Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα και απο εδω παλικαρια. Θεωρω τους 10 ποντους οριακους σε αποκλιση στα 50 μετρα.
Οι τελευταιες δοκιμες που εκανα με βληματα 32 γραμ. deer και το δικο τους αμορτισερ στα 70
μετρα ειχα αποκλιση 15 ποντους απο το κεντρο και το οπλο σταθερο....δεν μου αρεσαν καθολου!!!
Σε αλλη δοκιμη με βλημα τυπου brenneke οχι εμποριου αλλα κατασκευη ενος πολυ καλου μου φιλου με
δικο του καλουπι στα 32 γραμ. και αυτο.....ηταν οτι οτι καλυτερο εχω ριξει σε μονοβολο....
Στα 70 μετρα μηδενικη αποκλιση με το οπλο σταθερο....και μη...... παντα ημουν στο κεντρο. ΦΟΒΕΡΟ ΒΛΗΜΑ!!!
Τα εστησα και τα δοκιμασα με δυο πυριτιδες ΜΒ36 - 616 - 2,25 και ΜG2 - 688 - 2,50. Το ιδιο αποτελεσμα
ειχα και στις πυριτιδες σε σχεση με την αποκλιση. Αυτα με την MG2 ''αντρικά'' μονοβολα.....και οχι για
δικανα με κοκκορια. Αυτα απο εμενα....να πω επισεις ΟΛΕΣ οι δοκιμες με 5*****αστρα ( κυλινδρος ).

ΥΓ. Εγραψα τις δοσολογιες.....ειναι ασφαλη.... και δοκιμασμενα....αλλα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΜΑΓΚΝΟΥΜ!!!
 
Καλημερα και απο εδω παλικαρια. Θεωρω τους 10 ποντους οριακους σε αποκλιση στα 50 μετρα.
Οι τελευταιες δοκιμες που εκανα με βληματα 32 γραμ. deer και το δικο τους αμορτισερ στα 70
μετρα ειχα αποκλιση 15 ποντους απο το κεντρο και το οπλο σταθερο....δεν μου αρεσαν καθολου!!!
Σε αλλη δοκιμη με βλημα τυπου brenneke οχι εμποριου αλλα κατασκευη ενος πολυ καλου μου φιλου με
δικο του καλουπι στα 32 γραμ. και αυτο.....ηταν οτι οτι καλυτερο εχω ριξει σε μονοβολο....
Στα 70 μετρα μηδενικη αποκλιση με το οπλο σταθερο....και μη...... παντα ημουν στο κεντρο. ΦΟΒΕΡΟ ΒΛΗΜΑ!!!
Τα εστησα και τα δοκιμασα με δυο πυριτιδες ΜΒ36 - 616 - 2,25 και ΜG2 - 688 - 2,50. Το ιδιο αποτελεσμα
ειχα και στις πυριτιδες σε σχεση με την αποκλιση. Αυτα με την MG2 ''αντρικά'' μονοβολα.....και οχι για
δικανα με κοκκορια. Αυτα απο εμενα....να πω επισεις ΟΛΕΣ οι δοκιμες με 5*****αστρα ( κυλινδρος ).

ΥΓ. Εγραψα τις δοσολογιες.....ειναι ασφαλη.... και δοκιμασμενα....αλλα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΜΑΓΚΝΟΥΜ!!!
15 πόντους απόκλιση με ένα συγκεκριμένο βλήμα. Μερικές δοκιμές με gualandi αλλά και μερικά σαμποτ θα ελυναν πολλές απορίες. Εμένα στα 80 με σταθερό όπλο και βλήμα brenekke έχει απόκλιση 8 με 10 πόντους.. Βλήμα gualandi έχει 15 σ αυτά τα μέτρα με σημερινές δοκιμές με φουλ υγρασία... Από σαμποτ με είχαν εντυπωσιάσει τα σαγκα με την ευθυβολια τους αλλά και χειροποίητα τύπου lyman εξαιρετικά. Τα φοστερ επίσης της ρεμινγκτον ωραία πήρα και γουρούνια μ αυτά αλλά 25 γραμμάρια τα φοβάμαι λίγο ως προς την διάτρηση σε μεγάλες αποστάσεις. Αυτά που με απογοήτευσαν ήταν τα ππολυδιαφημισμενα sauvestre και τα ρεμινγκτον acupit..
 
