Επαναληπτική καραμπίνα

Δεν είναι δυνατόν να λείψει αυτός ο παρεξηγημένος τύπος όπλου από την ενότητα "λειοκαννα".
Ελάχιστοι κυνηγούν με αυτό το όπλο,Αν και αρκετοί κατέχουν τέτοια οπλα στην συλλογή τους.
Όσοι όμως μάθουν τον τρόπο λειτουργίας του δύσκολα το αποχωρίζονται(Έχω συναντησει δυο τέτοιους)..
Ακούω γνώμες από όσους έχει κυνηγήσει με αυτό το όπλο έστω και περιστασιακά,Άραγε υπάρχει κυνηγι που να μην μπορεί να κάνει μια χραπα χρουπα..?
Έχουμε λοιπον μια καραμπίνα καλής ποιοτητας στην μισή τιμή από της ημιαυτοματες και με απουσία εμπλοκών λόγο χειροκινητου μηχανισμού..Όμως πόσο εύκολη είναι η χρήση της και η εξοικείωση μαζί της?
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/h_grigori_xrapa_xroupa-64340037/
 
Δεν είναι δυνατόν να λείψει αυτός ο παρεξηγημένος τύπος όπλου από την ενότητα "λειοκαννα".
Ελάχιστοι κυνηγούν με αυτό το όπλο,Αν και αρκετοί κατέχουν τέτοια οπλα στην συλλογή τους.
Όσοι όμως μάθουν τον τρόπο λειτουργίας του δύσκολα το αποχωρίζονται(Έχω συναντησει δυο τέτοιους)..
Ακούω γνώμες από όσους έχει κυνηγήσει με αυτό το όπλο έστω και περιστασιακά,Άραγε υπάρχει κυνηγι που να μην μπορεί να κάνει μια χραπα χρουπα..?
Έχουμε λοιπον μια καραμπίνα καλής ποιοτητας στην μισή τιμή από της ημιαυτοματες και με απουσία εμπλοκών λόγο χειροκινητου μηχανισμού..Όμως πόσο εύκολη είναι η χρήση της και η εξοικείωση μαζί της?
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/h_grigori_xrapa_xroupa-64340037/
Ωραιο θεμα Τασο και πολυ πιο ....οικονομικο. Αυτη την στιγμη εχω μια Winchester 1300 gloss, 71cm, invector chokes, φερμενη απο Καναδα
πριν 20 χρονια. Εχουν περασει ακομα 2 απο τα χερια μου, μια ιδια 1300 composite αλλα με 66cm και μια Benelli s.magnum με υπεροχη τουφεκια
αλλα και 3500γρ, ασηκωτη στην κυριολεξια, ιδανικη για μεγαλο θηραμα ομως.
Την ωρα του κυνηγιου ο βαθμος δυσκολιας ανεβαινει αλλα εμενα ειναι ακριβως αυτο που μου αρεσει. Αν εξοικειωθεις - και αυτο γινεται πολυ συντομα -
ο χρονος οπλισης δεν ειναι ποτε ο ιδιος με την αυτοματη, ειναι ομως υπεραρκετος για δευτερη και τριτη βολη με αξιωσεις. Ειναι εξισου ομορφα οπλα
αλλα πολυ απλουστερα, ευκολα στην συντηρηση και πολυ δυσκολο να σε "πουλησουν" την μοναδικη εκεινη στιγμη. Η παρουσια τους στον
οπλοβαστο θα σου θυμιζουν ξεχωριστα καθε πετυχημενη τουφεκια, αν κανεις δε και κανενα ντουμπλε, εεε τοτε ..πετας.
 
Το 1976 ειναι ο πατερας μου αθηνα για καποια δουλεια. Περναει εξω νομιζω απο τον καλκατζακο στην αθηνας και βλεπει μια Winchester στη βιτρινα. Τοτε ειχε στην κατοχη του ενα κοκοροντουφεκο πιπερ νομιζω βελγικο. Παθενει μολις το βλεπει και το αγοραζει αν δεν κανω λαθος 7000 δρχ. πολυ μεγαλο ποσο για την εποχη του. Το φερνει πρεβεζα και τοτε υπηρχαν ελαχιστες καραμπινες. Με παιρνει στο βαλτο ενα πρωινο ημουν τοτε 8 χρονων σε ενα μεγαλο αναχωμα και εβλεπα τα παπια να ερχονται. Σηκωνε το οπλο σε πουλια που εγω νομιζα αν και μικρος βεβαια οτι ειναι τρυγονια τοσο μικρα φαινονταν. Απιστευτες ντουφεκιες σε πουλια ανω των 60 μετρων και ειχε μαθει να ριχνει τοσο γρηγορα σαν να ηταν αυτοματη. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι εβαλε με εναν αλλο κυνηγο που ειχε μια καραμινα baikal ριξουν μαζι και στα 5 φυσιγγια που εριξαν (η Winchester επαιρνε 6) η διαφορα τους ηταν ελαχιστη.Του τη ζητουσαν θυμαμαι πολλοι να την αγορασουν αλλα την ανταλαξε με ενα δικανο ισπανικο κομπακτ το ελεγε με χρυσεσ φωτιες αλλα εγω δεν εχω βρει κατι παρομοιο, αλλη μαρκα θα ηταν αλλα ισπανικο παντως και αυτο φοβερο οπλο με καλες ντουφεκιες, με αχρωμιωτες κανες.Πραγματι μια καταπληκτικη χραπα χρουπα αλλα εγω την εζησα για πολυ λιγο.
 
