Ζευγάρωμα σκύλου.

Στην κλειστή αναπαραγωγή,οι πιθανότητες να πάρεις τα ελαττώματα,των σκύλων και των προγόνων τους,από το ζευγάρωμα που θα κάνεις,είναι περισσότερες από το να πάρεις τα προτερήματα τους.
Βέβαια, υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις,αλλά αυτό θέλει,καλή γνώση του pedigree και των δύο σκύλων.
Πάντα με ρίσκο βέβαια.
 
Στην κλειστή αναπαραγωγή,οι πιθανότητες να πάρεις τα ελαττώματα,των σκύλων και των προγόνων τους,από το ζευγάρωμα που θα κάνεις,είναι περισσότερες από το να πάρεις τα προτερήματα τους.
Βέβαια, υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις,αλλά αυτό θέλει,καλή γνώση του pedigree και των δύο σκύλων.
Πάντα με ρίσκο βέβαια.
Σε ευχαριστώ πολυ.
 
Υπάρχουν πολλά αξία σκυλιά να ζευγαρωσεις!
Είμαι κάθετα αντιυετος στις αιμομιξιες!!
Παναγιώτη σε ευχαριστώ για το μυνημα. Επειδή έχω ακούσει για τις κλείστες αναπαραγωγές και επειδή έχω κατά την γνώμη μου δυο καλά σκυλια που θα ήθελα μια γέννα από αυτά για αυτό ρώτησα.
 
Καλημέρα σε όλους σας μια ερώτηση θέλω να κάνω . Μπορεί να ζευγαρώνουν από τον ίδιο πατέρα αλλά από διαφορετικές μητέρες ; Η θα είναι αιμομιξία; Θα έχουν πρόβλημα τα κουτάβια;
 
κάντο λιανά
.drunk.
Μάριε λόγικα τα σκυλιά που θέλουν να βάλουν είναι ετεροθαλή αδέρφια. Δεν είναι από την ίδια γέννα, ούτε από διαφορετική γεννα του ίδιου ζευγαριού. Είναι παιδιά του ίδιου επιβήτορα με διαφορετικές σκύλες. Και ο συνάδελφος λόγω αυτής της συγγενιας αναρωτιέται για το αν μπορεί να γίνει το ζευγαρωμα
 
Μάριε λόγικα τα σκυλιά που θέλουν να βάλουν είναι ετεροθαλή αδέρφια. Δεν είναι από την ίδια γέννα, ούτε από διαφορετική γεννα του ίδιου ζευγαριού. Είναι παιδιά του ίδιου επιβήτορα με διαφορετικές σκύλες. Και ο συνάδελφος λόγω αυτής της συγγενιας αναρωτιέται για το αν μπορεί να γίνει το ζευγαρωμα
Σε ευχαριστώ αυτό εννοώ.
 
Πρόβλημα
Πατέρας Α + Μητέρα Β = Κουτάβι Α
Πατέρας Α + Μητέρα Γ = Κουτάβι Β

Κουτάβι Α + Κουτάβι Β = Κουτάβι Γ

1)Είναι η τελευταία εξίσωση αιμομιξία;
2)Το κουτάβι Γ θα έχει πρόβλημα;

Λύση
1)Ναι θα είναι αιμομιξία.
2)Είναι πιθανό.

Απαντήσεις κατ εκτίμηση.
Ρώτα κτηνίατρο.
 
Last edited:
Back
Top