Γαλλικά όπλα Chapuis

Ο φίλος μου στο νησί κυνηγάει αποκλειστικά σχεδόν περδικα και μπεκατσα. Χρησιμοποιεί ένα όπλο της Chapuis που είχε κάνει παραγγελία στα μέτρα του στον Ασπρογερακα πριν 7 περίπου χρόνια.
Ειναι σ/ποζε με καννες 68 εκ χωρίς καθόλου ρίγες, δισκανδαλο με αγγλε κοντακι,λεπτη παπια και αυτοματους εξωλκεις. Τσοκ σταθερά 4*/2*.Βάρος 2650γρ. Ολόκληρο από ατσάλι με λεπτό σκαλισμα και πολύ ανθεκτικό μηχανισμό.
Του ήρθε τέλεια και δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου δύο αλλα όπλα που έχει.

imagen

subir fotos a internet

imagen
Του έγραψαν και τα αρχικά του στον υποφυλακτηρα :

imagenes gratis
 
Last edited:
Το φιλαράκι σου πρέπει να είναι πολύ μερακλης, σκυλί και όπλο που δεν τα βλέπεις συχνά.
Είναι γεγονός Κων/νε.
Έχει και ένα δικαννο Merkel και ένα 16αρι κουκλί γαλλικό που θα βάλω φωτο.
Ο δε πατέρας αυτού του σκύλου για 10 χρονια δεν άφηνε πέτρα όρθια στο νησί.
 
Last edited:
Είχα γράψει στο θέμα ''πλαγιόκαννα'' 2 κουβέντες παλαιότερα για το όπλο που έχω, της εταιρείας CHAPUIS...
Είχα τάξει και στο φίλο μου τον Τάσο (tasos hunter) να έβαζα και καμιά φώτο, αλλά μιας και άνοιξε ο Γιάννης θέμα για τη συγκεκριμένη εταιρία τις βάζω εδώ...
Μια και το έχω βάλει και σε φώτο με κυνήγια στη διάρκεια της χρονιάς είπα να βάλω πιο ''τεχνικής φύσεως'' .buy buy.φώτο εδώ...
20160416_075635.jpg



20160416_075756.jpg
20160416_080532.jpg


20160416_080814.jpg


Εδω φαίνεται η διαφορά στη ρίγα ανάμεσα στην 70άρα κάννη (που έχει την κλασική σύνδεση με πάνω και κάτω ριγα) και στην 66άρα (που έχει την γαλλικής τεχνοτροπίας μονή ρίγα σύνδεσης στη μέση των καννών)
20160416_080907.jpg

στα στόμια...
20160416_080950.jpg


Το κάτω μέρος των καννών, που φαίνεται καθαρά η απουσία κάτω ρίγας στην 66άρα κάννη
20160416_081142.jpg


Τα κλειδιά του όπλου, σε κάννη και μπάσκουλα, διπλά άγκιστρα μπροστά στον πείρο και συρτάρι πισω...
Επίσης στο κενό που φαίνεται ανάμεσα στα κλειδιά των καννων, που διαπερνιέται απο 2 πίρους, εφαρμόζεται το σύστημα των αυτόματων εξολκεων
20160416_081322.jpg


το σύστημα όπλισης τω σφυρών σε μπασκουλα και πάπια
20160416_081522.jpg


οι 4 όψεις της μπάσκουλας
20160416_081811.jpg


20160416_081730.jpg


20160416_081638.jpg

20160416_081655.jpg


Το σύστημα πυροδότησης του όπλου είναι δομημένο πάνω στην πλάκα της σκανδαλοθήκης, μηχανισμός επί σκανδαλης δηλ. ή ΒLITZ (κατα τον αγγλικό όρο) και μάλιστα απ' οτι έχω δει σε φωτογραφίες (μπορεί να κάνω και λάθος), η σκανδαλοθήκη πρέπει να είναι κοινή και στο πλαγιόκαννο και στο superpoze της εταιρίας, καθώς και κάποια άλλα στοιχεία όπως οι επικρουστηρες, οι οπλιστήρες στην μπασκουλα, το μάνταλο της πάπιας...
Αν όντως συμβαίνει αυτό τότε εξηγήτε ο λόγος, που η εταιρεία μπορεί και προσφέρει και το πλαγιόκαννο και το superpoze (της ίδιας κατηγορίας) στην ίδια τιμή...

Τάσο δεν έχεις παράπονο, φύλλο και φτερό στο' κανα.sarcastic.
 
