Ετήσια Ρυθμιστική

Ρε παιδια, συγνώμη κιόλας αλλά δημόσιο βήμα είναι εδώ, διαβάζετε τι γράφετε πριν τα δημοσιεύσετε; Να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί στο τι λέμε. Μας φταίνε οι αντί και τους δίνουμε επιχειρήματα δηλαδή. Λιγο προσοχή.
Φιλικά το λεω, απλώς δεν καταλαβαίνω μερικα ποστ ειλικρινά.
 
Ρε παιδια, συγνώμη κιόλας αλλά δημόσιο βήμα είναι εδώ, διαβάζετε τι γράφετε πριν τα δημοσιεύσετε; Να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί στο τι λέμε. Μας φταίνε οι αντί και τους δίνουμε επιχειρήματα δηλαδή. Λιγο προσοχή.
Φιλικά το λεω, απλώς δεν καταλαβαίνω μερικα ποστ ειλικρινά.

Και λιγα λες.......
 
Μάγκες ένας νόμος, ένας κανόνας, ένα όριο ό,τι κι αν αφορούν αυτά, βγαίνει για όλη την επικράτεια, όχι μόνο για τη Νότια Ελλάδα ή για τη Μακεδονία κλπ
Τα 12 τρυγόνια δηλαδή για μέχρι πέρσι για τους Μακεδόνες ή Θράκες κυνηγούς ήταν πολλά και άπιαστα; Γι' αυτούς τα πολλά μπορεί να είναι τα 30...
Το όριο δεν έχει όμως αυτή τη σημασία. Δεν είναι ο πήχης που ο εκάστοτε κυνηγός δεν μπορεί με τίποτα να πιάσει. Είναι το όριο που θέτει μια ευνομούμενη πολιτεία ώστε να επιτρέψει και στο θήραμα να ανακάμψει ο πληθυσμός του μέχρι την ερχόμενη κυνηγετική περίοδο, από τη μείωση μέσω της νόμιμης θήρευσής του.
Γι' αυτό πρέπει να το σεβόμαστε και να το τηρούμε όλοι!
Από κει και πέρα. Συμφωνώ μαζί σας ότι επιδιώκουν εδώ και δεκαετίες να χτυπούν το κυνήγι, με τη μέθοδο της σαλαμοποίησης. Αλλά το επιχείρημά μας απέναντι στη μείωση από 12 σε 10 τρυγόνια, δεν μπορεί να είναι ότι εγώ που κυνηγάω π.χ. στο Πολύκαστρο στο Κιλκίς τα 10 τα πιάνω στις 8 το πρωί και μετά πρέπει να κάθομαι να κοιτάω! Εφόσον οι μελέτες λένε ότι για το ευρωπαϊκό τρυγόνι streptopelia turtur ο πληθυσμός του έχει μπει σε μια φάση δραματικής μείωσης, τότε θα πρέπει να αποδεχτούμε αυτό το γεγονός και να μην κατσουλώνουμε αμέσως! Επειδή βλέπουμε 1000 τρυγόνια στο χωριό μας δεν σημαίνει ότι ο πληθυσμός του τρυγονιού έχει αυξητικές τάσεις! Μιλάμε για διαχείριση του πληθυσμού σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Επίσης να ξέρετε ότι φέτος στην τρίχα γλυτώσαμε την απαγόρευσή του και για του χρόνου είδομεν!!! Δεν υποχρέωσε κανένας το Φάμελλο πιστεύω να κάνει τη μείωση, αλλά στο πλαίσιο της πολιτικής, για να μην μας το κόψουν από του χρόνου έκανε ένα πρώτο μικρό βήμα πιστεύω προς τα πίσω κι από κει κι έπειτα όπως ανακοινώθηκε θα τους στείλει μελέτη για τη διαχείριση του τρυγονιού σε πανευρωπαϊκό επίπεδο! (ελπίζω να έχετε παρακολούθησει γραπτά μου σε άλλα θέματα πριν με πείτε Συριζαιο:D:cool:)
Τη συγκεκριμένη μείωση δεν την βλέπω ως παράλογη, όπως είναι (και σωστα αναφέρατε πολλοί) τη μείωση πχ στις μέρες εξόδου για τη φάσσα ή τον κότσυφα... Εκεί ναι να το καταλάβω να αντιδράσουμε! Αλλά να αντιδράσουμε ορθά και με επιχειρήματα, όχι να βγαίνουμε και να λέμε, ξέρεις κάτι ε; Στα @@@ μου τα όρια εγώ θα κυνηγώ με βάση τους δικούς μου κανόνες! Εκεί τότε όχι μόνο βάζουμε αυτογκόλ αλλά δίνουμε και χώρο στους λαθροκυνηγούς να βγαίνουν ίσα κι όμοια με εμάς; Το θέλουμε;; Πιστεύω πως όχι!!!
Σκεφτείτε λογικά και όχι εν θερμώ!!!
Εύχομαι σε όλους τα 10 τρυγονάκια να τα κάνουν μέσα σε ένα τέταρτο, ούτε καν μισάωρο! Και μετά να απολαύσετε αυτό το υπέροχο πτηνό στις εναέριες πιρουέτες του!! Δύο κάτω όταν είναι για σωστό και καλό σκοπό πρέπει όχι μόνο να τα "ανεχτούμε", αλλά και να τα σεβαστούμε! Κρέας δεν λείπει από κανέναν μας!
 
