Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω βασιλη το δουλευω απο εναρξη(οταν ανεβει καλα ο ηλιος βαζω αλλο πιο ελαφρυ σε 30γρ.) μεχρι και το χειμωνα μονο οταν πεσει κατω απο 5 κελσιου παω σε αλλο...εδω δεν εχουμε βαρυ χειμωνα...

Γιαννη , κατ'αρχην πολλα ευχαριστω για την δοκιμη φιλε μου !!
Καλοπροαιρετα ρωταω....Αυτο το φυσιγγιο 32 γραμμαρια Ν6 σε τι θηραμα το ριχνεις ??
Επισεις παντα με το τσοκ της δοκιμης το ριχνεις...??
Η τουφεκια ειναι οντως φευγατη προς τα επανω....αλλα με αλλο τσοκ πχ φουλ μαμα το εχεις ριξει να
δεις τι σου δινει στα ιδια μετρα ??
Μην με θεωρησεις ''κακια πεθερα'' ρωταω απο περιεργεια...γιατι ασχετα απο το αποτελεσμα των
50 μετρων....πιστευω οτι στα 30 μετρα με αυτο το τσοκ εαν μπει το θηραμα στο κεντρο της τουφεκιας
θα το μαζευεις με το στιποχαρτο....!!!
Πες μου εαν κανω λαθος φιλε !!!
 
Εγω βασιλη το δουλευω απο εναρξη(οταν ανεβει καλα ο ηλιος βαζω αλλο πιο ελαφρυ σε 30γρ.) μεχρι και το χειμωνα μονο οταν πεσει κατω απο 5 κελσιου παω σε αλλο...εδω δεν εχουμε βαρυ χειμωνα...
Η ντουφεκια εχει φυγει επανω...Ο κοκκινος κυκλος κανονικα πρεπει να ξεκιναει απο εκει που ξεκιναει ο μπλε και προς τα πανω...

Φάσσα κυνηγάς με αυτό ?
Που μένεις (νομό) ?
Είδες που είναι δύσκολο να πετύχεις το χαρτί στα 50m ... γιατί νομίζεις ότι δεν ρίχνω πάνω από 35μ σε χαρτί ; :)

ps
Προς όλους ...
Οι 2 πίνακες που κοιτάζω όταν η απόσταση δεν είναι 36,5m είναι αυτοί.

Ο πάνω πίνακας λέει ότι στα 50m μια τουφεκιά με σκάγια γύρω στο #6 που βγάζει 70% στα 36,5m θα έχει συγκέντρωση 40% στα 50m.

Ο δεύτερος πίνακας δεν είναι τόσο αισιόδοξος.
Λέει ότι στα 50m μια τουφεκιά με σκάγια γύρω στο #6 που βγάζει 70% στα 36,5m θα έχει συγκέντρωση 35% στα 50m.
Αν η τουφεκιά είναι στο 95% στα 36,5m τότε θα έχει συγκέντρωση 47% στα 50m.

Τα νούμερα δεν είναι αυστηρά αλλά δείχνουν που κυμαίνονται οι συγκεντρώσεις με τα μέτρα.

Πάνω από τα 36,5m δεν έχω κάνει δοκιμές οπότε εσείς θα μου πείτε αν οι πίνακες θέλουν αλλαγή.
Ο πάνω είναι του Gough Thomas και ο κάτω του Ed Lowry.

Εγώ σαν απαισιόδοξος κοιτάζω τον κάτω σχεδόν πάντα.
Σαν πρακτικός άνθρωπος στο κυνήγι δεν αλλάζω φυσίγγι και συνήθειες που δουλεύουν.
Και σαν ισοπεδωτικός λέω ότι ένα +10% σε συγκεντρώσεις ποτέ δεν κάνουν την διαφορά στην κάρπωση.


1664381444245.png
 
Φάσσα κυνηγάς με αυτό ?
Που μένεις (νομό) ?
Είδες που είναι δύσκολο να πετύχεις το χαρτί στα 50m ... γιατί νομίζεις ότι δεν ρίχνω πάνω από 35μ σε χαρτί ; :)

ps
Προς όλους ...
Οι 2 πίνακες που κοιτάζω όταν η απόσταση δεν είναι 36,5m είναι αυτοί.

Ο πάνω πίνακας λέει ότι στα 50m μια τουφεκιά με σκάγια γύρω στο #6 που βγάζει 70% στα 36,5m θα έχει συγκέντρωση 40% στα 50m.