Κανένα παράπονο Σπυρετο μου...shake hands.
Η λέξη πανέμορφο δεν ειναι αρκετή για να το περιγράψω..:)
Δεν νομιζω ενα τετοιο στολιδι να εχει ανάγκη να βελτιωθεί βλητικα..
Εσυ που το τουφεκας τι λες εχει???;)
Δεν έχω παράπονο Τάσο, καλά βαράει...
Αλλά το κυνήγι και ότι περικλείει αυτή η δραστηριότητα, εκτός από τρόπος ζωή είναι και ένα από τα πάθη μου και το πάθος ως γνωστόν δεν συμβαδίζει με τη λογική....sarcastic.
Η τέλεια ντουφεκιά (καθώς και το τέλειο κοντάκι), μοιάζει σαν την αναζήτηση του ιερού δισκοπότηρου, πάντα θα νομίζεις ότι μπορείς να τη βρείς και πάντα θα την ψάχνεις...
Τώρα σαν βελτίωση έχω στο μυαλό μου ένα χειροποίητο κοντάκι, ακριβώς στα μέτρα μου και τελευταία μου έχει κολλήσει να μακρύνω λίγο τους κώννους...
Για το 1ο δεν έχω τα χρήματα αυτή τη στιγμή...
για το 2ο το ψάχνω, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα...
 
Είχα γράψει στο θέμα ''πλαγιόκαννα'' 2 κουβέντες παλαιότερα για το όπλο που έχω, της εταιρείας CHAPUIS...
Είχα τάξει και στο φίλο μου τον Τάσο (tasos hunter) να έβαζα και καμιά φώτο, αλλά μιας και άνοιξε ο Γιάννης θέμα για τη συγκεκριμένη εταιρία τις βάζω εδώ...
Μια και το έχω βάλει και σε φώτο με κυνήγια στη διάρκεια της χρονιάς είπα να βάλω πιο ''τεχνικής φύσεως'' .buy buy.φώτο εδώ...
20160416_075635.jpg



20160416_075756.jpg
20160416_080532.jpg


20160416_080814.jpg


Εδω φαίνεται η διαφορά στη ρίγα ανάμεσα στην 70άρα κάννη (που έχει την κλασική σύνδεση με πάνω και κάτω ριγα) και στην 66άρα (που έχει την γαλλικής τεχνοτροπίας μονή ρίγα σύνδεσης στη μέση των καννών)
20160416_080907.jpg

στα στόμια...
20160416_080950.jpg


Το κάτω μέρος των καννών, που φαίνεται καθαρά η απουσία κάτω ρίγας στην 66άρα κάννη
20160416_081142.jpg


Τα κλειδιά του όπλου, σε κάννη και μπάσκουλα, διπλά άγκιστρα μπροστά στον πείρο και συρτάρι πισω...
Επίσης στο κενό που φαίνεται ανάμεσα στα κλειδιά των καννων, που διαπερνιέται απο 2 πίρους, εφαρμόζεται το σύστημα των αυτόματων εξολκεων
20160416_081322.jpg


το σύστημα όπλισης τω σφυρών σε μπασκουλα και πάπια
20160416_081522.jpg


οι 4 όψεις της μπάσκουλας
20160416_081811.jpg


20160416_081730.jpg


20160416_081638.jpg

20160416_081655.jpg


Το σύστημα πυροδότησης του όπλου είναι δομημένο πάνω στην πλάκα της σκανδαλοθήκης, μηχανισμός επί σκανδαλης δηλ. ή ΒLITZ (κατα τον αγγλικό όρο) και μάλιστα απ' οτι έχω δει σε φωτογραφίες (μπορεί να κάνω και λάθος), η σκανδαλοθήκη πρέπει να είναι κοινή και στο πλαγιόκαννο και στο superpoze της εταιρίας, καθώς και κάποια άλλα στοιχεία όπως οι επικρουστηρες, οι οπλιστήρες στην μπασκουλα, το μάνταλο της πάπιας...
Αν όντως συμβαίνει αυτό τότε εξηγήτε ο λόγος, που η εταιρεία μπορεί και προσφέρει και το πλαγιόκαννο και το superpoze (της ίδιας κατηγορίας) στην ίδια τιμή...

Τάσο δεν έχεις παράπονο, φύλλο και φτερό στο' κανα.sarcastic.
Σπύρο είναι πραγματικό κόσμημα .. μπράβο να το προσέχεις και να χαίρεσαι !
 
