Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
C7 όπως και το όνομα δοσολογία δεν ξερω .

Παρά πολύ καλό 34αρι το μόνο που φοβόταν ήταν η πολύ ζέστη . Είχε το νεύρο του ίσως όχι κατάλληλο για δίκανο αλλά οι γριές μου το πηγαίνανε πολύ.

Πάνε χρόνια που έχω να το ρίξω .

Ένα περφεκτα 32 γραμμάρια που έριξε η παρέα φέτος ήταν πολύ καλό αλλά είχε σπανιολα μέσα.
Λογικά θα τα έχει γυρίσει σε ισπανική πυρίτιδα πλέον όλη τη σειρά πιστεύω η KALCO...
Όπως και το καινούριο Ariston 32gr παλιά πριν 8 χρόνια αν θυμάμαι καλά τα γέμιζε με G3000 σύμφωνα με περιοδικά.
Και μέχρι πρότινος πριν αλλάξει κ κάλυκα τα γέμιζε με Aquila στο 1,60...
Και πλέον τα γεμίζει με (CSB 1 ή CSB 3) στο 1,70 και κλωτσάνε σαν μουλάρια....Και το έχουν και 7,20€.
 
το nobel speed spreader ξερουμε τι διασπορεα εχει?
Αν εννοεις το Dispersante στα 34 γρ πρασινο κουτι εχει διασπορεα Gualandi, τον κλασσικο σταυροειδη με τα πτερυγια...
Ωραιο διασπορας ειναι, με τα διπλα νουμερα πετυχαινουν μια καλη διασπορα.
 
Παιδιά καλησπέρα.Έφτασε στα χέρια μου ένα κουτάκι C7 perfecta 34γρ.Γνωρίζουμε λεπτομέρειες πυρίτιδα κλπ???αξιόλογο να μπω σε δοκιμές αξίζει τον κόπο?
Ειχα ριξα κάμποσα αλλά πολύ παλιά οποτε δεν θα μιλάμε για το ιδιο πραγμα..Τουλάχιστον 20χρονια πισω. Γεμισμένα με C7 τοτε και ειχα μεινει ευχαριστημένος ,αλλά μου φαίνονταν λιγο "ζωηρά" .
Περισσότερα ειπαν και τα παιδια πιο πανω .
 
Εμένα πάλι μου έχει κάνει εντύπωση η σειρά της NSI FIBRE.....
(Prima 28gr,UK 30gr, Classica 32gr & Sipe 32gr).....

Τα έχει ρίξει κάποιος αυτά σε κυνήγι φέρμας;;
Πιστεύω το UK 30gr θα ήταν μανούλα για ορτύκι.....

Πανάκριβα είναι Κώστα!
Πάρε τα μισόταπα του Fantom με 4,5 Ευρώ ή του Ρουμελιώτη,βάλε και τον κύλινδρο επάνω και δεν θέλει κάτι άλλο το ορτύκι!
 
Καλημέρα σε όλους.Χθες ανακατεβοντας την ντουλάπα και τακτοποιωντας τα πυρομαχικά που φτάνουν για έναν παγκοσμιο βρήκα ένα κουτί πυρκαλ super 36gr νο5.Αυτό το φυσίγγι μου το είχε κάνει δώρο θειος...Βλέποντας το θυμήθηκα ότι το είχα χρησιμοποιήσει ξεκαρδα μεν σε κυνήγι υδρόβιων που παίζανε μόνο κιρκιρακια...Μια μέρα με τρελό αέρα και κρύο ...Παρόλα αυτά είχαμε μείνει και εγώ και ο συγκυνηγος εκπληκτοι με τις δυνατοτητες του...Μήπως κάποιος γνωρίζει set up...Δεν μου πάει η ψυχή να τα σφαξω.
 
