Διόπτρα

Καλημερα.
Παιδες ειναι δυσκολες οι ωρες μου.
Δεν ειναι θεμα αγωνιας.
Ειναι θεμα να ξερεις τι το θες το αεροβολο και μεχρι που θα το φτασεις το θεμα της ενασχόλησης σου.

Αυτο που παρατηρω ειναι τα δυο ακρα.
Οι τυποι που περνουν κατι αψαχτα κ χωρίς καν στοιχειώδεις γνωσεις η αφθερωση χρόνου να μαθουν την γεωμετρία μια βολής την ανατομια μιας διοπτρας κ το συστημα λειτουργίας κάθε κατηγορίας οπλου.
Και οι τυποι που φτανουν στο αλλο άκρο που θεωρουν καλο μονο οτι εχει μια αρφα αξία και μπορει να αναβαθμιστει αφού αλλαξεις πανω του τα παντα κ γινεις κ εσύ μηχανολογος.

Διαβάζοντας τα διαφορα φόρουμ ειχα δει μια απίστευτη αρνητική αύρα π.χ για τα αεροβόλα γκαμο.
Θόρυβος σκανδάλη αδυναμία γκρουπαρισματος κλπ.
Ολα αυτα ομως τα ειχα κ με ενα 97αρι δανεικό ενός φιλου που στην προσπάθεια του να κανει οτι έβλεπε στα φορουμ.....λιπανσεις απολυπανσεις αλλαγες ελατηρίων κλπ το χε κανει της πουτ.....

Θεωρω ότι πρωτα μαθαίνουμε το αντικείμενο. ....ωστε να χουμε κρίση. ....σκολουθως καθορίζουμε το ζητούμενο. ....ωστε να χουμε στοχο.....κ τέλος αποκτούμε το οπλο αναλογως του χρονου του ρευστού κ των αναγκων μας.

Παρολη την αρνητικη αυρα γθα τα γκαμο αγόρασα ενα γουισπερ igt πριν τρία χρόνια.
Εβαλα πανω κ μια νικκο στερλιγκ.
Πήγα σε ταχογραφο κ έκανα μετρήσεις με διαφορά σφαιρίδια.
Βρηκα το πιο κατάλληλο σε συνάρτηση βάρους κ πραγματικης ταχύτητας.
Ζερωσα το οπλο με βαση τα στοιχεια του προγράμματος.
Διόρθωσα τις αδυναμιες της ''φτηνης'' διοπτρας με μια λοκτταιτ τελείως μαλακή.
Κ εχω ενα οπλο απίστευτο για την χρηση που το θέλω δηλαδή βολες μεχρι 20 - 40 μετρα αν κ εχω κάνει και πολύ μεγαλύτερες.
Ελαφρυ, ευθυβολο (στόχοι των 3 παράλληλων πινεζων στα 32 μετρα εχουν επιτευχθεί πολλες κ συνεχομενες φορές) , ανεξάρτητο. , σταθερο σε ταχυτητα κ μεσα στα όρια μου οικονομικα αφού πλαστικη θηκη οπλο κ διοπτρα καταλληλη κ φτηνη (100 ευρα) στοιχησαν κατω από 500 ευρω.
Επειδη λοιπον ήθελα κάτι απλο καλο για το τι το ήθελα δηλαδή περισταδισκη σκοποβολή οποτε μιυ γουσταρε κ μηδενικη ανάγκη εξαρτημάτων κλπ.....κατεληξα σε αυτή υην επιλογή.

Κ με τρια χρόνια στην κατοχή μου θεωρω ότι δικαιωθηκα νε βάση την χρηση παντα που το θελω.

Διότι εγω 500 σφαιρακθα θα τα ριξω σε ενα χρονο.
Διότι δεν προκειτε να ασχοληθω βαθεια παρα μονο για να ξεσκαω ξαθε τόσο. ..ασχετως εαν εχω εμβαθύνει πολυ περισσότερο δτην γεωμετρία της βολής επειδή μιυ αρέσει.