Τώρα σαν βελτίωση έχω στο μυαλό μου ένα χειροποίητο κοντάκι, ακριβώς στα μέτρα μου
Όλοι οι ειδικοί ανά τον κόσμο λένε κ γράφουνε ότι το σωστό κοντακι σκοτώνει..Όποτε θεωρώ ότι καλύτερα να επικεντρωθείς εκεί αν ποτέ επιχειρήσεις να κανεις κάτι στο όπλο..
Τα υπόλοιπα σε δεύτερη μοίρα..Και ίσως κ να μην χρειάζονται καν.
Λέω τωρα εγω.......
 
Ομορφιές. Λέμε για τους Ιταλους στη φινέτσα αλλά και οι Γάλλοι είναι και αυτοί μαστόροι. Αυτά τα δύο όπλα είναι ο ορισμός της ομορφιάς.
Και για να το πιάσουμε και από τη χρηστική πλευρά, θα έλεγα, ο ορισμός του μπεκατσοντούφεκου...
Ελαφρύ, το κουβαλάς όλη μέρα στο λόγγο και ξεχνας οτι το έχεις στα χέρια σου...
Μανιτζέβελο, έρχεται ώμο-μάτι-θήραμα χωρίς να το καταλάβεις (ειδικά με τη ρίγα που εχει η 66άρα κάννη)...
Λεπτεπίλεπτο, νομίζεις οτι κρατάς 20άρι...
Οτι πρέπει για τους λόγγους της Κέρκυρας που σεργιανας το χειμώνα...;)
 
Δεν έχω παράπονο Τάσο, καλά βαράει...
Αλλά το κυνήγι και ότι περικλείει αυτή η δραστηριότητα, εκτός από τρόπος ζωή είναι και ένα από τα πάθη μου και το πάθος ως γνωστόν δεν συμβαδίζει με τη λογική....sarcastic.
Η τέλεια ντουφεκιά (καθώς και το τέλειο κοντάκι), μοιάζει σαν την αναζήτηση του ιερού δισκοπότηρου, πάντα θα νομίζεις ότι μπορείς να τη βρείς και πάντα θα την ψάχνεις...
Τώρα σαν βελτίωση έχω στο μυαλό μου ένα χειροποίητο κοντάκι, ακριβώς στα μέτρα μου και τελευταία μου έχει κολλήσει να μακρύνω λίγο τους κώννους...
Για το 1ο δεν έχω τα χρήματα αυτή τη στιγμή...
για το 2ο το ψάχνω, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα...
Σπύρο είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι.
Συμφωνώ με τον Τάσο να επικεντρωθείς στο κοντακι.
Τι νομίζεις χρειάζεται για να διορθωθεί το ίδιο;
Κοντημα -στραβωμα, τι;
Όσον αφορά τους κωνους εγώ δεν θα πειραζα ένα χρωμιωμενο όπλο.
Αλλά θα πειραματιζομουνα με τα φυσιγγια και το που ρίχνει το όπλο
όταν ρίχνεις φυσιολογικά.
 
Είχα γράψει στο θέμα ''πλαγιόκαννα'' 2 κουβέντες παλαιότερα για το όπλο που έχω, της εταιρείας CHAPUIS...
Είχα τάξει και στο φίλο μου τον Τάσο (tasos hunter) να έβαζα και καμιά φώτο, αλλά μιας και άνοιξε ο Γιάννης θέμα για τη συγκεκριμένη εταιρία τις βάζω εδώ...
Μια και το έχω βάλει και σε φώτο με κυνήγια στη διάρκεια της χρονιάς είπα να βάλω πιο ''τεχνικής φύσεως'' .buy buy.φώτο εδώ...
20160416_075635.jpg



20160416_075756.jpg
20160416_080532.jpg


20160416_080814.jpg


Εδω φαίνεται η διαφορά στη ρίγα ανάμεσα στην 70άρα κάννη (που έχει την κλασική σύνδεση με πάνω και κάτω ριγα) και στην 66άρα (που έχει την γαλλικής τεχνοτροπίας μονή ρίγα σύνδεσης στη μέση των καννών)
20160416_080907.jpg

στα στόμια...
20160416_080950.jpg


Το κάτω μέρος των καννών, που φαίνεται καθαρά η απουσία κάτω ρίγας στην 66άρα κάννη
20160416_081142.jpg


