Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχοντας ρίξει παλιά ένα κουτάκι max d σε τσιχλες με 3* κ σε αποστάσεις ιδανικές για αυτό το φυσίγγι δεν είδα καλά σκοτωματα συγκρίνοντας με ολους τους άλλους διασπορεις..μου φάνηκαν πολύ αδύναμα..
ίσως να οφειλόταν στο "άνοιγμα στην μέση "που σημαίνει ότι τα πουλιά επερναν ακροσκαγα..
 
Παλιά Τάσο κυνηγώντας μπεκατσες σε "σφιχτά" μέρη...πουρναρολογγους, τραφιες κλπ...και έχοντας σαν όπλο ένα robust του πατέρα μου...3* & 2*...
Εβαζα κατά κόρον στην δεξιά κάνη ένα Μax D...
Είχα πάρει πολλά πουλιά μ'αυτο το φυσίγγι...αρκετά που δεν τα δικαιούμουν κιόλας...
Δε θυμάμαι να είχαν θέμα με τα σκοτωματα...
Μιλάμε βεβαια για κοντινές αποστάσεις...
 
Δεν αντιλέγω Σπυρο!Αλλά ήταν κ αυτός ο Στοκας άστα να πάνε..μπορεί κ θέμα παρτίδας..Δεν τα είχα ρίξει κ μετέπειτα για να έχω καλύτερη άποψη..
Κάποιοι ισχυρίζονται πως το max d δεν το χάλασε ποτέ..κ καπιοι άλλοι ότι βρήκαν μέσα σε 9αρια.. 6αρια..
 
Παλιά Τάσο κυνηγώντας μπεκατσες σε "σφιχτά" μέρη...πουρναρολογγους, τραφιες κλπ...και έχοντας σαν όπλο ένα robust του πατέρα μου...3* & 2*...
Εβαζα κατά κόρον στην δεξιά κάνη ένα Μax D...
Είχα πάρει πολλά πουλιά μ'αυτο το φυσίγγι...αρκετά που δεν τα δικαιούμουν κιόλας...
Δε θυμάμαι να είχαν θέμα με τα σκοτωματα...
Μιλάμε βεβαια για κοντινές αποστάσεις...
Τα τράβαγε καλά η δεξιά του Robust όντως ;)
 
Έχεις δίκιο Γιάννη...
Τα αποκεντρωτικά βύσματα τύπου direct...ή του MaxD του Στοκα παλαιότερα...δουλεύουν καλύτερα από 3* και κάτω...με ποιο ανοιχτά υπάρχει ενδεχόμενο να μείνει το κενό αυτό στη μέση...
...οχι πάντα...

Πάντως και του Ρουμελίωτη για διασπορεας σταυρό...μια χαρά άνοιξε...
Καλωσόρισες Σπύρο, χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω" !!!
Σχετικά με τον "ανάποδο αποκεντρωτήρα" πράγματι είναι όπως τα λες. Θέλει σφιχτά τσοκ ... το κενό στη μέση το κάνει μόνο με ανοιχτά τσοκ. Εγώ τον έχω δοκιμάσει μόνο με full choke (μονόκαννο Baikal) γιατί μόνο για αυτό με ενδιέφεραν τα φυσίγγια διασποράς, και ποτέ δεν είδα κενό στη μέση της τουφεκιάς. Βάζω 2 φωτογραφίες παλιές, τις είχα ξαναβάλει νομίζω παλιότερα, με το μονόκαννο Baiκal στα 20 μέτρα:
Η πρώτη είναι από το D&D (Double Διασποράς) του ΣΤΟΚΑ Νο 8+9 (ο πίνακας ήταν ο παλιός του σκοπευτηρίου μας και ήταν κάπου 1,40 Χ 1,40 μ.
DSC00150-_D_D-20m.jpg