Ο δεύτερος πίνακας δεν είναι τόσο αισιόδοξος.
Λέει ότι στα 50m μια τουφεκιά με σκάγια γύρω στο #6 που βγάζει 70% στα 36,5m θα έχει συγκέντρωση 35% στα 50m.
Αν η τουφεκιά είναι στο 95% στα 36,5m τότε θα έχει συγκέντρωση 47% στα 50m.

Τα νούμερα δεν είναι αυστηρά αλλά δείχνουν που κυμαίνονται οι συγκεντρώσεις με τα μέτρα.

Πάνω από τα 36,5m δεν έχω κάνει δοκιμές οπότε εσείς θα μου πείτε αν οι πίνακες θέλουν αλλαγή.
Ο πάνω είναι του Gough Thomas και ο κάτω του Ed Lowry.

Εγώ σαν απαισιόδοξος κοιτάζω τον κάτω σχεδόν πάντα.
Σαν πρακτικός άνθρωπος στο κυνήγι δεν αλλάζω φυσίγγι και συνήθειες που δουλεύουν.
Και σαν ισοπεδωτικός λέω ότι ένα +10% σε συγκεντρώσεις ποτέ δεν κάνουν την διαφορά στην κάρπωση.


View attachment 56652
Να γιατί οι δοκιμές γίνονται στα 36.5 ,η μεγαλύτερη δυνατή απόσταση για την μεγαλύτερη δυνατή συγκέντρωση‼️
 
Γιαννη , κατ'αρχην πολλα ευχαριστω για την δοκιμη φιλε μου !!
Καλοπροαιρετα ρωταω....Αυτο το φυσιγγιο 32 γραμμαρια Ν6 σε τι θηραμα το ριχνεις ??
Επισεις παντα με το τσοκ της δοκιμης το ριχνεις...??
Η τουφεκια ειναι οντως φευγατη προς τα επανω....αλλα με αλλο τσοκ πχ φουλ μαμα το εχεις ριξει να
δεις τι σου δινει στα ιδια μετρα ??
Μην με θεωρησεις ''κακια πεθερα'' ρωταω απο περιεργεια...γιατι ασχετα απο το αποτελεσμα των
50 μετρων....πιστευω οτι στα 30 μετρα με αυτο το τσοκ εαν μπει το θηραμα στο κεντρο της τουφεκιας
θα το μαζευεις με το στιποχαρτο....!!!
Πες μου εαν κανω λαθος φιλε !!!
To αναφέραμε πιό παλιά κ.Νίκο GM3 cx2000 1.55 X32 6* είναι ίσως η πιό ισοζυγισμένη δοσολογία
για την συγκεκριμένη πυρίτιδα .Εξαιρετικό set up .
 
Βασιλη όταν λες 10% +- σε ποσά σκαγια παραπανο μεταφράζεται στον στοχο
Εξαρτάται από τα σκάγια που έχει το φυσίγγι και τα σκάγια που φτάνουν στον κύκλο.

πχ αν το φυσίγγι έχει 200 σκάγια και συγκέντρωση 60% δηλαδή 120 σκάγια στον κύκλο και 80 εκτός αυτού, ... τότε αν έχεις συγκέντρωση 70% θα έχεις 140 σκάγια στον κύκλο και 60 εκτός αυτού.
Τα 20 σκάγια παραπάνω στον κύκλο σημαίνουν 20 σκάγια λιγότερα εκτός κύκλου ... (ο αντίλογος εδώ είναι ότι κάποια είναι άχρηστα, καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια κτλ, δεκτό .. αλλά θα είναι πάντα περισσότερα)
Καταλαβαίνεις ότι τα πάντα εξαρτώνται από την σκοπευτική ικανότητα.

Θεωρούμε δεδομένο ότι σημαδεύουμε κέντρο ... αυτό δεν είναι πάντα αυτό που συμβαίνει, είναι η εξαίρεση.


Πάμε στις χαμηλές συγκεντρώσεις και χοντρά σκάγια ...
πχ αν το φυσίγγι έχει 100 σκάγια και συγκέντρωση 30% δηλαδή 30 σκάγια στον κύκλο και 70 εκτός αυτού τότε αν έχεις συγκέντρωση 40% θα έχεις 40 σκάγια στον κύκλο και 60 εκτός αυτού.
Ανάλογα πως θα σημαδέψεις τα 10 σκάγια περισσότερα στον κύκλο θα σε βοηθήσουν λίγο αν το θήραμα είναι μέσα σε αυτόν ενώ αν το θήραμα είναι στα όρια ή εκτός κύκλου θα σε βοηθήσουν περισσότερο αν τα σκάγια αυτά είναι εκτός κύκλου.

