Γυμναστήριο-Διατροφή

Την ένεση πρέπει να την κάνει γιατρός.... :rolleyes:.yel.
Ξέρω και μία μαγική σκόνη που κάνει θαύματα σε 2 μόνο εβδομάδες.very funny.
 
Θαυμα θα ειναι αν θα επιβιωσει το συκωτι σου....sarcastic.
Αφού το συκώτι μου επιβιώνει με κάτι παιδάκια σαν εσένα και τον παιδικό-αδερφικό σου φίλο, δεν έχει ανάγκη ... .yelling.
Άκου έχει καταχνιά ο Έβρος τον Γενάρη ... .buy buy..buy buy..buy buy.
Να σε πάμε τον Ιούλιο να κάνεις βαρκάδα ... .yel.
 
Το τελευταιο διάστημα κάνω γρήγορο περπάτημα (5 χλμ σε 45 λεπτά) 5 φορές την βδομάδα , σύνολο 80-100 χλμ το μήνα. Αποφεύγω το τρέξιμο διότι στην παρούσα φάση θελω να αποφορτίσω την μέση μου απο κραδασμούς.
Απο βδομαδα θα αφαιρέσω δυο μερες περπάτημα και θα προσθέσω κολύμπι , με βολευει που είναι το κολυμβητήριο απέναντι απο το μαγαζί μου.Θα κάνω 1200-1500 μέτρα την φορά......
 
Για να μη χαλάσω το θέμα το αποτέλεσμα του Γιωρίκα μετά τις ενέσεις στην κυνηγ.γωνιά.
Τρέμε Νιόνιο ........
 
Σε Μια ωρα χαλαρού τρεξίματος ( τζόκινγκ) ο οργανισμός θα καταναλώσει απο 20 έως 30 γραμμάρια λίπους.
4 προπονήσεις την εβδομαδα επι 4 εβδομάδες μας κανουν περιπου μισό κιλό τον μήνα.
Δηλαδη , χωρις διαιτα χωρις τιποτα , μονο με προπονηση καποιος μπορει να χασει 3 κιλα λίπους σε ενα εξάμηνο .
Αν συγχρόνως αποφασίσει να αλλάξει και λιγο την διατροφή του , τοτε τα κιλά φεύγουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς ....και ολα αυτά χωρίς δίαιτες που "κουράζουν ".
Για τα οφέλη στον καρδιαγγειακό σύστημα δεν νομίζω οτι χρειάζεται να αναφερθούμε.
Τα καλά ομως δεν σταματάνε εκεί.
Αλλαζει αναγκαστικά και ο μεταβολισμός αφου πλεον πρεπει να προσαρμοστεί στις νεες πιο ενεργοβόρες συνθήκες .Αυτό εχει σαν αποτέλεσμα να εχουμε καλυτερες καύσεις και κάποιες διατροφικές παρασπονδίες να μην τις βλεπουμε στην ζυγαριά.
Για εμένα όμως υπάρχει και κάτι αλλο το οποίο με κάνει να αγαπω την σωματική άσκηση και ιδιαιτερα το τρέξιμο.
Δίαφορες ορμόνες απελευθερώνονται στο ανθρώπινο σωμα κατα την διάρκεια έντονης σωματικής άσκησης οι οποίες λειτουργούν σαν καταπραϋντικό .Πολλοι παρομοιάζουν την άισθηση σαν τα αποτελέσματα χρησης ηρεμιστικών φαρμάκων.
Στενοχώριες , αγχος , νευρα πάνε περίπατο και οταν πανε να επιστρέψουν έρχεται η επομενη προπονηση να τις απομακρύνει πάλι.
Το κυνηγι τελειώνει και ειναι μια καλη ευκαιρία μέχρι την επόμενη σεζόν να κάνουμε ένα δωρο στον εαυτο μας.
 
Συνυπογράφω τα παραπάνω και να προσθέσω τα λεγόμενα ενός φίλου γιατρού, που μας λέει ότι το λίπος έχει "μνήμη".
Η απώλεια λίπους μπορεί να μας καθυσηχάζει αλλά .....αν κάποια στιγμή αλλάξουμε τις άνω συνήθειες, το σώμα πολύ γρήγορα θα επανέλθει στη πρότερη κατάσταση χωρις απαραίτητα να το παρα-ξεφτιλίσουμε στο φαΐ και το ποτό.
 
Δεν είναι τόσο εύκολο το χάσιμο λίπους Διονύση..Αλλά είναι μια καλή αρχή..Πολύ αναρωτιούνται(ειδικότερα οι άνδρες) γιατί δεν φεύγει το λίπος απο την κοιλιά και ενω κάνουν διατροφές γυμναστήρια κλπ χάνουν απο αλλού και όχι απο κει που θέλουν..Το λίπος θα φύγει με την σειρά που θέλει..Μπορεί να έχουμε λίπος σε σημεία που ούτε καν φανταζόμαστε πχ στον σβέρκο αλλά αποδεδειγμένα αυτό τις κοιλιάς θα φύγει οταν θα έχει φύγει και το ενδοσπλαχνικό.. ;)
 
