Γκέτες

Γιώργο πρόσεξε το μήνυμα μου. Δεν έχω άποψη για τις συγκεκριμένες. Βασικά δεν έχω άποψη για γκετες γτ τις πήρα πέρυσι. Απλά έβαλα και άλλη μια μεταβλητή στη συζήτηση, αυτή του χρώματος.
Θεώρησα , ατυχώς μάλλον, ότι τις έχεις δοκιμάσει για αυτό ρώτησα . Κατανοητό .
 
Είχα ένα ζευγάρι πράσινες της gamo και τώρα έχω ένα ζευγάρι κόκκινες της polo. Τις θεωρώ ισάξιες και στο μέσο περίπου των χρημάτων που θα καταβάλει κάποιος για να τις αποκτήσει. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες αλλά νομίζω ότι είναι πολύτιμο αξεσουάρ.... δεν λερώνει το παντελόνι δεν μπαίνει χιόνι από το πάνω μέρος του παπουτσιού και πολλά άλλα. Θεωρώ ότι οι πολύ ψηλές θα κουράζουν σε πολύωρα κυνήγια. Δεν μπαίνει εύκολα νερό αλλά δεν είναι και για πολλά τσαλαβουτηματα σε ποτάμια.... σίγουρα θα πάρει νερό αν η στάθμη είναι πάνω από το αρβυλο. Ήθελα οπωσδήποτε συρματόσχοινο από κάτω και αυτές της polo έχουν πλαστικές πόρπες και όχι μεταλλική αγκραφα όπως της gamo.
 
Έχω ένα ζευγάρι gamo από τις οποίες είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Φύγαν βέβαια τα πριτσίνια που κρατούσαν τους γάντζους των κορδονιών, χάλασαν οι θηλιές που πιάνουν τα συρματόσχοινα, όλα αυτά τα επισκεύασα. Τώρα στην 4ετία κόπηκε το ένα λάστιχο που είναι προέκταση του συρματόσχοινου για να σφίγγει. Σκέφτομαι ότι μάλλον ήρθε η ώρα να αφήσω τις επισκευές και να πάρω άλλα...
Είχα ένα ζευγάρι πράσινες της gamo και τώρα έχω ένα ζευγάρι κόκκινες της polo.
Τα POLO κάνουν για τα αγκάθια; Με ενδιαφέρει γιατί τις χρησιμοποιώ και στην πέρδικα για τα χαμηλά αγκάθια με τον κορμό.
 
Έχω ένα ζευγάρι gamo από τις οποίες είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Φύγαν βέβαια τα πριτσίνια που κρατούσαν τους γάντζους των κορδονιών, χάλασαν οι θηλιές που πιάνουν τα συρματόσχοινα, όλα αυτά τα επισκεύασα. Τώρα στην 4ετία κόπηκε το ένα λάστιχο που είναι προέκταση του συρματόσχοινου για να σφίγγει. Σκέφτομαι ότι μάλλον ήρθε η ώρα να αφήσω τις επισκευές και να πάρω άλλα...

Τα POLO κάνουν για τα αγκάθια; Με ενδιαφέρει γιατί τις χρησιμοποιώ και στην πέρδικα για τα χαμηλά αγκάθια με τον κορμό.
Μια χαρά είναι για αγκάθια,βατσινιες και πουρνάρια. Δεν είναι gore tex αλλά κρατούν πολύ στην υγρασία και τη βροχή. Τα υπόλοιπα όπως τα έχω γράψει παραπάνω
 
Σε κυνηγητικά καταστήματα θα βρείτε Gamo ( τις χρησιμοποίησα επί 2 xρονια και χάλασαν πρώτα οι θηλιές και σιγά σιγά τα λάστιχα) & Chirouka. Σε πεζοπορίκα/ορειβατικά μαγαζιά ή στο ίδιο το κατάστημα της αλυσίδας θα βρείτε τις Polo (επί χρόνια απροβλημαστιστες μέχρι που έχασα την μία σε πορεία, τις είχα βάλει έξω από το bergen). Δείτε στο προσκοπικό πρατήριο (έχει αρκετές επιλογές) scoutshop...
 
Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αυτές από το outdoor store στη Θεσσαλονίκη View attachment 35542View attachment 35543
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Τι υλικό είναι αυτό που περνά κάτω από το παπούτσι, το έχεις δοκιμάσει αν αντέχει σε πετρώδες; Ρωτάω γιατί είχα με ιμάντα πλεχτό στο παρελθόν και κόπηκε στο χρόνο. Προφανώς από τα πατήματα σε πέτρες. Από τότε προτιμώ το συρματόσχοινο.
 
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Τι υλικό είναι αυτό που περνά κάτω από το παπούτσι, το έχεις δοκιμάσει αν αντέχει σε πετρώδες; Ρωτάω γιατί είχα με ιμάντα πλεχτό στο παρελθόν και κόπηκε στο χρόνο. Προφανώς από τα πατήματα σε πέτρες. Από τότε προτιμώ το συρματόσχοινο.
Είναι πλέγμα από συρματόσχοινο επενδεδυμένο με πλαστικό, σου δίνει την εντύπωση ότι τραβάει το αυτοκίνητο.
 
Έχω ένα ζευγάρι gamo από τις οποίες είμαι σχετικά ικανοποιημένος. Φύγαν βέβαια τα πριτσίνια που κρατούσαν τους γάντζους των κορδονιών, χάλασαν οι θηλιές που πιάνουν τα συρματόσχοινα, όλα αυτά τα επισκεύασα. Τώρα στην 4ετία κόπηκε το ένα λάστιχο που είναι προέκταση του συρματόσχοινου για να σφίγγει. Σκέφτομαι ότι μάλλον ήρθε η ώρα να αφήσω τις επισκευές και να πάρω άλλα...

Τα POLO κάνουν για τα αγκάθια; Με ενδιαφέρει γιατί τις χρησιμοποιώ και στην πέρδικα για τα χαμηλά αγκάθια με τον κορμό.
Dearhunter θα πάρεις.
 
Ευχαριστω..Και καλη τιμη 22 ευρω. ειναι 40cm υψος, και φαινονται ανθεκτικες....θα δειξει..
Δεν ηξερα οτι η Polo ειναι Ελληνικη εταιρια...fgr2
Μεγειά, πολύ ωραίες φαίνονται Pierre Woodman!
Μάλλον είσαι κάτω από 40, όταν ήμουν μαθητής όλοι ελληνική Πόλο τσάντα είχαμε.
Και σακίδιο Πόλο όσοι ήμασταν πρόσκοποι!
 
Αγόρασα τις παραπάνω γκέτες από vendors, στα 30€.
Τις είχα πρωτοδει στο Temu αλλα προτιμήσα να τις αγοράσω από ελληνικό κατάστημα, η διαφορά στη τιμή είναι 8€, ποιο φτηνή στο Temu.
Λοιπόν οι γκέτες είναι σούπερ, πραγματικά αδιάβροχες και δεν τις περνάνε αγκάθια με τίποτα.......και αν περνάω από πυκνά και βάτα.....πολλή καλή αγορά.....
https://www.vendors.gr/el/μποτακια-γαλοτσες/2476-γκετες-αδιαβροχες-camo.html
 
Back
Top