Επομενως θεωρω οτι ειναι εντελως υποκειμενικο το θέμα.
Εχω δει φίλους με αεροβόλα των 1500-2000 ευρω βα τα περνούν να ρίχνουν 100 σφαίρες κ βα τα χουν στο ερμαρι μετά.
Εχω δει να εχουν ολο αγγλικά κ γερμανικα αναγνωρισμενα κ να θελουν κ ενα τραπεζι μαζί τους καθώς κ γνώσεις μηχανικου κάθε φορα.

Αυτο που εννοω είναι οτι αναλόγως χρήσης ζητούμενο υ μπάτζετ κ γνωσεων πρεπει να κάνουμε τις επιλογές μας.
 
Μονο παιζοντας θα μαθεις τι ειναι καλο για το οπλο σου.
Καλο ειναι βεβαια να μαθεις καποια πραγματα πριν και καλα κανεις και ρωτας.
Συμφωνω και εγω με τον Ηρακλη σε αρκετα αν οχι σε ολα.
Παντα βεβαια πρεπει να ξερεις και τι χρηση θα κανει το παλικαρι ωστε να εμβαθυνει αλλα εκει τον βλέπω μα αλλαζει μεχρι και οπλο.
Παντως στο 3-9Χ40 πεσατε μεσα καθως ειναι μια καλη μεγεθυνση για το οπλο αυτο και τις αποστασεις που θα ριχνει.
Το ΑΟ ειναι καλο να το εχει για αποστασιομετρηση την οποια θα αποκτησει με την χρηση και εξικοιωση.
Επισης το 40 ειναι το μεγεθος του φακου που προσθετει φωτεινωτητα.
Πιστεω η επιλογη της Saltadores UTG Tactical 3-9X40 AO θα τον φερει πιο κοντα σε μια "σωστη" επιλογη.
 
Κυριακο αποστασιομετρηση εξ οσων ξερω μονο με την διαβαθμηση 10 επιτυγχάνετε και αξιόπιστη ειναι μονο απο ακριβες διοπτρες.
Επισης για αε φτηνες διοπτρες η εναλλαγη τιυ ζουμ αλλαζει και το ζερο σου γιατι δεν μετάτοπιζουν τον νηματοσταυρο αλλα μονο τον καθρεπτη.
Εγω το χω σταθερό στο 6 για ολες μου τις ρυθμισεις που είναι ενας μεσοσ ορος αλλα εχω σημειωμενα και ζερο στο 9 και δώδεκα και μου αρεσει να τα ελεγχω σε μεγαλύτερες αποστασεις.
 
Καλημερα.
Παιδες ειναι δυσκολες οι ωρες μου.
Δεν ειναι θεμα αγωνιας.
Ειναι θεμα να ξερεις τι το θες το αεροβολο και μεχρι που θα το φτασεις το θεμα της ενασχόλησης σου.

Αυτο που παρατηρω ειναι τα δυο ακρα.
Οι τυποι που περνουν κατι αψαχτα κ χωρίς καν στοιχειώδεις γνωσεις η αφθερωση χρόνου να μαθουν την γεωμετρία μια βολής την ανατομια μιας διοπτρας κ το συστημα λειτουργίας κάθε κατηγορίας οπλου.
Και οι τυποι που φτανουν στο αλλο άκρο που θεωρουν καλο μονο οτι εχει μια αρφα αξία και μπορει να αναβαθμιστει αφού αλλαξεις πανω του τα παντα κ γινεις κ εσύ μηχανολογος.

Διαβάζοντας τα διαφορα φόρουμ ειχα δει μια απίστευτη αρνητική αύρα π.χ για τα αεροβόλα γκαμο.
Θόρυβος σκανδάλη αδυναμία γκρουπαρισματος κλπ.
Ολα αυτα ομως τα ειχα κ με ενα 97αρι δανεικό ενός φιλου που στην προσπάθεια του να κανει οτι έβλεπε στα φορουμ.....λιπανσεις απολυπανσεις αλλαγες ελατηρίων κλπ το χε κανει της πουτ.....

