Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξερει καποιος τι σημαινει το AF πανω σε καποιους κάλυκες της NSI ;
Ξαναβαζω την ερωτηση γιατι η αρχικη φαινοταν να εχει γινει απο τον alex76 λογω λάθους quote
Ευχαριστω
 
ixVYOaf.jpg
Σου κανω like για το οπλο οχι για το φυσηγγι.sarcastic..sarcastic.
 
Το εχουν πανω τα speed 34 και τα classica 32 που αγόρασα φέτος.
Τα percorso Kai ta dispersants Kai super felt που εχω ειναι 6-7 ετων και δεν το εχουν.
Στις φωτο στο site NSI δεν φαινεται να το εχουν .
Στα ιταλικά οπλα ειναι ενδεικτικό χρονολογίας . Μήπως ;
Xωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος AF αναφέρεται στο υλικό του συγκεντρωτήρα ότι είναι φωτοδιασπώμενο
υ.γ Για F fotodegradabile
 
Last edited:
Xωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος AF αναφέρεται στο υλικό του συγκεντρωτήρα ότι είναι φωτοδιασπώμενο
υ.γ Για F fotodegradabile
Η adigelo feltro ?
Antigelo Fotodegradabile αυτό πρέπει να είναι ναι, φωτοδιασπώμενος Antigelo δλδ
 
Δεν νομίζω αυτό το AF να έχει καμία σχέση με τον τύπο και το υλικό του συγκεντρωτήρα ... Οπως βλέπετε παρακάτω, το φυσίγγι είναι το NSI DUE EUROPE 28gr. Είναι με συγκεντρωτήρα GT, και το έχει. Είναι φετινό. Αλλά έχω φωτό και από NSI FLUO sporting & trap, 28 & 24 gr αυτά με τα "ασημένια" σκάγια, με antigelo, περισυνά (2017) που το έχουν επίσης. Και νομίζω ότι το έχω δει και σε UNO PRIMA και σε DUE SPORTING τον τελευταίο καιρό. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά πιστεύω ότι είναι κάποιος κωδικός που μπαίνει σε όλα τα φυσίγγια της NSI τα 2 τουλάχιστον τελευταία χρόνια ...
IMG-20180514-212947.jpg

Θα ανέβαζα φωτό και από τα άλλα που ανέφερα, αλλά είμαι στο χωριό και ... η cosmote γ@#€ται ... κι αυτή τη φώτο μου'βγαλε την πίστη να την ανεβάσω !!!
Υ.Γ. Τώρα που έψαχνα τις φωτό στο κινητό, είδα και κάποια φυσίγγια RM SERIE ORO που έχουν σε όμοιο τετράγωνο πλαίσιο τα γράμματα ΒΑ ...
 
AF are the initials that the Italian National Proof House have assigned to NSI ammunition factory a few years ago. Since then, we are obliged to indicate them on all our cartridges as identification for the Proof House of the place of production.

Σε αντίστοιχη απορία συναδέλφου το βρήκα... Η απάντηση είναι της NS Italia. Επίσης βρήκα κάτι A.F. Weiss & Bro shotshell.
 
Η απαντηση βρέθηκε με συλλογική δουλειά (γι αυτο ειναι τα forums) και το τελικό χτύπημα έδωσε ο Βασίλης.
Ειναι λοιπον απλα ενας κωδικός που δίνεται σε καθε βιομηχανία απο την τραπεζα δοκιμών.
AF για την NSI
BA για την RM
κλπ
 
Ο antigelo η antigelo max ήταν πατέντα της τοτε maionchi -La Metalli Industrialle.
Στα κουτιά των φυσιγγίων αυτών υπήρχε η φράση
Cartucce caricate con BORRA MAIONCHI brevettata.
Αν έχει παιχτεί κατι άλλο δεν το ξερω..
Πατενταρισμένη από την MAIONCHI, λογικά έχει λήξει ;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top