Κλασικη απάντηση νεοελληνα.
Οτι δεν μας ενοχλει ή δεν μας ξεβολευει το δεχομαστε ασχέτως το γενικο καλο ή συμφερον.
Με την ιδια λογικη εγω που δεν κυνηγαω περδικα δεν μ απασχολει αν την μειωσουν κι αλλο ή την καταργησουν.
Δεν ειναι ετσι ομως τα πραγματα και δεν πρεπει να συμπεριφερόμαστε ετσι.
Συμφωνα με την δικη μου λογικη τουλαχιστον.
Ο Γιώργος εχει δικιο για το οριο σε ενα καλο καρτερι σε μια μετρια χρονια κιολας.
Τα πιο πανω τα εγραψα οχι για αντιπαραθεση με τον φιλο που το εγραψε αλλα, για να δειξω εναν διαφορετικο τροπο σκεψης.
Θα παω και φετος για τρυγονια φιλε μου και οπως εγραψα την θεωρω ανουσια κινηση,το οτι δεν με ενοχλει ηταν λαθος διατυπωση. Δηλαδη τι μπορω να κανω τωρα που μειωσαν το οριο κατα 2 τρυγονια? Να μη βγαλω αδεια? Να διαμαρτυρηθω στον συλλογο μου? Τα περι νεοελληνα δεν τα σχολιαζω καν ουτε κι εχω σκοπο να γραφω σεντονια και να ερχομαι σε αντιπαραθεση χωρις λογο, καλο ειναι να μην κρινουμε καποιον οταν δεν τον γνωριζουμε καθολου..shake hands.
 
ρε παιδια ενταξη με το οριο , αλλα πες οτι υπαρχουν σε μια περιοχη τρεις και μονο κυνηγοι , και οχι οτι δεν εχει πουλια , αλλα γιατι ετσυ ετυχε , και χτυπαν απο 10 ο καθενας συνολο 30 τρυγονια και οι τρεις , και σε αλλη περιοχη να γηνετε συνοστηζμος με τα ιδια τετραγονικα μετρα με τους προιγουμενους που ηταν μονο τρεις κυνηγοι , και να εχει και 300 και βαλε κυνηγους , και να χτυπανε ολοι τους συνολο 300 τρυγονια , δηλαδη απο ενα ο καθενας , με ποιο μεγαλη ζημια απο τους προιγουμενους , δηλαδη θελω να πω , οτι δεν σωνετε το θυραμα με το οριο , αλλα με λιγοτερο συνοστηζμο ,και πιεση σε καπια περιοχη , ητε ειναι τρυγονια , ητε ειναι περδηκες , εδω στη Σαμο πριν πολλα χρονια , ειχαν εξαφανηση την περδηκα σε πολλες περιοχες του νησιου , με πολλοι συνοστηζμο πολλων ξενοφερτων κυνηγων , και οι περησοτεροι ηταν νομημοι , δηλαδη χτυπαγαν απο 4 περδηκες ο καθενας , και ηταν ολα καλα , ασχετα εαν υπηρχαν ομαδες απο 10 ατομα , η καθεμια , που δεν μπορουσε κανενας να το αποδηξει απο τους αρμοδιους οτι ηταν μια ομαδα ,και οχι τρεις τρεις , και οτι ταχα δεν ξερονταν αναμεταξη τους
 