Δύο φορές έχω κυνηγήσει όλες κι όλες με χραπα χρουπα μικρού διαμετρήματος 36αρες σε κυνήγι τσιχλας περπατητο, η μία ήταν η Mosberg 500 αν δεν κάνω λάθος , ενός φίλου μου δυστυχώς εκείνη την μέρα δεν είχε πουλιά και την πλήρωσαν τα τενεκεδακια. Αργότερα δανειστικα από κάποιον άλλο μια remington 870 πείρα και δύο κουτιά φυσιγγια και βουρ για τον τσιχλοτοπο. Μπαμ μπουμ και τίποτα καψοφυσιγγις με τα όλα μου ,φυσικά δεν φταίει ούτε το όπλο ούτε τα φυσίγγια αλλά η στραβωμαρα μου . Οικονομικά όπλα που δεν τα λύπασαι στον κυνηγότοπο, σκληροτραχειλα χωρίς εμπλοκες, πιστεύω με τη χρήση έρχεται και η εξοικείωση και ο κυνηγός δεν έχει πρόβλημα με τον τρόπο που λειτουργούν αυτά τα όπλα.
Η ρεμινκτον έβγαλε φέτος ένα συλλεκτικό μοντέλο της 870 μιας και γιορτάζει τα διακοσιοστα γενέθλια της.

http://www.remington.com/shotguns/pump-action/model-870/model-870-200th-ann-ltd-ed
 
Οικονομικά όπλα που δεν τα λυπάσαι στον κυνηγότοπο, σκληροτράχηλα χωρίς εμπλοκές, πιστεύω με τη χρήση έρχεται και η εξοικείωση και ο κυνηγός δεν έχει πρόβλημα με τον τρόπο που λειτουργούν αυτά τα όπλα.
Πολύ σωστά, αυτό πιστεύω κι εγώ, και η απόδειξη είναι η Αμερική όπου τα όπλα αυτού του τύπου είναι πολύ διαδεδομένα τόσο σε κυνηγετική όσο και σε στρατιωτική - αστυνομική χρήση.
Πάντα ένιωθα μια έλξη και για αυτά τα όπλα (όπως και με όλους τους τύπους όπλων άλλωστε) και πολύ θα ήθελα να έχω κι ένα τέτοιο! Ο μόνος λόγος που δεν το αποφάσισα να αποκτήσω είναι καθαρά "πρακτικός" ... ένα πρόβλημα που έχω στο αριστερό χέρι, οπότε δεν θα μπορούσα ποτέ να χειριστώ την πάπια με ικανοποιητική ευχέρεια και ταχύτητα, λόγω της απόστασής της από τη βάση του όπλου. Βέβαια υπάρχουν και τα Benelli Nova/Supernova που η πάπια προεκτείνεται πίσω μέχρι τη βάση, ίσως αυτά να με βόλευαν καλύτερα (δεν τα έχω δοκιμάσει) - αλλά από αισθητική άποψη (γενικά, αλλά και ειδικότερα στα Pump-action, σαν "κλασικά - παραδοσιακά" όπλα) προτιμώ το "κλασικό" στυλ των Remington - Mossberg - Winchester, και δεν πολυγουστάρω το φουτουριστικό σχέδιο (και τα πλαστικά) των Benelli ... ;)
 
Mια 870 ειχε ενας ξαδελφος που πηγαιναμε μαζι κυνηγι. Ειχε εξοικειωθει τοσο πολυ με τη χρηση της, που εριχνε σχεδον το ιδιο γρηγορα με εμενα που ειχα δισκανδαλο δικανο, και το ιδιο ευστοχα. Ομολογω παντως οτι αυτη την 870 σε μικρο διαμετρημα ισως τη χαλβαδιαζα, αν και ειναι αδικαιολογητα πολλα τα λεφτα. Αν ημουν 15 (και θυμαμαι τοτε ειχα δει καποιον με μια παρομοιου διαμετρηματος) θα ηταν το οπλο των ονειρων μου
 
