Γιατί η σκύλα κάποιες φορές τρώει τα κουτάβια της;

Εμένα δεν τα έτρωγε, τα σκότωνε και συγκεκριμένα τα έσκαγε. Καθόταν επάνω τους και έδειχνε να στεναχωριέται μετά αφού ένα ένα που ψοφαγε, το έπαιρνε με το στόμα της μου το έφερνε στα πόδια μου και έκλαιγε. Εννοείται ότι ένα ένα που ψοφαγε, της το έπαιρνα. Δεν ξέρω αν το άφηνα, αν θα το έτρωγε για να καθαρίσει το μέρος.
Ο γιατρός μου είπε ότι το κάνουν κάποιες σκύλες στην πρώτη γέννα, να σκοτώνουν τα σκυλιά τους και μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν ξέρουν πως να τα θηλασουν, με αποτέλεσμα να κάθονται πάνω τους και να τα σκάνε. Αποτελεί όμως ένα μυστήριο και τουλάχιστον όταν πριν πολλά χρόνια συνέβη σε μένα, δεν μπορούσαν να δώσουν ξεκάθαρη απάντηση. Σε ένα ήταν κάθετος ο γιατρός και σε αυτό είχε απόλυτο δίκιο. Ότι στην επόμενη γέννα δεν θα συμβεί το ίδιο.
Έτσι και έγινε, στην επόμενη γέννα συμπεριφερόταν σαν την πιο έμπειρη μάνα. Τα έκανε όλα τα κουτάβια τούμπανο!
 
Γιώργο τα κουτάβια είναι 5 ημερών...Το 1 το μετακίνησε μόνη της μακριά από όλα τα άλλα και όταν το έβαλαν πάλι κοντά της το έφαγε... Πιστεύω ότι μάλλον ήταν άρρωστο..Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει αυτό το σενάριο...Τα άλλα δεν τα έχει αγγίξει καθόλου
 
Γιώργο τα κουτάβια είναι 5 ημερών...Το 1 το μετακίνησε μόνη της μακριά από όλα τα άλλα και όταν το έβαλαν πάλι κοντά της το έφαγε... Πιστεύω ότι μάλλον ήταν άρρωστο..Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει αυτό το σενάριο...Τα άλλα δεν τα έχει αγγίξει καθόλου
Πολύ πιθανό το σενάριο. Ίσως κάποιο που έπιασες εσύ ή κάποιος άλλος. Τις πρώτες μέρες καλό είναι να μην. Χάνουν την μυρωδιά και η μάνα, ιδίως αν είναι πρωτάρα, δεν τα θέλει καθόλου.
 
είχα ένα ντομπερμαν το 1998,στην 1η του γέννα έκανε 14 κουτάβια,,,από αυτά είχε ξεχωρίσει μόνη της τα 2 και δεν τα θήλαζε,,της τα έβαζα κοντά πάλι τίποτα,,,το ένα έφυγε από μόνο του,πιθανόν άρρωστο, το άλλο το βρήκα την επόμενη μέρα χωρίς κεφάλι,μου είχε πει η κτηνίατρος μας ότι ξεχωρίζουν τα αδύναμα και άρρωστα κουτάβια,αυτά που δεν θα αντέξουν και θα πεθάνουν τελικά

πιστεύω κάτι ανάλογο συμβαίνει στην δική σου περίπτωση
 
Συμβαίνει κύριος σε πρωτάρες σκύλες, οι λόγοι παρα πολυ, εχω κανει αρκετές γέννες και οταν συνεβενε ήταν κυρίως απο πρωτάρα. Οι λόγοι: ζήλια, άνχος , στρες Αβιταμίνωσή η και συνδυασμός κάποιον πραγμάτων. Θελεις απο μερες πριν να Προετοιμάσει το χώρο της να μην πλησιάζει άλλος κοντά εκτός από το αφεντικό της και φυσικά της την ώρα της γέννας διακριτικός έλεγχος και επέμβαση μόνο σε ώρα ανάγκης.
 
Θυμάμαι μια ποιντερ ένος χωριανού μου ενώ έκανε δύο γέννες κανονικά στις επόμενες έσκαβε ένα μεγάλο λακο και εθαβε τα κουτάβια ζωντανά, σε κάποια γέννα τις γλίτωσαν ένα το οποίο το δέχθηκε παραδόξως κανονικά και το αναθρεψε κιόλας?
Θυληκο κουτάβι το πήρε ένας γνωστός μου,την ζευγαρώσε αργότερα και από την πρώτη γέννα έκανε αυτό που την γλίτωσαν από την μάννα της ? Περίεργα και ανεξήγητα πράγματα.
 
