Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε ρωτησαν τέσσερα άτομα....θα μας πεις την πατέντα;.... ούτε γρίφος της Σφίγγας......τα μυστικά της CIA....
Χωρίστε τα σκάγια σε στρώσεις με 2-3-4 τάπες.

Αυτό σκέφτηκα μόλις.
Πάρτε το ΟΚ από ιδιογομωτές.
Δεν θέλω να έχω τύψεις.
 
Τα θυμάσαι αυτά που λέω ;
Τα είχες δοκιμάσει ;
Έκαναν δουλειά ;
Δεν μπορώ να βρω φωτό.
Νομίζω ήταν μαύρα με κόκκινη τάπα μπροστά.
Δεν ήταν άσχημα, αφού τα θυμάμαι ακόμα. :)
Έκαναν κενό στο κέντρο της τουφεκιας
 
Ρωτάς κ θέλεις να μάθεις πρωτα , μετά ειρωνευεσαι κ μετα αμφισβητείς
Καταρχήν καλησπέρα. Κατά δεύτερον εγώ δεν ρώτησα την πατέντα..... Άλλοι ρώτησαν.... τρίτον δεν ειρωνευτηκα,αστειευτηκα και τέταρτον όταν ειπώθηκε κάποια απάντηση από άλλον ρώτησα κάτι συγκεκριμένο. Δεν αμφισβητησα τίποτα επειδή δεν ασχολούμαι με την ιδιογομωση.Το ειρωνικό ύφος υπάρχει μόνο στις δικές σου απαντήσεις..... δεν σε γνωρίζω....σε παρακολουθώ από τα γραφόμενα σου εντός του φόρουμ.....μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι είσαι γνώστης πολλών πραγμάτων σε θέματα βλητικής και σκοποβολής. Και τέλος και το αφήνω εδώ ακόμη δεν λες την πατέντα.... είναι επτασφράγιστο μυστικό; (Ερώτηση είναι και όχι ειρωνία)
 
Καταρχήν καλησπέρα. Κατά δεύτερον εγώ δεν ρώτησα την πατέντα..... Άλλοι ρώτησαν.... τρίτον δεν ειρωνευτηκα,αστειευτηκα και τέταρτον όταν ειπώθηκε κάποια απάντηση από άλλον ρώτησα κάτι συγκεκριμένο. Δεν αμφισβητησα τίποτα επειδή δεν ασχολούμαι με την ιδιογομωση.Το ειρωνικό ύφος υπάρχει μόνο στις δικές σου απαντήσεις..... δεν σε γνωρίζω....σε παρακολουθώ από τα γραφόμενα σου εντός του φόρουμ.....μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι είσαι γνώστης πολλών πραγμάτων σε θέματα βλητικής και σκοποβολής. Και τέλος και το αφήνω εδώ ακόμη δεν λες την πατέντα.... είναι επτασφράγιστο μυστικό; (Ερώτηση είναι και όχι ειρωνία)
Πήγα να γράψω ρε φίλε κ με χάλασες, για CIA και Ρια έγραψες, έγραψα ότι αυτο που έγραψε ο Ηλιας είναι πολυ καλο, καληνυχτα
 
Μια πατέντα του στόκα με κάτι κόκκινες τάπες μπροστά καλή ήταν.
Δεν την είχα δοκιμάσει σε χαρτί.
Σαν αυτό ήταν περίπου

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-388#post-549189

Να χαλάσεις την συγκέντρωση δεν είναι δύσκολο, να έχεις ομοιόμορφη κατανομή νομίζω είναι το μανίκι, ειδικά σε μικρές αποστάσεις.
Αυτό είναι ο πρόγονος του σημερινού direct.... μαζί με το κλασικό μαύρο διασποράς του Στόκα με τον κόκκινο αποκεντρωτηρα. Ίδια φιλοσοφία έχουν. Έχω γράψει παλιότερα τη γνώμη μου γι αυτά. Ειδικά το D&,D τα πρώτα χρόνια ήταν τουφεκιά και μπεκάτσα.... και αυτά όμως άφηναν πολύ κατάλοιπο στην κάννη
 
