Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδες αυτο το βλημα....ειναι μια κατηγορια μονο του....οποιος θελει το πιστευει....ποιος δεν θελει...
δεν πειραζει....Πολυ ΜΑΓΚΑΣ ο φιλος που το εφτιαξε...τετοια ευθυβολια σε αλλο μονοβολο εγω δεν
εχω βρει.
Το στηνω με BIOR 18 κολλημενον με θερμικη σιλικονη...και φουστα απο Ηλιοπουλο 22 ελευθερη.
Στα 70 μετρα μηδενικη αποκλιση...:)
Εγώ το πιστεύω Νίκο.
Ίσια φτεράκια, φούστα στο τέλος,κέντρο βάρους εμπρός.
Brenneke με ίσια φτεράκια.
Αν τα μεγάλωνε λιγάκι ίσως να ήταν καλύτερα ... αλλά προφανώς τον καλύπτουν.

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τα foster και τα brenneke τι τις θέλουν τις ελικοειδείς ραβδώσεις.
 
Εγώ το πιστεύω Νίκο.
Ίσια φτεράκια, φούστα στο τέλος,κέντρο βάρους εμπρός.
Brenneke με ίσια φτεράκια.
Αν τα μεγάλωνε λιγάκι ίσως να ήταν καλύτερα ... αλλά προφανώς τον καλύπτουν.

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τα foster και τα brenneke τι τις θέλουν τις ελικοειδείς ραβδώσεις.
Κι εγώ την έχω αυτή την απορία. Ίσως για να ... δίνουν την εντύπωση ότι θα αποκτούν και περιστροφική κίνηση κατά τη βολή, με την επίδραση της αντίστασης του αέρα στις ραβδώσεις ...
Ίσως πάλι, όταν τα σχεδίασαν, να πίστευαν πράγματι ότι θα περιστρέφονται ... ;) :rolleyes:
 
Κι εγώ την έχω αυτή την απορία. Ίσως για να ... δίνουν την εντύπωση ότι θα αποκτούν και περιστροφική κίνηση κατά τη βολή, με την επίδραση της αντίστασης του αέρα στις ραβδώσεις ...
Ίσως πάλι, όταν τα σχεδίασαν, να πίστευαν πράγματι ότι θα περιστρέφονται ... ;) :rolleyes:
Φατε ματια ψαρια απλα!Οι ραβδωσεις ειναι μονο για το σιδερωμα του μονοβολου.
 
Κεντροντουφεκας στα 70 με ριγα??

Κουφός ειμαι.... στραβος δεν ειμαι....αλλα ολα ''παιζουν''.... ισως τα DEER και τα GUALANDI που εχω ριξει
για να εχουν τετοια αποκλιση απο τον στοχο ( 10 κ 15 εκατοστα )....ισως να σημαδευα τον μπακαλη!! .big smile.
 
Κουφός ειμαι.... στραβος δεν ειμαι....αλλα ολα ''παιζουν''.... ισως τα DEER και τα GUALANDI που εχω ριξει
για να εχουν τετοια αποκλιση απο τον στοχο ( 10 κ 15 εκατοστα )....ισως να σημαδευα τον μπακαλη!! .big smile.
Κοιτα...Στα 70 μετρα δοκιμη μονοβολο με κεντρα δεν παιζει χωρις σκοπευτικα βοηθηματα.
Στα 70 μετρα το ιδιο το μονοβολο εχει καμπυλη πορειας περιπου 5-10 ποντους.Δεν ειναι
τυχαιο οτι οποιος κυνηγαει τριχωτο σημαδευει την ραχη π.χ.ΔΕΝ υπαρχει μονοβολο που
εχει τα 70 μετρα σε ευθεια πορεια απλα.
 
Υπαρχει και λεγετε στρογγηλη μπιλια....
Μιχάλη καλή αλλά υπάρχουν και καλύτερα σχήματα.
Πάρε το προτελευταίο βάλτου μερικά φτεράκια στο πίσω μέρος και έχεις φτιάξει το ιδανικό μονόβολο.
Το μόνο που μένει είναι η κατασκευή και οι δοκιμές :)
 

Attachments

  • e49e1ace9f80aedb4b1737609673afab--in-nature-uni.jpg
    e49e1ace9f80aedb4b1737609673afab--in-nature-uni.jpg
    64,2 KB · Προβολές: 37
70m για μονοβολο ακόμη και χωρίς σκοπευτικα δεν είναι κάτι ακατόρθωτο.
Έχω φίλο που και χωρίς σκοπευτικα έχει τρομερή ακρίβεια. Με σκοπευτικα κάνει "8αρι" με 2 μονοβολα στα 100μ.

Είχα ανεβάσει παλιότερα προσωπικές δοκιμές σε 50 75 και 100 μ.
Εδώ στα 100μ με το όπλο επωμισμενο.

