Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Ξεκινώ αυτό το θέμα γιατί ήθελα τις γνώσεις σας για το όπλο του πατέρα που μου είχε καταβιβάσει από το 1999 όπου σταμάτησε και το κυνήγι. Θυμήθηκα λοιπόν να το "ξεθάψω" αφού ήταν παρατημένο χρόνια. Η εικόνα η αναμενόμενη. Προχωρημένη διάβρωση. Δεν πρόκειται να το κυνηγούσα έτσι κι αλλιώς. Αυτό που θυμάμαι από το όπλο αυτό εκτός από τις υπέροχες τουφεκιές ¨φαρμάκι" που είχε, ήταν ότι όσες φορές το κυνήγησα, επέστρεφα στο σπίτι με μελανιασμένο ώμο... Παρόλα αυτά θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε κάτι για αυτό το όπλο. Σαν εργοστάσιο κατασκευής στην άδεια αναγράφεται "TEIS ELCOIBAR". Από όσο έψαξα πράγματι αναγράφεται αυτό στην επάνω πλευρά της μιας κάννης "TEIS ELCOIBAR SPAIN" αλλά στη βάση του όπλου δεν αναγράφεται καμμιά εταιρία ή μοντέλο. Σας παραθέτω φωτό για να πάρετε μια γεύση από το όπλο και από τις σφραγίδες του.
Εδώ η γενική εικόνα του όπλου:
DSC04969.JPG

Οι σφραγίδες στην μία κάννη:
Εδώ μάλλον πρόκειται για τον αυλό.
DSC04978.JPG
Αυτές οι σφραγίδες δεν ξέρω τι σημαίνουν...
DSC04982.JPG

Εδώ στην μία κάννη πάνω από τα 17,5 18,6 γράφει τη λέξη choke οπότε να υποθέσω ότι το ίδιο σημαίνει και στην άλλη κάννη 18,3 18,6; και τι ακριβώς σημαίνουν;
DSC04984.JPG

Η συνέχεια στο επόμενο post γιατί υπάρχει όριο στις φωτό... :)
 
Last edited:
Συνεχίζω με τις φωτό ...
Οι σφραγίδες της άλλης κάννης:
DSC04985.JPG DSC04986.JPG

Εδώ οι σφραγίδες της βάσης του όπλου όπου βλέπουμε ότι ο αριθμός των καννών είναι ο ίδιος με τον αριθμό της βάσης όπως και τα σύμβολα:
DSC04993.JPG

Ακολουθεί και ένα τελευταίο post με 3 φωτό... :)
 
Εδώ η φίρμα όσο είναι ευδιάκριτη λόγω διάβρωσης "TEIS ELCOIBAR SPAIN"
DSC04990.JPG

Και τέλος οι φιγούρες που έχει:
DSC04997.JPG DSC04999.JPG

Κλείνοντας να κάνω και μια ερώτηση. Εφόσον δεν πρόκειται να το κυνηγήσω υπάρχει τρόπος να δηλωθεί ως κειμήλιο ώστε να μην χρειάζεται ανανεώσεις;
Περιμένω τις απαντήσεις σας και τα σχόλια σας...
 
Λογικά εκεί που λέει στην μία 17,5+18,6 θα είναι το τσοκ και ο αυλός, οπότε είναι λίγο πιο στενό από φουλ, και η άλλη 18,3+18,6 θα είναι κάπου στα 4* αν δεν κάνω λάθος... 12/70 θαλάμες είδα, τώρα για σφραγίδες δεν ξέρω, υπάρχει ένα βιβλιαράκι του Κυπρίδημου που τις αναγράφει όλες νομίζω.
Κρίμα που το είχατε παρατημένο, τα δίκαννα και δη πλαγιόκαννα με κοκκόρια είναι η αδυναμία μου.

Ο τίτλος του θέματος έχει ένα μικρό λαθάκι: Ετωτήσεις ;)
 
Last edited by a moderator:
Την μόνη σφραγίδα που αναγνώρισα είναι αυτή που δείχνει ότι το όπλο δοκιμάστηκε στο Ειμπάρ.
 
Βασίλη και το 18,3 στην δεύτερη φωτό τι να είναι;
Υπάρχει κάπου ξεκάρφωτο στην μία κάννη; χωρίς να το συνοδεύει άλλος αριθμός;
Γιατί νόμιζα ότι το 18,3 πάει με το 18,6 στην μία, όπως και το 17,5 με το 18,6 πάλι στην άλλη...
 
Α και επίσης το δίκαννο πρέπει να είναι από το Elgoibar (πόλη της Ισπανίας, με παράδοση στην κατασκευή όπλων), απλά το G έχει C λογικά με το πέρασμα του χρόνου και τις διαβρώσεις...
 