Και αυτή είναι με το ΣΤΟΚΑΣ 100% ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ Νο.9 (έτσι το ονόμαζε, το είχε βγάλει τότε που έβγαλε και το "Ballader 50% Αποκεντρωτικό" :p, μη με ρωτήσετε χρονολογία .yel. )
Ο αποκεντρωτήρας του ήταν κίτρινος, και όχι κόκκινος όπως του Max D (πρέπει να έχω και από το MaxD δοκιμές, όπως κι από το Lambro Direct 32, αλλά δεν τις βρίσκω τώρα :( πάντως η εικόνα τους ήταν παρόμοια !!!
1-_STOKAS-100_-_APOKENTROTIKO_20m.jpg

Κι εδώ άλλη μια τουφεκιά, πάλι με το Baikal Full choke, επίσης στα 20 m. με το Gm3 Diasporas Νο.8 του Κύργια, ένα κλασικό φυσίγγι με το διασπορέα Gualandi (κυάθιο με σταυρό στη μέση). Όσα φυσίγγια έχω δοκιμάσει με τον συγκεκριμένο διασπορέα, αυτή την ίδια περίπου τουφεκιά μου έδωσαν, ή και λίγο καλύτερη. Και αυτή είναι που με καλύπτει εμένα, που δεν κυνηγώ μπεκάτσα κ ορτύκι ... Κάτι τέτοιο ήθελα από το φυσίγγι διασποράς, δηλ. να δίνει στα 20 μέτρα κατανομή κυλίνδρου έως βελτ. κυλίνδρου, με το φουλ τσοκ !!! ;) και όχι υπερδιασπορά από τα 8 μέτρα !!!
Gm3_diasporas_kyrgias_20_m.jpg
 
Έτσι είναι Στέλιο...
Τα αποκεντρωτικα είναι φυσίγγια...καθαρά...ειδικών καταστάσεων..
Προσωπικά μόνο για μπεκατσες στο πυκνό τα χρησιμοποιούσα που δεν μου 'δίναν χέρι για ντουφεκια πάνω από 15μ.
Και για να μου διορθώνουν τις στραβοντουφεκιες και για να μη χαλάει τα πουλιά αν τα έπαιρνε καλά η ντουφεκια...
Για όλες τις άλλες περιπτώσεις τα θεωρώ υπερβολή...
 
