Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το 12βολο έχει 2.90
Θελω να κοψω ενα NSI και με τα 2.90 μπαρουτι να φτιαξω ενα δικο μου με την δικια τους μπαρουτι
Δεν θα παρω ακριβεια το ξερω ...απλα μια ιδεα γιατι με την δικια μου SP8 το 480 το θεωρω πολλη υπερβολικο για 45 γρ γομωση....
Και το γαμωτο ειναι οτι εχει σφραγηδα cip.....δηλαδη δεν ειναι πανω απο 950 bar.....
Με λιγα λογια 44 γρ στα 900 bar να δηνουν 480......
Κατι δεν μου κολαει ......
 
Θελω να κοψω ενα NSI και με τα 2.90 μπαρουτι να φτιαξω ενα δικο μου με την δικια τους μπαρουτι
Δεν θα παρω ακριβεια το ξερω ...απλα μια ιδεα γιατι με την δικια μου SP8 το 480 το θεωρω πολλη υπερβολικο για 45 γρ γομωση....
Και το γαμωτο ειναι οτι εχει σφραγηδα cip.....δηλαδη δεν ειναι πανω απο 950 bar.....
Με λιγα λογια 44 γρ στα 900 bar να δηνουν 480......
Κατι δεν μου κολαει ......
Θα κολισει αν κλεισουμε 5 κ τα ριξουμε για να βεβαιωθούμε οτι ο ταχογραφος δεν εκανε παιχνιδάκια. Ειναι λιγο διαφορετικη απο αυτη που εχουμε εμεις.
Η δικια μας εχει πιο πολες μπιλιτσες μέσα. Μπορει όπως την πέρνανε απο το βαρελι για να την τοποθετησουν σε πιο μικρα δοχια προς πολιση, να μην ανακατευτικε καλα κ πχ. Στον πιθμενα να ητανε μαζεμενες ολες οι μπιλιες κ να τοποθετιθικαν στα τελευτεα δοχεία. Αν αυτο επιρεαζει την προοδευτικοτητα δεν το γνωρίζω
 
Θελω να κοψω ενα NSI και με τα 2.90 μπαρουτι να φτιαξω ενα δικο μου με την δικια τους μπαρουτι
Δεν θα παρω ακριβεια το ξερω ...απλα μια ιδεα γιατι με την δικια μου SP8 το 480 το θεωρω πολλη υπερβολικο για 45 γρ γομωση....
Και το γαμωτο ειναι οτι εχει σφραγηδα cip.....δηλαδη δεν ειναι πανω απο 950 bar.....
Με λιγα λογια 44 γρ στα 900 bar να δηνουν 480......
Κατι δεν μου κολαει ......
Τα bar πιέσεων δεν έχουν σχέση με το κλώτσημα του όπλου. Στη γόμωση αυτή, ένα όπλο 7 λιβρών (3100γρ) δέχεται ανάκρουση > 70 ποδόλιβρων !!! Σε ότι αφορά τη βλητική απόδοση των δραμιών, αυτά σκοτώνουν στα 40 μέτρα, ΤΟ ΙΔΙΟ αν ταξίδευαν με 430 m/sec. Το μόνο που κερδίζεις είναι ο πόνος στην ωμοπλάτη. Η υψηλή πίεση σημαίνει ζόρισμα της πυρίτιδας να σπρώξει ...
 
Last edited by a moderator:
οι δοκιμες που εκανα τα οπλα δεν ηταν στημενα σε βαση ( τριποδα )

στο μονοβολο στα 65 μ δεν φταιει το μονοβολο αλλα εγω τρεμανε τα χερια μου απο το κρυο
φυσικα ηταν και η τελευταια τουφεκια..

ευχομαι να σας αρεσαν οι δοκιμες να παρετε μια εικονα

εντυπωσεις τα φυσιγγια με τν πυριτιδα SP8 κλωτσανε σαν γαιδουρι δεν εχει θορυβο αλλα εχει τρομερο κλωτσημα με την Α303 θα μου φευγανε τα σφραγισματα
Και οι δικές μου δοκιμές συνάδελφε αυτό έδειξαν. ΤΡΟΜΕΡΉ ανάκρουση ειδικά με τον στενό αυλό 18,3 που χει η δικιά μου και το ότι είναι αδρανειας καταλαβαίνεις τι κλωτσημα δέχθηκα. Άστα να πάνε. Κατα τ άλλα φοβερή συγκέντρωση αλλά θα ήθελα να δω αν θα βγάλουν τέτοια συγκέντρωση όταν θα ναι ζέστη η κάνη από 3-4 ντουφεκες. Το μονοβολο που ριξες είναι ευθυβολο αλλά ρίξε 3 μαζί να δεις αν γκρουπαρει καλά.
 
