Γυμναστήριο-Διατροφή

Αφού η ενότητα λέγεται τα πάντα όλα αποφάσισα να ανοίξω ένα thread για το γυμναστήριο και την Υγιεινή διατροφή..Μπορούμε να συζητάμε για ασκήσεις, αερόβια γυμναστική, αναεροβία γυμναστική,χάσιμο λίπους και γενικά ότι έχει να κάνει γύρω απο αυτό..

Ξεκινάω με τον εαυτό μου..έπαιζα χρόνια μπάσκετ αλλά μετά λόγω στρατού και κάποιων άλλων δραστηριοτήτων .banana..sex hard. το στάματησα.. Μετά απο κανένα χρόνο που απολύθηκα άρχισα σιγά σιγά να μπαίνω στο χώρο των γυμναστηρίων..Οχι για να γίνω σα ντουλάπα απλά γιατί η γυμναστική κάνει καλό..Πιο καλό από οσο φαντάζεστε..Τα 2 τελευταια χρόνια με κάποιες μεγάλες παύσεις ασχολούμαι πιο εντατικά..Ειδικά όσο πλησιάζει καλοκαιράκι βλέπεις τα γυμναστηρία να γεμίζουν νομίζοντας οι πιο πολλοί πως θα γίνουν φέτες σε 2-3 μήνες..Εμ δεν είναι ετσι..Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια,επιμονή υπομονή και πολύ ιδρώτας για να φτάσεις σε ένα επιθυμητό αποτέλεσμα..

Ας ξεκινήσω να γράψω τις βασικές μυικές ομάδες που χωρίζεται το σώμα κάθε ανθρώπου..

Πόδια

  • Τετρακέφαλος μηριαίος
  • Δικέφαλος μηριαίος (οπίσθιος)
  • Γάμπα (Γαστροκνήμιος)
Χέρια

  • Δικέφαλος βραχιόνιος
  • Τρικέφαλος βραχιόνιος
  • Ώμοι (Δελτοειδής)
Κορμός

  • Στήθος (Θώρακικοί μύες)
  • Κοιλιακοί (ορθός κοιλιακός)
  • Πλάγιοι κοιλιακοί (έσω λοξός)
  • Ραχιαίοι (Τραπεζοειδής‐Πλατύς ραχιαίος)

Για τις παραπάνω μυικές ομάδες υπάρχουν βεβαίως και οι ανάλογες ασκήσεις που πρέπει να κάνουμε ώστε να γυμναστουν..Σιγά σιγά θα ανεβαίνει το επίπεδο του thread όσων αφορά ασκήσεις κλπ κλπ ;)

Να γράψω και 2 λόγια για την Διατροφή..

Τα 3 βασικά συστατικά που βρισκουμε στο φαγητό μας είναι οι

  • Πρωτείνες
  • Υδατάνθρακες
  • Λίπη
Οι παραπάνω κατηγορίες χωρίζονται σε καλές και κακές..Δλδ υπάρχουν τροφές με καλά λίπη αλλά και τρόφες με λίπη που κάνουν κακό..Θα δώσω μερικά παραδείγματα ανα κατηγορία

