Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βρεγμενο παξιμαδι δεν κερνάω ποτε εγώ αδελφε!!

Oκ. ΒΡΕΓΜΕΝΟ δεν κερνας.....Στεγνο παξιμαδι εχεις ????
Και ΑΝ εχεις.....το κερνας ???
Γιατι διαφορετικα , εξηγησε μου....ποιο το ΝΟΗΜΑ σε αυτο που εγραψες ???

500 m/s σε οκταβολο και 800 μπαρ πιεση τα πιανεις και με άλλες πυριτιδες δεν χρειάζεται να κάνεις σπατάλη την sp2.... ..... Το boιto το χρησιμοποιείς για κανόνακι δοκιμων?

Για δημιουργια ''εντυπωσεων'' το εγραψες ???
Ξερεις ??? Απο ''λογια'' ειμαι χορτασμενος.....τιποτα με ''ουσια'' εχεις ??? :cool:
 
Oκ. ΒΡΕΓΜΕΝΟ δεν κερνας.....Στεγνο παξιμαδι εχεις ????
Και ΑΝ εχεις.....το κερνας ???
Γιατι διαφορετικα , εξηγησε μου....ποιο το ΝΟΗΜΑ σε αυτο που εγραψες ???



Για δημιουργια ''εντυπωσεων'' το εγραψες ???
Ξερεις ??? Απο ''λογια'' ειμαι χορτασμενος.....τιποτα με ''ουσια'' εχεις ??? :cool:
Δοκιμασε τιποτα με την mg2 Νικο σε 9 βολο πιανει τα 460 και οχι φορτομενη καργα
 
Δοκιμασε τιποτα με την mg2 Νικο σε 9 βολο πιανει τα 460 και οχι φορτομενη καργα

Το εχω Μητσαρα.....να εισαι καλα φιλε....Να πω επισεις ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο τον Λευτερη
( XKlefteris ) με τα γραφομενα και λεγομενα του....που ειναι ευστοχα....βρηκα την ''ακρη'' με την SP2 !!!!! :)
 
Καλημέρα, την sp2 με τόσο λίγα γραμμάρια εγώ δεν νομίζω πως θα μπορούσα να την κάψω, αφού το κατάφερες Νίκο μπράβο σου. Σίγουρα θα ανέβασε πιέσεις αλλά πολύ πιο χαμηλές ( ασφαλείς) από κάθε άλλη, γιαυτό και έβγαλε ταχύτητα που με χρήση άλλης πυριτιδας λιγότερο προοδευτικής φαίνεται άπιαστη. Μια μόνο επιφύλαξη έχω, επειδή οι πιέσεις στον αυλό θα διατηρούνται σε αρκετά εκατοστά σε ψηλά επίπεδα, οποιαδήποτε κάνη δεν είναι κατάλληλη. Πχ μια κάνη με ατσάλι μικρής αντοχής, πολύ στενή και ταλαιπωρημενη με όχι καλά καθαρισμένο εσωτερικό.
 
Το εχω Μητσαρα.....να εισαι καλα φιλε....Να πω επισεις ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο τον Λευτερη
( XKlefteris ) με τα γραφομενα και λεγομενα του....που ειναι ευστοχα....βρηκα την ''ακρη'' με την SP2 !!!!! :)
Ο @Xklefteris είναι αστέρι, όπως και αρκετοί άλλοι.
Η αλήθεια και η επιτυχία κατακτώνται από την συνεισφορά όλων, άσχετα αν αυτό που υποστηρίζουν είναι σωστό ή λάθος.
Το θέμα είναι η συνεισφορά.
Όλα τα υπόλοιπα έρχονται.
 
Εγω εχω σωληνα φτιαγμενη σε τορνο η για την ακριβεια 4 μεχρι να βρω το σωστο , για τον συναδελφο ελεγα ,εχεις να προτεινεις τιποτα ;;
Τόρνο είχα γράψει και εγώ.
Αν θέλει κάποιος μπορώ να του φτιάξω 1 κομμάτι.
Δωρεάν εννοείται.
Πληρώνει μόνο τα μεταφορικά.

