Δήλωση κυνηγόσκυλων στην εφαρμογή Κένταυρος

Καλημέρα μια απορία έχω ρε παιδιά ανανεώθηκε η εφαρμογή Κένταυρος κι ζητ;ει να καταχωρηθεί ο σκύλος η τα σκυλιά που έχει ο κάθε κυνηγός εγώ τώρα έχω ένα κουτάβι που καν δε ξέρω αν θα κυνηγήσει θα πρέπει να το δηλώσω από τώρα; Ούτε τσιπ δεν έχει για την ώρα.
 
Καλημέρα μια απορία έχω ρε παιδιά ανανεώθηκε η εφαρμογή Κένταυρος κι ζητ;ει να καταχωρηθεί ο σκύλος η τα σκυλιά που έχει ο κάθε κυνηγός εγώ τώρα έχω ένα κουτάβι που καν δε ξέρω αν θα κυνηγήσει θα πρέπει να το δηλώσω από τώρα; Ούτε τσιπ δεν έχει για την ώρα.
Όχι, μόλις βάλεις τσιπάκι.
 
Καλημέρα μια απορία έχω ρε παιδιά ανανεώθηκε η εφαρμογή Κένταυρος κι ζητ;ει να καταχωρηθεί ο σκύλος η τα σκυλιά που έχει ο κάθε κυνηγός εγώ τώρα έχω ένα κουτάβι που καν δε ξέρω αν θα κυνηγήσει θα πρέπει να το δηλώσω από τώρα; Ούτε τσιπ δεν έχει για την ώρα.
Αυτό τους μάρανε. Είχαν λύσει ολα τ άλλα.
Ειμαι αντιδραστικός ;;;;;
Ναι ειμαι οταν αρχίζεις την αλφαβήτα απο το " π " ενω προηγούνται τόσα άλλα γράμματα, ναι είμαι!
 
Και όχι τπτ άλλο άντε να το περάσεις αλλά το 150 Άρι που θα δώσεις μετά εδώ στο εξωτερικό κοστίζει 45 ευρώ η όλη διαδικασία (και δε μιλάω για κανένα λόγο για στείρωση) για την τράπεζα dna στο τσεπακι τους ένα 100ρικο κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο
 
Πρέπει να ξέρουν πόσα σκυλιά υπάρχουν για να υπολογιστεί και το χαράτσι. Το σφίγγουν από παντού.
Ακριβώς αυτό τους νοιάζει μόνο. Λειτουργούν με νοοτροπία φοροεισπράκτορα.
Το δηλώνεις τώρα και του χρόνου θα σου πει όπα φίλε έκανες στείρωση ;
Εδωσες γενετικό υλικό;
Οχι ;
Δεν βγάζεις άδεια. Τέτοιοι είναι . Φόρομπήχτεε από τη μία και από την άλλη με ενέργειες στοχευμένες αποκλειστικά κατά των κυνηγών.
Και πάμε παρακάτω. Πες ότι έχεις ένα σκυλάκι όπως ο φίλος παραπάνω ,ο όποιος δεν του έχει βάλει στο παρόν τουλάχιστον τσιπ και το παίρνει μαζί του στο κυνήγι Τον σταματάνε λοιπόν για έλεγχο, του ζητάνε την άδεια και ......το σκυλί τι είναι μάνα εξ ουρανού ;;;
Και φάτην μελάτην .....
 
Ακριβώς αυτό τους νοιάζει μόνο. Λειτουργούν με νοοτροπία φοροεισπράκτορα.
Το δηλώνεις τώρα και του χρόνου θα σου πει όπα φίλε έκανες στείρωση ;
Εδωσες γενετικό υλικό;
Οχι ;
Δεν βγάζεις άδεια. Τέτοιοι είναι . Φόρομπήχτεε από τη μία και από την άλλη με ενέργειες στοχευμένες αποκλειστικά κατά των κυνηγών.
Και πάμε παρακάτω. Πες ότι έχεις ένα σκυλάκι όπως ο φίλος παραπάνω ,ο όποιος δεν του έχει βάλει στο παρόν τουλάχιστον τσιπ και το παίρνει μαζί του στο κυνήγι Τον σταματάνε λοιπόν για έλεγχο, του ζητάνε την άδεια και ......το σκυλί τι είναι μάνα εξ ουρανού ;;;
Και φάτην μελάτην .....
Ακριβώς αυτό εννοούσα, αλλά βαριέμαι νά τά γράψω όλα αυτά .sarcastic.
 