Θεωρω ότι πρωτα μαθαίνουμε το αντικείμενο. ....ωστε να χουμε κρίση. ....σκολουθως καθορίζουμε το ζητούμενο. ....ωστε να χουμε στοχο.....κ τέλος αποκτούμε το οπλο αναλογως του χρονου του ρευστού κ των αναγκων μας.

Παρολη την αρνητικη αυρα γθα τα γκαμο αγόρασα ενα γουισπερ igt πριν τρία χρόνια.
Εβαλα πανω κ μια νικκο στερλιγκ.
Πήγα σε ταχογραφο κ έκανα μετρήσεις με διαφορά σφαιρίδια.
Βρηκα το πιο κατάλληλο σε συνάρτηση βάρους κ πραγματικης ταχύτητας.
Ζερωσα το οπλο με βαση τα στοιχεια του προγράμματος.
Διόρθωσα τις αδυναμιες της ''φτηνης'' διοπτρας με μια λοκτταιτ τελείως μαλακή.
Κ εχω ενα οπλο απίστευτο για την χρηση που το θέλω δηλαδή βολες μεχρι 20 - 40 μετρα αν κ εχω κάνει και πολύ μεγαλύτερες.
Ελαφρυ, ευθυβολο (στόχοι των 3 παράλληλων πινεζων στα 32 μετρα εχουν επιτευχθεί πολλες κ συνεχομενες φορές) , ανεξάρτητο. , σταθερο σε ταχυτητα κ μεσα στα όρια μου οικονομικα αφού πλαστικη θηκη οπλο κ διοπτρα καταλληλη κ φτηνη (100 ευρα) στοιχησαν κατω από 500 ευρω.
Επειδη λοιπον ήθελα κάτι απλο καλο για το τι το ήθελα δηλαδή περισταδισκη σκοποβολή οποτε μιυ γουσταρε κ μηδενικη ανάγκη εξαρτημάτων κλπ.....κατεληξα σε αυτή υην επιλογή.

Κ με τρια χρόνια στην κατοχή μου θεωρω ότι δικαιωθηκα νε βάση την χρηση παντα που το θελω.

Διότι εγω 500 σφαιρακθα θα τα ριξω σε ενα χρονο.
Διότι δεν προκειτε να ασχοληθω βαθεια παρα μονο για να ξεσκαω ξαθε τόσο. ..ασχετως εαν εχω εμβαθύνει πολυ περισσότερο δτην γεωμετρία της βολής επειδή μιυ αρέσει.

Επομενως θεωρω οτι ειναι εντελως υποκειμενικο το θέμα.
Εχω δει φίλους με αεροβόλα των 1500-2000 ευρω βα τα περνούν να ρίχνουν 100 σφαίρες κ βα τα χουν στο ερμαρι μετά.
Εχω δει να εχουν ολο αγγλικά κ γερμανικα αναγνωρισμενα κ να θελουν κ ενα τραπεζι μαζί τους καθώς κ γνώσεις μηχανικου κάθε φορα.