Το direct έχει το κενό στο κέντρο που έλεγα..
Οπως τα είπες ακριβώς φαίνεται και στη φωτό.απλα πιστευω ότι ίσως με πιο κλειστό τσοκ να είναι πιο μικρή η τρύπα.
Η τρυπα,το χαλαει!!
Αν δεν υπηρχε κι αυτα τα "μαζεματα"ειχαν μοιραστει στο κεντρο....
Για πες του να ριξει παλι του Ρουμελιωτη με 3* και πιο κλειστο...
συμφωνω Γιάννη.το τέλειο θα ήταν να μην υπήρχε η τρύπα.το άνοιγμα παντως είναι εντυπωσιακό.
Θά ξανάδοκιμαστουν και τα δυο.
Μια κανη με σταθερο τσοκ 2* δε λεω 1* τι συμπεριφορα θα ειχε με διαφορα διασπορας?ισχυει αυτο που λενε τελικα οτι με τα κλειστα τσοκ αποδιδουν καλυτερα οι διασπορεις?
Αυτη θα ήταν μια καλη δοκιμή συμφωνώ Παναγιώτη!
Έχοντας ρίξει παλιά ένα κουτάκι max d σε τσιχλες με 3* κ σε αποστάσεις ιδανικές για αυτό το φυσίγγι δεν είδα καλά σκοτωματα συγκρίνοντας με ολους τους άλλους διασπορεις..μου φάνηκαν πολύ αδύναμα..
ίσως να οφειλόταν στο "άνοιγμα στην μέση "που σημαίνει ότι τα πουλιά επερναν ακροσκαγα..
Τασο εγω τα έριχνα (maxD) με τα 2 άστρα του δικανου (beretta 686) και σκότωναν καλά γενικα.ειχα ρίξει παρά πολλα 10 χρόνια! Σε περπατητο τσίχλας τα έριχνα κοντινές αποστάσεις πάντα..
πολλα ζωντανα με τα τυπου ντιρεκτ, και ενας θεος ξερη ποσα χανονται τσαμπα].ασε αν τα ριξης με βροχη η αποβροχο πανυγηρι.
μαλλινοταπα φετος ,και αντε στο πουρναρι αργοτερα κανε να με ελικοειδη.
Όλες οι γνώμες σεβαστές δεν δουλεύουν όλα τα φυσίγγια με όλα τα όπλα.
Παλιά Τάσο κυνηγώντας μπεκατσες σε "σφιχτά" μέρη...πουρναρολογγους, τραφιες κλπ...και έχοντας σαν όπλο ένα robust του πατέρα μου...3* & 2*...
Εβαζα κατά κόρον στην δεξιά κάνη ένα Μax D...
Είχα πάρει πολλά πουλιά μ'αυτο το φυσίγγι...αρκετά που δεν τα δικαιούμουν κιόλας...
Δε θυμάμαι να είχαν θέμα με τα σκοτωματα...
Μιλάμε βεβαια για κοντινές αποστάσεις...
Σπυρο καλώς ήρθες ξανά.χαιρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω.περιεγραψες το Max D οπως ακριβώς θα το περιέγραφα και εγω ρίχνοντας το 10χρ.
Τα τράβαγε καλά η δεξιά του Robust όντως ;)
ισως δούλευε πολύ καλά με σφικτά τσοκ γιατί και μένα με 2 άστρα σταθερό τσοκ μου άρεσε.μονο στα 2 άστρα το έβαζα.ειχα ρίξει κάτι χιλιάδες καμία 10ετια...
Καλωσόρισες Σπύρο, χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω" !!!
Σχετικά με τον "ανάποδο αποκεντρωτήρα" πράγματι είναι όπως τα λες. Θέλει σφιχτά τσοκ ... το κενό στη μέση το κάνει μόνο με ανοιχτά τσοκ. Εγώ τον έχω δοκιμάσει μόνο με full choke (μονόκαννο Baikal) γιατί μόνο για αυτό με ενδιέφεραν τα φυσίγγια διασποράς, και ποτέ δεν είδα κενό στη μέση της τουφεκιάς. Βάζω 2 φωτογραφίες παλιές, τις είχα ξαναβάλει νομίζω παλιότερα, με το μονόκαννο Baiκal στα 20 μέτρα:
Η πρώτη είναι από το D&D (Double Διασποράς) του ΣΤΟΚΑ Νο 8+9 (ο πίνακας ήταν ο παλιός του σκοπευτηρίου μας και ήταν κάπου 1,40 Χ 1,40 μ.
DSC00150-_D_D-20m.jpg

Και αυτή είναι με το ΣΤΟΚΑΣ 100% ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ Νο.9 (έτσι το ονόμαζε, το είχε βγάλει τότε που έβγαλε και το "Ballader 50% Αποκεντρωτικό" :p, μη με ρωτήσετε χρονολογία .yel. )
Ο αποκεντρωτήρας του ήταν κίτρινος, και όχι κόκκινος όπως του Max D (πρέπει να έχω και από το MaxD δοκιμές, όπως κι από το Lambro Direct 32, αλλά δεν τις βρίσκω τώρα :( πάντως η εικόνα τους ήταν παρόμοια !!!
1-_STOKAS-100_-_APOKENTROTIKO_20m.jpg

