Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε γιατι η B&P κ τα 9βολα κ τα 12βολα κ τα 15βολα τα βγαζει σε 70mm καλυκα? Επισης ενα φυσιγγι σαν το 12βολο (περιπου 44γραμμαρια) μπορω να το ριξω απο οπλο με απλη θαλαμη (π.χ psf**)? Το φυσιγγι δηλαδη με 44γραμμαρια γομωση σε 70mm καλυκα ειναι μαγκνουμ?
Σε αυτα τα φυσιγγια παντα να βλεπεις τις πιεσεις που δεχεται το οπλο σου..πολλεε φορες οι εταιριες βαζουν οριο τα 1050 μπαρ..1-2 φορες να ριξεις δεν εγινε κατι αλλα κατ επαναληψη η καταπονηση σε μεγαλες πιεσεις θα σου δημιουργησει θεματα στο οπλο σου
 
Μαλλον δεν θετουμε ολοι τα ιδια στανταρ....!!!
Εσυ κρατα την αγαπη για τις ταχυτητες στα φυσιγγια..στον δρομο μας ειναι αχρηστες..παντως στα δραμια μεχρι 480-490 ειμαστε καλα..εκει που θελω να σπασω τα κοντερ ειναι στα μονοβολα
 
Εσυ κρατα την αγαπη για τις ταχυτητες στα φυσιγγια..στον δρομο μας ειναι αχρηστες..παντως στα δραμια μεχρι 480-490 ειμαστε καλα..εκει που θελω να σπασω τα κοντερ ειναι στα μονοβολα
Θα περασεις και τα ραβδωτα στο τελος...:p
 
Βαζω κ αλλο ενα φυσιγγιο διεθνους φημης κ αποδοχης:)!
Remington 10ΒΟΛΟ: Μεταλλο 20mm, διαμ. μπαλας 9.1mm, βαρος μπαλας 4,63γρ.,βαρος πυριτιδας 2.15γρ. Μαλλινη ταπα 9.23υψος, διαμετρος 18.5mm!
https://m.imgur.com/a/Va7NJ8y
Εν τω μεταξυ εχω παρατηρησει οτι τα remington εχουν κατα 0.2γρ. πιο βαρια δραμια απο τα αλλα φυσιγγια!
 
Θα περασεις και τα ραβδωτα στο τελος...:p
Αλεξ οπως και σενα σε εξηταρει η μακρινη τουφεκια στην φασσα εχω και γω την τρελα μου στις μακρινες στα γουρουνια..και τι καλυτερο απο ενα μονοβολο γυρω στα 600 + μ/δ να σφηραει στον αερα..τις ταχυτητες του ραβδωτου μπορει να τις φτασω αλλα την δυναμη κρουσης καο την ζημια τους δυσκολα..καημο το χω ενα 30.06
 
Αλεξ οπως και σενα σε εξηταρει η μακρινη τουφεκια στην φασσα εχω και γω την τρελα μου στις μακρινες στα γουρουνια..και τι καλυτερο απο ενα μονοβολο γυρω στα 600 + μ/δ να σφηραει στον αερα..τις ταχυτητες του ραβδωτου μπορει να τις φτασω αλλα την δυναμη κρουσης καο την ζημια τους δυσκολα..καημο το χω ενα 30.06
Παντως φιλε αν θυμαμαι καλα κατι μονοβολα της remington τα accutip που βγαζουν περιπου 570m/s εχουν μονοβολο κοντα στα 24γρ. αν δεν κανω λαθος! Κ γενικα τα φοστερ πρεπει να ειναι στα 28γρ. κ κατω!
 
Παντως φιλε αν θυμαμαι καλα κατι μονοβολα της remington τα accutip που βγαζουν περιπου 570m/s εχουν μονοβολο κοντα στα 24γρ. αν δεν κανω λαθος! Κ γενικα τα φοστερ πρεπει να ειναι στα 28γρ. κ κατω!
Το ξερω οτι πανε καπου τοσο..απλα το κακο με τα αμερικανικα αυτα τα τυπου φοστερ καιτα accutip ειδικοτερα πανε καλα στις ραβδωτες λειοκαννες καννες που εχουν οι αμερικανοι συν το οτι ειναι αρκετα ελαφρυα για να καταβαλουν μεγαλο ζωο..για κυνηγι καλα ειναι απο τα 30γρ και πανω
 
τις ταχυτητες του ραβδωτου μπορει να τις φτασω αλλα την δυναμη κρουσης καο την ζημια τους δυσκολα..
Το ιδιο κ την ακριβεια τους φανταζομαι..στο εξωτερικο κ με χρηση διοπτρας αλλαζουν τα πραγματα..
Το οτι κανει ζημια η κινητικη ενεργεια του μονοβολου σε πολυ μακρινες αποστασεις ειναι σιγουρο,δεν ξερω ομως αν ειναι δυνατον να υπαρξει σκοπευτικη ακριβεια για μια καιρια βολη σε αυτες τις αποστασεις..
 