Αυτο που εννοω είναι οτι αναλόγως χρήσης ζητούμενο υ μπάτζετ κ γνωσεων πρεπει να κάνουμε τις επιλογές μας.
Το καταλαβα πως δεν αναφερεσαι αποκλειστηκα σε μενα,να συνεχισω λοιπον.Παντα οταν με ρωταει καποιος θελω ενα αεροβολο το πρωτο πραγμα που θα του πω ειναι τι ακριβως θελεις απο το αεροβολο που θα παρεις και τι χρηση θα του κανεις....δηλ αν καποιος δεν διαθετει χρημα,δεν εχει απαιτησεις στην σκοποβολη,θα ριξει 20 σφαιρακια το χρονο και δεν τον ενδιαφερει η ποιοτητα,η ευθυβολια,η επαναληψημοτητα και η μεταπολιτικη αξια τοτε θα του απαντησω πως υπαρχουν παρα πολλα τουφεκια,οταν μου πει θελει ενα δυνατο οπλο να εχει δυναμη και εκει υπαρχουν πολλα,οταν ομως μου πως εχει απαιτησεις απο το οπλο και θελει να εχει καλα χαρακτηριστηκα,ποιοτητα κατασκευης,επαναληψημοτητα,ευθυβολια,σκανδαλη,μεταπωλητικη αξια και αξιοπιστια τοτε οι επιλογες μας ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου και ειναι και πολλα.
Αυτη τη στιγμη παγκοσμιως τα καλιτερα ελατηρια ειναι δυο εταιριων,της Αγγλικης AIRARMS και της Γερμανικης WEIRAUCH.
Αυτη τη στιγμη τα μοντελα της Α.Α. PROSPORT,TX 200 και το γερμανικο HW 97 ειναι σημεια αναφορας στον κοσμο των αεροβολων ελατηριων,ειναι οπλα που στεκωνται απεναντι στα pcp σε παγκοσμιους αγωνες και πρωταθληματα.Οταν λοιπον μιλαμε για αεροβολα ελατηριου το σημειο αναφορας θα ειναι αυτα.
Φιλε ΚΟΥΤΣΧΑΡ,αυτα τα αρνητικα που διαβασες στα φορα δεν ειναι λογια του αερα και ουτε τα γραψανε γιατι δεν ειχαν κατι αλλο να κανουν,οντως το οπλο αυτο πασχει απο καποια θεματα και δεν χαιρει ιδιαιτερης εκτιμησης στους ''γνωστες'' και οχι στους απαιτιτηκους αεροβολιστες,τα μονα ισπανικα αεροβολα που ξεχωριζουν και αξιζουν τα λεφτα τους ειναι τα COMETA!!!,το γιατι πρεπει να το ψαξεις,αλλοιως δεν θα το καταλαβεις.
Τωρα στο θεμα 97αρι και γενικα σε οποιοδηποτε αεροβολο καλο η κακο αν δεν γνωριζεις καλα η δεν ποιανουν τα χερια σου οτι και να κανεις δεν θα βοηθησει,αν ο φιλο σου δεν ηξερε καποια πραγματα και ας τα εβλεπε και τα εκανε δεν γινωνται φιλε μου ετσι τα πραγματα,και εγω πηγαινω χρονια στα μπουζουκια και βλεπω αλλα δεν εμαθα να παιζω μπουζουκι.
Πηρες ενα αεροβολο καταληλο για τις απαιτησεις σου που με αυτα τα λεφτα θα επαιρνες το καλιτερο αεροβολο σπαστης κανης στο κοσμο και με διοπτρα HW 95 !!!!!Tο απολυτο αεροβολο!!!!!!!!!! και πολυ καλιτερο απο αυτο που πηρες σε στρατιγηκα σημεια.
Ηθελα να σε ρωτησω αν περασαν απο τα χερια σου αεροβολα σαν αυτα που αναφερω σημεια αναφορας για να καταλαβω τι εμπειρια εχεις γιατι με το χαλασμενο 97αρι δεν την ειχες και ουτε σημαινει πως επιδει επεσες σε περιπτωση ειναι ετσι τα πραγματα.
Καλο ειναι βεβαια να ξερουμε πεντε πραγματα πριν την αγορα για να μπορεσουμε να παρουμε οτι καλιτερο γινεται για τα γουστα μας,την τσεπη μας και για την χρηση που θα κανουμε.
Φιλικα Ηρακλης
 