Αλλά νομίζω ότι πιο ακριβά θα είναι τα μεταφορικά από το να πας σε ένα μηχανουργείο και να το πληρώσεις :)
 
Τόρνο είχα γράψει και εγώ.
Αν θέλει κάποιος μπορώ να του φτιάξω 1 κομμάτι.
Δωρεάν εννοείται.
Πληρώνει μόνο τα μεταφορικά.

Αλλά νομίζω ότι πιο ακριβά θα είναι τα μεταφορικά από το να πας σε ένα μηχανουργείο και να το πληρώσεις :)
Εσυ ποσο το εχεις εσωτερικη διαμετρο ;
 
Καλημέρα, την sp2 με τόσο λίγα γραμμάρια εγώ δεν νομίζω πως θα μπορούσα να την κάψω, αφού το κατάφερες Νίκο μπράβο σου. Σίγουρα θα ανέβασε πιέσεις αλλά πολύ πιο χαμηλές ( ασφαλείς) από κάθε άλλη, γιαυτό και έβγαλε ταχύτητα που με χρήση άλλης πυριτιδας λιγότερο προοδευτικής φαίνεται άπιαστη. Μια μόνο επιφύλαξη έχω, επειδή οι πιέσεις στον αυλό θα διατηρούνται σε αρκετά εκατοστά σε ψηλά επίπεδα, οποιαδήποτε κάνη δεν είναι κατάλληλη. Πχ μια κάνη με ατσάλι μικρής αντοχής, πολύ στενή και ταλαιπωρημενη με όχι καλά καθαρισμένο εσωτερικό.

Λευτερη μου , να εισαι παντα καλα φιλε μου!!!! :)
Τις γνωσεις σου και τα '' φωτα '' σου θελω παλι !!!
Στρωματοποιηση ΠΧ σε 40 εως 50 γραμμαρια εχεις κανει ???
Ρωταω....γιατι μου ειπαν οτι ειναι απαγορευτικη η στρωματοποιηση σε αυτα τα γραμμαρια.....μου
εκανε εντυπωση αυτο.... και γι'αυτο ρωταω πριν αρχισω τις δοκιμες μου...

Επισεις οποιος αλλος φιλος εχει κανει ας ''βοηθησει'' εαν θελει!!!

Λευτερη δεν ειχα πολλα bar....( ετσι πιστευω ) η ανακρουση ηταν ''ντεμι πανσιον''.....δλδ Σεμι - μαγκνουμ φιλε!!!!
Θα κανω καποιες δοκιμες ακομα....και μετα οταν ειμαι 1000% σιγουρος θα γραψω σεταπ ....Επισεις να πω
δεν ειναι απαραιτητο το χωνακι στρωματοποιησης.... ;) :)
 
Εσυ ποσο το εχεις εσωτερικη διαμετρο ;
Δεν γεμίζω φυσίγγια Δημήτρη. :)
Απλά έχω τόρνο, οπότε θα έκανα το καλό για όποιον ήθελε.
Αν υπάρχουν διαφορές στις διαμέτρους τέτοιες που να δημιουργούν πρόβλημα με ενιαίο κομμάτι μπορείς να το κόψεις και να χρησιμοποιήσεις σφικτήρες ή φτιάχνεις 2-3 κομμάτια ...
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο απλό.
 
Λευτερη μου , να εισαι παντα καλα φιλε μου!!!! :)
Τις γνωσεις σου και τα '' φωτα '' σου θελω παλι !!!
Στρωματοποιηση ΠΧ σε 40 εως 50 γραμμαρια εχεις κανει ???
Ρωταω....γιατι μου ειπαν οτι ειναι απαγορευτικη η στρωματοποιηση σε αυτα τα γραμμαρια.....μου
εκανε εντυπωση αυτο.... και γι'αυτο ρωταω πριν αρχισω τις δοκιμες μου...

Επισεις οποιος αλλος φιλος εχει κανει ας ''βοηθησει'' εαν θελει!!!