15 πόντους απόκλιση με ένα συγκεκριμένο βλήμα. Μερικές δοκιμές με gualandi αλλά και μερικά σαμποτ θα ελυναν πολλές απορίες. Εμένα στα 80 με σταθερό όπλο και βλήμα brenekke έχει απόκλιση 8 με 10 πόντους.. Βλήμα gualandi έχει 15 σ αυτά τα μέτρα με σημερινές δοκιμές με φουλ υγρασία... Από σαμποτ με είχαν εντυπωσιάσει τα σαγκα με την ευθυβολια τους αλλά και χειροποίητα τύπου lyman εξαιρετικά. Τα φοστερ επίσης της ρεμινγκτον ωραία πήρα και γουρούνια μ αυτά αλλά 25 γραμμάρια τα φοβάμαι λίγο ως προς την διάτρηση σε μεγάλες αποστάσεις. Αυτά που με απογοήτευσαν ήταν τα ππολυδιαφημισμενα sauvestre και τα ρεμινγκτον acupit..
1. Με διόπτρα κάνεις τις δοκιμές ή με τα σκοπευτικά του όπλου ;
2. Σε μεγάλες αποστάσεις είναι φυσιολογικό να έχεις πτώση.
Δες φωτό.
Στα συγκεκριμένα και στα 90μ έχεις πτώση 25 εκατοστά !!!
3. Να φοβάσαι αν το βλήμα θα βρεί το γουρούνι και όχι την διάτρηση ανεξαρτήτως φυσιγγίου.
4. Με τι όπλο και τσοκ ρίχνεις;
 

Attachments

  • Screenshot_2020-12-03-18-17-50-650_org.mozilla.firefox.jpg
    Screenshot_2020-12-03-18-17-50-650_org.mozilla.firefox.jpg
    45,7 KB · Προβολές: 11
Last edited:
15 πόντους απόκλιση με ένα συγκεκριμένο βλήμα. Μερικές δοκιμές με gualandi αλλά και μερικά σαμποτ θα ελυναν πολλές απορίες. Εμένα στα 80 με σταθερό όπλο και βλήμα brenekke έχει απόκλιση 8 με 10 πόντους.. Βλήμα gualandi έχει 15 σ αυτά τα μέτρα με σημερινές δοκιμές με φουλ υγρασία... Από σαμποτ με είχαν εντυπωσιάσει τα σαγκα με την ευθυβολια τους αλλά και χειροποίητα τύπου lyman εξαιρετικά. Τα φοστερ επίσης της ρεμινγκτον ωραία πήρα και γουρούνια μ αυτά αλλά 25 γραμμάρια τα φοβάμαι λίγο ως προς την διάτρηση σε μεγάλες αποστάσεις. Αυτά που με απογοήτευσαν ήταν τα ππολυδιαφημισμενα sauvestre και τα ρεμινγκτον acupit..

Δεν εχω γνωσεις ΚΑΘΟΛΟΥ απο εμπορικα μονοβολα....και λιγες εως ελαχιστες απο βολια....Εχω γνωσεις
απο δικα μου...στημενα απο εμενα με βληματα εμποριου οπως και απο 8 - 9 - 10 - 12 βολα σε 9/0 και
11/0.
Αυτος που εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ απο ΟΛΑ τα εμπορικα μονοβολα και βολια ειναι ενας καλός φιλος που
εχω ο Berben .....ο οποιος κραταει και αρχειο...με ολες τις φολες και μη που εχει ριξει κατα καιρους .

Οταν θελω να βγαλω 8 - 10 -12 βολο αυτον συμβουλευομαι για το ποια συγκεντρωση πρειπει να εχει
το φυσιγγιο και στα ποσα μετρα...Οχι μεγαλη συγκεντρωση στο πυνκο μου λεει .....εχουμε βγαλει πολυ
καλα 8 - 10 - 12 βολα για ολες τις αποστασεις.....οπως και μονοβολα.
ΥΓ. Ευχομαι να μην με ''μαλωσει'' που ανεφερα το ονομα του....αλλα οτι γραφω ειναι αληθεια!!! :)
 
