Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η εταιρεία λέει blended powder ( τώρα ποια είναι μόνο αυτοί ξέρουν) μοιάζουν αρκετά οι αμερικανικές σε χρώμα και κοψια ,οι Ιταλοί λένε ότι είναι η 800x είναι όμως σίγουρα αυτή? Πριν μήνες που έφυγα από Αμερική στα μαγαζιά ιδιογομωσης υπήρχε πληθώρα από αυτήν απίστευτο να κρέμασε την ρεμι και να εδεινε κάργα στους ιδιογομωτες .
Εγω οσα ρεμι εχω σφαξει 800 χ ειχαν τα παλια !! ειναι χαρακτηριστικη εχει μεγαλα στρογγυλα φυλιδια με μερικες κιτρινες βουλες που και που εχω και ενα μισοκιλο !! Στο σαιτ τις imr- hogdon δεν υπαρχει πλεον ουτε δινει σετ απ
 
Σε ρωτάω γιατί και παλιότερα είχε αναφερθεί ότι δεν παράγεται πλέον και το είχα δέσει σχοινί κορδόνι.
Άρα παράγεται κανονικά η hi-skor-800x και απλά δεν ξέρουμε τι γεμίζει η Remington τώρα ... σωστά ;;;
Και το παλιο κουτι blended powder γραφει αύριο γιατί τώρα είναι αργά θα ψάξω να βρω κανένα .
Εγω οσα ρεμι εχω σφαξει 800 χ ειχαν τα παλια !! ειναι χαρακτηριστικη εχει μεγαλα στρογγυλα φυλιδια με μερικες κιτρινες βουλες που και που εχω και ενα μισοκιλο !! Στο σαιτ τις imr- hogdon δεν υπαρχει πλεον ουτε δινει σετ απ
Μαύρογκριζη ήταν αυτή που είχα .
 
Εγω οσα ρεμι εχω σφαξει 800 χ ειχαν τα παλια !! ειναι χαρακτηριστικη εχει μεγαλα στρογγυλα φυλιδια με μερικες κιτρινες βουλες που και που εχω και ενα μισοκιλο !! Στο σαιτ τις imr- hogdon δεν υπαρχει πλεον ουτε δινει σετ απ
Ξέρω ότι καταργήθηκε Δημήτρη και πολλοι χρησιμοποιουν αντί γιαυτη την παραπλήσια longshot της Alliand , άλλωστε και οι δυο εταιρείες έχουν παραπλησιες green dot - imr green, blue dot - imr blue κτλ .
 
Καλημέρα, η 800χ έχει πάψει να παράγεται εδώ και 3 χρόνια, οι μεγάλοι παραγωγοί φυσιγγίων σίγουρα έχουν άλλες δυνατότητες, όπως το να αντικαταστήσουν μια πυριτιδα με τα υπόλοιπα από διαφορετικές πυρίτιδες αναμιγνυοντας τες . Η Longshot είναι παραπλήσια , όχι όμως ισάξια με την 800χ.
 
Το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως προκειται για την psb 2,η κάποια αλλη νεότερη μιας κ έχουν γίνει αλλαγές κ εκει.....
και να θυμίσω ότι με αυτή γέμιζε παλαιοτερα τα μάλλινα 2001 στα 28,32,34γρ
Σας οφείλω μια διορθωση...
Τα 28γρ ήταν με psb1....

Φαινομενικά οι δόσεις της psb2 στα 32,34γρ να ήταν υψηλές, ωστόσο έγω ποτε δεν τα ένιωσα δυνατά φυσιγγια...
Μάλιστα το 2006 που έστειλε τα 32γρ στο Μπέρμιγχαμ ο Κυπριδημος έδωσαν πολυ νορμαλ πιεσεις...


Παρακάτω βάζω ένα άρθρο από όταν κυκλοφορησαν το 2000...
Για να έχουμε ένα μέτρο συγκρισεις να σας πω ότι δυο χρόνια πισω('98) το 3Α semi Magnum η psb2 που περιειχαν ήταν στα 2γρX40 δίνοντας πιεση 700bar και ταχυτητα 390 m/sec......

