Διόπτρα

Exω παραγγείλει μια vantage 3-9X40, από airgunshop, έχω πάρει και μια βάση sportmatch από Μιληδωνη...Την βάση την πήρα, την Διόπτρα, την περιμένω...μαλον δεν θα τα χρησιμοποιήσω προς το παρών...
Ξέρω ότι η Hawke, είναι τιμιες για τα χρήματα τους, και κάνουν για ελατηριου...
 
Last edited:
κειτουσα κ μια utg στα ίδια χαρακτηριστικα αλλά μετα απο κάτι συγκριτικά που είδα κατέληξα στην hawk
σαν ποιο ποιοτική
 
κειτουσα κ μια utg στα ίδια χαρακτηριστικα αλλά μετα απο κάτι συγκριτικά που είδα κατέληξα στην hawk
σαν ποιο ποιοτική
Και οι LEAPERS UTG ειναι εξισου πολυ καλες.......ειναι στα ιδια επιπεδα στην χαμηλη κατηγορια τιμης.
 
Γενικά στο ότι η hawk έχει απικεντρωσει στην διόπτρα αποκλειστικά όλα τα χρήματά που δίνεις κ στην λεπτομέρεια που ανέφερα ότι οι φακοί της utg πανω απο το 10χ έχει παραμόρφωση εικόνας
 
Νομος 4678/2020 προσοχή δεν έχει βγει ακόμα σχετική ΚΥΑ οπότε δεν ισχύει ακόμα
Άρθρο 5 παράγραφος 3
View attachment 26074
Καλησπέρα,πήρα ένα Weihrauch 97 black 4.5mm,ψαχνω για διόπτρα,πρέπει να γραφτώ πρωτα σε σκοπευτικο συλλογο και μετά να την αγοράσω για να τη δηλώσω και να είμαι νόμιμος;
 
Καλησπέρα,πήρα ένα Weihrauch 97 black 4.5mm,ψαχνω για διόπτρα,πρέπει να γραφτώ πρωτα σε σκοπευτικο συλλογο και μετά να την αγοράσω για να τη δηλώσω και να είμαι νόμιμος;
Κανε ερωτηση στο σκοπευτικο συλογο που βρισκεται κοντα σου και απο εκει θα σε καθοδηγησουν τι και πως.
 
Για να βαλουμε διοπτρα σε αεροβολα ελατηριου πρεπει να πληρουν καποιες προδιαγραφες.Οσο ποιο δυνατο το αεροβολο τοσο ποιο δυσκολη ειναι και η επιλογη.
Υπαρχουν βασεις απλες(δακτυλιδια)αλλα υπαρχουν και οι μονομοματες και μαλιστα καποιες και αντικραδασμικες(daba).
Η οποια επιλογη διοπτρας εχει να κανει και με την ποιοτητα του οπλου,σε ενα αεροβολο κακης ποιοτητας(και υπαρχουν παρα πολλα)η διοπτρα οσο καλη και να ειναι δεν θα βοηθησει ενω σε ενα οπλο ποιοτικο μια διοπτρα θα κανει δουλεια.Οποτε συμβουλη μου ειναι πως σε καποια αεροβολα να μην τοποθετουμε διοπτρες γιατι ειναι χαμενα χρηματα.
Και κατι ακομα,σε ολα τα αεροβολα(εκτος αυτων που δεν εχουν ανοικτα σκοπευτικα)η αγορα διοπτρας δεν ειναι το πρωτο βημα για να παρουμε τα μεγιστα στις βολες αλλα καποια αλλα πραγματα πανω στο οπλο.
Κυριε Ηρακλή καλησπέρα,εχω παρει το Weihrauch 97 black line 4.5mm πήρα μια βάση μονοκοματη της Hawke η οποία δεν λέει κάπου αντικραδασμικη(η διόπτρα βέβαια έχει προδιαγραφες shockproof),θα έχω προβλημα;Αν είναι να μη την χρησιμοποιήσω.Τι λέτε;
 
Κανε ερωτηση στο σκοπευτικο συλογο που βρισκεται κοντα σου και απο εκει θα σε καθοδηγησουν τι και πως.
Ρώτησα γιατί στην αρχή δεν εβγαζα άκρη με τον κυριο εκεί αλλά με τα πολλα κάτι κάναμε.Ευχαριστώ πολυ.
 
Κυριε Ηρακλή καλησπέρα,εχω παρει το Weihrauch 97 black line 4.5mm πήρα μια βάση μονοκοματη της Hawke η οποία δεν λέει κάπου αντικραδασμικη(η διόπτρα βέβαια έχει προδιαγραφες shockproof),θα έχω προβλημα;Αν είναι να μη την χρησιμοποιήσω.Τι λέτε;
Μια χαρα ειναι, μονοκομματη προτιμουμε στα ελατηριου επειδη εχουν πιο μεγαλη επιφανεια και πιο σταθερο ''δεσιμο'' πανω στο αεροβολο για μην ''τσουλαει'' με τον κραδασμο προς τα πισω και αν υπαρχει δυνατοτητα βαζουμε και στοπ αν τα ποδολιβρα ειναι πολλα.
 
Back
Top