Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ας πάρουμε κι άλλο ένα υποθετικό σενάριο.. Με απλό 8βολο και αρχική 410 βάζεις 5 ενώ με το μαγκνουμ 10βολο και αρχική 440 βάζεις 4 ποιο θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά; θεωρητικά πάντα πιστεύω πάλι η περισσότερες μπιλιες
Το 8βολο με τα 5 στο στοχο υπερτερει.
Αυτα ειναι ευκολα. Το δυλιμα ειναι μεταξι 8βολου 11/0 ή 10βολου 10/0
 
Τώρα είδα το βίντεο.. Τον εν λόγω κύριο δεν τον γνωρίζω αλλά απ ότι φαίνεται περί μονοβολων δεν γνωρίζει και πολλά.. Λέει ότι πρέπει να ριχνωνται με ανοιχτά τσοκ και ιδίως κύλινδρο.. Εγώ με 4 όπλα το τονίζω 4 όπλα το καλύτερο γκρουπ βολών το είδα με τσοκ 2 άστρα και με σταθερό φουλ σε μια b80 και σε μια 302..αρα καταριπτω το μύθο.. Τώρα θα πείτε ποιος είσαι εσύ και το ξέρεις ρε γιανη εσύ ο Σοφοκλής ξερει η ο Μπάμπης ξέρει καλύτερα που είναι δάσκαλοι.. Οποιος θέλει ας έρθει στο χώρο μου να του δείξω στη πράξη πως δουλεύουν τα μονοβολα με στενά τσοκ. Βλήματα gualandi και guablo και θα τρίβετε τα μάτια σας.. Όσον αφορά τα δραμια έχει δίκιο στενά τσοκ οποίος πει ανοιχτα για δραμια κι ότι τα στενά τα "στραγγαλιζουν" με αποτελεσμα τη διασπορά τους απλά ας το γυρίσει στο κέρλινγκ.. Καλή σας μέρα με υγεία.
Δεν καταριπτις τίποτα. Ολα τα συγχρονα μονοβολα ριχνοντε μεχρη κ απο 17.1mm τσοκ.
Το πιο τσοκ θα κατσι στο οπλο σου ειναι αυτο που κιταει κέντρο κ οχι η σισφιξη. 1χιλιοστο να χάνει που χάνουν τραβαει το βλιμα αλλού. Το πιο θα ειναι τα καλο μπορεί κ κανένα αναλογα την πιοτιτα που παραγει η καθε εταιρία.
Αυτο που συστήνουν αναλογα με την εταιρία ειναι μπέρδεμα.
Το ενχιριδιο της baikal λεει το τσοκ να ειναι 0.01 με 0.02 μεγαλητερο απο το βλήμα. Δεν αναφερει σύσφιξη γιατι υπαρχουν διαφορων διαμερισμάτων βλήματα .
Εγω παλι ξερω οτι πρεπει να ειναι το ανάποδο ώστε να παίρνει την κατεύθυνση που διχνει το τσοκ. Το αν βιδονει κεντρο ομως οπως προεγραψα ειναι αλο θέμα
 
Δεν καταριπτις τίποτα. Ολα τα συγχρονα μονοβολα ριχνοντε μεχρη κ απο 17.1mm τσοκ.
Το πιο τσοκ θα κατσι στο οπλο σου ειναι αυτο που κιταει κέντρο κ οχι η σισφιξη. 1χιλιοστο να χάνει που χάνουν τραβαει το βλιμα αλλού. Το πιο θα ειναι τα καλο μπορεί κ κανένα αναλογα την πιοτιτα που παραγει η καθε εταιρία.
Αυτο που συστήνουν αναλογα με την εταιρία ειναι μπέρδεμα.
Το ενχιριδιο της baikal λεει το τσοκ να ειναι 0.01 με 0.02 μεγαλητερο απο το βλήμα. Δεν αναφερει σύσφιξη γιατι υπαρχουν διαφορων διαμερισμάτων βλήματα .
Εγω παλι ξερω οτι πρεπει να ειναι το ανάποδο ώστε να παίρνει την κατεύθυνση που διχνει το τσοκ. Το αν βιδονει κεντρο ομως οπως προεγραψα ειναι αλο θέμα
Εγώ παρέθεσα προσωπικά μου δόγματα.. Οταν άνοιγα το τσοκ έχαναν την ευθυβολια τους.. Όπλα με σταθερό φουλ είχαν τεράστια ακρίβεια.. Κι επίσης έταξα το αμάξι μου σε όποιον φέρει το όπλο του και βγάλει ποιο σφιχτή ντουφεκια με ανοιχτό τσοκ (μουφα) απ ότι με ένα ποιο κλειστό..
 