Ηρακλη εχω ριξει με λιγα αεροβόλα.
Εχω ριξει με bsa
Με webley με κομετα με ντιανα και με weirach.
Δικό μου κανενα αλλά συγκενων μου που ειχα το ελεύθερο να τα ριχνω οποτε γούσταρα
Δυστυχώς δεν εχω ριξει ποτε με προσυμπιεσμενου.
Ισως κ σκοπιμα γιατί δοκιμάζεις αλλη κλαση κ μετα μπαινεις στο τρυπακι της αγοράς.
Εγω αυτο που θελω είναι ευθυβολια.
Απολυτη μαλιστα.
Διαβαζοντας λοιπον τα διάφορα φόρουμ ειδα ότι η μεγάλη αρνητικοτητα ηταν μονο στην Ελλάδα γθα τα γκαμο.
Στο εξωτερικό υπηρχαν αρνητικα αλλα ελάχιστα σε σύγκριση με την Ελλάδα.
Ειδα επισης οτι οσοι εγραφαν ηταν συνηθως παιδια που έχουν σαν κυριως χομπυ το αεροβολο.
Οποταν ναι υα δουν μειονέκτηματα που εγω θα παραβλέψω.
Θα δουν κ αντοχη στο χρονο που επίσης θα πάραβκεψω λογο της χρησης που του κανω.
Εγω ομως κ ο καθε ενας εγω πρεπει να δει οπως ειπαμε κ το τι το θελει.
Εγω ηθελα κατι ποθ να με ευχαριστει στα λεφτά που διέθετα για ολο το πακετο κ ευθυβολο.
Κ το πηρα κ ειμαι απολυτα ευχάριστημενος.
Απόλυτα ομως.
Απο ευθυβολια κ δυναμη.
Κανω την σκοποβολη μου κυριως για χσλαρωση με στοχους σκοποβολης αλλά κ αυτοσχέδιους.
Και περνω αυτο που ζητουσα

Προσεξε δεν αντιπαραβαλω γκαμο με το μπι εσ ει η το βειραχ.
Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Δεν μπορεις να συγκρίνεις
Απλα λεω οτι υπάρχουν λυσεις για καποιον που δεν θα το εχει ως κυριως χόμπι ωστε να εχει ευθυβολια κ επαναληψη στις επιτυχιες του.
Αυτο εχω πει κ αυτο βιωνω σε αυτο που εχω τουλάχιστον.
Ισως εσύ που το εχεις κυριως χομπι να μην το κατάλαβεις ποτε. Εισαι σε αλλο επιπεδο. Ειναι
Φυσιολογικό.
Εαν το ειχα κυριως χομπι θα ειχα απο εκατηριο το τχ της airarms και το μικρο της bsa.
Απο προσυμπιεσμενου θα ειχα ενα airarms s400 η ενα daystate αν κ η αγαπη μου ειναι ενα πλαστικό μαύρο fx 400 με ρεγουλαδωρο.

Οποταν φιλε οπως κατά λαβες δεν διαφωνω σε όσα λες.
Απλα πιστευω οτι καποιος που δεν θα ασχοληθεί κυριως με αυτό που δεν θα θελει το ανοιξε κλεισε μηχανισμούς αναβαθμίσεις κλπ κ θελει να ριχνει 20 σφαίρες την βδομαδα να ξεδιδει....αν ψαχτει κ μαθει τα χαρακτηριστικα πιυ ζητα μπορει να βρει λύσεις.
 
Last edited:
Θα ηθελα κ την εμπειρία σου σε κάτι.
Ενα προσυμπιεσμενου που καθετε σε ενα ερμαρι κ το ριχνεις 2-3 φορές το χρονο κ η αποθήκευση γινετσι με αερα στην φιαλη παθαίνει ζημια?
Εχουν φιλοι μου κ το συζητουσαμε τις προαλλες αλλα οσο κ αν εψαξα δεν το βρηκα καπου για να τους απαντησω
 