Πήγα να γράψω ρε φίλε κ με χάλασες, για CIA και Ρια έγραψες, έγραψα ότι αυτο που έγραψε ο Ηλιας είναι πολυ καλο, καληνυχτα
Όταν γράφεις κάτι σε ένα φόρουμ και δεν είναι ξεκάθαρο, απλά αφήνεις μια δόση μυστηρίου και μυστικοπαθειας.....σε ρωτούν κάποιοι και συνεχίζεις να μη δίνεις απάντηση στο αρχικό ερώτημα..... πιστεύω ότι δίνει πάτημα για να αναφερθεί η CIA.... είναι παντού και ανάμεσα μας... και πάλι αστειεύομαι.
 
Πήγα να γράψω ρε φίλε κ με χάλασες, για CIA και Ρια έγραψες, έγραψα ότι αυτο που έγραψε ο Ηλιας είναι πολυ καλο, καληνυχτα
Ειλικρινά όμως και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας θα ήθελα να ακούσω την πατέντα που ανέφερες. Επειδή τυχαίνει ο συγκυνηγος μου να έχει μηχανή και θα τον βάλω να τη δοκιμάσουμε. Έχω ξαναπεί πολλές φορές εδώ μέσα ότι κυνηγάω σχεδόν αποκλειστικά μπεκάτσα σε πολύ πυκνά μέρη.... οπότε έχω δοκιμάσει πολλά διασποράς....ο μόνος λόγος που θέλω να τα σταματήσω είναι τα πολλά κατάλοιπα που αφήνουν στην κάννη... και γι αυτό φέτος θα δουλέψω το briley d....
 
Ειλικρινά όμως και χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας θα ήθελα να ακούσω την πατέντα που ανέφερες. Επειδή τυχαίνει ο συγκυνηγος μου να έχει μηχανή και θα τον βάλω να τη δοκιμάσουμε. Έχω ξαναπεί πολλές φορές εδώ μέσα ότι κυνηγάω σχεδόν αποκλειστικά μπεκάτσα σε πολύ πυκνά μέρη.... οπότε έχω δοκιμάσει πολλά διασποράς....ο μόνος λόγος που θέλω να τα σταματήσω είναι τα πολλά κατάλοιπα που αφήνουν στην κάννη... και γι αυτό φέτος θα δουλέψω το briley d....
Τα φυσίγγια τα πολυ δυνατά φίλε φτιάχνονται ένα ένα στο χέρι κ μόνο, πολλα μπορώ να σου πω , για μπεκάτσα σε πυκνο λοιπόν, τι όπλο έχεις ;
 
Τα φυσίγγια τα πολυ δυνατά φίλε φτιάχνονται ένα ένα στο χέρι κ μόνο, πολλα μπορώ να σου πω , για μπεκάτσα σε πυκνο λοιπόν, τι όπλο έχεις ;
Έχω και Baikal 18,2 αυλό κομμένο 61 πόντους κάννη 5 άστρα και 4,5 η δεύτερη. Αλλά θα ήθελα να ακούσω και για το beretta ultralight με 18,4 αυλό και mobile τσοκ. Έχω και τσοκακι briley d. Οι αποστάσεις που ρίχνω συνήθως την πρώτη τουφεκιά είναι 10-20 μέτρα με τις περισσότερες στα 18 -20. Για δεύτερη συνήθως οι αποστάσεις είναι 25-30 μέτρα μάξιμουμ
 
Έχω και Baikal 18,2 αυλό κομμένο 61 πόντους κάννη 5 άστρα και 4,5 η δεύτερη. Αλλά θα ήθελα να ακούσω και για το beretta ultralight με 18,4 αυλό και mobile τσοκ. Έχω και τσοκακι briley d. Οι αποστάσεις που ρίχνω συνήθως την πρώτη τουφεκιά είναι 10-20 μέτρα με τις περισσότερες στα 18 -20. Για δεύτερη συνήθως οι αποστάσεις είναι 25-30 μέτρα μάξιμουμ
Βασίλη επειδή στα ίδια μέτρα τουφεκαω και εγώ και έχω το ίδιο όπλο απλά να αναφέρω τις επιλογές μου.. Στην πρώτη κάνη με *** ρίχνω το direct 34 νο8/9 και στην 2η με ****ή ***** ένα μάλλινο Feltro 34 νο8 ή το λαμπρο κίτρινο διασπορας και είμαι καλυμμένος μέχρι τα 25-30 μέτρα. Και 2 αυτές τουφεκιες έχουν άνοιγμα 1x1
 