Mυοκαστορας, βιζον, και τετοια ομοια ειδη, θα επρεπε να μειωνονται με καποιο τροπο και επρεπε να μπαινουν αυτονοητα στα θηρευσιμα
να βαλουν και τους ποντικους αρουρεους , και να τους επητρεπου και με το αεροβολο , και νυχτα ακομα
 
Μάγκες ένας νόμος, ένας κανόνας, ένα όριο ό,τι κι αν αφορούν αυτά, βγαίνει για όλη την επικράτεια, όχι μόνο για τη Νότια Ελλάδα ή για τη Μακεδονία κλπ
Τα 12 τρυγόνια δηλαδή για μέχρι πέρσι για τους Μακεδόνες ή Θράκες κυνηγούς ήταν πολλά και άπιαστα; Γι' αυτούς τα πολλά μπορεί να είναι τα 30...
Το όριο δεν έχει όμως αυτή τη σημασία. Δεν είναι ο πήχης που ο εκάστοτε κυνηγός δεν μπορεί με τίποτα να πιάσει. Είναι το όριο που θέτει μια ευνομούμενη πολιτεία ώστε να επιτρέψει και στο θήραμα να ανακάμψει ο πληθυσμός του μέχρι την ερχόμενη κυνηγετική περίοδο, από τη μείωση μέσω της νόμιμης θήρευσής του.
Γι' αυτό πρέπει να το σεβόμαστε και να το τηρούμε όλοι!
Από κει και πέρα. Συμφωνώ μαζί σας ότι επιδιώκουν εδώ και δεκαετίες να χτυπούν το κυνήγι, με τη μέθοδο της σαλαμοποίησης. Αλλά το επιχείρημά μας απέναντι στη μείωση από 12 σε 10 τρυγόνια, δεν μπορεί να είναι ότι εγώ που κυνηγάω π.χ. στο Πολύκαστρο στο Κιλκίς τα 10 τα πιάνω στις 8 το πρωί και μετά πρέπει να κάθομαι να κοιτάω! Εφόσον οι μελέτες λένε ότι για το ευρωπαϊκό τρυγόνι streptopelia turtur ο πληθυσμός του έχει μπει σε μια φάση δραματικής μείωσης, τότε θα πρέπει να αποδεχτούμε αυτό το γεγονός και να μην κατσουλώνουμε αμέσως! Επειδή βλέπουμε 1000 τρυγόνια στο χωριό μας δεν σημαίνει ότι ο πληθυσμός του τρυγονιού έχει αυξητικές τάσεις! Μιλάμε για διαχείριση του πληθυσμού σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Επίσης να ξέρετε ότι φέτος στην τρίχα γλυτώσαμε την απαγόρευσή του και για του χρόνου είδομεν!!! Δεν υποχρέωσε κανένας το Φάμελλο πιστεύω να κάνει τη μείωση, αλλά στο πλαίσιο της πολιτικής, για να μην μας το κόψουν από του χρόνου έκανε ένα πρώτο μικρό βήμα πιστεύω προς τα πίσω κι από κει κι έπειτα όπως ανακοινώθηκε θα τους στείλει μελέτη για τη διαχείριση του τρυγονιού σε πανευρωπαϊκό επίπεδο! (ελπίζω να έχετε παρακολούθησει γραπτά μου σε άλλα θέματα πριν με πείτε Συριζαιο:D:cool:)
Τη συγκεκριμένη μείωση δεν την βλέπω ως παράλογη, όπως είναι (και σωστα αναφέρατε πολλοί) τη μείωση πχ στις μέρες εξόδου για τη φάσσα ή τον κότσυφα... Εκεί ναι να το καταλάβω να αντιδράσουμε! Αλλά να αντιδράσουμε ορθά και με επιχειρήματα, όχι να βγαίνουμε και να λέμε, ξέρεις κάτι ε; Στα @@@ μου τα όρια εγώ θα κυνηγώ με βάση τους δικούς μου κανόνες! Εκεί τότε όχι μόνο βάζουμε αυτογκόλ αλλά δίνουμε και χώρο στους λαθροκυνηγούς να βγαίνουν ίσα κι όμοια με εμάς; Το θέλουμε;; Πιστεύω πως όχι!!!