Τα κλειδιά του όπλου, σε κάννη και μπάσκουλα, διπλά άγκιστρα μπροστά στον πείρο και συρτάρι πισω...
Επίσης στο κενό που φαίνεται ανάμεσα στα κλειδιά των καννων, που διαπερνιέται απο 2 πίρους, εφαρμόζεται το σύστημα των αυτόματων εξολκεων
20160416_081322.jpg


το σύστημα όπλισης τω σφυρών σε μπασκουλα και πάπια
20160416_081522.jpg


οι 4 όψεις της μπάσκουλας
20160416_081811.jpg


20160416_081730.jpg


20160416_081638.jpg

20160416_081655.jpg


Το σύστημα πυροδότησης του όπλου είναι δομημένο πάνω στην πλάκα της σκανδαλοθήκης, μηχανισμός επί σκανδαλης δηλ. ή ΒLITZ (κατα τον αγγλικό όρο) και μάλιστα απ' οτι έχω δει σε φωτογραφίες (μπορεί να κάνω και λάθος), η σκανδαλοθήκη πρέπει να είναι κοινή και στο πλαγιόκαννο και στο superpoze της εταιρίας, καθώς και κάποια άλλα στοιχεία όπως οι επικρουστηρες, οι οπλιστήρες στην μπασκουλα, το μάνταλο της πάπιας...
Αν όντως συμβαίνει αυτό τότε εξηγήτε ο λόγος, που η εταιρεία μπορεί και προσφέρει και το πλαγιόκαννο και το superpoze (της ίδιας κατηγορίας) στην ίδια τιμή...

Τάσο δεν έχεις παράπονο, φύλλο και φτερό στο' κανα.sarcastic.
Εξαιρετική η επιλογή σου για τα δύο ζευγάρια καννες, μια φορά φτιάχνονται.
Εμένα ο φίλος δεν με είχε ακούσει σε αυτό.
Όπως επίσης και η βαλίτσα κούκλα. Χαλάλι τα ταλληρα!
 
Σπύρο είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι.
Συμφωνώ με τον Τάσο να επικεντρωθείς στο κοντακι.
Τι νομίζεις χρειάζεται για να διορθωθεί το ίδιο;
Κοντημα -στραβωμα, τι;
Όσον αφορά τους κωνους εγώ δεν θα πειραζα ένα χρωμιωμενο όπλο.
Αλλά θα πειραματιζομουνα με τα φυσιγγια και το που ρίχνει το όπλο
όταν ρίχνεις φυσιολογικά.
Γιάννη θέλει τροποποίηση στο πίτς, να έρθει σύμφωνα με την φλάντζα ξύλου που του έχω προσθέσει και ελαφρά ψηλότερο και παχύτερο το χτένι, στο σημείο που κουμπώνει το ζυγωματικό, να έρθει δηλαδή τόσο οσο έρχεται μ' ένα κάλυμμα νεοπρέν της BEARTOOTH που του φοράω, επίσης θα ήθελα να έχει ελαφρώς περισσότερο κλίση στο κάτω μέρος του πέλματος (to toe).
Πάνω κάτω αυτές τις μικροαλλαγες θέλει, βέβαια με την φλάντζα ξύλου στο πιτς και το κάλυμμα έχει έρθει κατα 90% και πάνω εκεί που θέλω, σύμφωνα πάντα με την δίκη μου αίσθηση πάνω στην επωμιση, αν θα πάω τώρα σε ενα δάσκαλο σκοποβολής ή έναν καλό κοντακά, μπορεί να βρεί και κάτι άλλο...

Όσο αφορά τις κάννες είναι αχρωμίωτες ...τουλάχιστον έτσι τις είχα παραγγείλει..., αν ήταν χρωμιωμένες και 'γω δεν θα το σκεφτομουνα να τις πειράξω...
 
Last edited:
Γιάννη θέλει τροποποίηση στο πίτς, να έρθει σύμφωνα με την φλάντζα ξύλου που του έχω προσθέσει και ελαφρά ψηλότερο και παχύτερο το χτένι, στο σημείο που κουμπώνει το ζυγωματικό, να έρθει δηλαδή τόσο οσο έρχεται μ' ένα κάλυμμα νεοπρέν της BEARTOOTH που του φοράω, επίσης θα ήθελα να έχει ελαφρώς περισσότερο κλίση στο κάτω μέρος του πέλματος (to toe).
Πάνω κάτω αυτές τις μικροαλλαγες θέλει, βέβαια με την φλάντζα ξύλου στο πιτς και το κάλυμμα έχει έρθει κατα 90% και πάνω εκεί που θέλω, σύμφωνα πάντα με την δίκη μου αίσθηση πάνω στην επωμιση, αν θα πάω τώρα σε ενα δάσκαλο σκοποβολής ή έναν καλό κοντακά, μπορεί να βρεί και κάτι άλλο...