Έχω και Baikal 18,2 αυλό κομμένο 61 πόντους κάννη 5 άστρα και 4,5 η δεύτερη. Αλλά θα ήθελα να ακούσω και για το beretta ultralight με 18,4 αυλό και mobile τσοκ. Έχω και τσοκακι briley d. Οι αποστάσεις που ρίχνω συνήθως την πρώτη τουφεκιά είναι 10-20 μέτρα με τις περισσότερες στα 18 -20. Για δεύτερη συνήθως οι αποστάσεις είναι 25-30 μέτρα μάξιμουμ
Το μπαικαλ λόγω αυλου δινει πολυ έντονα κέντρα ότι κ να κάνεις, το κυνήγι που κάνεις θέλει διευρυμένο αυλο ιδανικά, στο Ultralight θα εβαζα στην πρώτη κανη το περιστροφικο με ελικοειδη η αποκεντρωτικο, στην δευτερη κανη θα εβαζα 4 άστρα κ σταυρό Gualandi, όπως το κίτρινο Λάμπρο πχ , θες κ σε ιδιογομωση ;
 
Το μπαικαλ λόγω αυλου δινει πολυ έντονα κέντρα ότι κ να κάνεις, το κυνήγι που κάνεις θέλει διευρυμένο αυλο ιδανικά, στο Ultralight θα εβαζα στην πρώτη κανη το περιστροφικο με ελικοειδη η αποκεντρωτικο, στην δευτερη κανη θα εβαζα 4 άστρα κ σταυρό Gualandi, όπως το κίτρινο Λάμπρο πχ , θες κ σε ιδιογομωση;
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εάν έχεις την διάθεση θα ήθελα να ακούσω. Ο συγκυνηγος μου έχει fabarm ellos με 18,7 αυλό οπότε θα με ενδιέφερε. Όσο για τον ελικοειδή στο briley d αυτά που δοκιμάσαμε δε μας εντυπωσίασαν.... συνήθως εγώ βάζω στο τσοκακι διασποράς μισοταπο ή μαλλινοταπα 9 και στη δεύτερη σε 3 άστρα 8 μαλλινοταπο. Οπότε ανάλογα πόσο θα με αφήσει το πουλί ή ο τόπος να πλησιάσω έχω επιλογή για κοντά, μακριά.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εάν έχεις την διάθεση θα ήθελα να ακούσω. Ο συγκυνηγος μου έχει fabarm ellos με 18,7 αυλό οπότε θα με ενδιέφερε. Όσο για τον ελικοειδή στο briley d αυτά που δοκιμάσαμε δε μας εντυπωσίασαν.... συνήθως εγώ βάζω στο τσοκακι διασποράς μισοταπο ή μαλλινοταπα 9 και στη δεύτερη σε 3 άστρα 8 μαλλινοταπο. Οπότε ανάλογα πόσο θα με αφήσει το πουλί ή ο τόπος να πλησιάσω έχω επιλογή για κοντά, μακριά.
Σε ιδιογομωση πρωτη κανη παντα S4 σε 36 γρ σε τρεις στρωσεις σκάγια, 10 , 8 1/2 , 7 με φελλό ανάμεσα τους κ κλείσιμο με τζαμακι , 12 γρ η κάθε στοιβάδα σε ισπανικό καλυκα, η δευτερη κανη Tekna στα 38 γρ με σταυρό Gualandi κ σκάγια 9 - 7 σε αναλογία 60 /40 , παλι σε ισπανικό καλυκα κ 8 αστέρι κλείσιμο με 4 άστρα τσοκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top