 
Κοιτα...Στα 70 μετρα δοκιμη μονοβολο με κεντρα δεν παιζει χωρις σκοπευτικα βοηθηματα.
Στα 70 μετρα το ιδιο το μονοβολο εχει καμπυλη πορειας περιπου 5-10 ποντους.Δεν ειναι
τυχαιο οτι οποιος κυνηγαει τριχωτο σημαδευει την ραχη π.χ.ΔΕΝ υπαρχει μονοβολο που
εχει τα 70 μετρα σε ευθεια πορεια απλα.

Μπορεις να λες οτι θελεις....το σεβομαι ασχετα αν δεν συμφωνω....οσο για την θεωρια την εχω
φερει αρκετες φορες τουμπα....ΓΙΑ τον λογο του αληθες πες του ντοκτορ να σου στειλει τις φωτο
της δοκιμης....γιατι δεν γινεται να μπουν στο σαιτ... :)
ΥΓ. Στον κανονα.....παντα υπαρχει η εξαιρεση..... αυτο να θυμασαι φιλε !!!! ;)
 
Εχεις δει κανεναν Στελιο?Οχι να ακουσεις ουτε θεωριτικα αν γινεται.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ... Αλλά δεν έχω ασχοληθεί κιόλας με μονόβολα ... 5-6 έχω ρίξει όλα κι όλα. Remington slugger 16αρια, με μονόκαννο χωρίς ρίγα. Αλλά όχι στα 70 μέτρα. Γύρω στα 40 με 50 ... Δεν το περίμενα αυτό που είδα.
 
Μπορεις να λες οτι θελεις....το σεβομαι ασχετα αν δεν συμφωνω....οσο για την θεωρια την εχω
φερει αρκετες φορες τουμπα....ΓΙΑ τον λογο του αληθες πες του ντοκτορ να σου στειλει τις φωτο
της δοκιμης....γιατι δεν γινεται να μπουν στο σαιτ... :)
ΥΓ. Στον κανονα.....παντα υπαρχει η εξαιρεση..... αυτο να θυμασαι φιλε !!!! ;)
Αμα το πιστευεις παρε το καλουπι,το οπλο σου και τον φιλο σου και πηγαιντε
να χτυπησετε το κουδουνι της NASA.Υοθετησε με να μου στελνεις τον μισθο σου.
Εντελως φιλικα,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,καλα καλαμποκια και χαιρετισμα.
 
Οχι να ακουσεις ουτε θεωριτικα αν γινεται.
Θεωρητικά και πρακτικά γίνεται ακόμα και με όπλο που δεν το ξέρεις.
Αν το όπλο ψηλοτουφεκάει στα 30.

Τα 70 δεν είναι απαγορευτικά για κυνηγετικά σκοπευτικά αν ξέρεις το όπλο, που σημαδεύεις και το όπλο είναι στημένο.

Τώρα το μηδενική απόκλιση είναι τρόπος του λέγειν δεν νομίζω να εννοεί κανένας μηδέν χιλιοστά στις 10 απανωτές βολές. Όλα αυτά τα συμπεράσματα βγαίνουν συγκριτικά και όχι απόλυτα.
 
Αμα το πιστευεις παρε το καλουπι,το οπλο σου και τον φιλο σου και πηγαιντε
να χτυπησετε το κουδουνι της NASA.Υοθετησε με να μου στελνεις τον μισθο σου.
Εντελως φιλικα,περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,καλα καλαμποκια και χαιρετισμα.

Σου ειπα και παλι....σεβομαι οτι λες...αλλα δεν μπορεις να αναιρεσεις τα οσα εχω δει και τα οσα τα
εχω κανει....δεν εχω λογους να παραμυθιασω κανεναν....αλλωστε σου ειπα που θα βρεις τις αποδειξεις...

ΥΓ.Και αν παω μαζι με τον φιλο μου στην ΝΑSΑ....σιγα μην σου στελνω τον μισθο μου....για μαλακα ψαχνεις ???.sarcastic.
ΥΓ,2 Και βεβαια παντα φιλικα....πολλα μας ενωνουν....τιποτα δεν εχουμε να μοιρασουμε...;):)
 
Καλησπέρα, πώς μετράτε τις αποστάσεις στα βλητικά πειράματά σας;
  1. με το μάτι;
  2. με μεζούρα;
  3. με αποστασιόμετρο;
  4. με καλαπόδι;
  5. με τί;
Είναι ο χώρος πειράματος επίπεδος ή επικλινής (βουνό); Δάσος ή χωράφι ή σκοπευτήριο; Φεγγαρόφωτο ή ηλιοφάνεια με αεράκι;

BTW, σε πείραμα που έκανε η σχολή κυνηγών που πήγαινα, όλοι οι επίδοξοι κυνηγοί, αλλά και οι παρευρισκόμενες παλιές καραβάνες, μετά από το 40-50 μέτρα είχαν την τάση να "μεγαλώνουν" τις αποστάσεις όταν έκαναν υπολογισμό απόστασης μόνο με το μάτι. Την απόσταση προς το θήραμα, χωρίς χρήση διόπτρας, την υπολογίζαμε όλοι μας λάθος. Και υπήρχε και διαφορά πού γίνονταν η μέτρηση, δάσος ή ξέφωτο, ανηφορο-κατηφόρα ή πεδινο μέρος, κλπ.
 