Όσο αφορά τις κάννες είναι αχρωμίωτες ...τουλάχιστον έτσι τις είχα παραγγείλει..., αν ήταν χρωμιωμένες και 'γω δεν θα το σκεφτομουνα να τις πειράξω...
Το πρόβλημα είναι ότι θες ένα καλό κομμάτι καρυδια για ενα τετοιο όπλο.
Ο Σκριβανος από την άλλη είναι μια ασφαλής επιλογή.
 
Το πρόβλημα είναι ότι θες ένα καλό κομμάτι καρυδια για ενα τετοιο όπλο.
Ο Σκριβανος από την άλλη είναι μια ασφαλής επιλογή.
Η καρυδιά και το κόστο της είναι το βασικό μου πρόβλημα...
Πρόσφατα γνώρισα, εδώ στα Γιάννενα, έναν που ασχολείται με την επισκευή-κατασκευή εχορδων
οργάνων και σκέφτομαι να τον ρωτήσω μήπως έχει καμιά άκρη για καλούς τάκους Γιαννιώτικης καρυδιάς που τους θεωρώ κορυφαίους, ένα θέμα βέβαια είναι να έχει γίνει σωστά η αποξήρανση και να έχει πλέον σταθεροποιηθεί...
Για το Σκριβάνο έχω ακούσει τα καλύτερα, ειδικά στη μετροληψία, όπως και για τον Γιώργο τον Ψυλλάκη (κυρίως από τα παιδιά εδώ μέσα) αν τελικά καταφέρω και φτιάξω κοντακι θα' ναι από τους πρώτους που θα μιλήσω μαζί τους...
Καλά λόγια έχω ακούσει επίσης και για τον Αλεξίου έδω στα Γιάννενα...
 
Last edited:
Η καρυδιά και το κόστο της είναι το βασικό μου πρόβλημα...
Πρόσφατα γνώρισα, εδώ στα Γιάννενα, έναν που ασχολείται με την επισκευή-κατασκευή εχορδων
οργάνων και σκέφτομαι να τον ρωτήσω μήπως έχει καμιά άκρη για καλούς τάκους Γιαννιώτικης καρυδιάς που τους θεωρώ κορυφαίους, ένα θέμα βέβαια είναι να έχει γίνει σωστά η αποξήρανση και να έχει πλέον σταθεροποιηθεί...
Για το Σκριβάνο έχω ακούσει τα καλύτερα, ειδικά στη μετροληψία, όπως και για τον Γιώργο τον Ψυλλάκη (κυρίως από τα παιδιά εδώ μέσα) αν τελικά καταφέρω και φτιάξω κοντακι θα' ναι από τους πρώτους που θα μιλήσω μαζί τους...
Καλά λόγια έχω ακούσει επίσης και για τον Αλεξίου έδω στα Γιάννενα...
Δύσκολα θα βρεις στην πιάτσα των εγχορδων κομμάτι που να κάνει για κοντακι.
Δεν χάνεις βέβαια τίποτα να το ψάξεις.
 
Η καρυδιά και το κόστο της είναι το βασικό μου πρόβλημα...
Πρόσφατα γνώρισα, εδώ στα Γιάννενα, έναν που ασχολείται με την επισκευή-κατασκευή εχορδων
οργάνων και σκέφτομαι να τον ρωτήσω μήπως έχει καμιά άκρη για καλούς τάκους Γιαννιώτικης καρυδιάς που τους θεωρώ κορυφαίους, ένα θέμα βέβαια είναι να έχει γίνει σωστά η αποξήρανση και να έχει πλέον σταθεροποιηθεί...
Για το Σκριβάνο έχω ακούσει τα καλύτερα, ειδικά στη μετροληψία, όπως και για τον Γιώργο τον Ψυλλάκη (κυρίως από τα παιδιά εδώ μέσα) αν τελικά καταφέρω και φτιάξω κοντακι θα' ναι από τους πρώτους που θα μιλήσω μαζί τους...
Καλά λόγια έχω ακούσει επίσης και για τον Αλεξίου έδω στα Γιάννενα...

Σπύρο ο Σκριβάνος έχει τάκους διάφορους για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια. Εκτός αν εννοείς να ψάξεις για τρόπο ώστε να σου βγει οικονομικότερο...
 
Back
Top