Ακόμη και αν ήμασταν όλοι πάντα κέντρο τότε η μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν είναι πάντα το ζητούμενο.
Δεν χρειάζεται να γεμίσεις την φάσσα σκάγια για να την πάρεις ... αρκούν 3-4-5 σκάγια.
Αν αρκούν τόσα τι να τα κάνεις τα 10 ? για να την πετάξεις στα σκουπίδια ?

Σε πολύ μακρινές βολές υπάρχουν και μεγάλα σφάλματα είτε λόγω σκόπευσης, αέρα κτλ
Αν μου έλεγες τι θα προτιμούσα να ρίξω στην φάσσα, ένα υπερφυσίγγι (#6, 36gr με 315 σκάγια) που βαράει 80% (252 σκάγια στον κύκλο) στα 60μ !!!! και ένα που βγάζει 30% (95 σκάγια στον κύκλο) στα 60μ θα προτιμούσα το δεύτερο και δεν θα το συζητούσα καθόλου.
Αν ήμουν ο Digweed και δεν ενδιαφερόμουν να τις φάω θα έπαιρνα αυτό με το 80%.

Εκεί που πραγματικά η διαφορά στην συγκέντρωση έχει σημασία και κάνει την διαφορά είναι σε μικρά θηράματα (βλέπε τσίχλα) όταν οι αποστάσεις είναι μεγάλες ... εκεί χρειάζεται ότι παραπάνω μπορείς να πάρεις από συγκέντρωση ή πας σε ψιλότερο σκάγι για να γεμίσεις τα μεγάλα κενά, διότι κενά πάντα θα υπάρχουν.

Αυτή είναι η δική μου λογική.

Οι διαφωνίες προκύπτουν από το "κεντροτουφέκισμα" και το "σκάσιμο" του πουλιού στον αέρα.
Το πρώτο είναι αδύνατον (για μέσους κυνηγούς) και το δεύτερο αχρείαστο (για εμένα).
 
Οι μεγάλες αποστάσεις είναι επίσης πολυέξοδες σε πυρομαχικό και η πιθανότητα τραυματισμών πάντα μεγαλύτερη.
Τα 40μ περίπου είναι το όριο για εμένα αλλά δεν διστάζω να σηκώσω όπλο και μακρύτερα αν με πιάσει η στραβή.

Πέρσι ξεκίνησα να τουφεκάω στα 110m 50άρι καπρί και το πήρα ... φαντάσου έριξα 10+8+8=26 μπίλιες συνολικά και 6 μονόβολα.
Κάποιοι μπορούν να το πουν σκοπευτική ικανότητα, βλητική υπεροχή ή όπως αλλιώς θες ... εγώ το λέω απλά κωλοφαρδία.
 
Last edited:
Γιαννη , κατ'αρχην πολλα ευχαριστω για την δοκιμη φιλε μου !!
Καλοπροαιρετα ρωταω....Αυτο το φυσιγγιο 32 γραμμαρια Ν6 σε τι θηραμα το ριχνεις ??
Επισεις παντα με το τσοκ της δοκιμης το ριχνεις...??
Η τουφεκια ειναι οντως φευγατη προς τα επανω....αλλα με αλλο τσοκ πχ φουλ μαμα το εχεις ριξει να
δεις τι σου δινει στα ιδια μετρα ??
Μην με θεωρησεις ''κακια πεθερα'' ρωταω απο περιεργεια...γιατι ασχετα απο το αποτελεσμα των
50 μετρων....πιστευω οτι στα 30 μετρα με αυτο το τσοκ εαν μπει το θηραμα στο κεντρο της τουφεκιας
θα το μαζευεις με το στιποχαρτο....!!!
Πες μου εαν κανω λαθος φιλε !!!
Νικο αν ευχαριστεις εσυ για μια δοκιμη εμεις τι πρεπει να κανουμε με τοσες δοκιμες που εχεις ανεβασει?
Το συγκεκριμενο σε Νο6 το χρησιμοποιω στο λαγο, αν και πρωτο σε σφιχτο μερος χρησιμοποιω το διδυμο αδερφακι παλι σε GM3 σε διασπορας(θα σφαξω και ενα απο αυτο και θα το ανεβασω...).Και φασσα στα μπασιματα αυτο ριχνω(το χειμωνα οχι...) Σε Νο8 το χρησιμοποιω στα τρυγονια...
Θα ριξω και μια με το φουλ αν και για να το συγκρινω εριξα την ιδια μερα αν ειδες με το 2* που εχουν σχεδον ιδια διαμετρο στομιου...
Η ντουφεκια ειναι οντως επανω απο λαθος δικο μου...
Το τσοκακι δεν ειναι δικο μου ειναι φιλου που μου το εδωσε να το δοκιμασω εγω ολα μου τα κυνηγια εκτος φερμας τα κανω με το 3*
Σιγουρα ειναι εξειδικευμενο τσοκακι για ειδικες περιπτωσεις και οχι για γενικο κυνηγι, αποψη μου βεβαια.Αυτο ειναι 0,35 εγω αν επαιρνα θα το παιρνα σε 0,25 IM
 