Αλεξ οπως και σενα σε εξηταρει η μακρινη τουφεκια στην φασσα εχω και γω την τρελα μου στις μακρινες στα γουρουνια..και τι καλυτερο απο ενα μονοβολο γυρω στα 600 + μ/δ να σφηραει στον αερα..τις ταχυτητες του ραβδωτου μπορει να τις φτασω αλλα την δυναμη κρουσης καο την ζημια τους δυσκολα..καημο το χω ενα 30.06


για τα 600++ εχω κατι στο νουμου......να σε παρω τηλ ...???thinkthink
 
Το ιδιο κ την ακριβεια τους φανταζομαι..στο εξωτερικο κ με χρηση διοπτρας αλλαζουν τα πραγματα..
Το οτι κανει ζημια η κινητικη ενεργεια του μονοβολου σε πολυ μακρινες αποστασεις ειναι σιγουρο,δεν ξερω ομως αν ειναι δυνατον να υπαρξει σκοπευτικη ακριβεια για μια καιρια βολη σε αυτες τις αποστασεις..
Το κλειδι Τασο ειναι να βρεις το μονοβολο που ταιριαζει στην καννη σου και να μεινεις μονο με εκεινο..μετα τα υπολοιπα ειναι θεμα εξεικιωσης μαζι του για να παρεις μακρινες βολες..και πιστεψεμε κανει πολυ μακρινα σκοτωματα ανω των 90-100 μετρων και οχι μια βολη τυχαια αλλα κατ εξακολουθηση..αν μαθεις και τον ρυθμο πτωσης του σε μια Α αποσταση ολα ειναι πιο ευκολα
 
για τα 600++ εχω κατι στο νουμου......να σε παρω τηλ ...???thinkthink
Τωρα εχω παρει αγκαλια τον μικρο και συναγωνιζομαστε ποιος θα κοιμηθει πρωτος..αυριο αν θες το απογευμα που δεν θα μαι στη δουλεια να δουμε τι μπορουμε να κανουμε
 
Καλησπερα σε ολους! Εδω βαζω αλλο ενα 9βολο το ROTTWEIL: Μεταλλο 19mm, διαμ. μπαλας 8.75mm, βαρος μπαλας 3,87γρ.,βαρος πυριτιδας 1.92γρ., μαλλινη ταπα 12mm υψος κ διαμετρο 18.7mm Καλυκας 70mm! Ξερει κανεις ποια πυριτιδα ειναι?
https://m.imgur.com/a/VLzfDK6
 
Καλησπερα σε ολους! Εδω βαζω αλλο ενα 9βολο το ROTTWEIL: Μεταλλο 19mm, διαμ. μπαλας 8.75mm, βαρος μπαλας 3,87γρ.,βαρος πυριτιδας 1.92γρ., μαλλινη ταπα 12mm υψος κ διαμετρο 18.7mm Καλυκας 70mm! Ξερει κανεις ποια πυριτιδα ειναι?
https://m.imgur.com/a/VLzfDK6
Αρκετά πιεσμένο φαίνεται για γερμανικό think η diana έχει πάρει το σχήμα του obturator . Η πυρίτιδα μοιάζει με tecna .
 
Βαζω κ ενα μονοβολο που ειχα παρει περσι για δοκιμες:)

Fiocchi: Μεταλλο 21mm, διαμ. μονοβολου 18.5mm στην βαση και 18.3mm μπροστα, βαρος μονοβολου 28γρ., βαρος πυριτιδας 1,45γρ. Η εταιρεια δινει ταχυτητα 445m/s κ 600bars. Εαν μπορει καποιος να μας πει ποια ειναι η πυριτιδα?
https://m.imgur.com/a/KMnORkH
 
Βαζω κ ενα μονοβολο που ειχα παρει περσι για δοκιμες:)

Fiocchi: Μεταλλο 21mm, διαμ. μονοβολου 18.5mm στην βαση και 18.3mm μπροστα, βαρος μονοβολου 28γρ., βαρος πυριτιδας 1,45γρ. Η εταιρεια δινει ταχυτητα 445m/s κ 600bars. Εαν μπορει καποιος να μας πει ποια ειναι η πυριτιδα?
https://m.imgur.com/a/KMnORkH
Η fiocchi χρησιμοποιεί τις rex δεν είμαι σίγουρος αν τις ανήκουν κιόλας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top