Τα bar πιέσεων δεν έχουν σχέση με το κλώτσημα του όπλου. Στη γόμωση αυτή, ένα όπλο 7 λιβρών (3100γρ) δέχεται ανάκρουση > 70 ποδόλιβρων !!! Σε ότι αφορά τη βλητική απόδοση των δραμιών, αυτά σκοτώνουν στα 40 μέτρα, ΤΟ ΙΔΙΟ αν ταξίδευαν με 430 m/sec. Το μόνο που κερδίζεις είναι ο πόνος στην ωμοπλάτη. Η υψηλή πίεση σημαίνει ζόρισμα της πυρίτιδας να σπρώξει ...
Υψηλή πίεση επίσης μπορεί να σημαίνει φορτωμένο από περισσότερα γραμμάρια πυρίτιδας απ το επιτρεπτό όπως κάποια ελληνικά ή μήπως ειμαι λάθος;;;
 
Υψηλή πίεση επίσης μπορεί να σημαίνει φορτωμένο από περισσότερα γραμμάρια πυρίτιδας απ το επιτρεπτό όπως κάποια ελληνικά ή μήπως ειμαι λάθος;;;
Όσο πυρίτιδα και να βάλεις, η κόντρα στην ώθηση αυξάνει τις πιέσεις. Αν είχες σκέτη πυρίτιδα στο φυσιγγιο και ένα χαρτονάκι να την κρατάει στη βάση του πυθμένα, ελάχιστες πιέσεις θα ενασκηθούν, διότι ο χώρος καύσης θα μεγαλώσει άμεσα. Πάρε και μια χούφτα πυρίτιδα σε μια πέτρα και βάλε φωτιά, δεν θα κάνει έκρηξη πέρα από ένα μπράφ που ενδεχομένως να εκσφενδονίσει άκαφτα τεμάχια παντού (και πάνω σου οπότε θέλει προσοχή και γυαλιά) !!!
 
Όσο πυρίτιδα και να βάλεις, η κόντρα στην ώθηση αυξάνει τις πιέσεις. Αν είχες σκέτη πυρίτιδα στο φυσιγγιο και ένα χαρτονάκι να την κρατάει στη βάση του πυθμένα, ελάχιστες πιέσεις θα ενασκηθούν, διότι ο χώρος καύσης θα μεγαλώσει άμεσα. Πάρε και μια χούφτα πυρίτιδα σε μια πέτρα και βάλε φωτιά, δεν θα κάνει έκρηξη πέρα από ένα μπράφ που ενδεχομένως να εκσφενδονίσει άκαφτα τεμάχια παντού (και πάνω σου οπότε θέλει προσοχή και γυαλιά) !!!
Και τότε πως το κατάφερε ένας Έλληνας να φτιάξει δραμια που οι πιέσεις τους ήταν σε μερικά κοντά στις 1200;
 
Και τότε πως το κατάφερε ένας Έλληνας να φτιάξει δραμια που οι πιέσεις τους ήταν σε μερικά κοντά στις 1200;
Έσφιξε πολύ το φυσίγγι και εξασθένησε την προωθητική ισχύ με ασθενές καψύλιο, είτε το βάρος του μολύβδου ήταν αρκετό, είτε η τάπα έκανε υπερβολική σύσφιξη, κλπ. Όλη η εκτόνωση παρέμεινε εντός περιορισμένου χώρου και οι πιέσεις πολλαπλασιάσθηκαν. Και με 1.40 πυρίτιδα, ευκολα πιάνουμε τα 2-3.000 bar
 
Έσφιξε πολύ το φυσίγγι και εξασθένησε την προωθητική ισχύ με ασθενές καψύλιο, είτε το βάρος του μολύβδου ήταν αρκετό, είτε η τάπα έκανε υπερβολική σύσφιξη, κλπ. Όλη η εκτόνωση παρέμεινε εντός περιορισμένου χώρου και οι πιέσεις πολλαπλασιάσθηκαν. Και με 1.40 πυρίτιδα, ευκολα πιάνουμε τα 2-3.000 bar
Όταν είναι άσχετος ο άλλος τα κάνει αυτά. Γιαυτό επιλέγουμε μονο επωνυμα.
 