Και όχι τπτ άλλο άντε να το περάσεις αλλά το 150 Άρι που θα δώσεις μετά εδώ στο εξωτερικό κοστίζει 45 ευρώ η όλη διαδικασία (και δε μιλάω για κανένα λόγο για στείρωση) για την τράπεζα dna στο τσεπακι τους ένα 100ρικο κοροϊδία σε όλο της το μεγαλείο
Όλη τους η σπουδή, είναι να σε κουράσουν και να απογοητεύονται κυρίως οι νέοι που θέλουν να ασχοληθούν με το κυνήγι.
 
Εν τω μεταξύ... Τι ορίζεται ως κυνηγόσκυλο?
Έχω πετύχει κυνηγό με σκύλο mix που ήταν αδέσποτος και τον υιοθέτησε.
Τον χρησιμοποιούσε σαν σκύλο ξεπετάγματος και επαναφοράς.
Φαντάζομαι το σκυλί που κουβαλάς μαζί σου στο κυνήγι κι ας είναι και πεκινουά.
 
Εν τω μεταξύ... Τι ορίζεται ως κυνηγόσκυλο?
Έχω πετύχει κυνηγό με σκύλο mix που ήταν αδέσποτος και τον υιοθέτησε.
Τον χρησιμοποιούσε σαν σκύλο ξεπετάγματος και επαναφοράς.
Ότι και να είναι, όταν θα σε σταματήσουν για έλεγχο πρέπει να έχεις πράξει τα δέοντα, αλλιώς θα τα πράξουν αυτοί.........
 
Και ομως
Κατ εμενα
Ισως υπαρχει θετικο στο να αναγραφετε το σκυλι με το τσιπακι του στην αδεια

Εαν καθε κυνηγος υποχρεουτε να δηλωσει το τσιπακι των σκυλιων που χρησιμοποιει στο κυνηγι(μεγαλυτερα των 6μηνων)
Αυτοματα αναιρει την οποια μαλακια εχουν σκεφτει για να φερουν το σχεδιο αργος που προνοει τις στειρωσεις
Και επομενως ανοιγει το περαθυρο να εξαιρεθουν τα κυνηγιοσκυλα απο αυτο
Τσιπακι μπαινει και στα καθαροαιμα και στα ημιαιμα
Με εναν καθορισμενο αριθμο σκυλων πχ 4 ανα κυνηγο στην αδεια του σημαινει οτι και να ηθελε καποιος να τα εγκαταλειψει δεν μπορει
Μπορει να μεταβιβασει, να διαγραψει κλπ αλλα οχι να εγκαταληψει
Αυτο θα δειξει ξεκαθαρα πρωτον οτι δεν χρειαζονται οι στειρωσεις και δευτερον οτι τα αδεσποτα στην πλειοψηφια δεν προερχονται απο κυνηγους αλλα απο μοδατα διποδα που τα περνουν ταχα και καλα φιλοζωοι για να κυκλοφορουν με τα ζωακια σαν λουστρινα
Αμεσως το αργος δεν εχει υποσταση σαν σχεδιο οσων αφορα τα σκυλια κυμηγιου

Έπιπλεον θα πρεπει να κανουν την αδεια να εκδιδεται ηλεκτρονικα αντι να τρεχει ο κυνηγος απο συλλογο δασαρχειο με τοση ταλαιπωρια καθε χρονο