Λευτερη δεν ειχα πολλα bar....( ετσι πιστευω ) η ανακρουση ηταν ''ντεμι πανσιον''.....δλδ Σεμι - μαγκνουμ φιλε!!!!
Θα κανω καποιες δοκιμες ακομα....και μετα οταν ειμαι 1000% σιγουρος θα γραψω σεταπ ....Επισεις να πω
δεν ειναι απαραιτητο το χωνακι στρωματοποιησης.... ;) :)
Νίκο η ανάκρουση δεν έχει σχέση με τις αναπτυσσόμενες μέγιστες πιέσεις.
Μόνο βάρος γόμωσης, ταχύτητα γόμωσης και βάρος όπλου παίζουν τον κύριο ρόλο.
Αυτό ξέρω φίλε.

@elvas @Xklefteris
Λευτέρηδες ερώτηση:
Η saami και η cip πως εξασφαλίζουν ότι φυσίγγια με υπερπροοδευτική πυρίτιδα δεν θα αναπτύξουν απαγορευτικές πιέσεις μετά από ένα δεδομένο μήκος κάνης ;
Υπάρχουν 2 σένσορες πίεσης στα κανονάκια ; (Ένας στην θαλάμη και ένας μετά από κάποια cm μήκους ; )
 
Νίκο η ανάκρουση δεν έχει σχέση με τις αναπτυσσόμενες μέγιστες πιέσεις.
Μόνο βάρος γόμωσης, ταχύτητα γόμωσης και βάρος όπλου παίζουν τον κύριο ρόλο.
Αυτό ξέρω φίλε.

@elvas @Xklefteris
Λευτέρηδες ερώτηση:
Η saami και η cip πως εξασφαλίζουν ότι φυσίγγια με υπερπροοδευτική πυρίτιδα δεν θα αναπτύξουν απαγορευτικές πιέσεις μετά από ένα δεδομένο μήκος κάνης ;
Υπάρχουν 2 σένσορες πίεσης στα κανονάκια ; (Ένας στην θαλάμη και ένας μετά από κάποια cm μήκους ; )
Βασιλη...να κανω μια ερωτηση....οι μεγιστες πιεσεις δεν ειναι στην θαλαμη και στα πρωτα εκατοστα του αυλου? Ή εξαρταται απο το ειδος πυριτιδας?
 
Βασιλη...να κανω μια ερωτηση....οι μεγιστες πιεσεις δεν ειναι στην θαλαμη και στα πρωτα εκατοστα του αυλου? Ή εξαρταται απο το ειδος πυριτιδας?
Πάντα εκεί είναι.
Όμως όσο απομακρύνεσαι από την θαλάμη το πάχος του μετάλλου μειώνεται.
Έτσι μπορεί μια υπερπροοδευτική πυρίτηδα να αναπτύξει την μέγιστη πίεση στην θαλάμη αλλά και μικρότερη μεν πίεση αλλά πάνω από το όριο αντοχής του μετάλλου στα πχ 35cm από την θαλάμη.
Εκεί μπορεί να δημιουργηθεί θέμα.
Θεωρητικά πάντα μιλάω, δεν ξέρω αν έχουν ανοίξει κάνες πάντως υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να συμβεί.
Αυτό πιστεύω.
 
Δεν γεμίζω φυσίγγια Δημήτρη. :)
Απλά έχω τόρνο, οπότε θα έκανα το καλό για όποιον ήθελε.
Αν υπάρχουν διαφορές στις διαμέτρους τέτοιες που να δημιουργούν πρόβλημα με ενιαίο κομμάτι μπορείς να το κόψεις και να χρησιμοποιήσεις σφικτήρες ή φτιάχνεις 2-3 κομμάτια ...
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο απλό.
δεν ειναι οι διαφορες που με εκαναν να κανω 4 αλλα οτι τα τρια πρωτα τα ειχα κανει πολυ ανοιχτα και παλι εκαναν καρουμπαλα τα βολια , πρεπει να μπαινει σφυνωτα στον καληκα αλιως αστα -βραστα
 
Νίκο η ανάκρουση δεν έχει σχέση με τις αναπτυσσόμενες μέγιστες πιέσεις.
Μόνο βάρος γόμωσης, ταχύτητα γόμωσης και βάρος όπλου παίζουν τον κύριο ρόλο.
Αυτό ξέρω φίλε.