1. Με διόπτρα κάνεις τις δοκιμές ή με τα σκοπευτικά του όπλου ;
2. Σε μεγάλες αποστάσεις είναι φυσιολογικό να έχεις πτώση.
Δες φωτό.
Στα συγκεκριμένα και στα 90μ έχεις πτώση 25 εκατοστά !!!
3. Να φοβάσαι αν το βλήμα θα βρεί το γουρούνι και όχι την διάτρηση ανεξαρτήτως φυσιγγίου.
4. Με τι όπλο και τσοκ ρίχνεις;
Δοκιμές έχω κάνει με όλα τα τσοκ και η κάνη 71 εκ.... Πλέον άφησα το ντεμι γιατί ρίχνω και δραμια. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στα μονόβολα. Έχω πάρει γουρούνια και με απλό ρεμινγκτον, και με ροτβαιλ μπρενεκε και το εξακτ, και με παλα λαμπρο αλλά κ μπασκερι.. Σε καρτερια ανοιχτά τα βάζω ανακατεμένα.Ανοιχτα σκοπευτικα έχω αν και έρηξα με κανη σλαγκ και ήταν τρομερά δύσκολο σε κινητό στόχο οπότε απλά κ παραδοσιακά.
 
Καλησπέρα παιδιά. Μια απόκλιση 3 πόντων περίπου στα μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων είναι καλά;;; Απόκλιση από το κέντρο του στόχου. Εγώ λέω καλά είναι δε ρίχνουμε σε τσίχλες αλλά σε καπρι. Οι βολές έγιναν κυνηγετικες όχι σταθερό το όπλο κ τα περισσότερα έχαναν πάνω κάτω 3 πόντους.
Τρείς πόντους στα πενήντα μέτρα είναι σαν να μην έχει απόκλιση
 
Δοκιμές έχω κάνει με όλα τα τσοκ και η κάνη 71 εκ.... Πλέον άφησα το ντεμι γιατί ρίχνω και δραμια. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στα μονόβολα. Έχω πάρει γουρούνια και με απλό ρεμινγκτον, και με ροτβαιλ μπρενεκε και το εξακτ, και με παλα λαμπρο αλλά κ μπασκερι.. Σε καρτερια ανοιχτά τα βάζω ανακατεμένα.Ανοιχτα σκοπευτικα έχω αν και έρηξα με κανη σλαγκ και ήταν τρομερά δύσκολο σε κινητό στόχο οπότε απλά κ παραδοσιακά.
Φίλε τι να σου πω. Μπράβο για την σταθερότητα του χεριού σου.

Εγώ δοκιμάζω στα 50μ με σταθερό όπλο και θεωρώ τα 15 εκατ. ανεκτή απόκλιση.
Εξαρτάται όμως αν υπάρχει επαναληψιμότητα στις βολές.

Με την μ2 και με 2 rem 2 3/4" που έριξα (με σταθερό όπλο πάντα) το ένα πήγε κέντρο και το άλλο στα 3-4 εκατ.
Φαντάσου χαρά που έκανα :)
 
Φίλε τι να σου πω. Μπράβο για την σταθερότητα του χεριού σου.

Εγώ δοκιμάζω στα 50μ με σταθερό όπλο και θεωρώ τα 15 εκατ. ανεκτή απόκλιση.
Εξαρτάται όμως αν υπάρχει επαναληψιμότητα στις βολές.

Με την μ2 και με 2 rem 2 3/4" που έριξα (με σταθερό όπλο πάντα) το ένα πήγε κέντρο και το άλλο στα 3-4 εκατ.
Φαντάσου χαρά που έκανα :)
Συνήθως 3 βολές κάνω στα φθηνά. Στα Ακριβά ένα κ πολύ είναι.. Κάποια στιγμή για πλάκα θα ρηξω και το πανάκριβο μαύρο winchester με 12εθρω το που κάνει. Αν και το ξέρω από τώρα το αποτέλεσμα.
 