Δεν ξερω εαν μου διαφευγει κατι
Ισως
Αλλα σιγουρα το αργος το θεωρω λαθος
 
Και ομως
Κατ εμενα
Ισως υπαρχει θετικο στο να αναγραφετε το σκυλι με το τσιπακι του στην αδεια

Εαν καθε κυνηγος υποχρεουτε να δηλωσει το τσιπακι των σκυλιων που χρησιμοποιει στο κυνηγι(μεγαλυτερα των 6μηνων)
Αυτοματα αναιρει την οποια μαλακια εχουν σκεφτει για να φερουν το σχεδιο αργος που προνοει τις στειρωσεις
Και επομενως ανοιγει το περαθυρο να εξαιρεθουν τα κυνηγιοσκυλα απο αυτο
Τσιπακι μπαινει και στα καθαροαιμα και στα ημιαιμα
Με εναν καθορισμενο αριθμο σκυλων πχ 4 ανα κυνηγο στην αδεια του σημαινει οτι και να ηθελε καποιος να τα εγκαταλειψει δεν μπορει
Μπορει να μεταβιβασει, να διαγραψει κλπ αλλα οχι να εγκαταληψει
Αυτο θα δειξει ξεκαθαρα πρωτον οτι δεν χρειαζονται οι στειρωσεις και δευτερον οτι τα αδεσποτα στην πλειοψηφια δεν προερχονται απο κυνηγους αλλα απο μοδατα διποδα που τα περνουν ταχα και καλα φιλοζωοι για να κυκλοφορουν με τα ζωακια σαν λουστρινα
Αμεσως το αργος δεν εχει υποσταση σαν σχεδιο οσων αφορα τα σκυλια κυμηγιου

Έπιπλεον θα πρεπει να κανουν την αδεια να εκδιδεται ηλεκτρονικα αντι να τρεχει ο κυνηγος απο συλλογο δασαρχειο με τοση ταλαιπωρια καθε χρονο

Δεν ξερω εαν μου διαφευγει κατι
Ισως
Αλλα σιγουρα το αργος το θεωρω λαθος
Εγω τουλαχιστον δεν είπα ότι δεν είναι θετικό, αλλά κρινω το πώς σκέφτονται ,το πώς λειτουργούν και το πώς εφαρμόζουν . Άλλωστε ο νόμος για το τσιπάκι υπάρχει εδώ και 10 χρόνια αλλά δυστυχώς είναι ένας ακόμη ανεφάρμοστος νόμος και δείχνει ότι η όλη κατάσταση είναι για γέλια.
Τα εχουν χουνε κάνει σαλάτα και στο μυαλό τους και στην εφαρμογή.
Αλλά να είσαι σίγουρος ότι από του χρόνου δεν θα μείνει στο τσιπάκι η δουλειά ,θα υπάρξει ελέγχους για στείρωση ή για γενετικό υλικό με σκοπό το πρόστιμο
Και το κυριότερο όπως είπα πριν , στοχευμένα μόνο στους κυνηγούς όπως έγινε και το 2013 που ψηφίστηκε ο νόμος για το τσιπάκι . Τοτε που οι οποιοι έλεγχοι γινόντουσαν μόνο στα διόδια σταματώντας αυτοκίνητα κυνηγών.
Δεν έγινε ποτέ κανένας έλεγχος σε πάρκο και πλατεία , αλλα κι αν έγινε θα ήταν αποσπασματικά. Εγώ Οι περισσότεροι δεν το γνώριζαν καν.
 
Γιαυτο τα λεω
Επειδη με βαση αυτο πρεπει να κινηθει η ηγεσια σας
Και να κερδισει με στοιχεια πλεον την εξαιρεση των κυνηγισκυλων απο το αργος
Αχ βρε Χρυσανθε..... Σωστά τα σκέφτεσαι, αλλά μάλλον για ρομαντικό αγόρι σε κόβω. Στόχος τους είναι το κυνήγι σαν δραστηριότητα και θα γαμ@#€θουνε μέχρι να το σταματήσουν.
 
