσα, σε αυτό το μικρό καφενείο υπαρχουν νούμερα που ποντάρουν ξανά και ξανά τα ίδια θηράματα υποστηρίζοντας οτι ειναι άλλα, προκειμένου να εισπράξουν μερικά παλαμάκια παραπάνω, τί να περιμένεις; Ο σκοπός πλέον δεν είναι το κυνήγι και η επαφή με τη φύση αλλά η αυτοπροβολή. Η ικανοποίηση του εγώ τους προκειμένου να καλύψουν τη μικρότητα του μορίου τους. Αυτός που πεφτει τοσο χαμηλά για να το κανει αυτό δεν θα επιδιώξει με καθε τρόπο να ερθει το θήραμα στα χέρια του; Θα βαρεσει το λαγό με τα φώτα το βραδυ, θα την στήσει στο νερό για τις πέρδικες, θα καρτερέψει τη μπεκάτσα το σούρουπο και θα βαλει καζαντζίδη στα ορτύκια, γιατί; Για να την πατήσουν μερικοί και να του πουν μπράβο.
Ας κανει ο καθένας αυτό που ξερει μεσα του ότι είναι σωστό. Αν δεν ξερει ας ακολουθεί τον νόμο. Και ας απομονώσουμε κάποια στιγμή τυπους σαν κι αυτόν που περιέγραψα παραπάνω. Ο μαλάκας ετσι κι αλλιώς μαλάκας θα μείνει.....
Υπάρχουν σίγουρα νόμιμοι κυνηγοί,αλλά αυτοί που παράνομουν,Στα 40 χρόνια που κυνήγησα,αρκεί να αποκτήσει οικειότητα μαζί σου,και τότε αρχίζει να τα λέει.Και μιλάμε για κυνηγούς ικανότατους ,τουφεκι,σπουδαίος με τα σκυλιά,αλλά παρόλα αυτά,βάζουν την κάννη στη φωτιά.Αλλα όπως είπα στην αρχή,έχει έντιμους με εγκράτεια.Τους έχω παρατηρήσει από μακρυά,που νόμιζαν ότι δεν τους βλέπει κανείς.Πως κρατήθηκαν και δεν πάτησαν σκανδάλη όταν δεν έπρεπε.
 
Δεν μπορεί ο νόμος να καλύψει τα πάντα.
Είναι η βάση, την οποία πασχίζουμε να κατακτήσουμε.

Η ηθική είναι η συμμόρφωση προς τις αξίες και τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς στην αλληλεπίδρασή μας με το περιβάλλον μας.
Αυτοί οι κανόνες σπάνια είναι αποδεκτοί από όλους.
Ποιος τους ορίζει ? Η παράδοση, οι κοινές αντιλήψεις, ο σεβασμός σε πράγματα αποδεκτά από τους περισσότερους κτλ
Καταλαβαίνετε ότι θέματα ηθικής είναι θέματα που δημιουργούν μόνιμα προστριβές διότι ο κώδικας αξιών διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Και πάντα ήταν έτσι τα πράγματα.
Δημιουργεί προστριβές γιατί κάποιοι ερμηνεύουν την ηθική όπως τους συμφέρει.
 
Αρα εσύ θεωρεις ηθικό να μαζευτούμε 5 φιλοι απο εδω μεσα, να παμε μια βδομάδα στο βουνο και να βαρεσουμε 350 μπεκάτσες...
Ή 35 λαγούς και 70 πέρδικες...
Ή Απρίλιο Μάιο να σκοτώνουμε τις γκαστρωμένες ή θηλάζουσες γουρούνες...
Επειδή ολα αυτά νόμιμα είναι...
Θυμάσαι τι έγραψα?Ότι το σπορ κυνήγι είναι ανήθικο από μόνο του.Αλλα τώρα παω γιατί έχω ραντεβού με ένα φιδαετός να ποζάρει,θα τα λέμε εδώ σε αυτό το τοπικ.
 
Αρα εσύ θεωρεις ηθικό να μαζευτούμε 5 φιλοι απο εδω μεσα, να παμε μια βδομάδα στο βουνο και να βαρεσουμε 350 μπεκάτσες...
Ή 35 λαγούς και 70 πέρδικες...
Ή Απρίλιο Μάιο να σκοτώνουμε τις γκαστρωμένες ή θηλάζουσες γουρούνες...
Επειδή ολα αυτά νόμιμα είναι...
Ο νόμος λέει τα όρια δεν είσαι υποχρεωμένος να τα φτάσεις ,τηρούμε τούς νόμους όσο κι αν φαίνονται άδικοι σε γενικό η προσωπικό επίπεδο.Αν δεν τον αντέχεις βρες τρόπους να αλλάξει .
 
Τότε,είμαι παλιάνθρωπος.
Διαφωνω!!!
Απο τα γραφομενα σου και την ενοια σου για το γενικο καλο τουλαχιστον δεν δειχνεις να εισαι τετοιος με την σημασια που εχει παρει η λεξη αυτη
Ο παλιανθρωπος εχει αλλαξει σημασια δεν ειναι οποιος δεν πιστευει
Ο Αγιος Ευσταθιος δεν πιστευε αλλα ο Θεος του φανερωθηκε επειδη λειτουργιυσε καλυτερα και απο καποιους που πιστευαν
Μπορω να σου πω πολλους παλιανθρωπους που σταυροκοπιουνται αλλα καθε αλλο παρα προσπαθουν να ακολουθουν οσα λεει η θρησκεια μας
Προσπαθουμε!
Δεν ειμαστε Αγιοι οι καθημερινοι ανθρωποι
Σε καμια ομως περιπτωση δεν κανει παλιανθρωπο με την κακη ενοια της λεξης καποιον που δεν πιστευει
Αλλα τον κανουν
Και δεν εννοω οτι επειδη δεν πιστευει και δεν εχει φοβο Θεου κανει τα εσχατα
Καποιος που κανει τα εσχατα ειναι παλιανθρωπος σε οποια θρησκεια και αν υπαγεται
 
Δημιουργεί προστριβές γιατί κάποιοι ερμηνεύουν την ηθική όπως τους συμφέρει.
Οι ηθικοί κανόνες είναι ατομικοί.
Κανένας δεν μπορεί να τους επιβάλει στον άλλο.

Δεν ερμηνεύεται η ηθική.
Ειναι ο τρόπος που συμπεριφερόμαστε.

Μπορούμε να επηρρεάσουμε τον άλλο και αν καταφέρουμε να πείσουμε, αλλά δεν μπορούμε να την επιβάλλουμε.
Αυτό γίνεται δίνοντας πρώτοι το καλό παράδειγμα και αντιδρώντας καταρχήν στις ακραίες αποκλίσεις.
 
Last edited:
Back
Top