Εναλλακτικές λύσεις εκγύμνασης σκύλων...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους μιας και δεν μπορούμε να κάνουμε εκπαιδευτικά ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς με ποιον τρόπο γυμνάζεται τα σκυλιά σας αυτούς τους μήνες(αν το κάνετε)... ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
το εκανα και το κανω παντα απο τελος απριλιου και μετα γιατι σταματουσα τα εκπαιδευτικα για πολλους λογους μπανια στην θαλασσα.βρισκεις μια λιγο ερημικη παραλια αλλωστε τετοια εποχη μεχρι τον ιουλιο δυσκολα παει κοσμος σε παραλια τα σκυλια εκτος απο το κολυμπι που γυμναζονται τους κανει και πολυ καλο στο τριχωμα και σε αλλα παρασυρεσε και εσυ και ξεκινας πολυ ποιο γρηγορα τις πρωτες βουτιες μιση ωρα αν τα κρατησεις στο νερο να κολυμπησουν να δεις ποσο κουραζονται.
 
το εκανα και το κανω παντα απο τελος απριλιου και μετα γιατι σταματουσα τα εκπαιδευτικα για πολλους λογους μπανια στην θαλασσα.βρισκεις μια λιγο ερημικη παραλια αλλωστε τετοια εποχη μεχρι τον ιουλιο δυσκολα παει κοσμος σε παραλια τα σκυλια εκτος απο το κολυμπι που γυμναζονται τους κανει και πολυ καλο στο τριχωμα και σε αλλα παρασυρεσε και εσυ και ξεκινας πολυ ποιο γρηγορα τις πρωτες βουτιες μιση ωρα αν τα κρατησεις στο νερο να κολυμπησουν να δεις ποσο κουραζονται.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου
 
Εγώ το παίρνω κάθε μέρα στα κτήματα. 7-8 ώρες και πολλές φορές περισσότερες είναι μαζί μου. Εννοείται δεν μπορώ να παρακολουθώ το σκυλί αν φερμαρε και τι έκανε αλλά κάνει επιστροφές το σκυλάκι, ποτέ δεν χάνεται για πολύ ώρα. Είναι το παρεάκι μου. Κορμί λαμπάδα όλο μυς αλλά και η τροφή παραμένει αυτή που του έδινα σε ποσότητα και ποιότητα. Δεν αλλάζω τίποτα. Φέτος θα το πάω και θάλασσα το κορίτσι.
 
Εγώ το παίρνω κάθε μέρα στα κτήματα. 7-8 ώρες και πολλές φορές περισσότερες είναι μαζί μου. Εννοείται δεν μπορώ να παρακολουθώ το σκυλί αν φερμαρε και τι έκανε αλλά κάνει επιστροφές το σκυλάκι, ποτέ δεν χάνεται για πολύ ώρα. Είναι το παρεάκι μου. Κορμί λαμπάδα όλο μυς αλλά και η τροφή παραμένει αυτή που του έδινα σε ποσότητα και ποιότητα. Δεν αλλάζω τίποτα. Φέτος θα το πάω και θάλασσα το κορίτσι.
πωλη καλαααα κανης και τον εχης παρεα στα κτηματασου,,αλα εφωσον δεν εχης οπτικη επαφη συνεχεια μαζιτου δεν ειναι λιγο ρησκο, δηλ φολες κτλ .think.
;) ;)
 
πωλη καλαααα κανης και τον εχης παρεα στα κτηματασου,,αλα εφωσον δεν εχης οπτικη επαφη συνεχεια μαζιτου δεν ειναι λιγο ρησκο, δηλ φολες κτλ .think.
;) ;)
Στην περιοχή που ζω δεν έχει ακουστεί ποτέ φολα στα κτήματα. Αλλά μη νομίζεις ότι είναι ένα σκυλί που φεύγει ας πούμε πεντακόσια μέτρα και κυκλοφορεί σαν να μην έχει αφεντικό κάνοντάς ότι του πει η κεφαλα του. Συνήθως έχω οπτική επαφή μαζί του η θα το χάσω για κάνα τέταρτο και θα έρθει να με βρει. Μου έχει μεγάλη αγάπη το μωρό🥰
 
Για δόλωμα θα την πάρω, να δω τι ψάρια πιάνει 😉
Έλα πάρε και το "βάτραχο"... Δε κατουράει στη θάλασσα, αλλά πίνει νερό ο μαλακας,τον κόβει τ αλάτι και τον πάει αιμαααααα! Καταχέζει τη παραλία!!! Ρεζίλι με κάνει!
Πέρα της πλάκας μόνο για τρέξιμο σε ασφαλείς περιοχές κ ας μην έχουν θηραματικό ενδιαφέρον!
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    408 KB · Προβολές: 27
Έλα πάρε και το "βάτραχο"... Δε κατουράει στη θάλασσα, αλλά πίνει νερό ο μαλακας,τον κόβει τ αλάτι και τον πάει αιμαααααα! Καταχέζει τη παραλία!!! Ρεζίλι με κάνει!
Πέρα της πλάκας μόνο για τρέξιμο σε ασφαλείς περιοχές κ ας μην έχουν θηραματικό ενδιαφέρον!
Άσσσσε ρε πονηρέεεεε!!! Με τέτοιο ποιντερ τραβας όλα τα γυναικεία βλέμματα στην παραλία!
 
Προσοχή με το αλμυρό νερό .
Τα σκυλιά δεν μπορούν διακρίνουν ότι αυτό που πίνουν περιέχει αρκετό νάτριο. Η κατανάλωση αλάτων μπορεί να προκαλέσει ήπια έως σοβαρή δηλητηρίαση, έμετο, ζάλη, νεφρική βλάβη, έως και κώμα.
Οταν ο δικός μου μπήκε πρωτη φορα σε θάλασσα και ηταν Σεπτέμβρης με πολυ ζέστη και είχαμε παει για αγριοπερίστερα ,ειχαμε ιστορίες.
Ο σκύλος έπινε νερό και μετά απο ώρα άρχισε να πετάει νερό απο πίσω τσαμπούνα, ώσπου αρχισε να παραπατάει και να τρέμει. Τον πηρα και φύγαμε αμέσως γιατι η κατάσταση δυσκόλευε και απο κει που ήμασταν για να τον παω στο αμάξι πολυ πολύ δύσκολο
Απο κει και μετα του εγινε μάθημα .
 
Back
Top