Πρωτεΐνες
Πηγές πρωτεϊνών που πρέπει να τρώμε
  • Στήθος κοτόπουλο
  • Στήθος γαλοπούλα: Επίσης απάχη πρωτεΐνη υψηλής ποιότητας.
  • Αυγά (ασπράδι):Υψηλότερη ποιότητα πηγής πρωτεΐνης (μπορείτε να τρώτε και 1 με 2 κρόκους αν θέλετε μαζί με 6 ασπράδια).
  • Σολομός:Εμπλουτισμένος και σε καλά λίπη, ω-3. Πλούσιο σε κρεατίνη. Τέλεια γεύση.
  • Μπακαλιάρος: Φθηνό, άπαχο και ωραίο ψάρι.
  • Κονσερβοποιημένος τόνος νερού : Φθηνό συγκριτικά με τα άλλα ψάρια. Φυσική κρεατίνη.
  • Τσιπούρα: Ποιοτική πρωτεΐνη.
  • Ξιφίας: Πρωτεΐνη υψηλής ποιότητας
  • Φιλέτο μινιόν: Πολύ νόστιμο κρέας όχι φθηνό, αξίζει να το δοκιμάσετε.
  • Βουβάλι: Κόκκινο κρέας χαμηλό σε λιπαρά. Ακριβούτσικο.
  • Άπαχο κόκκινο κρέας
  • Μπέικον γαλοπούλας: Άπαχο.
  • Μοσχαρίσιος κιμάς: Ο κιμάς που θα πάρετε να είναι χαμηλός σε λιπαρά. Ιδανικός για περίοδο όγκου. Περιέχει κρεατίνη.
  • Μοσχαρίσιο κρέας: Ιδανικό όταν βρισκόμαστε σε περίοδο όγκου. Πλούσιο σε κρεατίνη.
  • Χοιρινό φιλέτο: Προτιμήστε το με όσο λιγότερο λίπος γίνετε.
  • Τυρί cottage: Πρωτεΐνη αργής πέψης ιδανική για πριν τον ύπνο.

Πηγές πρωτεΐνης που πρέπει να αποφεύγουμε όσο μπορούμε γιατί είναι αρκετά λιπαρές
  • Κοτομπουκιές: Ελάχιστη και χάλια ποιότητα πρωτεΐνης.
  • Κοτόπουλο με πέτσα
  • Κρέατα πλούσια σε λίπος
  • Μπέικον
  • Εκτρεφόμενα ψάρια
  • Γαλακτοκομικά πλούσια σε λίπος
Υδατάνθρακες
Πηγές υδατανθράκων που πρέπει να τρώμε
  • Λαχανικά
  • Όσπρια
  • Βρώμη:Υδατάνθρακας αργής πέψης, κατάλληλο για το πρωινό μας.
  • Φρούτα
  • Γλυκοπατάτες
  • Καστανό και άσπρο ρύζι
  • Ψωμί ολικής αλέσεως
Πηγές υδατανθράκων που πρέπει να αποφεύγουμε
  • Άσπρο ψωμί
  • Πατατάκια
  • Αναψυκτικά και φρουτοποτά
  • Ότι άλλο έχει προσθετή ζάχαρη
Λίπη
Πηγές λιπών που είναι καλές
  • Παρθένο ελαιόλαδο
  • Λινέλαιο
  • Ιχθυέλαιο
  • Αμύγδαλα και καρύδια
  • Αβοκάντο (με μέτρο)
Πηγές λιπών που πρέπει να αποφεύγουμε
  • Μαργαρίνη
  • Φυτικό λάδι
  • Καλαμποκέλαιο
  • Όλα τα τηγανιτά
Πιστεύω για αρχή αυτά ειναι πολύ χρήσιμα..Όποιος άλλος απο το site ασχολείτε με την γυμναστική ας πει την γνώμη του.. @aris_kalamata
 
Ωραιο θεμα...
Αν κ γυμναζομαι τα τελευταια 9 χρονια συστηματικα κ εχω εργαστει για καποιο διαστημα σε γυμνατσηριο, δεν εχω κανει ποτε διατροφη οποτε δεν εχω αποψη για να αποκαλυψω διατροφικα tips η οτι εχει να κανει με συμπληρωματα διατροφης περα απο αυτα που αναφερει ο Γερασιμος...
Εχω ομως αποψη σχετικα με τα προγραμματα γυμναστικης, οποτε μπορω να συμβουλεψω καποιον αν χρειαστει... ;)
 
Προσωπικα απεχθανομαι τα γυμναστηρια, μαλλον τα βαριεμαι. Αυτο που μου αρεσει και ειχα ξεκινησει παλιοτερα, και συνεχιζω οσο καλοκαιριαζει πιο εντατικα, ειναι το περπατημα. Καθε απογευμα ή απογευμα παρα απογευμα κανω περιπου 10χλμ εντατικο περπατημα οχι σε στιβο αλλα σε δρομο με ανηφορες και κατηφορες. Σαφως ειναι χειροτερο απο το να πηγαινεις να γυμναζεσαι σωστα και ολους τους μυς, αλλα προσωπικα δεν το μπορω. Το κακο πως μ'ανοιγει η ορεξη και θελει λιγο μετρο.
 