Αχ βρε Χρυσανθε..... Σωστά τα σκέφτεσαι, αλλά μάλλον για ρομαντικό αγόρι σε κόβω. Στόχος τους είναι το κυνήγι σαν δραστηριότητα και θα γαμ@#€θουνε μέχρι να το σταματήσουν.
Κωστα αυτο εχουμε κανει εδω φιλε

Και ετσι εκλεισαν πολλα στοματα(οχι ολα ξερεις οτι παντα θα γεννιουνται εχθροι του κυνηγιου)

Για να κυνηγησω με σκυλο στην Κυπρο πρεπει να ειναι δηλωμενος στην αδεια μου!
Δεν μπορω να ερθω να μου δωσεις εσυ σκυλι να κυνηγησω!
Μπορεις ομως να μπεις ηλεκτρονικα να με εξουσιοδοτησεις να κυνηγησω με το σκυλι σου και ακολουθως να αρεις την εξουσιοδοτηση πχ εαν θελω να το δοκιμασω

Επιπλεον
Το κυνηγι δεν θελουν να το σταματησουν
Και να το θελησουν δεν τιυς αφηνουν
Ειναι πολλα τα λεφτα!!!!

Να το ταξικοποιησουν θελουν…….

Εαν σταματησει το κυνηγι εντελως τοτε ολα τα χρηματα που καθαριζουνμεσω μκο με δικαιολογια το κυνηγι αμεσως σταματουν…..

Ειναι η κοτα με τα χρυσα αυγα γιαυτους
Δεν θα την σφαξουν
Τουλαχιστον εαν δεν ειναι ηλιθιοι
 
Κωστα αυτο εχουμε κανει εδω φιλε

Και ετσι εκλεισαν πολλα στοματα(οχι ολα ξερεις οτι παντα θα γεννιουνται εχθροι του κυνηγιου)

Για να κυνηγησω με σκυλο στην Κυπρο πρεπει να ειναι δηλωμενος στην αδεια μου!
Δεν μπορω να ερθω να μου δωσεις εσυ σκυλι να κυνηγησω!
Μπορεις ομως να μπεις ηλεκτρονικα να με εξουσιοδοτησεις να κυνηγησω με το σκυλι σου και ακολουθως να αρεις την εξουσιοδοτηση πχ εαν θελω να το δοκιμασω

Επιπλεον
Το κυνηγι δεν θελουν να το σταματησουν
Και να το θελησουν δεν τιυς αφηνουν
Ειναι πολλα τα λεφτα!!!!

Να το ταξικοποιησουν θελουν…….

Εαν σταματησει το κυνηγι εντελως τοτε ολα τα χρηματα που καθαριζουνμεσω μκο με δικαιολογια το κυνηγι αμεσως σταματουν…..

Ειναι η κοτα με τα χρυσα αυγα γιαυτους
Δεν θα την σφαξουν
Τουλαχιστον εαν δεν ειναι ηλιθιοι
Είπαμε καλά τα λες Χρύσανθε και συμφωνούμε αλλά δυστυχώς το σκεπτικό είναι άλλο εδώ φίλε.
Ξέρεις σε πόσο κόσμο έχω κάνει κουβέντα για το τσιπάκι και εκτός του ότι δεν ξέρουν ότι υπάρχει νόμος ψηφισμένος εδώ και 10 χρόνια είναι πάρα πολλοι αυτοί που εκφράζουν μία άρνηση στο να τσιπαρουν το σκύλο τους λες και θα του κανουν κάτι κακο και δεν αναφέρομαι σε κυνηγούς ,αναφέρομαι στους υπόλοιπους .
Ομως ο νόμος αυτός ο ήδη υπάρχον που αναφέρεται στο τσιπάρισμα για να εφαρμοστεί θα πρέπει πέραν των άλλων να θέσει προ των ευθυνών και όλους τους κτηνίατρους.
Πράγματα που δεν γινονται ....
 
Back
Top