Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Σε ευχαριστώ, δεν πειράζει, θα βρω άκρη. Πολλά IM είναι 0,55 mm σύσφιξη. Εγώ θέλω να μου βγαίνει μεταξύ 0,60 - 0,70 , πιο πολύ κοντά στο 0,60 , σε αυλο 18,3 που έχω .
Το Beretta Victory F που είχα έδινε έξοδο στομίου 17.55mm (0.85mm σε 18.4). Σε 18.3 βγαίνει 0.75. Ανάμεσα σε F και IM είσαι αλλά τι θα σου κάτσει είναι το θέμα.
 
Σε ευχαριστώ, δεν πειράζει, θα βρω άκρη. Πολλά IM είναι 0,55 mm σύσφιξη. Εγώ θέλω να μου βγαίνει μεταξύ 0,60 - 0,70 , πιο πολύ κοντά στο 0,60 , σε αυλο 18,3 που έχω .
Σε ευχαριστώ, δεν πειράζει, θα βρω άκρη. Πολλά IM είναι 0,55 mm σύσφιξη. Εγώ θέλω να μου βγαίνει μεταξύ 0,60 - 0,70 , πιο πολύ κοντά στο 0,60 , σε αυλο 18,3 που έχω .
Πρέπει να πας σε LF.
Κιεγω μομπιλ έχω 18,3 και 18,4 και έχοντας όλη την σειρά της Briley παίζω με τα τσοκ.
 
Εγώ θα πήγαινα με τα Karlson με κλειστά τα μάτια αφού θα πήγαινα για βελτίωση η ακόμα καλύτερα briley γενικά αυτό το τουφέκι που λες υστερει πολύ στα τσοκ
Νίκο αν κατάλαβα σωστά θεωρείς ότι στην Beretta 391 υστερουν σε απόδοση τα εργοστασιακά της τσοκ? Το έχεις το συγκεκριμένο όπλο?
 
View attachment 77538καλησπέρα στο baikal μου η μία ή κανη είναι κύλινδρος η άλλη μου βγάζει αυτήν την μέτρηση το παχύμετρό στην άκρη του στόμιου. Με 18,2 αύλους τι τσοκαρισμα έχω 4 άστρα?
Απ'ό,τι βλέπω η δεύτερη κάννη βγάζει μέτρηση στομίου 18,00 χιλιοστά, οπότε η σύσφιξη είναι 2/10 επί του αυλού (18.20), άρα ναι 4* είναι η δεύτερη κάννη σου.
 
View attachment 77538καλησπέρα στο baikal μου η μία ή κανη είναι κύλινδρος η άλλη μου βγάζει αυτήν την μέτρηση το παχύμετρό στην άκρη του στόμιου. Με 18,2 αύλους τι τσοκαρισμα έχω 4 άστρα?
Όπως λέει κι ο Βασίλης,2/10/4* και λιιιγο πιο ανοιχτό επειδή το εργαλείο με το οποίο μετράς έχει κάθετες επιφάνειες κι όχι κυρτές έτσι που να εφάπτεται πλήρως στα σημεία μέτρησης.
 
Έπεσε στα χέρια μου από φίλο το συγκεκριμένο τσοκ patternmaster code black goose σε berreta 391 Optima 18.6 τι σύσφιξη θα μου βγεί?
Δεν μετράνε με τους αυλούς αυτά εξαρτάται από τα δαχτυλίδια που έχει μέσα.συνηθως το goose αντιστοιχεί σύμφωνα με τη patternmaster σε σύσφιξη μεταξύ φουλ κι έξτρα φουλ
 