Θα ηθελα κ την εμπειρία σου σε κάτι.
Ενα προσυμπιεσμενου που καθετε σε ενα ερμαρι κ το ριχνεις 2-3 φορές το χρονο κ η αποθήκευση γινετσι με αερα στην φιαλη παθαίνει ζημια?
Εχουν φιλοι μου κ το συζητουσαμε τις προαλλες αλλα οσο κ αν εψαξα δεν το βρηκα καπου για να τους απαντησω
Οχι δεν εχει κανενα θεμα.Το μονο που ισως παρουσιαστει ειναι διαροη αερα απο τα τσιμουχακια λογω ξηροτητας.Να πω εδω πως δεν εχω εμπειρια απο προσιμπιεσμενα και ουτε ασχωλουμαι με αυτα,μονο κοντακια τους κατασκευαζω,οποτε και εγω απο φιλους που εχουνε και ειναι κατι παραπανω απο χομπιστες εχω γνωσεις λιγες.
 
Ηρακλη εχω ριξει με λιγα αεροβόλα.
Εχω ριξει με bsa
Με webley με κομετα με ντιανα και με weirach.
Δικό μου κανενα αλλά συγκενων μου που ειχα το ελεύθερο να τα ριχνω οποτε γούσταρα
Δυστυχώς δεν εχω ριξει ποτε με προσυμπιεσμενου.
Ισως κ σκοπιμα γιατί δοκιμάζεις αλλη κλαση κ μετα μπαινεις στο τρυπακι της αγοράς.
Εγω αυτο που θελω είναι ευθυβολια.
Απολυτη μαλιστα.
Διαβαζοντας λοιπον τα διάφορα φόρουμ ειδα ότι η μεγάλη αρνητικοτητα ηταν μονο στην Ελλάδα γθα τα γκαμο.
Στο εξωτερικό υπηρχαν αρνητικα αλλα ελάχιστα σε σύγκριση με την Ελλάδα.
Ειδα επισης οτι οσοι εγραφαν ηταν συνηθως παιδια που έχουν σαν κυριως χομπυ το αεροβολο.
Οποταν ναι υα δουν μειονέκτηματα που εγω θα παραβλέψω.
Θα δουν κ αντοχη στο χρονο που επίσης θα πάραβκεψω λογο της χρησης που του κανω.
Εγω ομως κ ο καθε ενας εγω πρεπει να δει οπως ειπαμε κ το τι το θελει.
Εγω ηθελα κατι ποθ να με ευχαριστει στα λεφτά που διέθετα για ολο το πακετο κ ευθυβολο.
Κ το πηρα κ ειμαι απολυτα ευχάριστημενος.
Απόλυτα ομως.
Απο ευθυβολια κ δυναμη.
Κανω την σκοποβολη μου κυριως για χσλαρωση με στοχους σκοποβολης αλλά κ αυτοσχέδιους.
Και περνω αυτο που ζητουσα

Προσεξε δεν αντιπαραβαλω γκαμο με το μπι εσ ει η το βειραχ.
Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Δεν μπορεις να συγκρίνεις
Απλα λεω οτι υπάρχουν λυσεις για καποιον που δεν θα το εχει ως κυριως χόμπι ωστε να εχει ευθυβολια κ επαναληψη στις επιτυχιες του.
Αυτο εχω πει κ αυτο βιωνω σε αυτο που εχω τουλάχιστον.
Ισως εσύ που το εχεις κυριως χομπι να μην το κατάλαβεις ποτε. Εισαι σε αλλο επιπεδο. Ειναι
Φυσιολογικό.
Εαν το ειχα κυριως χομπι θα ειχα απο εκατηριο το τχ της airarms και το μικρο της bsa.
Απο προσυμπιεσμενου θα ειχα ενα airarms s400 η ενα daystate αν κ η αγαπη μου ειναι ενα πλαστικό μαύρο fx 400 με ρεγουλαδωρο.

