Εξόρμηση και Διανυκτέρευση

Ποιος είναι απαραίτητος εξοπλισμός για διανυκτέρευση στο βουνό και εξόρμηση στο βουνό?
Αναλογα τι ειδους διανυκτερευση θελεις να κανεις , απλη με λιγοστα ακρως απαραιτητα ή με χλιδες ? Θα εισαι με οχημα κοντα στο σημειο διανυκτερευσης ή με τα ποδια φορτωμενα τα υλικα στην πλατη ?
 
View attachment 20482
Τσακμακόπετρα!
Φιλε Θεοδωρε, εχει την ομορφια του να αναβεις φωτια με πιο πρωτογονα μεσα, αλλα επειδη το εχω δει το εργο πολλες φορες, σαν τα σπιρτα θυελλης και τον αναπτηρα BIC δεν υπαρχει τιποτα.
 
Last edited:
Απο μικρος, λατρης του κυνηγιου και της διανυκτερευσης στο βουνο, της επιβιωσης κλπ επεσα και εγω θυμα του μαρκετιγκ(πως θα μπορουσα να γλιτωσω αλλωστε) Νομιζα οτι επρεπε να εχω το καλυτερο μαχαιρι, να κοβει, να γδερνει, να πελεκαει και να σχιζει ξυλα, να τρυπαει λαμαρινες κλπ Σημερα μπορω να πω με βεβαιοτητα σε ενα νεο παιδι που θελει να ασχοληθει, οτι δεν χρειαζεται να εχει πολλα χρηματα για να αποκτησει τον απαραιτητο εξοπλισμο. Οτι δεν χρειαστηκα ποτε πραγματικα στη (Ελληνικη) φυση να πελεκισω ξυλα με το μαχαιρι μου. Ενας καλος σουγιας στη ζωνη θα ειναι παντα εκει να σε εξυπηρετησει χωρις να σκεφτεις ποτε να τον αφησεις καπου λογο βαρους η ογκου, και με ενα καλο, μικρο πριονι (των 20 ευρω) εχεις οτι πραγματικα χρειαζεσαι.
 
ωραίο το θέμα που άνοιξε ο συνάδελφος..λίγο πολύ επειδή ασχολούμαστε με τη φύση, όλοι έχουμε κάτι υπόψη μας..

ωραίο θα ήταν να γράφαμε εδώ τι θεωρεί ο καθένας χρήσιμο και να έχουμε μια λίστα..

όπως είπα και πιο πάνω έχει να κάνει με την εποχή που θα βγούμε, το πόσες μέρες σκοπεύουμε να μείνουμε και σε τι μέρος θα πάμε..άλλο βουνό , άλλο θάλασσα κτλ..

θα ξεκινήσω να γράφω κάποια πράγματα..ο καθένας συμπληρώνει κτλ..

τα βασικά..

--σκηνή, υπόστρωμα υπνόσακος, κουβέρτα, και μια κουβέρτα διάσωσης δεν κοστίζει ούτε χώρο πιάνει..

-ένα έξτρα μουσαμά για υπόστεγο, σχοινί , σύρμα και μια πένσα

--αδιάβροχο, αλλαξιές ρούχα

--ένα μικρό φαρμακείο (αχρείαστο να είναι , χρειάζεται άλλο ποστ με το τι μπορεί να περιέχει)

--μαχαίρι, σουγιάς, μικρό τσεκουράκι, πτυσσόμενο πριόνι σουγιάς, γάντια εργασίας, ,

--αναπτήρας, λίγο προσάναμμα, μερικά ρεσό,

--σκεύη μαγειρικής , σχάρα , κάποιες κονσέρβες ίσως και ότι τρόφιμα θέλει ο καθένας και τι μπορεί να κουβαλήσειbbq2

--ένα τρανζίστορ για παρέα, σφυρίχτρα, κυάλια , ένα power bank για φόρτιση κινητού.. φακός με μπαταρίες έξτρα, φαναράκι, εγώ έχω και λάμπες ηλιακές φορτίζουν με τον ήλιο κ προσφέρουν 2-3 ώρες ωραίο φως..

--νερό, δοχείο μεταφοράς νερού αν μείνουμε κοντά σε πηγή..

--να μην αναφέρω όπλο φυσίγγια.hunter.

τα έγραψα όπως μου ερχόταν από την εμπειρία μου, προσπάθησα να τα βάλω σε τάξη ανά κατηγορία..

ότι θέλετε συμπληρώνετε..ή διορθώνετε
 
Αναλογα τι ειδους διανυκτερευση θελεις να κανεις , απλη με λιγοστα ακρως απαραιτητα ή με χλιδες ? Θα εισαι με οχημα κοντα στο σημειο διανυκτερευσης ή με τα ποδια φορτωμενα τα υλικα στην πλατη ?
+1000
 
Eδω βλεπουμε τον Γιαννη να πηγαινει στο καρτερι για φασσες εχοντας τον προβολεα στην τσαντα.
tahiti desktop wallpaper
Πλάκα πλάκα με τις προβατινες που εχω ψήσει στο βουνό......τέτοιο κοπάδι θα είχα. ...yel..yel.

Το βράδυ τα πάρα έψηνα λίγο. ...τώρα θα βγαίνουν κανονικά. ..medium.:D
 
Back
Top