Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ τα εύκαιρα φυσίγγια 2 κάθε φορά,τα έχω στην δεξιά τσέπη του τζακετ‼️ εύκολα τα πιάνω γρήγορα τα γεμίζω‼️ αλλά όσες φορές το έκανα ήταν σε απόσταση που μόνο ο Λέο κατεβάζει παπί‼️τις τουφεκιές τις 3 τις ρίχνω αργά,δεν έχω στο μυαλό το σπιντ‼️κάποιες φορές χρειάστηκε ενώ το κατοφ καμία‼️(η καλύτερα μια‼️ξεχνώντας να το απασφαλισω κ έτσι το παπί με μουτζωσε κ από δεξιά κ από αριστερά θρι Τάιμς)
στα π@π@κι@ που πας δύσκολο να προλάβεις, με το μπαμ παίρνουν ύψος
στα γρουνια στο κοπάδι, σε φάσσες κοπάδι που σε καβαλάει κ.λ.π. προφταίνεις

*εγώ έχω προφτάσει και στα π@π@κι@
 
Όχι αλλά πρέπει να είναι πρόσφατα, έτσι και αλλιώς οι διαφορές από παρτίδα σε παρτίδα πάρα τα όσα λέγονται δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να κάνουν ένα φυσίγγι πολύ πιο αργό ή επικίνδυνο. Εξαίρεση ίσως αποτελεί η vectan που σε πολλά ξένα φόρουμ αναφέρουν συχνά λάθος πυρίτιδα σε πολλές συσκευασίες, πχ αντί για ΑΟ να περιέχει Α1, ενώ σαν ποιότητα είναι πολύ καλές.
 
Οι ποσότητες tecna ή άλλης πυρίτιδας, που αναγράφονται για το νο7.5, θα πρέπει να αυξηθούν κατά 0.05 γρ. όταν πρόκειται να κλείσουμε το ίδιο βάρος αλλά με χοντρά σκάγια;

Απο το Ν7,5 εως και το Ν6 δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις τιποτα στο σεταπ....εννοω δοσολογια...
Απο Ν6 και κατω...Ν5 -Ν4 κτλ ανεβαινεις σε πυριτιδα 0.05 στα ιδια γραμμαρια σκαγια...
 
Απο το Ν7,5 εως και το Ν6 δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις τιποτα στο σεταπ....εννοω δοσολογια...
Απο Ν6 και κατω...Ν5 -Ν4 κτλ ανεβαινεις σε πυριτιδα 0.05 στα ιδια γραμμαρια σκαγια...
Νομίζω, κάποιος το είχε αναφέρει αυτό, για τους πίνακες του Gualandi, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.
 
Νομίζω, κάποιος το είχε αναφέρει αυτό, για τους πίνακες του Gualandi, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.
Ο Elio Gualandi έχει σαν σημείο αναφοράς το Νο7 και 7,5 από κει και πέρα όταν πάμε σε πιο χοντρό Νούμερο ανεβαίνουμε σταδιακά ανά 0,03 πυρίτιδα δηλαδή Νο 7 1,60
6 1,63
5 1,66
4 1,69
Ταβάνι έχουμε το 0,10 στην περίπτωση μας 1,70 .........
Το ίδιο γίνεται αντίστροφα όταν ανεβαίνει το Νούμερο σκαγιων δηλαδή Νο 8 1,57
9 1,54 μέχρι 1,50
 
Νομίζω, κάποιος το είχε αναφέρει αυτό, για τους πίνακες του Gualandi, αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

Στο ιδιο σεταπ με + - 1νουμερο σκαγια δεν αλλαζεις τιποτα!!!
Μονο εαν ανεβεις γραμμαρια σκαγιων δλδ απο τα 32 στα 33 τοτε ανεβαινεις και σε πυριτιδα 0,05 Βασιλη !!!
 
Ο Elio Gualandi έχει σαν σημείο αναφοράς το Νο7 και 7,5 από κει και πέρα όταν πάμε σε πιο χοντρό Νούμερο ανεβαίνουμε σταδιακά ανά 0,03 πυρίτιδα δηλαδή Νο 7 1,60
6 1,63
5 1,66
4 1,69
Ταβάνι έχουμε το 0,10 στην περίπτωση μας 1,70 .........
Το ίδιο γίνεται αντίστροφα όταν ανεβαίνει το Νούμερο σκαγιων δηλαδή Νο 8 1,57
9 1,54 μέχρι 1,50

Στο ιδιο σεταπ με + - 1νουμερο σκαγια δεν αλλαζεις τιποτα!!!
Μονο εαν ανεβεις γραμμαρια σκαγιων δλδ απο τα 32 στα 33 τοτε ανεβαινεις και σε πυριτιδα 0,05 Βασιλη !!!
Βαγγέλη, Νίκο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Όχι αλλά πρέπει να είναι πρόσφατα, έτσι και αλλιώς οι διαφορές από παρτίδα σε παρτίδα πάρα τα όσα λέγονται δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να κάνουν ένα φυσίγγι πολύ πιο αργό ή επικίνδυνο. Εξαίρεση ίσως αποτελεί η vectan που σε πολλά ξένα φόρουμ αναφέρουν συχνά λάθος πυρίτιδα σε πολλές συσκευασίες, πχ αντί για ΑΟ να περιέχει Α1, ενώ σαν ποιότητα είναι πολύ καλές.

Λευτερη καλος ο πινακας...ολοι οι πινακες......Τσεκαρισα ογκομετριες στην MG2 και οι δοσολογιες
σε συνδιασμο με τα βυσματα που δινει.....Ειναι για κλεισιμο 2 σταδιων....και σε ακοπο καλυκα!!!
Ωστοσο ειναι ενας καλος ''μπουσουλας''..... φιλε !!!
 
Λευτερη καλος ο πινακας...ολοι οι πινακες......Τσεκαρισα ογκομετριες στην MG2 και οι δοσολογιες
σε συνδιασμο με τα βυσματα που δινει.....Ειναι για κλεισιμο 2 σταδιων....και σε ακοπο καλυκα!!!
Ωστοσο ειναι ενας καλος ''μπουσουλας''..... φιλε !!!
Αν κρατήσεις τις δοσολογίες πυρίτιδας και βάρος σκαγιών ίδια και "παίξεις" με τα βύσματα, ώστε να έχεις ογκομετρία για να μπορείς να κλείσεις σε 5 στάδια, οι αλλαγές θα είναι μεγάλες? Αναφέρομαι σε αλλαγές στα μεγέθη της ταχύτητας και των πιέσεων.
 
Ο Elio Gualandi έχει σαν σημείο αναφοράς το Νο7 και 7,5 από κει και πέρα όταν πάμε σε πιο χοντρό Νούμερο ανεβαίνουμε σταδιακά ανά 0,03 πυρίτιδα δηλαδή Νο 7 1,60
6 1,63
5 1,66
4 1,69
Ταβάνι έχουμε το 0,10 στην περίπτωση μας 1,70 .........
Το ίδιο γίνεται αντίστροφα όταν ανεβαίνει το Νούμερο σκαγιων δηλαδή Νο 8 1,57
9 1,54 μέχρι 1,50
Οι δοσολογιες ειναι ανα νουμερο 0,1 δηλαδη 1,65 χ32 νο 7 , 1,66 χ32 νο 6 και φτανουμε στο μονοβολο 32γρ 2 γρ πυριτηδα δες το στους ιδιους πινακες στην mb32 ας πουμε !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top