Οποταν φιλε οπως κατά λαβες δεν διαφωνω σε όσα λες.
Απλα πιστευω οτι καποιος που δεν θα ασχοληθεί κυριως με αυτό που δεν θα θελει το ανοιξε κλεισε μηχανισμούς αναβαθμίσεις κλπ κ θελει να ριχνει 20 σφαίρες την βδομαδα να ξεδιδει....αν ψαχτει κ μαθει τα χαρακτηριστικα πιυ ζητα μπορει να βρει λύσεις.
Λοιπον με φιλων αεροβολα που θα ριξουμε 15-30-50σφαιρακια δεν μπορουμε να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη για το οπλο,τρανο παραδειγμα του φιλου σου που ειχε και προβλημα και εβγαλες συμπερασμα πως οτι και να του κανουμε δεν εχει αποτελεσμα........λαθος.Για να βγαλουμε ολοκληρωμενα συμπερασματα για καποιο αεροβολο πρεπει να ριξουμε εκατονταδες βολες για να το δουμε στο δουλεμα του μετα απο σκληρη χρηση τι θα προκειψει και τι οχι,βεβαια εχουν βγει καποια προβληματακια και σε καλα οπλα αλλα λιγα.Σε πολλα αεροβολα κατηγοριας gamo εχουν αναφερθει διαφορα προβληματα και μαλιστα καποια σοβαρα,σε καποια αλλα οχι και εδω ερχεται αυτο που ειπα ποιο πανω,αν εσυ το εχεις και ριχνεις 100-200 σφαιρακια το χρονο μπορει να μην σου παρουσιασει τιποτα,σε εναν αλλο που θα ριξει 1000-2000 βληματα το χρονο(οπως εγω)τοτε ισως βγαλει κατι,μπορει και οχι ομως,αναλογα και το μοντελο(δυνατο η gasram)
Για τα σχολια τα αρνητικα που διαβαζεις στο εξωτερικο και ειναι λιγα σκευτηκες μηπως εκει τα ξερουν καλιτερα και δεν τα προτιμανε????εδω σιγουρα ειναι ποιο πολλα γιατι ο ελληναρας αν δεν παθει δεν θα μαθει,σημερα με το ιντερνετ και τα αεροβολικα φορουμ που υπαρχουν μπορει ο καθενας πριν ακομα αγορασει κατι που ειδε να μαθει αν αξιζει και αν οχι,να μαθει τις δυνατοτητες που εχει το οπλο που του αρεσει και αναλογα να πραξει,να μαθει αν το μοντελο που του αρεσε ειναι καλο η οχι και ενα σωρο πληροφοριες.
Παει σε ενα μαγαζι τον παραμυθιαζει ο καθε ασχετος καταστηματαρχης του πλασαρει την καθε ''σιδερια'' την χρυσοπληρωνει και μετα αρχιζουν τα προβληματα και οι ερωτησεις.......γιατι αυτο,γιατι το αλλο,πως θα το φτιαξουμε,εσπασε η ασφαλεια,δεν μπορω να βρω στοχο και ενα σωρο τετοια.
Συμφωνω μαζι σου πως αν δεν εχεις καποιες απαιτησεις(οπως εγω)εχει καποια καλα αεροβολακια να κανεις την πλακα σου και να περασεις καποιες ωρες ευχαριστα χωρις χαπια για τα νευρα σου,ενδεικτικα θα σου πω για τα Cometa,Bam 26,slavia,θα σου ελεγα και Diana αλλα στα χρηματα που ζητανε υπαρχουν καλιτερα,οπως και αλλα ακομα που τωρα δεν τα εχω στο μυαλο μου.
Και ενα ακομα συμαντικο στον κοσμο των ελατηριων ειναι πως ΔΥΝΑΜΗ και ΕΥΘΙΒΟΛΙΑ δεν ''παντρευωνται'' ποτε, εκτος αν ''κουμπαρα'' ειναι η ΠΟΙΟΤΗΤΑ αλλα ξεφευγουμε στην τιμη.
Ξερεις η αεροβολιτιδα ειναι νοσος και μαλιστα ανιατη,δεν ξεκωλαει αν την κωλησεις οποτε ειμαι της γνωμης πως απο την αρχη παιρνεις κατι καλο και οχι κατ'αναγκη ακριβο(υπαρχουν και τετοια)και ριχνεις και το κυριοτερο αν αυριο δεν σου αρεσει που λεει ο λογος ανετα το πουλας, ενω ενα οπλο διχως ονομα στην αγορα δυσκολα θα φυγει
Στα ελατηρια το τχ 200 εκτος του πολυ καλου αεροβολου ειναι και πανεμορφο,για το bsa δεν θα το προτιμουσα,στα pcp εισαι κοντα στα κορυφαια οπλα.
 