Έπεσε στα χέρια μου από φίλο το συγκεκριμένο τσοκ patternmaster code black goose σε berreta 391 Optima 18.6 τι σύσφιξη θα μου βγεί?
Δεν μετράνε με τους αυλούς αυτά εξαρτάται από τα δαχτυλίδια που έχει μέσα.συνηθως το goose αντιστοιχεί σύμφωνα με τη patternmaster σε σύσφιξη μεταξύ φουλ κι έξτρα φουλ
Έχω γράψει αναλυτικά γι αυτό το τσοκ. Έχω το code black duck στην Browning fusion evolve. Απλά καταπληκτικό!! Το δαχτυλίδι στην πραγματικότητα είναι αυτό που δίνει σύσφιξη και ΔΕΝ φρενάρει το βύσμα. Η εταιρεία δίνει εσωτερική διάμετρο 18.19mm για το code black duck. Επειδή λένε ότι έχουν τις ίδιες εσωτερικές διαστάσεις, λογικά και αυτό τόσο θα είναι!😉
 
καλημερα,αν χρησιμοποιουμε φουλ τσοκ με φυσιγγια διασπορας εχει το ιδιο αποτελεσμα αν χρησιμοποιουμε κυλινδρο με κανονικα φυσιγγια?δηλαδη τι αποτελεσματα παιρνουμε στις δυο αυτες περιπτωσεις?
αναλογα την αποσταση ,δεν ειναι το ιδιο .
 
καλημερα,αν χρησιμοποιουμε φουλ τσοκ με φυσιγγια διασπορας εχει το ιδιο αποτελεσμα αν χρησιμοποιουμε κυλινδρο με κανονικα φυσιγγια?
Ανάλογα και με το φυσίγγι διασποράς, δηλαδή με τον τύπο του διασπορέα. Με διασπορέα Gualandi (με ποτηράκι και σταυρό μέσα) το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο ή και λίγο καλύτερο (περίπου το ίδιο άνοιγμα, αλλά πιο ομοιόμορφη κατανομή). Με άλλους τύπους διασπορέα, π.χ. ελικοειδή, ανάποδο αποκεντρωτήρα, μισόταπα ή μάλλινη και σταυρό από πάνω, κλπ. συνήθως ανοίγει περισσότερο η τουφεκιά, είναι δηλαδή για πιο μικρές αποστάσεις.
 
Ανάλογα και με το φυσίγγι διασποράς, δηλαδή με τον τύπο του διασπορέα. Με διασπορέα Gualandi (με ποτηράκι και σταυρό μέσα) το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο ή και λίγο καλύτερο (περίπου το ίδιο άνοιγμα, αλλά πιο ομοιόμορφη κατανομή). Με άλλους τύπους διασπορέα, π.χ. ελικοειδή, ανάποδο αποκεντρωτήρα, μισόταπα ή μάλλινη και σταυρό από πάνω, κλπ. συνήθως ανοίγει περισσότερο η τουφεκιά, είναι δηλαδή για πιο μικρές αποστάσεις.
ευχαριστω
 
Ανάλογα και με το φυσίγγι διασποράς, δηλαδή με τον τύπο του διασπορέα. Με διασπορέα Gualandi (με ποτηράκι και σταυρό μέσα) το αποτέλεσμα είναι σχεδόν ίδιο ή και λίγο καλύτερο (περίπου το ίδιο άνοιγμα, αλλά πιο ομοιόμορφη κατανομή). Με άλλους τύπους διασπορέα, π.χ. ελικοειδή, ανάποδο αποκεντρωτήρα, μισόταπα ή μάλλινη και σταυρό από πάνω, κλπ. συνήθως ανοίγει περισσότερο η τουφεκιά, είναι δηλαδή για πιο μικρές αποστάσεις.
Στελιο καλυτερη κατανομη με το φουλ?
 
Στελιο καλυτερη κατανομη με το φουλ?
Ναι, λίγο καλύτερη. Πιο ομοιόμορφη κατανομή σε όλη την επιφάνεια του κύκλου. Μιλάμε ειδικά για φουλ τσοκ + διασπορέα gualandi, σε σχέση με κύλινδρο + συγκεντρωτήρα. Ο συγκεντρωτήρας δίνει συνήθως πιο πυκνό κέντρο και αραιώνει προς τα έξω.
Αυτό έχω δει εγώ, με πολλές δοκιμές στον πίνακα.
 
Back
Top