Όταν είναι άσχετος ο άλλος τα κάνει αυτά. Γιαυτό επιλέγουμε μονο επωνυμα.
Εμπιστεύομαι ορισμένους ιδιογομωτές που τους έχω εμπιστοσύνη, διότι ρίχνουν και οι ίδιοι ανάλογα μονόβολα. Ακόμη και σε επώνυμα φυσίγγια, είχα περιπτώσεις που δεν αρμόζουν στο όνομά τους, αν και τις περισσότερες φορές έφταιγε η εναποθήκευση/ταλαιπωρία που υφίστανται μέχρι να βληθούν. Στο ΝΑΥΠΛΙΟ που ήμουν πριν 1 εβδομάδα, το όπλο του κυνηγού δεν εκπυρσοκρότησε. Να φοβήθηκε ο ίδιος το αποκλείω διότι τον γνωρίζω. Benelli κλικ ??? Καψύλιο ??? Θα μάθω όταν μπορέσει και ο ίδιος να μιλήσει, διότι διακομίσθηκε στην εντατική ...
 
Όταν είναι άσχετος ο άλλος τα κάνει αυτά. Γιαυτό επιλέγουμε μονο επωνυμα.
Παντως παιδια πιστευω οτι τα nobel sport εφοσον φερουν και σφαγιδα cip ειναι εντος των επιτρεπτων οριων!
 
Last edited:
Εμπιστεύομαι ορισμένους ιδιογομωτές που τους έχω εμπιστοσύνη, διότι ρίχνουν και οι ίδιοι ανάλογα μονόβολα. Ακόμη και σε επώνυμα φυσίγγια, είχα περιπτώσεις που δεν αρμόζουν στο όνομά τους, αν και τις περισσότερες φορές έφταιγε η εναποθήκευση/ταλαιπωρία που υφίστανται μέχρι να βληθούν. Στο ΝΑΥΠΛΙΟ που ήμουν πριν 1 εβδομάδα, το όπλο του κυνηγού δεν εκπυρσοκρότησε. Να φοβήθηκε ο ίδιος το αποκλείω διότι τον γνωρίζω. Benelli κλικ ??? Καψύλιο ??? Θα μάθω όταν μπορέσει και ο ίδιος να μιλήσει, διότι διακομίσθηκε στην εντατική ...
Τι επαθε δλδ?
 
Τα bar πιέσεων δεν έχουν σχέση με το κλώτσημα του όπλου. Στη γόμωση αυτή, ένα όπλο 7 λιβρών (3100γρ) δέχεται ανάκρουση > 70 ποδόλιβρων !!! Σε ότι αφορά τη βλητική απόδοση των δραμιών, αυτά σκοτώνουν στα 40 μέτρα, ΤΟ ΙΔΙΟ αν ταξίδευαν με 430 m/sec. Το μόνο που κερδίζεις είναι ο πόνος στην ωμοπλάτη. Η υψηλή πίεση σημαίνει ζόρισμα της πυρίτιδας να σπρώξει ...
Γνωρηζω θαναση....δικιο εχεις....απλα για την ερευνα τα κανω ολα αυτα.....
Για την ιστορια αυτο που χρησιμοποιω στα γουρουνια οποτε το απαιτει η περησταση δεν ξεπερναει τα 450 - 455 ms.ειναι υπεραρκετα για βολιδες 9.15mm
 
Θα κολισει αν κλεισουμε 5 κ τα ριξουμε για να βεβαιωθούμε οτι ο ταχογραφος δεν εκανε παιχνιδάκια. Ειναι λιγο διαφορετικη απο αυτη που εχουμε εμεις.
Η δικια μας εχει πιο πολες μπιλιτσες μέσα. Μπορει όπως την πέρνανε απο το βαρελι για να την τοποθετησουν σε πιο μικρα δοχια προς πολιση, να μην ανακατευτικε καλα κ πχ. Στον πιθμενα να ητανε μαζεμενες ολες οι μπιλιες κ να τοποθετιθικαν στα τελευτεα δοχεία. Αν αυτο επιρεαζει την προοδευτικοτητα δεν το γνωρίζω
Δεν ειναι και απηθανο αυτο που λες....
 