Last edited by a moderator:
Τώρα που ξανασκέφτομαι το 850 Kg δεν πρέπει να είναι βάρος κανών, αλλά πιέσεις δοκιμής τους... Που αντιστοιχούν περίπου σε 835 bars, άρα μπορεί να ρίξει μέχρι 620 bars φυσίγγια
 
Α και επίσης το δίκαννο πρέπει να είναι από το Elgoibar (πόλη της Ισπανίας, με παράδοση στην κατασκευή όπλων), απλά το G έχει C λογικά με το πέρασμα του χρόνου και τις διαβρώσεις...
Σαν φαίνεται το G τώρα που το λες... Πάντως και στην άδεια με C το αναγράφουν... :)

Υπάρχει κάπου ξεκάρφωτο στην μία κάννη; χωρίς να το συνοδεύει άλλος αριθμός;
Ναι Βασίλη μαζί με τη σφραγίδα όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτό
 
Από το F.A. βρήκα ότι αντιστοιχεί στην κατασκευάστρια βιοτεχνία, η οποία είναι η Arizaga Eusebio (εδώ το λινκ: http://web.jet.es/rafa/b_punzones_larga_lisa.html)
Για χρονολογία κατασκευής υπάρχει αυτό το λινκ: http://web.jet.es/rafa/b_punzones_eibar_fecha.html
Τα χιαστί όπλα με το 2 στην μέση σημαίνουν προκαταρκτική δοκιμή (διπλή, δηλ. 2 φυσίγγια ανά κάννη) και η ασπίδα με τα γράμματα BP σημαίνει τελική δοκιμή για άκαπνη πυρίτιδα.
 
  • Like
Reactions: jnp
Για χρονολογία κατασκευής υπάρχει αυτό το λινκ: http://web.jet.es/rafa/b_punzones_eibar_fecha.html

Στην πρώτη φωτό του δευτέρου post βλέπω ένα "Η1" οπότε μάλλον κατασκευάστηκε το 1962...

Βασίλη σίγουρα θέλεις να γίνεις γιατρός και όχι οπλουργός;;;;; .big smile.
Φίλε μου σ΄ ευχαριστώ που ασχολείσαι... .shake.
 
Αρχικα με μια γρηγορη ματια, συμφωνω με το Βασιλη... Μου κανει εντυπωση ο αυλος να ειναι 18,6 βεβαια σε τοσο παλιο οπλο... Θα ριξω μολις βρω λιγο χρονο κ σε μερικες σφραιγιδες οπλων που εχω σε βιβλιο μηπως μπορεσω να σε βοηθησω περισσοτερο...
 
καλησπέρα
συμφωνώ κι εγώ με τον Βασίλη
Ισπανικής κατασκευής πλαγιόκαννο δοκιμασμένο στις 850 πιέσεις στην τράπεζα δοκιμών του Eibar όπως φαίνεται στην σφραγίδα με το Χ
στην άλλη σφραγίδα με τα όπλα χιαστή είναι η δοκιμή στις κάννες όπου ελέγχεται και η διάμετρος της κάννης
cal 12 με 70αρα θαλάμη και σύμφωνα με τις πιέσεις αν ήταν σε κανονική λειτουργία καλό ήταν να μην έριχνε ούτε semi magnum
η 3η σφραγίδα μάλλον είναι για δοκιμή σε άκαπνη πυρίτιδα δεν την βλέπω καλά
11/10 η αριστερή 3/10 η δεξιά κλασσικό τσοκάρισμα για κυνήγι γκράους(χαραγμένα στην βάση ;)) στην Αγγλία όπου και απευθυνόταν στην πλειοψηφία τους τα Ισπανικά όπλα
το 18.6 στον αυλό όντως δυσεύρετο για την εποχή αλλά όχι σπάνιο
πάντα υπήρχαν ψαγμένοι και ανήσυχοι ιδιογομωτές που έψαχναν την καλύτερη πιο στρωτή κατανομή κ.λ.π. όπως ψαχνόμαστε κι εμείς τα τελευταία 15+χρόνια :)
TEIS ίσως να είναι κάποιος κατασκευαστής η βιοτέχνης(χωρίς να είμαι σίγουρος)στο Elgoibar της Ισπανίας όπως λέει κι ο Βασίλης
 
Από όσο θυμάμαι ναι στην δεξιά. Λες να δείχνει πάλι το τσοκ; Και η σφραγίδα;
η σφραγίδα αυτή είναι προκαταρκτική,(αν θυμάμαι καλά),πριν το τελείωμα τους και το κούμπωμα στην βάση
το 18,3 υποθέτω ότι είναι κάτι τεχνικά διευκρινιστικό από τον μάστορα στην τράπεζα δοκιμών :)
 
Back
Top