Καλημέρα σε όλους.Χθες ανακατεβοντας την ντουλάπα και τακτοποιωντας τα πυρομαχικά που φτάνουν για έναν παγκοσμιο βρήκα ένα κουτί πυρκαλ super 36gr νο5.Αυτό το φυσίγγι μου το είχε κάνει δώρο θειος...Βλέποντας το θυμήθηκα ότι το είχα χρησιμοποιήσει ξεκαρδα μεν σε κυνήγι υδρόβιων που παίζανε μόνο κιρκιρακια...Μια μέρα με τρελό αέρα και κρύο ...Παρόλα αυτά είχαμε μείνει και εγώ και ο συγκυνηγος εκπληκτοι με τις δυνατοτητες του...Μήπως κάποιος γνωρίζει set up...Δεν μου πάει η ψυχή να τα σφαξω.
Mb36 είχαν αυτά κάποτε με sg κάποτε με ηλιοπουλο άσπρο για συγκεντρωτηρα..
 
Καλημέρα σε όλους.Χθες ανακατεβοντας την ντουλάπα και τακτοποιωντας τα πυρομαχικά που φτάνουν για έναν παγκοσμιο βρήκα ένα κουτί πυρκαλ super 36gr νο5.Αυτό το φυσίγγι μου το είχε κάνει δώρο θειος...Βλέποντας το θυμήθηκα ότι το είχα χρησιμοποιήσει ξεκαρδα μεν σε κυνήγι υδρόβιων που παίζανε μόνο κιρκιρακια...Μια μέρα με τρελό αέρα και κρύο ...Παρόλα αυτά είχαμε μείνει και εγώ και ο συγκυνηγος εκπληκτοι με τις δυνατοτητες του...Μήπως κάποιος γνωρίζει set up...Δεν μου πάει η ψυχή να τα σφαξω.
Οχι μην το σφαξεις.sarcastic.,απλα απολαυσετο και κρατα και 1,2 για ενθυμιο.
 
Αφου λεμε για πυρκαλ πρεπει να μπει σουγιας για να ειμαστε σιγουροι...
Ποσο παλια ειναι περιπου?
Δεκαετία τουλάχιστον...Τώρα σίγουρος δε μπορώ να είμαι.ο μπάρμπας είχε κάνει μια μεγάλη αγορά από μαγαζί που εκλεινε.μιλάμε για τουλάχιστον 30κιβωτια 250 σε διάφορα φυσίγγια.έριξε όλα τα ψιλα νούμερα σε τσίχλα κοτσύφια και τα υπόλοιπα τα καβαντζωσα ...
 
Δεκαετία τουλάχιστον...Τώρα σίγουρος δε μπορώ να είμαι.ο μπάρμπας είχε κάνει μια μεγάλη αγορά από μαγαζί που εκλεινε.μιλάμε για τουλάχιστον 30κιβωτια 250 σε διάφορα φυσίγγια.έριξε όλα τα ψιλα νούμερα σε τσίχλα κοτσύφια και τα υπόλοιπα τα καβαντζωσα ...
Θα σου πω χοντρικα..
Στα πρωτελευταια κουτια της πυρκαλ (που δειχνει αριστερα ενα αριστεροεπωμιζων κυνηγο να σκοπευει ψηλα κ δεξια εχει φοντο παραλλαγης)ειχα βρει στρογγυλη πυριτιδα πρασινη σαν α1 το φυσιγγι ηταν περιπου του '04-05..
Γυρω στο '10 γεμιζε με κοκκωδη πυριτιδα σαν Gm3..
Μετα κ προφανως και..ενδιαμεσα..με mb36...
Μεσα σε λιγα χρονια ειναι δυνατον να "χαλασουν" κ οι μεγαλυτερες ιστοριες...
 
παιδια παρακαλω πεστε μου ένα κυνιγετικο φυσιγγι με σκαγια αντιμονιου 5-6%
Ήξερα από διαφημίσεις πως η Alfa Game έβγαζε στα 33gr με 5% και νομίζω και τα Rio Pigeon 36gr.....

http://alfagame.gr/ΦΥΣΙΓΓΙΑ-kinigi/alfa-game-adimoniou-JK6

Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμη.
Αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας μας πει.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top