Από αυτά που γράφεται στο 80 % φταίει το αφεντικό. Όσο πλησιάζει η ώρα του τοκετού η σκυλα χωρίζεται και στρεσαρετε αφάνταστα. Ποσό μάλλον μια πρωτάρα . Αυτό που χρειάζεται είναι να την κανείς να νιωσει σιγουριά και ασφάλεια. Δεν θέλει φασαρία, χέρια, διάφορους να κοιτάνε και καλό θα ήταν να είναι μακριά από τα αλλά σκυλιά.
 
Εγω ειχα μια σκυλα που παντα έτρωγε τα παιδια της. Την πρωτη φορα ρωτησα 3 γιατρούς και μου ειπαν ελειψη βιταμινών κτλ. Την επομενη Χρονιά να βιταμινες να ιχνοστοιχεία να κοτόπουλα να τροφές των 80 ευρω κτλ. Με το που γεννάει τα τρωει και τα 3 κουταβια. Το ψάχνω αρκετα και το ποιο πιθανο ειναι να προερχεται απο πολυ κλειστα αιμομυκτικα αιματα. Η σκυλα πέθανε 12 χρονων και καταφερα να παρω μονο μια γέννα. Και απο αυτη προλαβε και εφαγε το ενα κουταβι. Τα αλλα τα χώρισα και καθε μερα πηγαινα την εβαζα στο χωρο που ειχα τα κουταβια καθόμουν σε ενα τελάρο και περιμενα μεχρι να τα θηλάσει. Μετα την ξαναχωριζα. Εννοειται οτι αμα πηγαινε να κανει κατι την αγριευα και καθοταν σούζα. Το τελάρο ηταν σε απόσταση 1 μέτρου......
 
Έχω ένα μαλινουα το οποίο έχει κάνει γέννες και ήταν όλα μια χαρά. Σε αυτή τη γέννα έχει κάνει 8 κουτάβια. Αφού έχει γεννήσει και εβδομάδα τώρα , την είδα που πήρε το ένα θηλυκό και έσκαψε μια λακούβα με χώμα και το έβαλε εκεί ξεχωριστά με τα κουτάβια και μετά το ξανά έφερε στα υπόλοιπα κουτάβια. Σήμερα πήρε ξανά ένα αρσενικό αυτή τη φορά και το πήγε σε εκείνη την τρύπα και καθόταν μαζί του και το εγλυφε ξεχωριστά από τα άλλα. Ξέρει κανείς κάτι ;
 
Έχω ένα μαλινουα το οποίο έχει κάνει γέννες και ήταν όλα μια χαρά. Σε αυτή τη γέννα έχει κάνει 8 κουτάβια. Αφού έχει γεννήσει και εβδομάδα τώρα , την είδα που πήρε το ένα θηλυκό και έσκαψε μια λακούβα με χώμα και το έβαλε εκεί ξεχωριστά με τα κουτάβια και μετά το ξανά έφερε στα υπόλοιπα κουτάβια. Σήμερα πήρε ξανά ένα αρσενικό αυτή τη φορά και το πήγε σε εκείνη την τρύπα και καθόταν μαζί του και το εγλυφε ξεχωριστά από τα άλλα. Ξέρει κανείς κάτι ;
Δώσε την γάλα ή πρωτεϊνούχα για να κατεβάσει γάλα. Το ποιο πιθανό κατά τη γνώμη μου.
 
Είχα μια σκύλα παλιά που έτρωγε τα παιδιά της. Όλα. Όχι επιλεκτικά τα άρρωστα κτλ. Μετά από συμβουλή κτηνιατρου για έλλειψη βιταμινών κτλ. Την επομενη χρόνια την ξανά ζευγαρωνω και την εχω τούμπανο. Πολυβιταμινες, ασβέστια, μαγειρευτά φαγητά κτλ. Την πρώτη μέρα που γέννησε τα εφαγε όλα πάλι. Μετά έμαθα ότι το έκανε και η μάνα της και η γιαγιά της. Παίζει και το γονιδιακό παιδιά να ξέρετε.
 
Είχα μια σκύλα παλιά που έτρωγε τα παιδιά της. Όλα. Όχι επιλεκτικά τα άρρωστα κτλ. Μετά από συμβουλή κτηνιατρου για έλλειψη βιταμινών κτλ. Την επομενη χρόνια την ξανά ζευγαρωνω και την εχω τούμπανο. Πολυβιταμινες, ασβέστια, μαγειρευτά φαγητά κτλ. Την πρώτη μέρα που γέννησε τα εφαγε όλα πάλι. Μετά έμαθα ότι το έκανε και η μάνα της και η γιαγιά της. Παίζει και το γονιδιακό παιδιά να ξέρετε.
Αυτά τα σκυλια δεν πρέπει να ζευγαρώνουν
 
Back
Top