Θα γινω παλι ''κακος'' αλλα δεν γινεται να μην πω και εγω δυο πραγματα πανω σε αυτες τις δοκιμες....και αυτο διοτι και ειμαι ιδιογωμοτης πανω απο 37 χρονια αλλα εχω και μια μικρη εμπειρια στα μολυβια(δοκιμες).
Φιλε μου Γιαννη καλες οι δοκιμες σου αλλα ειναι ΜΟΝΟ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ....ασφαλες συμπερασμα δεν βγαινει...γιατι????
Πρωτον διοτι ....τετοιου τυπου δοκιμες και σε τετοιου τυπου φυσιγγια 1-2 βολες ειναι σαν να μην εγιναν.....τα αποτελεσματα που θα προκειψουν ειναι εντελως ενδεικτικα και καμια φορα παραπλανητικα με την πραγματικοτητα.
Δευτερον και ειδηκα στα μονοβολα το οπλο σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ειναι στον αερα...πρεπει να ακουμπα σε βαση .
Οι δοκιμες με μονοβολα απαιτουν τουλαχιστον 5 τουφεκιες με το ιδιο οπλο το ιδιο τσοκαρισμα και με το ιδιο φυσιγγι.
Καλο αποτελεσμα θεωρειται οταν με το οπλο που εχουμε μπορουμε να βαλουμε τρια μονοβολα σε ενα τετραγωνο 10Χ10 στα 50μ.....αυτο μπορουμε να το πουμε σωστο ταιριασμα οπλου-τσοκ-φυσιγγιου!!!
Και κατι τελευταιο και επισεις πολυ γνωστο.....οι δοκιμες που κανει ο καθενας αφορουν ΜΟΝΟ τον ιδιο και το δικο του οπλο.......σε ενα αλλο οπλο ακομα και το ιδιο τα αποτελεσματα μπορει να ειναι και χειροτερα αλλα και καλιτερα....
Και παλι μπραβο για τον κοπο σου και τις δοκιμες.....και παντα με ασφαλεια.... τα φυσιγγια αυτα δεν συνχωρουν λαθη και κανουν ζημια σε πολυ μεγαλες αποστασεις.
 
Γνωρηζω θαναση....δικιο εχεις....απλα για την ερευνα τα κανω ολα αυτα.....
Για την ιστορια αυτο που χρησιμοποιω στα γουρουνια οποτε το απαιτει η περησταση δεν ξεπερναει τα 450 - 455 ms.ειναι υπεραρκετα για βολιδες 9.15mm
Σίγουρα για 50 μέτρα βολές είναι πανίσχυρα και το μόνο που πρέπει, είναι να ελέγχεις το σύνολό τους, κάτι που θέλει δοκιμές. Έχει αποδειχθεί πειραματικά πως όταν ρίχνουμε μονόβολο, η 1η βολή είναι μεγίστης ακριβείας, ενώ και οι υπόλοιπες είναι πολύ καλές. Το ανθρώπινο μυαλό γνωρίζοντας πως η βολή με ένα βλήμα θέλει αυτοσυγκέντρωση, επιτυγχάνει θαύματα. Αντίθετα σε κοντινές αποστάσεις και με χρήση δραμιών, η ευστοχία μας μειώνεται, σε βαθμό που δεν περιγράφεται ... Το παθαίνουμε και με σκάγια ... ορισμένοι έφτασαν στα 40-42γρ 9αρια στις μπεκάτσες. Και όμως αν τους δώσεις κύλινδρο με 24γρ μάλλινη - και το χωνέψουν πως μόνο με σκόπευση θα επιτύχουν - θα δουν προκοπή στη κάρπωση.

Έχοντας εμπειρία αρκετών 1000δων βολών με ραβδωτό - λόγω ΕΔ - συνήθως στα 300 μέτρα, η βολή με μονόβολο στα 50 μέτρα (απόσταση πιστολίου) μου φαίνεται πλέον πως πρέπει να επιλέγω κεφάλι ή καρδιά. Άρα όλα στο μυαλό μας και στην εμπειρία μας είναι, δηλαδή να πιστεύουμε πως σηκώνοντας εμείς το όπλο, ένα αγριογούρουνο πεθαίνει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top