Καλημερα και απο εδω παλικαρια. Θεωρω τους 10 ποντους οριακους σε αποκλιση στα 50 μετρα.
Οι τελευταιες δοκιμες που εκανα με βληματα 32 γραμ. deer και το δικο τους αμορτισερ στα 70
μετρα ειχα αποκλιση 15 ποντους απο το κεντρο και το οπλο σταθερο....δεν μου αρεσαν καθολου!!!
Σε αλλη δοκιμη με βλημα τυπου brenneke οχι εμποριου αλλα κατασκευη ενος πολυ καλου μου φιλου με
δικο του καλουπι στα 32 γραμ. και αυτο.....ηταν οτι οτι καλυτερο εχω ριξει σε μονοβολο....
Στα 70 μετρα μηδενικη αποκλιση με το οπλο σταθερο....και μη...... παντα ημουν στο κεντρο. ΦΟΒΕΡΟ ΒΛΗΜΑ!!!
Τα εστησα και τα δοκιμασα με δυο πυριτιδες ΜΒ36 - 616 - 2,25 και ΜG2 - 688 - 2,50. Το ιδιο αποτελεσμα
ειχα και στις πυριτιδες σε σχεση με την αποκλιση. Αυτα με την MG2 ''αντρικά'' μονοβολα.....και οχι για
δικανα με κοκκορια. Αυτα απο εμενα....να πω επισεις ΟΛΕΣ οι δοκιμες με 5*****αστρα ( κυλινδρος ).

ΥΓ. Εγραψα τις δοσολογιες.....ειναι ασφαλη.... και δοκιμασμενα....αλλα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΜΑΓΚΝΟΥΜ!!!
Καμια φοτο παιζει απ το μονοβολο η δεν θελει ο φιλος?
 
Καμια φοτο παιζει απ το μονοβολο η δεν θελει ο φιλος?

Τολη θα σου βαλω φωτο.....ειναι καλος φιλος....τον ''κουμανταρω''....οταν δεν μπορω του στελνω
Σαμιωτικο ξυδι.....εχουμε καλό....και πολυ εδω φιλε!!! .big smile.

ΥΓ . Λιγη υπομονη...γιατι οπως ξερεις εγω δεν ξερω να βαζω φωτο...:)
 
Ζήτα το καλούπι απ'ευθείας .. μην τον αρχίζεις στον πρόλογο. :) :) :)
Δε προκιτε να γεμισω μια φορα εκανα διπλογεμισια στο φλομπερ οταν ειμουνα μικρος και ακομα βουιζει το κεφαλι μου αχαχαχαχαχαχαχααχα και μου φυγε και ο κοτσιφας
 
Δε προκιτε να γεμισω μια φορα εκανα διπλογεμισια στο φλομπερ οταν ειμουνα μικρος και ακομα βουιζει το κεφαλι μου αχαχαχαχαχαχαχααχα και μου φυγε και ο κοτσιφας
Να σε φέρω να με γεμίσεις τίποτα για το Πάσχα εσένα .sarcastic.
 
Τα μονόβολα είναι μια κατηγορία μόνα τους.
Στα 30μ όλα καλά είναι αλλά στα 100μ θέλουν φτεράκια.
Αν υπήρχε μαγικό σχήμα για ευθυβολία σε μεγάλες αποστάσεις θα το είχε βρεί ο στρατός που ρίχνουν βλήματα apfsds με λείες κάνες.
Για τα υπόλοιπα φινίρισμα, συμμετρία, μηδενική παραμόρφωση και σχήμα παίζουν μεγάλο ρόλο στις μεγάλες αποστάσεις.
 
Τα μονόβολα είναι μια κατηγορία μόνα τους.
Στα 30μ όλα καλά είναι αλλά στα 100μ θέλουν φτεράκια.
Αν υπήρχε μαγικό σχήμα για ευθυβολία σε μεγάλες αποστάσεις θα το είχε βρεί ο στρατός που ρίχνουν βλήματα apfsds με λείες κάνες.
Για τα υπόλοιπα φινίρισμα, συμμετρία, μηδενική παραμόρφωση και σχήμα παίζουν μεγάλο ρόλο στις μεγάλες αποστάσεις.
Υπαρχει και λεγετε στρογγηλη μπιλια....
 
Καλησπερα παιδες...φωτο του ΝικουΠ....

Παιδες αυτο το βλημα....ειναι μια κατηγορια μονο του....οποιος θελει το πιστευει....οποιος δεν θελει...
δεν πειραζει....Πολυ ΜΑΓΚΑΣ ο φιλος που το εφτιαξε...τετοια ευθυβολια σε αλλο μονοβολο εγω δεν
εχω βρει.
Το στηνω με BIOR 18 κολλημενον με θερμικη σιλικονη...και φουστα απο Ηλιοπουλο 22 ελευθερη.
Στα 70 μετρα μηδενικη αποκλιση...:)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top