Άρι είσαι γενετικά πολύ προικισμένος γιαυτο δεν έχεις ανάγκη απο διατροφή..Το γενετικό υλικό κάθε ανθρώπου διαφέρει..Είναι το παν να δέχεται το DNA σου την γυμναστική..Θα ήθελα πάντως να έγραφες κάποιες συμβουλές..Όσο για την διατροφή που λές πριν και μετά την γυμναστική δεν πρέπει να τρώς κάποια "must"?
 
Άρι είσαι γενετικά πολύ προικισμένος
.sarcastic. Ειμαι ο ατιμος... .sarcastic..my man.

Λοιπον, εγω εχω προσαρμοσει το γυμνασηριο πριν το κυριοτερο γευμα της ημερας μου, δηλαδη το μεσημεριανο. Αυτο βεβαια δεν ειναι ευκολο για ολους... Σε μερες που το φαγητο δεν ειναι κρεατικο, πχ οσπρια κτλ του προσθετω εγω η με τονο ( ο οποιος ταιριαζει αριστα με ολα τα λαδερα) η με κανενα βρασμενο αυγο που εμενα μου αρεσουν πολυ...
Αλλα ξαναλεω στο θεμα της διατροφης δεν μπορω να βοηθησω γιατι δυστχυως τα γευματα μου ειναι τρια κατα τη διαρκεια της ημερας... Πρωινο, μεσημεριανο, βραδινο το οποιο ειναι κ λαθος φυσικα, ειναι προτιμοτερο να καταναλωνουμε περισσοτερα μικροτερα γευματα...
Τωρα στο θεμα της προπονησης... Πολυ βοηθητικες ειναι οι αλλαγες στο προγραμμα ειδικα μετα την παροδο 1-2 μηνων γιατι το σωμα συνηθιζει κ καταβαλει ολο κ λιγοτερη προσπαθεια για να κανει τις ασκησεις... Αεροβιο παντα στο τελος της προπονησης κ οχι στην αρχη γιατι καταβαλλουμε το σωμα τσαμπα χωρις να κερδιζουμε απολυτως τιποτα... Το μεσο ανθρωπινο σωμα αρχιζει την καυση λιπους μετα τα 20-25 λεπτα αεροβιας κ μεχρι τα 35-40... Μετα καταπονουνται κ οι μυς...Με 20 λεπτα αεροβιο στην αρχη τςη προπονησης ας πουμε (που κανουν πολλοι) το μονο που καταφερνουμε ειναι να κουραστουμε... ΑΝτιθετα , αφου εχουμε κανει οργανα, ο οργαισμος εχεις ανεβασει την κυκλοφορια του αιματος κ μπορει να καψει πολυ γρηγορετα λιπος απο τα 20 λεπτα... Για μενα 5 λεπτα ζεσταμα στην αρχη, το προγραμμα μας και 15 λεπτα αεροβιο στο τελος... Ετσι κ πιο ανετη προπονηση κανουμε κ συνδυαζουμε τα πλεονεκτηματα της αεροβιας ασκησης για το κυκλοφοριακο κ την καυση λιπους...
ΑΠο προγραμματα υπαρχουν εκατονταδες, εγω γενικα επειδη πηγαινω 5 φορες τη βδομαδα κανω ενα σημειο του σωματος καθε φορα κ συνδυαζω 4 βασικες ασκησεις με 4 σετ των 12-10-8-8 επαναληψεων και δυο ευκολες ασκησεις super set στο τελος με 3 σετ των 12 επαναληψεων... Το προγραμμα αυτο μαζι με 15 λεπτα ελλειπτικο διαρκει το πολυ 45 λεπτα...
 
