Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παλικαρια Σημερινες δοκιμες σε βολια 10/0 και 11/0 στα 35 μετρα με το φουλ του ΒΟΙΤΟ.

Τα σεταπ ειναι με την συνεργασια του καλου μου φιλου Αλεξ ( Berben ) που γνωριζει πολυ καλυτερα
απο εμενα τι ''θελει'' το γουρουνι!!!! ;) :)
Τα σεταπ ειναι με ΤΕΚΝΑ και ΣΙΠΕ ....


εικόνα_Viber_2021-09-04_11-08-28-208.jpg

35 ΜΕΤΡΑ

εικόνα_Viber_2021-09-04_10-24-49-566.jpgεικόνα_Viber_2021-09-04_10-25-15-348.jpgεικόνα_Viber_2021-09-04_10-25-42-508.jpg
 
Λεβεντες μου....για να μην ψαχνετε για τα σεταπ....και επειδη ουτε εγω ουτε ο φιλος Αλεξ εχουμε ''κρυφα''..
σας τα γραφω αναλυτικα...

ΤΕΚΝΑ 1η δοκιμη με V1,5-442m/s

12/70 Kαλυκας CHED.-T4- CX2000-2,10X10 βολια -11/0- DRAGO14+2 γραμμαρια αλευρι με γραφιτη-
68,5 - 63 ρελι με τζαμακι.

Το δευτερο παλι με ΤΕΚΝΑ με V1,5-427m/s....To IΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ...πυριτιδα στα 2χ10 βολια -11/0.

SIPE....Ο ιδιος καλυκας...CX2000- 1,70X10 βολια 10/0- LB6+8,5 χιλιοστα φελλο - 8 πεταλα 10 χιλιοστα
βαθος + 2 αλευρι με γραφιτη - 68,5 -57 -8* πτυχο

Καλη επιτυχια...σε οποιον τα στησει παιδες!!!! :)
 
Λεβεντες μου....για να μην ψαχνετε για τα σεταπ....και επειδη ουτε εγω ουτε ο φιλος Αλεξ εχουμε ''κρυφα''..
σας τα γραφω αναλυτικα...

ΤΕΚΝΑ 1η δοκιμη με V1,5-442m/s

12/70 Kαλυκας CHED.-T4- CX2000-2,10X10 βολια -11/0- DRAGO14+2 γραμμαρια αλευρι με γραφιτη-
68,5 - 63 ρελι με τζαμακι.

Το δευτερο παλι με ΤΕΚΝΑ με V1,5-427m/s....To IΔΙΟ ΣΤΗΣΙΜΟ...πυριτιδα στα 2χ10 βολια -11/0.

SIPE....Ο ιδιος καλυκας...CX2000- 1,70X10 βολια 10/0- LB6+8,5 χιλιοστα φελλο - 8 πεταλα 10 χιλιοστα
βαθος + 2 αλευρι με γραφιτη - 68,5 -57 -8* πτυχο

Καλη επιτυχια...σε οποιον τα στησει παιδες!!!! :)
Αλεύρι με γραφίτη σε τι ανάμειξη; Τον γραφίτη που τον παίρνουμε; Η πρώτη βολή με TECNA και η τρίτη με SIPE έχουν κάνει πολύ ωραία συγκέντρωση και κατανομή.
 
Αλεύρι με γραφίτη σε τι ανάμειξη; Τον γραφίτη που τον παίρνουμε; Η πρώτη βολή με TECNA και η τρίτη με SIPE έχουν κάνει πολύ ωραία συγκέντρωση και κατανομή.


Η δευτερη βολη με Τεκνα....αλλαξε η κατανομη.....επεσαν ''βαριά'' τα βολια στα 2 γραμμαρια πυριτιδα.
Στο 2,10 εφτιαξαν ολα....γιάυτο κανουμε δοκιμες Βασιλη μου!!!! ;) :)

Ολα ετοιμα σερβιρισμενα στο πιατο τα θελεις φιλαρα!!!!:D.love.

Κοιτα την μιξη με γραφιτη.....Τον γραφιτη σε σκονη τον πηρα απο τον Κενταυρο φιλε!!!:)

εικόνα_Viber_2021-09-04_13-35-41-249.jpgεικόνα_Viber_2021-09-04_13-36-08-783.jpgεικόνα_Viber_2021-09-04_13-37-10-511.jpgεικόνα_Viber_2021-09-04_13-36-43-282.jpg
 
Να ρωτήσω κάτι; Επειδή δεν ξέρω, γι'αυτό...
Γιατί να ρίχνει κάποιος δράμια αν μιλάμε για γκρουπαρίσματα 20 εκ. και να μην ρίχνει μονόβολα;

Πιστευω ειναι θεμα ψυχολογιας....Με τα βολια εχεις την εντυπωση οτι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες
να παρεις το θηραμα....Δεν κυνηγαω γουρουνι....αλλα αυτος πιστευω οτι ειναι ο λογος Κυριακο !!!;):)
 
Η δευτερη βολη με Τεκνα....αλλαξε η κατανομη.....επεσαν ''βαριά'' τα βολια στα 2 γραμμαρια πυριτιδα.
Στο 2,10 εφτιαξαν ολα....γιάυτο κανουμε δοκιμες Βασιλη μου!!!! ;) :)

Ολα ετοιμα σερβιρισμενα στο πιατο τα θελεις φιλαρα!!!!:D.love.