Καλησπέρα, πώς μετράτε τις αποστάσεις στα βλητικά πειράματά σας;
  1. με το μάτι;
  2. με μεζούρα;
  3. με αποστασιόμετρο;
  4. με καλαπόδι;
  5. με τί;
Είναι ο χώρος πειράματος επίπεδος ή επικλινής (βουνό); Δάσος ή χωράφι ή σκοπευτήριο; Φεγγαρόφωτο ή ηλιοφάνεια με αεράκι;

BTW, σε πείραμα που έκανε η σχολή κυνηγών που πήγαινα, όλοι οι επίδοξοι κυνηγοί, αλλά και οι παρευρισκόμενες παλιές καραβάνες, μετά από το 40-50 μέτρα είχαν την τάση να "μεγαλώνουν" τις αποστάσεις όταν έκαναν υπολογισμό απόστασης μόνο με το μάτι. Την απόσταση προς το θήραμα, χωρίς χρήση διόπτρας, την υπολογίζαμε όλοι μας λάθος. Και υπήρχε και διαφορά πού γίνονταν η μέτρηση, δάσος ή ξέφωτο, ανηφορο-κατηφόρα ή πεδινο μέρος, κλπ.
Όταν κάνεις συγκριτικές μετρήσεις δεν σε ενδιαφέρουν οι απόλυτες τιμές, αλλά αυτές να παραμένουν σταθερές κατά την διάρκεια των μετρήσεων.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που κάνει δοκιμές μονόβολων στα 70-80 με αποστασιόμετρο laser με ακρίβεια χιλιοστών και να έχει πίσω του μετεωρολογικό σταθμό και ηλεκτρονικό κλισιόμετρο.
Ακόμα και να βρεθεί κάποιος που τα κάνει όλα αυτά πάλι θα αμφισβητήσω τα νούμερα αν αυτά δεν προήλθαν από όργανα πρόσφατα διακριβωμένα σε διαπιστευμένα εργαστήρια κατά ISO 17025.
Μην τρελαθούμε ρε παιδιά.

Ναι, όλοι το γνωρίζουμε ότι από το στόμιο και πέρα όλα τα βλήματα έχουν πτώση και για τα μονόβολα είναι περίπου 30cm στα 100m.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να χώσει 2-3 μονόβολα σε κύκλο 10cm στα 70 πραγματικά μέτρα με ανοιχτά σκοπευτικά. (Εδώ έχωσα εγώ 2 στα 50 με απόκλιση 0 και 3cm από το κέντρο, ούτε εγώ δεν το πίστευα) ;)
Είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα τα 2-3 μονόβολα;;;;
Όχι βέβαια, αλλά αν με άλλα μονόβολα και το ίδιο όπλο έχεις αποκλίσεις 1-1,5 μέτρου από τρύπα σε τρύπα ... τότε βγαίνει συμπέρασμα.

Φιλικά πάντα.

Και μην αγχώνεστε ... Στα 70-80m μόνο από τύχη θα χτυπήσετε κινούμενο γουρούνι εκτός αν σταματήσει πλάγια και περιμένει να σημαδέψετε :) :) :)
 
Last edited:
Αυτές οι δοκιμές πάντα γίνονται με κορδέλα, ακριβώς για να ξέρουμε τι μας γίνεται και για να μιλάμε καθαρά σε όποιον θέλουμε να μοιραστούμε τις δοκιμές μας.

Πολύ συχνά την δική μας αδυναμία την γενικευουμε και νομίζω πως είναι λάθος.
Προσωπικά αγριοχοιρο που καλπάζει στα 70 ή και περισσότερα μέτρα δεν νομίζω πως θα μπορούσα να τον πετύχω.Γνωριζω κόσμο όμως που μπορεί και το Έχει κάνει. Και σε γουρούνι και σε αλεπού σε αυτά τα μέτρα.

Και πάλι υπήρχε κόσμος που όταν τα είδε πάλι απέδωσε τα γεγονότα στην τύχη.
Όχι Παιδιά, η τύχη ευνοεί τους προετοιμασμένους.
Φτιάχνεις Κοντάκια, ψάχνεσαι με μέτρα, τρέχεις στα σκοπευτήρια, διαβάζεις, καις φυσίγγια σε δοκιμές, μετράς αποστάσεις με κορδέλα, φτιάχνεις σιλουέτες αγριοχοιρων και ρίχνεις στα 50 ,75 100 μέτρα για να συνηθίσεις την διάσταση του ανα απόσταση, και πάλι κάποιος θα έρθει και θα σου πει ότι δεν γίνεται, έτυχε, αποκλείεται.

Εγώ λέω ότι αν δεν βρεξεις κωλο, ψάρια δεν τρως.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top