Αφήστε τα βάρη και κάντε ότι άλλο γουστάρετε.....θέλετε τρέξιμο, θέλετε κολύμπι ,θέλετε τένις , ποδήλατο ...... κάντε οτιδήποτε σας κάνει να αισθάνεστε όμορφα και υγιείς.Μακρυά όμως απο ασκήσεις με βάρη .
Είμαι στα γυμναστήρια απο μικρό παιδί και παρόλο που κάποιοι παλαιότεροι μου έλεγαν ακριβώς τα ίδια , εγω τους αγνοούσα διότι "τράβαγα" .
Σήμερα μπορώ να πω ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι φίλοι μου, που είχαμε ασχοληθεί τότε εντατικά με τα γυμναστήρια και με τα βάρη, σήμερα έχουμε προβλήματα στις αρθρώσεις μας .Αλλος στην μέση ( εγω με δύο κήλες) , άλλος στα γόνατα , άλλος στους ώμους και άλλος στον αυχένα.

Ακούστε με και δεν θα χάσετε , εγω δεν άκουσα και έχασα.
 
Υπάρχει καμιά ενεσούλα να χτυπάω πρωί-βράδυ, να τρώω κάθε μέρα αρνάκι στον φούρνο με πατάτες και να γίνω σαν τον Ρονάλντο; ... .my man..sarcastic.
 
Υπάρχει καμιά ενεσούλα να χτυπάω πρωί-βράδυ, να τρώω κάθε μέρα αρνάκι στον φούρνο με πατάτες και να γίνω σαν τον Ρονάλντο; ... .my man..sarcastic.
.hit..hit..ban..ban.
 
Υπάρχει καμιά ενεσούλα να χτυπάω πρωί-βράδυ, να τρώω κάθε μέρα αρνάκι στον φούρνο με πατάτες και να γίνω σαν τον Ρονάλντο; ... .my man..sarcastic.

.hit..hit..ban..ban.

Σωστός, είμαι απαράδεκτος, ξέχασα τις μπύρες, τα τηγανιτά κολοκυθάκια, μια φραντζόλα ψωμί, την φέτα και την χωριάτικη να κολυμπάει στο λάδι .... .banana..sarcastic.
 
Υπάρχει καμιά ενεσούλα να χτυπάω πρωί-βράδυ, να τρώω κάθε μέρα αρνάκι στον φούρνο με πατάτες και να γίνω σαν τον Ρονάλντο; ... .my man..sarcastic.

Αγόρι μου τι να την κάνεις την ενεσούλα ; μια χαρά δεν είσαι ;
alepoudiaris.jpg
 
Εγώ πάντως επειδή δεν αντέχω τους κλειστούς χώρους δεν μπόρεσα ποτε να μπω εκεί μέσα. Αρκούμαι μόνο στο τρέξιμο και αυτό όχι σε στίβο σε ελεύθερο χώρο στο πάρκο με τις ανηφόρες και κατηφόρες του και συνεχείς εναλλαγές. Το πιο απολαυστικό είναι όταν πηγαίνω 5,30 το πρωί.Δεν παίζεται σε λέω !!!
 
Αγόρι μου τι να την κάνεις την ενεσούλα ; μια χαρά δεν είσαι ;
Αν σου πω ότι στα 26-27 μου δεν απείχα και πάρα πολύ από αυτό, τι θα πεις; :eek:
Καθημερινές 3ωρες προπονήσεις και τα ΣΚ πρωί-απόγευμα. Τώρα πως κατάντησα ένα μάτσο χάλια είναι άλλο θέμα :)
 
Αν σου πω ότι στα 26-27 μου δεν απείχα και πάρα πολύ από αυτό, τι θα πεις; :eek:
Καθημερινές 3ωρες προπονήσεις και τα ΣΚ πρωί-απόγευμα. Τώρα πως κατάντησα ένα μάτσο χάλια είναι άλλο θέμα :)

Τελικά την ένεση την θέλεις ;
 
Φυσικά, ποιος θα μου την κάνει δεν ξέρω....what.

Θα την δώσω στον Πανούτσο να στην κάνει και γω θα ρθω να σε φωτογραφίσω.

Πάλι μπου@@@λο το κάναμε το θέμα .sarcastic.
 
Back
Top