Κι εδώ άλλη μια τουφεκιά, πάλι με το Baikal Full choke, επίσης στα 20 m. με το Gm3 Diasporas Νο.8 του Κύργια, ένα κλασικό φυσίγγι με το διασπορέα Gualandi (κυάθιο με σταυρό στη μέση). Όσα φυσίγγια έχω δοκιμάσει με τον συγκεκριμένο διασπορέα, αυτή την ίδια περίπου τουφεκιά μου έδωσαν, ή και λίγο καλύτερη. Και αυτή είναι που με καλύπτει εμένα, που δεν κυνηγώ μπεκάτσα κ ορτύκι ... Κάτι τέτοιο ήθελα από το φυσίγγι διασποράς, δηλ. να δίνει στα 20 μέτρα κατανομή κυλίνδρου έως βελτ. κυλίνδρου, με το φουλ τσοκ !!! ;) και όχι υπερδιασπορά από τα 8 μέτρα !!!
Gm3_diasporas_kyrgias_20_m.jpg
ωραιες τουφεκιές Στέλιο και εξαφανισμένη η τρύπα.
Έτσι είναι Στέλιο...
Τα αποκεντρωτικα είναι φυσίγγια...καθαρά...ειδικών καταστάσεων..
Προσωπικά μόνο για μπεκατσες στο πυκνό τα χρησιμοποιούσα που δεν μου 'δίναν χέρι για ντουφεκια πάνω από 15μ.
Και για να μου διορθώνουν τις στραβοντουφεκιες και για να μη χαλάει τα πουλιά αν τα έπαιρνε καλά η ντουφεκια...
Για όλες τις άλλες περιπτώσεις τα θεωρώ υπερβολή...
Σπυρο και εγω το ρίχνω από 7-8 μέχρι max 20 μέτρα κόβει καλά ειδικά το direct με την s4,φθινόπωρο-χειμώνα..
 
Καλησπέρα σας! Σήμερα πήγε ο αδελφός μου να δοκιμάσει μερικά φυσίγγια.και μιας και το συζητάτε εδώ,βάζω δυο τουφεκιές από τα 15 μέτρα,με lambro direct 32gr N9.5 και Ρουμελιωτης διασποράς Ν9.5 32gr.να πω εδώ ότι το Ρουμελιωτης έχει βυσματωση με πλαστικό κυαθιο κανονικό και σταυρο στη μέση.το τσοκ είναι skeet ανάμεσα σε κύλινδρο και 4 άστρα 0,15 περίπου.οπλο blaser F16.να προσθέσω επισης ότι τωρα και 4 χρόνια ρίχνω το direct σαν πρώτο φυσιγγι και μπορώ να πω με σιγουριά ότι πάρολο που έχει αυτή την εμφάνιση στον πίνακα το φυσιγγι είναι φονιάς μέχρι περίπου 20 μέτρα και δεν χαλάει τα πουλιά..εγω το ρίχνω με τσοκ LM και Μ..του είπα να το ξαναρίξει (direct) στον πίνακα με πιο σφιχτό τσοκ,και πιστευω η τρύπα στη μέση θα κλείσει αρκετά..
qUoZmRs.jpg

tEgPEFs.jpg

Το direct lambro θελει λιγο στοκαρισμα στο κεντρο με τετοια τρυπα που αφηνει.
 
Γεια σου Ωριωνα!! Χαιρομαι πραγματικα που σε βλεπω ξανα!!
Τωρα οσο για τα maxD του Στοκα, τα εριχνα συνεχεια οσο υπηρχαν, με πολυ καλα αποτελεσματα σε πολλα κυνηγια
Ηταν ενα φυσιγγι που τα ειχα βρει μαζι του σε μικρες κ μεσαιες αποστασεις! Τα direct δεν.... δυο κουτακια εχω παρει κ δεν θα ξαναπαρω!
 
Το direct lambro θελει λιγο στοκαρισμα στο κεντρο με τετοια τρυπα που αφηνει.
Δεν ειμαι και ο πιο καταληλος να μιλησω για διασπορας, αλλα θυμαμαι προπερι νομιζω ειχα ριξει δυο φορες ολες κι ολες ενα direct και ενα αλλο 40 γραμ σε διαφανη καλυκα με κοκκινο διασπορεα που το εφτιαχνε καποιος στην Αθηνα αν θυμαμαι καλα. Αποτελεσμα δυο μπεκατσες χαμενες, με το direct δεν θυμαμαι τσοκ αλλα ειμαι σιγουρος οτι περασε η μπεκατσα μεσα απο την τρυπα που αφηνει στο κεντρο,η 2η ηταν με anconda long και τα 40 γραμ μπορει να ηταν κουτουμανος δεν θυμαμαι αλλα ηταν λιγο μακρια, βγηκαν μονο φτερα και παει κι αυτη η μπεκατσα. Μετα μονο συγκεντρωτηρα και ειχα το κεφαλι μου ησυχο...
Για να δούμε και του Ρουμελιώτη!
Τα μπασίματα της τσίχλας είναι μπροστά μας οπότε θα βγούνε συμπεράσματα!