Καλησπερα.
Ή πρώτη μου εμπειρία με επαναληπτικο ήταν πριν χρόνια την πρώτη φορά που εβγαλα αδεια, ήταν θυμάμαι μία Remington wingmaster 12αρα με κάνη 71 εκ και τσοκ ντεμί με πλαστικα μέρη, ήταν ενός φίλου του πατέρα μου αγορασμενο από Καναδα. Από τότε έχω κυνηγήσει με διαφορά επαναληπτικα, πάντα υπήρχε στο οπλοβαστο μου μία "χραπα χρουπα". Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτά τα όπλα παντα με γοητευαν, ίσως μου θυμίζουν τα πρώτα μου βήματα στι κυνήγι, εκτός αυτού και ο τρόπος λειτουργίας τους μου αρέσει. Στο παρελθον είχα στη κατοχή μου mossberg, maverick,winchester, τώρα έχω μία browning bps και μία ithaca 37 σε διαμέτρημα 16. Ίσως ο τρόπος λειτουργίας τους και κατά δεύτερο λόγο το βάρος τους (στις περισσότερες) έχουν αποτρέψει τους περισσότερους στο να κυνηγούν με επαναληπτικά. Βέβαια υπάρχουν κυνηγοί που δεν έχουν πρόβλημα να κυνηγούν με αυτά τα όπλα, το μόνο που χρειάζεται μία μικρή εξοικείωση με το τρόπο λειτουργίας τους, αν τις μάθεις δεν έχεις κανένα θέμα σε κανένα κυνήγι, ίσα ίσα λόγω χειροκίνητης όπλισης δεν εχει θέμα εμπλοκής. Έχω γνωστό που κυνηγάει χρόνια με μία mossberg 500 και η καρπωση του είναι σε υψηλά επίπεδα. Πλεονέκτημα επίσης το χαμηλό κόστος αγοράς και ότι ρίχνουν όλα τα φυσίγγια από τα ελαφριά των 24 γραμμαρίων μέχρι τα βαρύτερα των 64 χωρίς ρύθμιση και πιθανότητα εμπλοκής. Απωθημένο μου παραμένει μία Remington wingmaster σε διαμέτρημα 20 η 16. Χρόνια τη ψάχνω αλλά δεν την έχω πετύχει ακόμα.
http://i.imgur.com/WaLvxH1.jpg
LlKeIa1.jpg

http://imgur.com/WaLvxH1

adult image

free upload image


photo sharing

free upload imageω
 
Last edited:
Στο παρελθον είχα στη κατοχή μου mossberg, maverick
Χρηστος λενε οτι η μοσσμπεργκ έχει πιο στιβαρή κατασκευή από την μαβερικ αν και είναι αδέλφια..Ισχύει?
Μια μαμαβερικ καινουργια πάντως που είχα πιάσει σε ένα μαγαζι "έπαιζε"πολυ αριστερά δεξιά η πάπια..Δεν νομίζω να ισχύει αυτό σε όλες τις χραπα χρουπα,Γιατί μια ξύλινη κ μια πλαστική ρεμ 870 που είχα δει δεν είχαν τέτοιο θέμα..Βεβαια τώρα μιλάμε για ένα οπλο θρύλο..
 
Last edited:
Χρηστος λενε οτι η μοσσμπεργκ έχει πιο στιβαρή κατασκευή από την μαβερικ αν και είναι αδέλφια..Ισχύει?
Μια μαμαβερικ καινουργια πάντως που είχα πιάσει σε ένα μαγαζι "έπαιζε"πολυ αριστερά δεξιά η πάπια..Δεν νομίζω να ισχύει αυτό σε όλες τις χραπα χρουπα,Γιατί μια ξύλινη κ μια πλαστική ρεμ 870 που είχα δει δεν είχαν τέτοιο θέμα..Βεβαια τώρα μιλάμε για ένα οπλο θρύλο..
Μεταξύ mossberg και maverick πιο ποιοτική είναι η mossberg. Τα ανταλλακτικά τους είναι κοινά. Τώρα όσο αφορά την πάπια και τους " τζόγους" δεξιά αριστερά, σε όλες τις επαναληπτικές υπάρχει απλά σε κάποιες ειναι πιο έντονο. Ή μεγαλύτερη διάφορα στι οικονομικές με τις πιο ακριβές έχει να κάνει με τη λειανσει εσωτερικά, γιατί όσο πιο καλή επεξεργασία έχει εσωτερικά τόσο πιο ομαλά λειτουργεί και στις επαναληπτικές η ομαλη λειτουργία είναι το ζητούμενο. Μία επαναληπτική όσο πιο πολλή δουλετεται τόσο πιο ομαλή λειτουργία έχει και φυσικά λίγο καλό γρασσο βοηθάει πολλή.
 
