Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν σε μαλωσα , κουβεντα κανουμε , προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ο piston skeet δινει καποιο μικρο σκοπευτικο πλεονεκτημα , ειδικα σε τραβερσες , παντα προηγειται η τεχνικη φυσικα αλλα θεωρω οτι τελικα η μεγαλη ατρακτος βοηθαει , σε εναν βαθμο φυσικα , πληροφοριακα τα ρεκορ εχουν γινει με φυσιγγια με piston skeet

Πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις από τον γραπτό λόγο γιατί απουσιάζει η οπτική επαφή.

Επίσης είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι πρώτοι οι αμερικάνοι γέμιζαν duplex γομώσεις 4x6 κτλ μόνο και μόνο για να επιμηκυνθεί η άτρακτος.
Αυτό (σύμφωνα με αυτούς) έδινε ένα πλεονέκτημα στο βαλτοκυνήγι και ειδικά στις γρήγορες τραβέρσες.
Έχει κάποια λογική (βασικά διορθώνει λίγο ένα μικρό σκοπευτικό λάθος), αλλά ποιος επιλέγει φυσίγγια με βλητικά χαρακτηριστικά που δεν αναγράφονται και που η πραγματική προστιθέμενη αξία τους είναι αμφιλεγόμενη.
Έχω και προφανώς έχεις ακούσει και το ακριβώς αντίθετο.
Ότι δηλαδή ζητούμενο είναι το ελάχιστο δυνατό μήκος ατράκτου για να μην περνά το θήραμα μέσα από τα σκάγια.
Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν ΠΑΝΤΑ σε τουφεκιές τραβέρσα.
Πραγματικά όμως (ειδικά στο κυνήγι που δεν τουφεκάμε πάντα τραβέρσα) δεν ξέρω πόση σημασία έχει πχ μια αύξηση του μήκους της ατράκτου κατά 1m. Ίσως και μηδαμινή.

Τα σκοπευτήρια και ο πρωταθλητισμός είναι άλλη ιστορία.
Εκεί παίζονται χρήματα και ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι οι πρωταθλητές στο skeet κτλ θα έχαναν το πρωτάθλημα αν έριχναν με φυσίγγια με μικρότερο μήκος ατράκτου.

Ιστορία
---------
Ψαροντούφεκο με φίλο πριν πολλά χρόνια.
Είχε χτυπήσει πολλά και μεγάλα μαγιάτικα. (Καρτέρια στα -35m για 4,5 λεπτά)
Όλα με αεροβόλα γνωστής εταιρίας ΚΑΡΑφτιαγμένα από τον ίδιο.
Μου λέει στο τέλος ... έλα να με βγάλεις μια φωτογραφία.
Στήνεται και παίρνει στα χέρια του ένα μακρύ λαστιχοβόλο άλλης γνωστής εταιρίας.
Του λέω, δεν θα βγάλεις με το αεροβόλο ?
Αυτές μου λέει είναι για το περιοδικό.
Προφανώς υπήρχε και σπόνσορας από πίσω με δωρεάν όπλα, στολές, εξοπλισμό κτλ.
Τα μόνα ψάρια που τον είδα να τουφεκάει με τα λαστιχοβόλα ήταν σαργούς και αυτό γιατί του έβγαινε η πίστη να οπλίσει το αεροβόλο.

Κατάλαβες το υπονοούμενο και τον παραλληλισμό με τα φυσίγγια.
 
Last edited:
Όμως πρόσφατες και πιο εξελιγμένες αναλύσεις σε αποστάσεις μακρύτερες των 5 μέτρων από το στόμιο της κάννης, έδειξαν ότι το μήκος της δέσμης των σκαγίων της γόμωσης που φεύγει από μια κυλινδρική κάννη και από μια φουλ τσοκ κάννη είναι σχεδόν το ίδιο και παραμένει το ίδιο κατά την πτήση προς το στόχο.
Βέβαια, το μέτωπο των σκαγίων έχει περισσότερο εύρος όταν βγαίνει από μια κυλινδρική κάννη, αλλά το μήκος που έχει η δέσμη στο σύνολό της είναι σχεδόν όμοια. Η εξήγηση του μυστηρίου απαιτεί γνώση και σκέψη σε βαθύτερα πλαίσια για να γίνει κατανοητή.
Όταν, λοιπόν, η δέσμη των σκαγίων αφήνει πίσω της το στόμιο της κάννης, όλα τα σκάγια έχουν τα ίδια βλητικά χαρακτηριστικά, ανεξαρτήτως του βαθμού τσοκαρίσματος.
Συνεπώς, έχοντας στον αέρα, το καθένα ξεχωριστά τα σκάγια, μια ελεύθερη πτήση, η διαδρομή τους εξαρτάται περισσότερο από άλλους σημαντικούς αλλά «αθέατους» παράγοντες, παρά από το βαθμό της σύσφιγξης. Αυτοί οι παράγοντες είναι το μέγεθος των σκαγίων, ο τύπος των σκαγίων, το βάρος τους, η σφαιρικότητα, η ταχύτητα κ.λπ. Στοιχεία που αφορούν το κάθε σκάγι ξεχωριστά και θα διαπιστωθεί στην πράξη το πόσο σημαντικά είναι για την έκβαση της επιτυχίας της βολής μας.