Το 8βολο με τα 5 στο στοχο υπερτερει.
Αυτα ειναι ευκολα. Το δυλιμα ειναι μεταξι 8βολου 11/0 ή 10βολου 10/0
Αν έχουν ίδια ταχύτητα και την ίδια κατανομή εννοείται τα ποιο χοντρά δραμια, αν πάλι τα 10/0 είχαν καλύτερη συγκέντρωση τότε θα επέλεγα αυτά κι ας είναι ποιο λεπτά.
 
Αν έχουν ίδια ταχύτητα και την ίδια κατανομή εννοείται τα ποιο χοντρά δραμια, αν πάλι τα 10/0 είχαν καλύτερη συγκέντρωση τότε θα επέλεγα αυτά κι ας είναι ποιο λεπτά.
Τωρα εγραψα λαθος εγω.hair.το διλιμα ειναι 11/0 8βολο με 12/0 10βολο που εχουν μεγαλη διαφορα σε βάρος οπως σε ταχύτητες, ομως κ συγκέντρωση. Σε αυτα παιζεις με την απόσταση βολης κ την κατανομη που βγαζει το οπλο σού, μεγαλη σπαζοκεφαλιά λέμε.
460 το 8βολο κ 410 το 10βολο, τι θα διαλεγες;;; (ιδιογομωση)
Στα 18μετρα το 11/0 ενεργια 198 το καθε βόλι κ το 12/0 200 οπου σε αυτα τα μετρα το 10βολο 12/0 μπορει να βαλει κ αυτο 8βολια ανετα κ να υπερτερεί. Στα 45μετρα ομως το 8βολο που βαζει σίγουρα 6βολια κ συνολικη ενέργεια 6×134=804 το 10βολο 12/0 με ενεργια στο καθε βολι 147 σε αυτα τα μέτρα συνεπάγεται 804÷147=5.5.
Συμπερασμα οτι το 12/0 στα 45μετρα θα πρεπει κ αυτο να βαλει 6βολια για να ειναι ανώτερο , βαζει ομως;;;
Πες τωρα εση το γουρουνι που θα σου βγει να βαλει το κατάλληλο
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shotgunning.html τα νουμερα τα εβγαλα απο αυτο με καθατο μολύβι
 
Last edited:
Τωρα εγραψα λαθος εγω.hair.το διλιμα ειναι 11/0 8βολο με 12/0 10βολο που εχουν μεγαλη διαφορα σε βάρος οπως σε ταχύτητες, ομως κ συγκέντρωση. Σε αυτα παιζεις με την απόσταση βολης κ την κατανομη που βγαζει το οπλο σού, μεγαλη σπαζοκεφαλιά λέμε.
460 το 8βολο κ 410 το 10βολο, τι θα διαλεγες;;; (ιδιογομωση)
Στα 18μετρα το 11/0 ενεργια 198 κ το 12/0 200 οπου σε αυτα τα μετρα το 10βολο 12/0 μπορει να βαλει κ αυτο 8βολια ανετα κ να υπερτερεί. Στα 45μετρα ομως το 8βολο που βαζει σίγουρα 6βολια κ συνολικη ενέργεια 6×134=804 το 10βολο 12/0 με ενεργια στο καθε βολι 147 σε αυτα τα μέτρα συνεπάγεται 804÷147=5.5.
Συμπερασμα οτι το 12/0 στα 45μετρα θα πρεπει κ αυτο να βαλει 6βολια για να ειναι ισάξιο, βαζει ομως;;;
Πες τωρα εση το γουρουνι που θα σου βγει να βαλει το κατάλληλο
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shotgunning.html τα νουμερα τα εβγαλα απο αυτο με καθατο μολύβι
Θεωρώ δεν θα βάλει τόσα το 10βολο και ένα λιγότερο να βάλει άμεσα υπερτερει. Το απλό 8βολο.. Ας βάλουμε κ άλλους παραμέτρους.. Αυλός κάνης.. Γιατι σκέψου να ριχνεις με 18,2 μαγκνουμ και με 18,8 μαγκνουμ. Διαφορά.. Επίσης τον καιρό.. Άλλο να ριχνεις μαγκνουμ με 30 βαθμούς Σεπτεμβρίο και άλλο με - 10 το Γενάρη.. Αν βάλουμε όλα εις το ήμισυ τότε θα επέλεγα ξανά το 8βολο για γρηγορότερη δεύτερη ντουφεκια.
 