Όποτε θεωρώ ότι η μάλλινη ταπα ήταν η αιτία που ισσοροπουσε την κατασταση......
Αν ειχαμε ενα 2001 με πλαστικο βυσμα κ αυτές τις δόσεις* τοτε ενδεχομένως να είχαμε κ διαφορετικά αποτελέσματα.....

*Και φυσικά μέχρι κ το τέλος οι δόσεις psb2 των 32,34γρ κ πάλι παρεμειναν τσιμπημενες για για την εν λόγω πυριτιδα..

IMG_20211231_141120.jpg
 
Σας οφείλω μια διορθωση...
Τα 28γρ ήταν με psb1....

Φαινομενικά οι δόσεις της psb2 στα 32,34γρ να ήταν υψηλές, ωστόσο έγω ποτε δεν τα ένιωσα δυνατά φυσιγγια...
Μάλιστα το 2006 που έστειλε τα 32γρ στο Μπέρμιγχαμ ο Κυπριδημος έδωσαν πολυ νορμαλ πιεσεις...


Παρακάτω βάζω ένα άρθρο από όταν κυκλοφορησαν το 2000...
Για να έχουμε ένα μέτρο συγκρισεις να σας πω ότι δυο χρόνια πισω('98) το 3Α semi Magnum η psb2 που περιειχαν ήταν στα 2γρX40 δίνοντας πιεση 700bar και ταχυτητα 390 m/sec......

Όποτε θεωρώ ότι η μάλλινη ταπα ήταν η αιτία που ισσοροπουσε την κατασταση......
Αν ειχαμε ενα 2001 με πλαστικο βυσμα κ αυτές τις δόσεις* τοτε ενδεχομένως να είχαμε κ διαφορετικά αποτελέσματα.....

*Και φυσικά μέχρι κ το τέλος οι δόσεις psb2 των 32,34γρ κ πάλι παρεμειναν τσιμπημενες για για την εν λόγω πυριτιδα..

View attachment 38785
Ήθελα να ήξερα γιατί το σταμάτησε, αντίθετα ο Δορκάς βγάζει όλα του τα φυσίγγια από ανέκαθεν.αυτο το σταμάτησε.
 
Ήθελα να ήξερα γιατί το σταμάτησε, αντίθετα ο Δορκάς βγάζει όλα του τα φυσίγγια από ανέκαθεν.αυτο το σταμάτησε.
Και εμένα μου είχε κάνει τρομερή εντυπωση...
Γιατι ήταν το αγαπημένο μου μάλλινο κ οτι καλυτερο είχα ρίξει σε αυτή την κστηγορια....

Για τον λόγο αυτό κ δεν παρέλειψα να ρωτήσω κάποτε τον Γιώργο Παπαδοπουλο εκπροσώπο της Δορκας που έγραφε κάποτε εδώ...
Και η απάντηση του:

"Για το 2001 μαλλινη ταπα το σταματησαμε σε μια εποχη που οι κυνηγοι ειχαν αποστραφει απο την μαλλινη ταπα και δεν ειχε πωλησεις η αληθεια οτι τα τελευταια δυο χρονια εχουν ξεκινησει πολυ κυνηγοι παλι να χρεισιμοποιηουν μαλλινη ταπα αυτη τη στιγμη με μαλλινη ταπα εχουμε ενα εξαιρετικο φυσιγγιο της Rottweil το Becasse που ειναι με μαλλινη ταπα 32γρ σε 9 νουμερο , δεν αποκλειται να ξαναβγαλουμε στο μελλον και το 2001."
 
Σας οφείλω μια διορθωση...
Τα 28γρ ήταν με psb1....