Σκεφτείτε λογικά και όχι εν θερμώ!!!
Εύχομαι σε όλους τα 10 τρυγονάκια να τα κάνουν μέσα σε ένα τέταρτο, ούτε καν μισάωρο! Και μετά να απολαύσετε αυτό το υπέροχο πτηνό στις εναέριες πιρουέτες του!! Δύο κάτω όταν είναι για σωστό και καλό σκοπό πρέπει όχι μόνο να τα "ανεχτούμε", αλλά και να τα σεβαστούμε! Κρέας δεν λείπει από κανέναν μας!
Η μείωση οφείλεται σε μεγάλο βαθμό λόγω μείωσης της τροφοληψιας (καλλιέργειες) και όχι στην καρπωση. Ας βγάλει ένα νόμο το αρμόδιο υπουργείο σε κάθε περιφέρεια η δήμο να καλλιεργούνται τόσα στρέμματα από το τάδε σποροφυτο,χερσα αγροτεμάχια να φάνε και οι κότες σε συνεργασία πάντα με την ανύπαρκτη Κυνηγετική ομοσπονδία μας Τώρα της ΕΕ και τις αποφάσεις της καλύτερα να μην το συζητάμε,για παράδειγμα εάν οι άλλοι Βαλκάνιοι κάνουν έναρξη Ιούλιο με απεριόριστο αριθμό εμείς θα τους χρωστάμε; Και για αυτά που θυρευονται με δίχτυα η δηλητιριαζοντ άι μόλις φθάσουν στην Αφρική μπορεί να κάνει κάτι ή ΕΕ; Όσο για εμάς τους κυνηγούς όσο απαράδεκτο είναι να μην υπακούμε στην νομοθεσία άλλο τόσο απαράδεκτο είναι να υποστηρίζουμε οποιαδήποτε μείωση μας επιβάλουν.Αυτο να το βάλουν καλά στο μυαλό τους ειδικά οι νεότεροι γιατί κάποια μέρα θα αναρωτιούνται τη συνέβη και τους κοψανε το κυνήγι.Καλυτερα λοιπόν να υπάρχει αντίδραση έστω και υπερβολικη.Εξ άλλου κυνηγετικό φόρουμ είμαστε όχι οικολογικό!
 
Ανακατεύετε αιτίες με λύσεις μαζί....
Ναι το νόμιμο κυνήγι δεν οφείλεται για τη μείωση του τρυγονιου. Έχοντας σαν δεδομένο όμως τη μείωση, από όποιον παράγοντα και να είναι, εγώ προσωπικά δεν βλέπω σωστό να μην βοηθήσει και ο κυνηγός από μέρους του την κατάσταση πιεζοντας λιγότερο τη δυναμική ανάκαμψης του. Το να σου λέει ο νόμος θα χτυπας 10 και εσύ να χτυπας για αντίδραση 20, να με συγχωρείτε αλλά λύση δεν δίνει στο πρόβλημα. Το οποίο είναι η μείωση του πληθυσμού και όχι του ορίου! Μπορείτε να το καταλάβετε;
Από κει και πέρα εγώ σαν κυνηγός και γεωκτημων φροντίζω τα χωράφια μου να είναι πηγές τροφής της πανιδας της περιοχής. Εφόσον πολύ σωστά λέτε και συμφωνώ ότι η μείωση του τρυγονιου οφείλεται στην έλλειψη καλλιέργειας θα ήταν πιο βοηθητικό να σπειρετε ένα χωράφι από το να παραβιασετε ένα όριο. Και όταν ο πληθυσμός τους ανακάμψει και οι αρμόδιοι δεν επαναφέρουν το όριο στα 12 ή και περισσότερα αν υπάρχει η δυναμική του πληθυσμού, τότε εκεί παραβιασετε το. Κι εγώ μαζί σας!
 