Προσωπικα προτιμω το εντονο περπατημα (το καλοκαιρι που εχω περισσοτερο χρονο) αλλα και παλι, λογω ενα σωρο υποχρεωσεων δεν ειναι παντα εφικτο. Ετσι συνηθως κανω 1ωρα-1ωρα και 20 λεπτα, μια διαδρομη εδω στο σπιτι κοντα, περιπου 8-9χλμ που ομως ειναι εντονα ανηφορικη στην αρχη και στο τελος της. Οντως αυτο που λεει ο Διονυσης, οτι ηρεμεις το εχω νοιωσει και γω, δυστυχως ομως ξαναλεω, δεν εχω την δυνατοτητα να το κανω καθημερινα. Το καλο ειναι οτι η δουλεια μου δεν ειναι αμιγως καθιστικη, αν και ειναι μερες που δε κανω βημα απο το γραφειο, ενω αλλες μερες μπορει να μην μπω καν μεσα, και να ειμαι στο περα δωθε. Μεγαλη βοηθεια εχω δει επισης και απο τοτε που ειπα να ψευτοασχοληθω λιγο με κηπους και αγροτικα, και στο θεμα των αλλεργιων ομως αλλα και αυτο της φυσικης καταστασης.
Κακα τα ψεμματα, λιγο ο τροπος που ζουμε ειδικα το χειμωνα, λιγο ο τροπος που τρωμε, και ο τροπος ζωης γενικοτερα, επιβαρυνουν τον οργανισμο, και καλο ειναι να βρισκουμε τροπους να κινουμαστε.
 
Η απώλεια λίπους μπορεί να μας καθυσηχάζει αλλά .....αν κάποια στιγμή αλλάξουμε τις άνω συνήθειες, το σώμα πολύ γρήγορα θα επανέλθει στη πρότερη κατάσταση
Ναι ισχύει αυτό αλλά ευτυχώς ισχύει και αντίστροφα.
Αν πχ κάποιος είναι 110 κιλά και χάσει 10 κιλά τότε ο οργανισμός προσπαθεί με τις ¨μνήμες" που διαθέτει να επανέλθει στα 110 κιλά .Μάλιστα επειδή πέρασε ένα σχετικό σοκ με την απώλεια αυτων των 10 κιλών , θα προσπαθήσει να τα ξεπεράσει τα 110 κιλά για να έχει εφεδρείες σε μελλοντική απώλεια κιλών.
Ευτυχώς όμως αυτό δεν διαρκεί για πάντα.
Αν λοιπόν κάποιος καταφέρει και διατηρήσει το νέο του σωματικό βάρος για μεγάλο χρονικό διάστημα ( οι ειδικοί λένε για δύο χρόνια τουλάχιστον) , τότε ο οργανισμός δημιουργεί νέες "μνήμες" .Σε αυτή την περίπτωση έχουμε αντίθετα αποτελέσματα , δηλαδή σε κάποια υπερβολή με την διατροφή μας ο οργανισμός μας θα προσπαθήσει να επανέλθει στα προηγούμενα κιλά του.
Ετσι εξηγούνται τα γνωστά παράπονα (αφορά την πρώτη περίπτωση) που κάποιος πήρε πίσω αμέσως τα κιλά που έχασε και πολλές φορές και παραπάνω ή (αφορά την δεύτερη περίπτωση) που κάποιος ενω τρώει αρκετά παραμένει αδύνατος.
Δεν είναι τόσο εύκολο το χάσιμο λίπους Διονύση
Δεν είπα ότι είναι εύκολο , ίσα ίσα που όταν εξαναγκαστείς σε άθληση μπορεί να γίνει μαρτύριο.
Είπα μια ώρα ελαφρύ τρέξιμο την ώρα σημαίνει περίπου 8 χλμ .Δηλαδή 32 χλμ την εβδομάδα ή 130 χλμ τον μήνα ή 780χλμ το εξάμηνο που ανέφερα πιο πάνω.
Μετά απο 780 χιλιομετρα τρεξίματος είναι νομιζω φυσιολογικό να χάσει κάποιος 3 κιλά λίπος
 
Με 780 χιλιόμετρα ακόμη και διατηρώντας σταθερή τη διατροφή, χάνεις αρκετά παραπάνω απο 3 κιλα ανάλογα πάντα με την ηλικία.
Έχω δυο χρόνια που από βλακεία μου έχω κόψει το τρέξιμο. Ιδίως τον τελευταίο χρόνο που κάνω και πιο καθιστική δουλειά έχω πάρει. 7-8 κιλά, όλα στην κοιλιά.
Παρατηρώντας από τον εαυτό μου όταν έτρεχα, χρειαζόταν 10-12 χιλ. θερμίδες έξτρα από τις συνήθεις καύσεις μου για να χάσω ένα κιλό. Με 4 ώρες τρέξιμο την εβδομάδα εγώ προσωπικά χάνω πάνω από ένα κιλό το μήνα.
 
Μου ανοίξατε την ορεξει για γυμναστικη ΑΛΛΑ υπάρχουν και εμπόδια.
11128711_10153251779178516_477424875520686899_n.jpg
 
Back
Top