Τωρα εγραψα λαθος εγω.hair.το διλιμα ειναι 11/0 8βολο με 12/0 10βολο που εχουν μεγαλη διαφορα σε βάρος οπως σε ταχύτητες, ομως κ συγκέντρωση. Σε αυτα παιζεις με την απόσταση βολης κ την κατανομη που βγαζει το οπλο σού, μεγαλη σπαζοκεφαλιά λέμε.
460 το 8βολο κ 410 το 10βολο, τι θα διαλεγες;;; (ιδιογομωση)
Στα 18μετρα το 11/0 ενεργια 198 το καθε βόλι κ το 12/0 200 οπου σε αυτα τα μετρα το 10βολο 12/0 μπορει να βαλει κ αυτο 8βολια ανετα κ να υπερτερεί. Στα 45μετρα ομως το 8βολο που βαζει σίγουρα 6βολια κ συνολικη ενέργεια 6×134=804 το 10βολο 12/0 με ενεργια στο καθε βολι 147 σε αυτα τα μέτρα συνεπάγεται 804÷147=5.5.
Συμπερασμα οτι το 12/0 στα 45μετρα θα πρεπει κ αυτο να βαλει 6βολια για να ειναι ανώτερο , βαζει ομως;;;
Πες τωρα εση το γουρουνι που θα σου βγει να βαλει το κατάλληλο
http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shotgunning.html τα νουμερα τα εβγαλα απο αυτο με καθατο μολύβι
Ρε ση γιαννη αφου τα 10βολα με 12/0 τα φτασαμε 440 και 480.......τη μου σηγκρηνεις τωρα.....
Ξεχνας μου φαινετε.....
 
Ρε ση γιαννη αφου τα 10βολα με 12/0 τα φτασαμε 440 και 480.......τη μου σηγκρηνεις τωρα.....
Ξεχνας μου φαινετε.....
Δεν έβαλα τα νέα δεδομένξα για να είναι το θέμα πιο κοντά στα φυσίγγια εμπορίου;) κ πάλι το 8βολο 11/0 Δεν θα το αφαιρέσω από την ζώνη μου
 
Εγω παλη οσα εχω στα χαρηζω.....απο εδω και περα 9.15 και 9.40......οποιο μου κατσει καλητερα.....
Το 6 + 1 που σου ειχα φτιαξει το ερηξες...???
δεν πιγα σκοπευτιριο ακομα. εχω πληρωσει την αδεια κ την ανανεωση ακομα δεν πιγα να την παρω. τωρα να δουμε ποτε θα ανοιξουν κ αυτοι ξανα.
4+1 ειναι
 
Καλησπέρα σας... Διαμετρος στομιου 17,5, αυλος 18,3.. Κάνη 71 και τσοκ εσω έξω 2ρη gemini.. Ποιο κατά τη γνώμη σας μονοβολο θα ήταν ταμάμ γι αυτό το όπλο. Πείτε συγκεκριμένες μάρκες όχι μόνο το βλήμα αν πχ θέλει brenekke... Μετά θα σας αποκαλύψω ποια 3 ταίριαξαν γάντι...
 
Καλησπέρα σας... Διαμετρος στομιου 17,5, αυλος 18,3.. Κάνη 71 και τσοκ εσω έξω 2ρη gemini.. Ποιο κατά τη γνώμη σας μονοβολο θα ήταν ταμάμ γι αυτό το όπλο. Πείτε συγκεκριμένες μάρκες όχι μόνο το βλήμα αν πχ θέλει brenekke... Μετά θα σας αποκαλύψω ποια 3 ταίριαξαν γάντι...
λαμπρο διαφανές τα 10 μονοβολα 8€
 
Καλησπέρα σας... Διαμετρος στομιου 17,5, αυλος 18,3.. Κάνη 71 και τσοκ εσω έξω 2ρη gemini.. Ποιο κατά τη γνώμη σας μονοβολο θα ήταν ταμάμ γι αυτό το όπλο. Πείτε συγκεκριμένες μάρκες όχι μόνο το βλήμα αν πχ θέλει brenekke... Μετά θα σας αποκαλύψω ποια 3 ταίριαξαν γάντι...
B&P big game palla, lambro palla gualandi ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top