Κι επειδή είπατε ότι είμαστε κυνηγετικό φόρουμ κι όχι οικολογικό. Καταρχάς αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε φόρουμ "θεριστων"-rippers της φύσης... κατά δεύτερον εγώ προσωπικά είμαι πρώτα κυνηγός αλλά νιώθω και είμαι οικολογος περισσότερο από έναν "οικολογο".
Τη φύση τη βιωνουμε, δεν την αποστειρωνουμε, όπως έλεγε ένα παλιό σλόγκαν της ΚΣΕ. Αλλά δεν της αλλάζουμε και τα φώτα όμως. Τη σεβόμαστε για να έχει να μας δώσει και στο μέλλον τους καρπούς της.
 
Είπαμε ότι η μη τήρηση των νόμων είναι απαράδεκτη τέλος.Το θέμα της διαχείρισης αγροτεμαχίων νομίζω ότι όλοι είμαστε σύμφωνοι αρκεί για παράδειγμα να ξέρουμε τον σωστό τρόπο.Οταν σε ένα χωράφι κανουμε ζιζανιοκτονια πρέπει περιμετρικά τουλάχιστον σε ένα μέτρο πάχος να αφήνουμε τη φυσική βλάστηση,αυτό είναι το καταφύγιο κάθε θυραματος(γέννες προστασία)πόσοι το κάνουν ;Όταν χρησιμοποιείται δε φυτοφάρμακο άστα να πάνε. Τώρα για το βίωμα της όπως σε όλα τα πράγματα πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο κίνητρο, ωραίες οι βόλτες στη φύση με τις δραστηριότητες που επιτρέπει η κάθε εποχή, αλλά όταν θέλω να βιώσω την φύση του Έβρου ξεκινώντας από την Πελοπόννησο με τα όρια που μου θέτεις κάθε τόσο στην ουσία μου το απαγορεύεις.Οποτε το μόνο που μου μένει εάν σκεφτώ να ανηφορισω είναι να περάσω τα σύνορα .Έτσι φυσικά θα ενισχύσουμε την καινούργια Μακεδονία μας(τι νομίζετε μόνο το όνομα θα έπαιρναν οι γείτονες)και θα συνεχίζουμε να τρώμε σανό!
 
ποιο καλα να βαλουν τους συκοφαδες , που εχουν πλυθηνη αρκετα , αλλα με χαμηλο οριο , ας πουμε 4 με 5 , που ειναι και παραδοσιακο κυνηγι στον τοπο μου, ετσυ και αλλιος λιγοι τους ξερουν , γιατι ερχοντε λιγες μερες , απο της 30 αυγουστου μεχρι μαχ 26 σεπτευριου , και οχι καθε μερα , μπωρει να κανουν μπασημο στης 3 σεπτευριου , και μετα να εξαφανηστουν , και να εμφανηστουν παλυ στης 15 σεπτευριου , ειναι απροβλεπτοι , και δεν ξερεις ποτε θα τους συναντησης , τους κυνηγουσα παλια μεχρη το 1990 , που δεν ξεραμε οτι απαγορευονταν τοτε , δεν θυμαμε και ποτε απαγορευτηκαν , οποιος θυματε ας με ενημεροση
 
Last edited by a moderator:
Back
Top