Εξαρτάται από τα σκάγια που έχει το φυσίγγι και τα σκάγια που φτάνουν στον κύκλο.

πχ αν το φυσίγγι έχει 200 σκάγια και συγκέντρωση 60% δηλαδή 120 σκάγια στον κύκλο και 80 εκτός αυτού, ... τότε αν έχεις συγκέντρωση 70% θα έχεις 140 σκάγια στον κύκλο και 60 εκτός αυτού.
Τα 20 σκάγια παραπάνω στον κύκλο σημαίνουν 20 σκάγια λιγότερα εκτός κύκλου ... (ο αντίλογος εδώ είναι ότι κάποια είναι άχρηστα, καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια κτλ, δεκτό .. αλλά θα είναι πάντα περισσότερα)
Καταλαβαίνεις ότι τα πάντα εξαρτώνται από την σκοπευτική ικανότητα.
Θεωρούμε δεδομένο ότι σημαδεύουμε κέντρο ... αυτό δεν είναι πάντα αυτό που συμβαίνει, είναι η εξαίρεση.


Πάμε στις χαμηλές συγκεντρώσεις και χοντρά σκάγια ...
πχ αν το φυσίγγι έχει 100 σκάγια και συγκέντρωση 30% δηλαδή 30 σκάγια στον κύκλο και 70 εκτός αυτού τότε αν έχεις συγκέντρωση 40% θα έχεις 40 σκάγια στον κύκλο και 60 εκτός αυτού.
Ανάλογα πως θα σημαδέψεις τα 10 σκάγια περισσότερα στον κύκλο θα σε βοηθήσουν λίγο αν το θήραμα είναι μέσα σε αυτόν ενώ αν το θήραμα είναι στα όρια ή εκτός κύκλου θα σε βοηθήσουν περισσότερο αν τα σκάγια αυτά είναι εκτός κύκλου.

Ακόμη και αν ήμασταν όλοι πάντα κέντρο τότε η μεγαλύτερη συγκέντρωση δεν είναι πάντα το ζητούμενο.
Δεν χρειάζεται να γεμίσεις την φάσσα σκάγια για να την πάρεις ... αρκούν 3-4-5 σκάγια.
Αν αρκούν τόσα τι να τα κάνεις τα 10 ? για να την πετάξεις στα σκουπίδια ?

Σε πολύ μακρινές βολές υπάρχουν και μεγάλα σφάλματα είτε λόγω σκόπευσης, αέρα κτλ
Αν μου έλεγες τι θα προτιμούσα να ρίξω στην φάσσα, ένα υπερφυσίγγι (#6, 36gr με 315 σκάγια) που βαράει 80% (252 σκάγια στον κύκλο) στα 60μ !!!! και ένα που βγάζει 30% (95 σκάγια στον κύκλο) στα 60μ θα προτιμούσα το δεύτερο και δεν θα το συζητούσα καθόλου.
Αν ήμουν ο Digweed και δεν ενδιαφερόμουν να τις φάω θα έπαιρνα αυτό με το 80%.

Εκεί που πραγματικά η διαφορά στην συγκέντρωση έχει σημασία και κάνει την διαφορά είναι σε μικρά θηράματα (βλέπε τσίχλα) όταν οι αποστάσεις είναι μεγάλες ... εκεί χρειάζεται ότι παραπάνω μπορείς να πάρεις από συγκέντρωση ή πας σε ψιλότερο σκάγι για να γεμίσεις τα μεγάλα κενά, διότι κενά πάντα θα υπάρχουν.

Αυτή είναι η δική μου λογική.