@elvas @Xklefteris
Λευτέρηδες ερώτηση:
Η saami και η cip πως εξασφαλίζουν ότι φυσίγγια με υπερπροοδευτική πυρίτιδα δεν θα αναπτύξουν απαγορευτικές πιέσεις μετά από ένα δεδομένο μήκος κάνης ;
Υπάρχουν 2 σένσορες πίεσης στα κανονάκια ; (Ένας στην θαλάμη και ένας μετά από κάποια cm μήκους ; )

Το εχουμε ξανα συζητησει το θεμα της ανακρουσης....Ναι το ξερω αυτο που λες....απλα αναφερω το τι
κλωτσο ειχε....γιατι δεν εχουμε αλλο μετρο συγκρισης Βασιλη!!!
Το εγραψα....'' bar δεν ξερω''.....η ανακρουση ηταν νορμαλ !!!!
Επισεις τι bar να σηκωσει ?? 32 γραμμαρια ηταν....Για να ανεβασεις τα bar στα 32 γραμμαρια ΜΟΝΟ
απο λαθος βυσματωση και κλεισιμο μπορεις να το παθεις....Απο πυριτιδα ( φορτωμενο ) δεν σηκωνεις
bar....Το πολυ πολυ να σου βγει κοντρα δοση....Η κοντρα δοση bar δεν εχει....με την προηποθεση να
ξερεις τι κανεις σε βυσματωση και κλεισιμο...
Για να τιναξεις οπλο στον αερα με 32 γραμμαρια σκαγια....πρεπει να εισαι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με την
ιδιογομωση.....αυτο πιστευω φιλε!!!!

Να συμπληρωσω......περισσοτερο κινδυνευεις απο ατελη καυση σε ''φορτωμενο'' φυσιγγιο των 32
γραμμαριων....παρα απο bar....
 
Last edited:
δεν ειναι οι διαφορες που με εκαναν να κανω 4 αλλα οτι τα τρια πρωτα τα ειχα κανει πολυ ανοιχτα και παλι εκαναν καρουμπαλα τα βολια , πρεπει να μπαινει σφυνωτα στον καληκα αλιως αστα -βραστα
Διαστάσεις από τα δαχτυλίδια μπορείς να γράψεις ? Και ιδιαίτερα την εσωτερική?
Το έχεις κολλημένο με κάποιο χερούλι για να το δουλεύεις πιο άνετα ?Καμιά φωτογραφία γίνεται να τα δούμε ?
 