Το μπλε λογικα ειναι το 32αρι και ειναι πολυ power ειχα παρει μια κουτα περυσι και μου αρεσε παρα πολυ
 
Δεν ειμαι και ο πιο καταληλος να μιλησω για διασπορας, αλλα θυμαμαι προπερι νομιζω ειχα ριξει δυο φορες ολες κι ολες ενα direct και ενα αλλο 40 γραμ σε διαφανη καλυκα με κοκκινο διασπορεα που το εφτιαχνε καποιος στην Αθηνα αν θυμαμαι καλα. Αποτελεσμα δυο μπεκατσες χαμενες, με το direct δεν θυμαμαι τσοκ αλλα ειμαι σιγουρος οτι περασε η μπεκατσα μεσα απο την τρυπα που αφηνει στο κεντρο,η 2η ηταν με anconda long και τα 40 γραμ μπορει να ηταν κουτουμανος δεν θυμαμαι αλλα ηταν λιγο μακρια, βγηκαν μονο φτερα και παει κι αυτη η μπεκατσα. Μετα μονο συγκεντρωτηρα και ειχα το κεφαλι μου ησυχο...

Αλεξανδρε 3 διασπορας ειχες μεσα?.sarcastic.
 
Για να δούμε και του Ρουμελιώτη!
Τα μπασίματα της τσίχλας είναι μπροστά μας οπότε θα βγούνε συμπεράσματα!

Καλημερα,
και εγω 30 και 32 πηρα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
Το 32αρι ειναι πολυ καλο και μαλακο στην ανακρουση.
Καλοριχτα
 
Δεν ειμαι και ο πιο καταληλος να μιλησω για διασπορας, αλλα θυμαμαι προπερι νομιζω ειχα ριξει δυο φορες ολες κι ολες ενα direct και ενα αλλο 40 γραμ σε διαφανη καλυκα με κοκκινο διασπορεα που το εφτιαχνε καποιος στην Αθηνα αν θυμαμαι καλα. Αποτελεσμα δυο μπεκατσες χαμενες, με το direct δεν θυμαμαι τσοκ αλλα ειμαι σιγουρος οτι περασε η μπεκατσα μεσα απο την τρυπα που αφηνει στο κεντρο,η 2η ηταν με anconda long και τα 40 γραμ μπορει να ηταν κουτουμανος δεν θυμαμαι αλλα ηταν λιγο μακρια, βγηκαν μονο φτερα και παει κι αυτη η μπεκατσα. Μετα μονο συγκεντρωτηρα και ειχα το κεφαλι μου ησυχο...

Το μπλε λογικα ειναι το 32αρι και ειναι πολυ power ειχα παρει μια κουτα περυσι και μου αρεσε παρα πολυ
40 gr στην μπεκατσα?
 
δεν ρηχνω ποτε διασπορας , για κοντηνες αποστασης ρηχνω με γνησια μαληνη ταπα , η ταπα ντιανα , η μισοταπα πλαστηκη και ανοιχτο τσοκ , εαν δεν εχω μισοταπα φτιαχνω εγω κοβοντας τα φτερα του συγκεντρωτηρα
 
φαντασου 40 γραμμαρια σκαγια , και διασπορας , και 10αρια , δεν θα ξεφευγει τιποτα οταν ειναι καλη η τουφεκια, αλλα τα πολλα γραμμαρια δεν ειναι καλα στα ψηλα σκαγια , γιατι εχεις πολλες παραμορφωσης σκαγιων , οπως τα 10αρια , και τα 9αρια δεν πρεπει να ρηχνοντε με 2 αστρα τσοκ και 1 αστρο για τον ιδιο λογο
 
Η τρύπα που αφήνει ο αποκεντροτηρας είναι μεγάλη και ικανή να χασεις άνετα πουλί.. η θα περάσει η θα πάρει τίποτα ακροσκαγα και δε θα πέσει η θα πέσει σε άλλο νομο..
και για του λόγου του αληθές μια δοκιμή από ένα φίλο με του Στόκα.. κουλούρι...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top