Στράτο θα με ενδιέφερε να μου δώσεις την πηγή για αυτό που γράφεις (για θεωρητική ενασχόληση πάντα).

Το είχα αναφέρει και εγώ στην αρχή και έχει λογική
Ξεκινάμε από την αρχή ότι όλα τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη με πολύ παραπλήσιες οριζόντιες ταχύτητες, ανεξαρτήτου τσοκ.
2 λοιπόν τέτοια σκάγια από την στιγμή που θα βγουν από την κάνη θα ενεργούν 2 και μόνο 2 δυνάμεις πάνω τους. Το βάρος τους που θα τα μετατοπίζει ΜΟΝΟ στην κατακόρυφη διευθυνση, άρα δεν μας ενδιαφέρει, και η αντίσταση του αέρα.
Η αντίσταση του αέρα είναι η πιο μεγάλη και η πιο σημαντική λοιπόν οριζόντια δύναμη που καθοριζει την τροχιά των σκαγιών μας. Η μικρή σχετικά μάζα των σκαγιών (μικρή αδράνεια) κάνει την επίδραση της δύναμης αυτής ακόμα μεγαλύτερη.
Λέει λοιπόν η φυσική.
2 πανομοιότυπα σφαιρικά σκάγια με την ίδια ακριβώς μάζα και με την ίδια αρχική οριζόντια ταχύτητα θα διαγράψουν τις ίδιες ακριβώς τροχιές στον ίδιο χρόνο.
Κοινώς θα βρεθούν στην ίδια απόσταση από την κάνη μετά από τον ίδιο χρόνο δηλαδή μηδενικό μήκος ατράκτου.

Θέλετε λοιπόν μεγαλύτερη άτρακτο σε μήκος ;
Αναμίξτε διαφορετικών μεγεθών σκάγια.
Αναμίξτε διαφορετικών μαζών σκάγια.
Αναμίξτε διαφορετικών σχημάτων σκάγια.
Χρησιμοποιείτε μαλακά σκάγια για να παραμορφωθούν ευκολότερα.
Θέλετε το αντίθετο ; Κάντε τα αντίθετα.


Ο piston skeet τώρα προφανώς είναι πατέντα για να πετυχαίνει την επιμήκυνση της ατράκτου μιας και δεν μπορείς να ρίχνεις duplex σε πρωταθλήματα.
Ένας ιδιογωμοτής όμως μπορεί να πετύχει το ίδιο γεμίζοντας duplex.
 
Πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις από τον γραπτό λόγο γιατί απουσιάζει η οπτική επαφή.

Επίσης είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι που) ότι πρώτοι οι αμερικάνοι γέμιζαν duplex γομώσεις 4x6 κτλ μόνο και μόνο για να επιμηκυνθεί η άτρακτος.
Αυτό (σύμφωνα με αυτούς) έδινε ένα πλεονέκτημα στο βαλτοκυνήγι και ειδικά στις γρήγορες τραβέρσες.
Έχει κάποια λογική (βασικά διορθώνει λίγο ένα μικρό σκοπευτικό λάθος), αλλά ποιος επιλέγει φυσίγγια με βλητικά χαρακτηριστικά που δεν αναγράφονται και που η πραγματική προστιθέμενη αξία τους είναι αμφιλεγόμενη.
Έχω και προφανώς έχεις ακούσει και το ακριβώς αντίθετο.
Ότι δηλαδή ζητούμενο είναι το ελάχιστο δυνατό μήκος ατράκτου για να μην περνά το θήραμα μέσα από τα σκάγια.
Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν ΠΑΝΤΑ σε τουφεκιές τραβέρσα.
Πραγματικά όμως (ειδικά στο κυνήγι που δεν τουφεκάμε πάντα τραβέρσα) δεν ξέρω πόση σημασία έχει πχ μια αύξηση του μήκους της ατράκτου κατά 1m. Ίσως και μηδαμινή.