Νίκο, Βασίλη, η εντύπωση που σχημάτισα από τα γραφόμενα σας είναι πως είστε ευφυείς και ισορροπημένοι. Αν ο Νίκος είχε στην διάθεση του έναν βλητικο σταθμό θα μπορούσε ίσως να πάει παραπέρα την βλητική επιστήμη και την γνώση. Τα λέω αυτά γιατί δεν αρκεί το μυαλό και η εμπειρία για να πειραματιζομαστε με ασφάλεια σε τόσο ανεξερευνητα πεδία όπως η στρωματοποιηση πυριτιδων. Αν η στρωματοποιηση λειτουργήσει όπως υποθέτουμε, έχουμε μία παρατεταμένη και δυναμική ανάφλεξη, αν όχι τότε έχουμε μία κακή ανάμειξη ( ανομοιογενη) δύο πολύ διαφορετικών πυριτιδων με απρόβλεπτη συμπεριφορά. Το κλειδί είναι το καψυλιο που στην σύγχρονη μορφή του έχει περισσότερο ώθηση παρα θερμότητα, όταν εκρηγνυται πέρα από θερμά κύματα αεριων, εκπέμπει πυρακτωμενα σωματίδια που όλα μαζί σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό χαλάνε την αρχική τάξη. Άλλο δηλαδή προσδοκούμε και αλλο μπορεί να συμβαίνει. Το δεύτερο και ίσως πιο σημαντικό είναι η καμπύλη των πιέσεων που προκύπτει. Τα λειοκανα σχεδιάζονται για να ρίχνουν φυσίγγια που έχουν σύντομη κορύφωση των πιέσεων πάντα εντός της θαλαμης και έως το τέλος του κωνου της, και χαμηλή πορεία των πιέσεων προς το στόμιο. Με στρωματοποιηση είναι πολύ πιθανό με pmax800 bar να έχουμε δεύτερη άνοδο της καμπύλης στα 700 ή 1000 οπουδήποτε στην κάνη ακόμα και κοντά στο στόμιο με απρόβλεπτη εξέλιξη. Αν όλα πάνε ιδανικά θα έχουμε ομαλή και συνεχή παραγωγή τεράστιου έργου σε όλο το μήκος της κάνης ( γιαυτό και η αίσθηση όχι ιδιαίτερης ανακρουσης), η κάνη όμως θα πρέπει να συγκρατεί πιέσεις υπερβολικά ψηλές με ασήμαντο πάχος τοιχωμάτων. Το 12αρι φυσιγγιο έχει τις διαστάσεις για να ξεπεράσει σε ενέργεια σχεδόν όλα τα ραβδωτα, οι κανες του και τα όπλα όχι.
 
Διαστάσεις από τα δαχτυλίδια μπορείς να γράψεις ? Και ιδιαίτερα την εσωτερική?
Το έχεις κολλημένο με κάποιο χερούλι για να το δουλεύεις πιο άνετα ?Καμιά φωτογραφία γίνεται να τα δούμε ?
Αν ειναι να πας σε τορνο θα πας με εναν αδειο καλυκα, θα δεις να ειναι απο τους πιο στενους γιατι απο μαρκα σε μαρκα παιζουν οι διαστασεις τους και θα δεις να μπαινει σφυνωτα οχι γλυκα!! σφυνωτα !!! Γυρω στα 19,7-8 χιλ θα πρεπει να ειναι διαμετρο εσωτερικα και υψος 2 ποντους ειναι καλα εγω εχω κολησει και 2 αυτακια απο εξω για να το τραβαω πιο ευκολα
 
Διαστάσεις από τα δαχτυλίδια μπορείς να γράψεις ? Και ιδιαίτερα την εσωτερική?
Το έχεις κολλημένο με κάποιο χερούλι για να το δουλεύεις πιο άνετα ?Καμιά φωτογραφία γίνεται να τα δούμε ?
Αν σου κανουν αυτες οι φωτο
 

Attachments

  • Screenshot_20210507-212834_Gallery.jpg
    Screenshot_20210507-212834_Gallery.jpg
    157,8 KB · Προβολές: 26
  • Screenshot_20210507-212845_Gallery.jpg
    Screenshot_20210507-212845_Gallery.jpg
    140,1 KB · Προβολές: 25
  • Screenshot_20210507-212905_Gallery (1).jpg
    Screenshot_20210507-212905_Gallery (1).jpg
    157,5 KB · Προβολές: 26
  • Screenshot_20210507-212913_Gallery (1).jpg
    Screenshot_20210507-212913_Gallery (1).jpg
    111,9 KB · Προβολές: 24
Φωτο δαχτυλιδιου συνεχεια.....στην μια φωτο φαινεται η κωνικη πατουρα που εισερχονται τα χειλη του καλυκα.....μπαινει σφηνωτα και βγαινει με "μπινελικια".big smile.
 

Attachments

  • Screenshot_20210507-212858_Gallery.jpg
    Screenshot_20210507-212858_Gallery.jpg
    72,2 KB · Προβολές: 12
  • Screenshot_20210507-212851_Gallery.jpg
    Screenshot_20210507-212851_Gallery.jpg
    75,5 KB · Προβολές: 12
Status
Not open for further replies.
Back
Top