Φαινομενικά οι δόσεις της psb2 στα 32,34γρ να ήταν υψηλές, ωστόσο έγω ποτε δεν τα ένιωσα δυνατά φυσιγγια...
Μάλιστα το 2006 που έστειλε τα 32γρ στο Μπέρμιγχαμ ο Κυπριδημος έδωσαν πολυ νορμαλ πιεσεις...


Παρακάτω βάζω ένα άρθρο από όταν κυκλοφορησαν το 2000...
Για να έχουμε ένα μέτρο συγκρισεις να σας πω ότι δυο χρόνια πισω('98) το 3Α semi Magnum η psb2 που περιειχαν ήταν στα 2γρX40 δίνοντας πιεση 700bar και ταχυτητα 390 m/sec......

Όποτε θεωρώ ότι η μάλλινη ταπα ήταν η αιτία που ισσοροπουσε την κατασταση......
Αν ειχαμε ενα 2001 με πλαστικο βυσμα κ αυτές τις δόσεις* τοτε ενδεχομένως να είχαμε κ διαφορετικά αποτελέσματα.....

*Και φυσικά μέχρι κ το τέλος οι δόσεις psb2 των 32,34γρ κ πάλι παρεμειναν τσιμπημενες για για την εν λόγω πυριτιδα..

View attachment 38785
Τάσο 1.90 psb2 η παλιά για 32 γρ με παραδοσιακό στήσιμο χαρτάκι + μάλλινη είναι μία νορμάλ δοσολογία .
Τήν έκανα εγώ 1.75 με SG βύσμα 6* κι'ήταν πολύ θετική σε ξηρό καιρό .
Μιλούμε πάντα για την παλιά PSB2
 
Σας οφείλω μια διορθωση...
Τα 28γρ ήταν με psb1....

Φαινομενικά οι δόσεις της psb2 στα 32,34γρ να ήταν υψηλές, ωστόσο έγω ποτε δεν τα ένιωσα δυνατά φυσιγγια...
Μάλιστα το 2006 που έστειλε τα 32γρ στο Μπέρμιγχαμ ο Κυπριδημος έδωσαν πολυ νορμαλ πιεσεις...


Παρακάτω βάζω ένα άρθρο από όταν κυκλοφορησαν το 2000...
Για να έχουμε ένα μέτρο συγκρισεις να σας πω ότι δυο χρόνια πισω('98) το 3Α semi Magnum η psb2 που περιειχαν ήταν στα 2γρX40 δίνοντας πιεση 700bar και ταχυτητα 390 m/sec......

Όποτε θεωρώ ότι η μάλλινη ταπα ήταν η αιτία που ισσοροπουσε την κατασταση......
Αν ειχαμε ενα 2001 με πλαστικο βυσμα κ αυτές τις δόσεις* τοτε ενδεχομένως να είχαμε κ διαφορετικά αποτελέσματα.....

*Και φυσικά μέχρι κ το τέλος οι δόσεις psb2 των 32,34γρ κ πάλι παρεμειναν τσιμπημενες για για την εν λόγω πυριτιδα..

View attachment 38785
Τα σημερινα condor k 3A semi με τι είναι γεμισμένα?
 
Τα σημερινα condor k 3A semi με τι είναι γεμισμένα?
θα σε γελάσω.......
Με psb2 ήταν κ αυτα μέχρι πριν λίγα χρονια...
Αλλά οι αλλαγές που έκανε σε κάποια φυσιγγια η Δορκας ενδέχεται να τα "επηρέασαν" κ αυτα.......
Δεν το πιστευω κ τόσο αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 
Υπερβολή συνάδελφε, εγώ με Κόνδορα 36γρ κάνω κηδείες.
Γιατί να ανέβω στα 56γρ, να μολύνω και τσάμπα τη φύση με μολύβι.yel.
Υπερβολή συνάδελφε, εγώ με Κόνδορα 36γρ κάνω κηδείες.
Γιατί να ανέβω στα 56γρ, να μολύνω και τσάμπα τη φύση με μολύβι.yel.
Λες να κατέβω κ εγώ στα 36 γρ εεε?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top