Τα σκοπευτήρια και ο πρωταθλητισμός είναι άλλη ιστορία.
Εκεί παίζονται χρήματα και ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ.
Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι οι πρωταθλητές στο skeet κτλ θα έχαναν το πρωτάθλημα αν έριχναν με φυσίγγια με μικρότερο μήκος ατράκτου.

Ιστορία
---------
Ψαροντούφεκο με φίλο πριν πολλά χρόνια.
Είχε χτυπήσει πολλά και μεγάλα μαγιάτικα. (Καρτέρια στα -35m για 4,5 λεπτά)
Όλα με αεροβόλα γνωστής εταιρίας ΚΑΡΑφτιαγμένα από τον ίδιο.
Μου λέει στο τέλος ... έλα να με βγάλεις μια φωτογραφία.
Στήνεται και παίρνει στα χέρια του ένα μακρύ λαστιχοβόλο άλλης γνωστής εταιρίας.
Του λέω, δεν θα βγάλεις με το αεροβόλο ?
Αυτές μου λέει είναι για το περιοδικό.
Προφανώς υπήρχε και σπόνσορας από πίσω με δωρεάν όπλα, στολές, εξοπλισμό κτλ.
Τα μόνα ψάρια που τον είδα να τουφεκάει με τα λαστιχοβόλα ήταν σαργούς και αυτό γιατί του έβγαινε η πίστη να οπλίσει το αεροβόλο.

Κατάλαβες το υπονοούμενο και τον παραλληλισμό με τα φυσίγγια.
Καταλαβα ακριβως τι εννοεις αλλα να ξερεις οτι οταν γραφω κατι ξερω ακριβως αν ισχυει η οχι , τα φυσιγγια με στρωσεις αναμικτα σκαγια προσφερουν βλητικο πλεονεκτημα κ φυσικα απαγορευονται αυστηρα στην σκοποβολη , να ξερεις παντα οτι μια λεπτομερεια κανει ολη την διαφορα παντου
 
Δεν το γνωρίζω ότι υπάρχει αμερικανικό skeet ,ποιες οι διαφορές ξέρεις ; Από περιέργεια ρωτάω .
Σαν στήσιμο δεν έχουν μεγάλες διαφορές νομίζω, η διαφορά είναι στο μέγεθος των δίσκων νομίζω λίγο μικρότεροι στην Αμερική, πολύ ποιο ταχύτεροι στο Ολυμπιακό σκητ και ποιο μακρινές αποστασεις.
 
Σαν στήσιμο δεν έχουν μεγάλες διαφορές νομίζω, η διαφορά είναι στο μέγεθος των δίσκων νομίζω λίγο μικρότεροι στην Αμερική, πολύ ποιο ταχύτεροι στο Ολυμπιακό σκητ και ποιο μακρινές αποστασεις.
Ξεκινανε επωμισμενοι , ιδια πιατα αλλα πολυ αργα
 
Καταλαβα ακριβως τι εννοεις αλλα να ξερεις οτι οταν γραφω κατι ξερω ακριβως αν ισχυει η οχι , τα φυσιγγια με στρωσεις αναμικτα σκαγια προσφερουν βλητικο πλεονεκτημα κ φυσικα απαγορευονται αυστηρα στην σκοποβολη , να ξερεις παντα οτι μια λεπτομερεια κανει ολη την διαφορα παντου
Δημήτρη συμφωνώ και στα 2 σημεία.
Πριν από 5 σελίδες έγραφα "Παίζει κάποιο ρόλο στις γρήγορες τραβέρσες αλλά μέχρι εκεί."
Η "διαφωνία" μας είναι πάλι σε λεπτομέρεια.
Και οι δυο συμφωνούμε ότι προσφέρουν βλητικό πλεονέκτημα αλλά ΠΟΣΟ ?
1%, 2%, 5% ?
Το 2% δεν ενδιαφέρει έναν κυνηγό.
Για έναν σκοπευτή που πάει για το 200/200 ακόμα και το 2% είναι ένα ποσοστό που δεν μπορεί να το αγνοήσει και που είναι τρομερά σημαντικό.

Απλά να ξέρεις ότι δεν έχω σχέση με σκοποβολή ... ότι γράφω, το γράφω πάντα για το κυνήγι.
 