Αυτό με την ομαλή λειτουργία έχεις απόλυτο δικιο.Είχε δείξει παλια ένα τεχνικό θέμα που γυαλοχαρτιζε εσωτερικα μια χραπα χρουπα για να δουλεύει πιο "γλυκά" ο κυπριδιμος..
Σε τσίχλα περπατητο η καρτέρι έχεις κυνηγησει με χραπα χρουπα?Βολεύει?
Τώρα θα μου πεις αφού την δουλεύεις κ στην μπεκατσα στα πυκνά γιατί να μην βολεύει και στην τσίχλα..
 
Αυτό με την ομαλή λειτουργία έχεις απόλυτο δικιο.Είχε δείξει παλια ένα τεχνικό θέμα που γυαλοχαρτιζε εσωτερικα μια χραπα χρουπα για να δουλεύει πιο "γλυκά" ο κυπριδιμος..
Σε τσίχλα περπατητο η καρτέρι έχεις κυνηγησει με χραπα χρουπα?Βολεύει?
Τώρα θα μου πεις αφού την δουλεύεις κ στην μπεκατσα στα πυκνά γιατί να μην βολεύει και στην τσίχλα..
Έχω κυνηγήσει πιο παλιά Τάσο κιχλοκότσυφα, μπεκάτσες και φασσες, δεν είχα κάποιο θέμα. Το μόνο μου θέμα, προσωπικό, είναι το βάρος που μου κουράζει τα χέρια στο πολύωρο περπάτημα.
 
Από λάκτισμα τι λένε Γιάννη?
Φαντάζομαι οτι ειναι σαν να ρίχνεις με σπαστό όπλο όσο σβελτος κ αν ειναι κανείς στην δεύτερη βολή..
Απο λάκτισμα μεχρι τα 34 γρ δεν ειχα πρόβλημα, στις περισσότερες λογω αυξημένου βάρους δε νιώθεις εντονο λάκτισμα, οσο ομως ανεβαινουν τα γραμμάρια νιώθεις και πιο εντονο λακτισμα. Η σβελταδα στις συνεχόμενες βολές ειναι πιο πολλη θέμα εξοικείωσης και μετά ομαλής λειτουργίας. Φυσικά δεν ειναι το ιδιο με μια αυτόματη αλλα και πάλι δεν υστερεί τοσο όσο φαντάζονται κάποιοι.
 
Χολή βγάζει πάλι ο Randy για τα beretta από το 390 και μετά το χαος..hair..hit.
Kωνσταντινε γραφει απλα οτι τα καλυτερα αυτογεμη της εταιρειας ηταν η σειρα 390 και η σειρα 303. Για την Α400 γραφει οτι ειναι στιβαρο οπλο μετα τα καποια αρχικα προβληματα οχι ομως τοσο καλο οσο ηταν αυτα που ανεφερα. Κατι παρομοια εχω ακουσει απο πολλους φιλους της Beretta. Αν θελεις γραψε και τη δικη σου αποψη επι του θεματος.
 
Kωνσταντινε γραφει απλα οτι τα καλυτερα αυτογεμη της εταιρειας ηταν η σειρα 390 και η σειρα 303. Για την Α400 γραφει οτι ειναι στιβαρο οπλο μετα τα καποια αρχικα προβληματα οχι ομως τοσο καλο οσο ηταν αυτα που ανεφερα. Κατι παρομοια εχω ακουσει απο πολλους φιλους της Beretta. Αν θελεις γραψε και τη δικη σου αποψη επι του θεματος.
Φίλε Παύλο παρακολουθώ και γω τα κείμενα του ανά καιρούς αλλά θεωρώ κάποιες φορές είναι too much που λένε και οι Αμερικανοί,διακρίνω μια εμπαθεια προς τα καινουργια μοντέλα της beretta ( βεβαια δεν μπορει να διαγραψει τα καλα λογια που εχει πει στο παρελθον)κυρίως αυτογεμη, το όλο σκηνικό άρχισε (προσωπικη εικασια)μετά την δοκιμή της 391 urika 2 cal 20 όπου σε δοκιμή που έκανε του παρουσίασε επαναλαμβανομενες εμπλοκες και μετά από διάφορες αντιδικιες με την εταιρεία για ανύπαρκτο service , έλλειψη εξυπηρέτησης και διάφορα άλλα κάθε άρθρο του για την beretta σταζει και λίγο φαρμάκι. Προσωπική μου άποψη πάντα και μην με παρεξήγηση κανενας.
 
Back
Top