Δυστροπο το ΤΧ200 απο πολλα παιδια κατοχους του.
Ενα ιδανικο ειναι το HW90 στα 19 ΒAR φουσκωμενο.
Και επειτα το οπλο αναφορας ειναι το HW100.
 
Δυστροπο το ΤΧ200 απο πολλα παιδια κατοχους του.
Ενα ιδανικο ειναι το HW90 στα 19 ΒAR φουσκωμενο.
Και επειτα το οπλο αναφορας ειναι το HW100.
Δυστροπο γιατι???το 90αρι ειναι αλλη κατηγορια(gasram)oχι στα ελατηρια και το 100αρι ειναι πολυ ολοκληρωμενο οπλο αλλα στα προσιμπιεσμενα(pcp)
 
Το ακουω και το διαβαζω συνεχεια Ηρακλη στα αεροβολαδικα φορουμ αλλα και στο Σχιστο απο κατοχους του.
Οταν στρωθει με τσιμουχες και κιτ ειναι οπλο ακριβειας.
 
Το ακουω και το διαβαζω συνεχεια Ηρακλη στα αεροβολαδικα φορουμ αλλα και στο Σχιστο απο κατοχους του.
Οταν στρωθει με τσιμουχες και κιτ ειναι οπλο ακριβειας.
Αυτο δεν σημαινει πως ειναι δυστροπο,απλα οπως και σε ολα ανεξαρτητα αν ειναι καλο η κακο,αν εχει κιτι η οχι θελει να ριξει το οπλο κατι εκατονταδες σφαιρακια για να πατησει καλα ο μηχανισμος του.Πολλα οπλα δειχνουν την ποιοτητα τους στις βολες μετα απο 1000-1500+ σφαιρακια.
Παει το σχιστο το ''φαγανε''
 
Καλημέρα σας,
Ψάχνω για αναλογικό σκοπευτικό για αεροβόλο το οποίο να μην δέχεται μπαταρία. Ή μια απλή μορφή διόπτρας.
Πως ακριβώς θα το ζητήσω;
Ευχαριστώ
 
Παλιό το θέμα.αλλα ελπίζω να τό δεί κάποιος..
Έχω δύο διόπτρες καί έχει γυρίσει ο σταυρός καί στις δύο.. υπάρχει κάποιος να κάνει επισκευή;
Προσπάθησα μόνος αλλά δεν κατάφερα.
 
Παλιό το θέμα.αλλα ελπίζω να τό δεί κάποιος..
Έχω δύο διόπτρες καί έχει γυρίσει ο σταυρός καί στις δύο.. υπάρχει κάποιος να κάνει επισκευή;
Προσπάθησα μόνος αλλά δεν κατάφερα.
Το πιο πιθανό είναι όχι ...
Ειδικά αν είναι φθηνές δεν θα ασχοληθεί και κανένας.

Οπτικά = μανίκι
 
Θα ηθελα κ την εμπειρία σου σε κάτι.
Ενα προσυμπιεσμενου που καθετε σε ενα ερμαρι κ το ριχνεις 2-3 φορές το χρονο κ η αποθήκευση γινετσι με αερα στην φιαλη παθαίνει ζημια?
Εχουν φιλοι μου κ το συζητουσαμε τις προαλλες αλλα οσο κ αν εψαξα δεν το βρηκα καπου για να τους απαντησω
Καμία ζημιά, ίσα ίσα που δεν πρέπει να τα αποθηκεύεις άδεια ...
 
Back
Top