Κοιτα την μιξη με γραφιτη.....Τον γραφιτη σε σκονη τον πηρα απο τον Κενταυρο φιλε!!!:)

View attachment 31897View attachment 31898View attachment 31899View attachment 31900
Εσύ φταις που μας έχεις καλομάθει. Πέρα από την πλάκα θεωρώ ότι σε αυτές τις δουλειές, η λεπτομέρεια είναι που μετράει. Θα 'θελα όμως να ξέρω και τι ρόλο παίζει ο γραφίτης. Όποιος δεν βαριέται (εσύ ή ο φίλος Berben) ας γράψει.
 
Να ρωτήσω κάτι; Επειδή δεν ξέρω, γι'αυτό...
Γιατί να ρίχνει κάποιος δράμια αν μιλάμε για γκρουπαρίσματα 20 εκ. και να μην ρίχνει μονόβολα;
Για να τουφεκάς και στα 50μ. ;)
35-40 κιλά γουρούνι καθαρό, στα 54 μεγάλα βήματα έπεσε σαν στουπί με Rem 10βολο 000 15ετίας.
Έχουν πολύ "δύναμη" τα βόλια.
Απλά πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός στο σημείο πρόσκρουσης.
 
Last edited:
Εσύ φταις που μας έχεις καλομάθει. Πέρα από την πλάκα θεωρώ ότι σε αυτές τις δουλειές, η λεπτομέρεια είναι που μετράει. Θα 'θελα όμως να ξέρω και τι ρόλο παίζει ο γραφίτης. Όποιος δεν βαριέται (εσύ ή ο φίλος Berben) ας γράψει.

Αυτος ο π@στης ο γραφιτης....με ''παιδεψε'' δυο χρονια....μεχρι να τον ''βρω''....εννοω στην δοσολογια
του!!!
Το ''ανακαλυψα'' εντελως τυχαια....απο δικα μου σφαγμενα φυσιγγια που εριχνα το αλευρι μεσα
στο μπωλ απο το σουρωτηρι....
Το αλευρι γινοταν γκρι....γιατι επαιρνε τον γραφιτη που ειχαν τα σκαγια....
Σε καποιες δοκιμες διαπιστωσα οτι με αυτον τον ελαχιστο γραφιτη ειχα καλυτερες συγκεντρωσεις
και κατανομες....
Αρχισα να το ψαχνω.....Τελικα μεχρι εδω που το εχω φερει....εχω αναλογα το σεταπ ενα 5 μεχρι και 8%
καλυτερη συγκεντρωση.....απ'οτι εχω με το σκετο αλευρι.
Αλλαζει ολη η υφη του αλευριου....πιστευω οτι προφυλασσει καλυτερα τα σκαγια απο παραμορφωσεις.

Ακομα το ''ψαχνω''......φιλε!!!!
 
5-8% δεν είναι καθόλου αμεληταίο αν γίνεται συνέχεια.

Αμεληταιο δεν ειναι....το ψαχνω ακομα ομως.... Εχω λιγες δοκιμες....Ωστοσο ....εχω δοκιμες που το
68,5% με V1,5-426m/s ( σκετο αλευρι ) Με αλευρι+γραφιτη το ιδιο σεταπ εδωσε V1,5-438m/s και
75,5 % συγκεντρωση Βασιλη!!!
 
Αμεληταιο δεν ειναι....το ψαχνω ακομα ομως.... Εχω λιγες δοκιμες....Ωστοσο ....εχω δοκιμες που το
68,5% με V1,5-426m/s ( σκετο αλευρι ) Με αλευρι+γραφιτη το ιδιο σεταπ εδωσε V1,5-438m/s και
75,5 % συγκεντρωση Βασιλη!!!
Επιβεβαιωνω για συγκεντρωση/ ταχυτητες κ πιο γλυκεια αισθηση τουφεκιας.
Μου αρεσεις γιατι τα βγαζεις ολα στη φόρα, κ ετσι πρεπει!!!!
 
Νικ βάλε και ελάχιστο γραφίτη (την πούδρα) περιμετρικά του βύσματος για μεγαλύτερες ταχύτητες.
Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το έχεις κάνει από μόνος σου ;)

Δεν το κανω Βασιλη μου!!!! Μια φορά το εκανα....ειναι ατιμο πραγμα ο γραφιτης....οπου πεσει λερωνει
και δεν καθαριζει ευκολα....για σκετον λεω.....γινεσαι μαυρος....και δεν βγαινει ευκολα.

Τα καρουμπαλα απο τις παντοφλιες της κυρας.....ακομα τα εχω φιλε!!!! :D
 
Επιβεβαιωνω για συγκεντρωση/ ταχυτητες κ πιο γλυκεια αισθηση τουφεκιας.
Μου αρεσεις γιατι τα βγαζεις ολα στη φόρα, κ ετσι πρεπει!!!!

Ενα κυβικο χωμα θα παρουμε Στελαρα μου!!!!
Γνωση που δεν μοιραζεται.....παυει να ειναι γνωση.....φιλε!!!!
Και ευτυχως που εχουμε φιλους και συναδελφους....που κανουν οτι και εγω!!!! :)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top