Οι διαφωνίες προκύπτουν από το "κεντροτουφέκισμα" και το "σκάσιμο" του πουλιού στον αέρα.
Το πρώτο είναι αδύνατον (για μέσους κυνηγούς) και το δεύτερο αχρείαστο (για εμένα).
Ο Ντικ γουιντ(πουτσοχορτο)αν τον ακούσεις ....τις σημάδευει, η στο κεφάλι η στο λαιμό η στην καρδιά😆
 
Φάσσα κυνηγάς με αυτό ?
Που μένεις (νομό) ?
Είδες που είναι δύσκολο να πετύχεις το χαρτί στα 50m ... γιατί νομίζεις ότι δεν ρίχνω πάνω από 35μ σε χαρτί ; :)
Κυριως τρυγονι σε Νο8 και λαγο σε Νο6 αλλα και φασσα στα μπασιματα...Γενικα το χρησιμοποιω πολυ μονο αν πεσει πολυ η θερμοκρασια αλλαζω σε κατι αλλο...
Κερκυρα...
Την αλλη φορα θα σημαδεψω οπως στο εικονιδιο που ανεβασες απο την Benelli με το κεντρο του στοχου να καθεται πανω στο στοχαστρο και οχι να το επικαλυπτει οπως εκανα...και θα δουμε
 
Αντίστροφο συμπέρασμα μπορούμε να βγάλουμε; Εννοώ αν μια δοκιμή δώσει στα 50 μ 70% μπορούμε να βγάλουμε ποσοστό στα 36,5;
Αντίστροφο μπορείς αλλά όχι με τα νούμερα που έδωσες, γιατί το 70% στα 50m είναι εκτός καμπυλών.

Αν έλεγες πχ 25% στα 55m τότε
1. Ξεκινάς από τα 55m (από το Χ) και ανεβαίνεις μέχρι να βρεις την καμπύλη του 25% που είναι η κίτρινη. (ανοιχτή μπλε γραμμή)
2. Ακολουθείς την κίτρινη καμπύλη προς τα πάνω μέχρι να φτάσεις στα 36,5m (πράσινη γραμμή)
3. Βλέπεις το ποσοστό στα 36,5m (σκούρα μπλέ γραμμή)

το ποσοστό είναι περίπου 55%.

Η ίδια λογική είναι και στο άλλο διάγραμμα.

1664393983086.png
 
Οι μεγάλες αποστάσεις είναι επίσης πολυέξοδες σε πυρομαχικό και η πιθανότητα τραυματισμών πάντα μεγαλύτερη.
Τα 40μ περίπου είναι το όριο για εμένα αλλά δεν διστάζω να σηκώσω όπλο και μακρύτερα αν με πιάσει η στραβή.

Πέρσι ξεκίνησα να τουφεκάω στα 110m 50άρι καπρί και το πήρα ... φαντάσου έριξα 10+8+8=26 μπίλιες συνολικά και 6 μονόβολα.
Κάποιοι μπορούν να το πουν σκοπευτική ικανότητα, βλητική υπεροχή ή όπως αλλιώς θες ... εγώ το λέω απλά κωλοφαρδία.
Είναι εμπειρία και επειδή ξέρεις το φυσίγγι και το όπλο + σωστή σκόπευση όταν έχεις έστω και 5% πιθανότητα καταβολής δεν υπάρχει κωλοφαρδια υπάρχει 5% ήταν ένα από τα 5 τα άλλα 95 θα σου φύγουν.
 
Αντίστροφο μπορείς αλλά όχι με τα νούμερα που έδωσες, γιατί το 70% στα 50m είναι εκτός καμπυλών.

Αν έλεγες πχ 25% στα 55m τότε
1. Ξεκινάς από τα 55m (από το Χ) και ανεβαίνεις μέχρι να βρεις την καμπύλη του 25% που είναι η κίτρινη. (ανοιχτή μπλε γραμμή)
2. Ακολουθείς την κίτρινη καμπύλη προς τα πάνω μέχρι να φτάσεις στα 36,5m (πράσινη γραμμή)
3. Βλέπεις το ποσοστό στα 36,5m (σκούρα μπλέ γραμμή)

το ποσοστό είναι περίπου 55%.

Η ίδια λογική είναι και στο άλλο διάγραμμα.

View attachment 56707
Βασίλη γι αυτό ρώτησα. Είδα ότι σχετικά μεγάλες συγκεντρώσεις, πχ στα 50 μ, είναι εκτός καμπυλών.
 
To αναφέραμε πιό παλιά κ.Νίκο GM3 cx2000 1.55 X32 6* είναι ίσως η πιό ισοζυγισμένη δοσολογία
για την συγκεκριμένη πυρίτιδα .Εξαιρετικό set up .
Λαμπη για πες και την πιο ισοζυγισμενη δοσολογια σε sipe, που θεωρεις εσυ παντα...(αν ξεκινουσα να γεμιζω αυτες τις δυο θα ηθελα GM3 και Sipe τουλαχιστον για αρχη...)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top