Λυσάξαμε όλοι με τν piston skeet και τη διπλή άτρακτο.... .sarcastic.

Ορίστε η moto-GP στα 28gr.....
Δν την είχα κατεβάσει κάτω από τα 30 κ μιας κ το έφερε η κουβέντα, προσάρμωσα ένα setup χθες το βράδυ.

20200528_230113.jpg

20200528_165816.jpg

20200528_165904.jpg

Μη με ρωτήσετε αν έβγαλε δύναμη, γιατί η παλέτα άχνισε από την πίσω πλευρά την ώρα της βολής.....sarcastic.
 
Λυσάξαμε όλοι με τν piston skeet και τη διπλή άτρακτο.... .sarcastic.

Ορίστε η moto-GP στα 28gr.....
Δν την είχα κατεβάσει κάτω από τα 30 κ μιας κ το έφερε η κουβέντα, προσάρμωσα ένα setup χθες το βράδυ.

View attachment 13494

View attachment 13493

View attachment 13495

Μη με ρωτήσετε αν έβγαλε δύναμη, γιατί η παλέτα άχνισε από την πίσω πλευρά την ώρα της βολής.....sarcastic.
View attachment 13498
Όπλο 930i τσοκ kicks 3αρι απόσταση 45μ φυσίγγι δωρεά του φίλου μου του Κώστα!
Δωστε πονο μαγκες....δωστε πονο!!!!!
 
Χωρις να σημαινει οτι η τουφεκια ειναι ''ασχημη'' για αυτα τα μετρα .....τα νουμερα και τα ποσοστα επι της %
ειναι λαθος....οπως και το συνολο των σκαγιων.....ετσι νομιζω.
Το Ν3 σκαγια εχουν διαμετρο 3,30 χιλιοστα....και εχουμε 48 σκαγια στα 10 γραμμαρια...ΑΡΑ στα 35 γραμμαρια
συνολο σκαγιων 168.
Επισεις τα ποσοστα επι της % τα βγαζουμε σε κυκλο με διαμετρο 76 εκαστων....τωρα μπορουμε να κανουμε
τους υπολογισμους μας.... ;):)
 
Χωρις να σημαινει οτι η τουφεκια ειναι ''ασχημη'' για αυτα τα μετρα .....τα νουμερα και τα ποσοστα επι της %
ειναι λαθος....οπως και το συνολο των σκαγιων.....ετσι νομιζω.
Το Ν3 σκαγια εχουν διαμετρο 3,30 χιλιοστα....και εχουμε 48 σκαγια στα 10 γραμμαρια...ΑΡΑ στα 35 γραμμαρια
συνολο σκαγιων 168.
Επισεις τα ποσοστα επι της % τα βγαζουμε σε κυκλο με διαμετρο 76 εκαστων....τωρα μπορουμε να κανουμε
τους υπολογισμους μας.... ;):)
Χρησιμοποιήθηκε πίνακας που έδινε για το νο3 5 σκάγια στο γραμμάριο, η συγκεκριμένη γόμωση δηλαδή να είχε 175 σκάγια.
Με 168 ανεβαίνει ακόμα περισσότερο η συγκέντρωση.

Κύκλος κατόπιν φωτογράφισης δε μπορούσε να δημιουργηθεί, τα αναγραφόμενα δεν "κοροϊδεύουν" μιας και ξεκάθαρα αναφέρεται πως τόσο τα μετρημένα σκάγια όσο και η επί τοις εκατό συγκέντρωση αφορούν στον πίνακα και στις δύο περιπτώσεις.

Λόγω απόστασης, νο σκαγίων και θηράματος που προορίζονται οι αναφορές των δύο αυτών μετρήσεων στην επιφάνεια του πίνακα και όχι στον κύκλο των 76εκ είναι πάλι βοηθητικές για να καταλάβει ο χρήστης τους (ο Ηλίας δηλαδή) πώς θα ανταποκριθούν στο κυνήγι του, που είναι και το ζητούμενο. Τα φυσίγγια είναι ιδιογομωσης, τις τουφεκιές και τις φωτογραφίες τις έκανε ο Ηλίας, τις μετρήσεις εγώ με προσοχή.

Ο φίλος Κώστας που είναι και ο κατασκευαστής τους δεν ξέρω εάν θα ήθελε να προσθέσει κάτι, να του δώσω και δημόσια τα συγχαρητήρια μου για τις γεμισιες του, που θαύμασα εχθές το βράδυ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top