Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν σας βρίσκω πουθενά ... .very funny. Ευχαριστώ Μήτσε ... .cool.

Σε μπριζωνουν για να συνεχισεις τις δοκιμες. Απλο ειναι, ειδικα τωρα που αναφερε και ο Λεωνιδας τα κοτοπουλα, αφενος θα ειναι ενδιαφερον να βλεπεις καποιον να κρεμαει κοτοπουλα στο πινακα δοκιμων, και αφετερου οταν θα ψηνονται, κανεις δε θα λεει οχι.
 
Σε μπριζωνουν για να συνεχισεις τις δοκιμες. Απλο ειναι, ειδικα τωρα που αναφερε και ο Λεωνιδας τα κοτοπουλα, αφενος θα ειναι ενδιαφερον να βλεπεις καποιον να κρεμαει κοτοπουλα στο πινακα δοκιμων, και αφετερου οταν θα ψηνονται, κανεις δε θα λεει οχι.
.shake hands.
 
Σε μπριζωνουν για να συνεχισεις τις δοκιμες. Απλο ειναι, ειδικα τωρα που αναφερε και ο Λεωνιδας τα κοτοπουλα, αφενος θα ειναι ενδιαφερον να βλεπεις καποιον να κρεμαει κοτοπουλα στο πινακα δοκιμων, και αφετερου οταν θα ψηνονται, κανεις δε θα λεει οχι.
Μόνο εσύ βλέπεις την "μεγάλη εικόνα" Βίκτωρα....shake hands.
 
Ειναι γνωστο πως, οτιδηποτε περιεχει φαι, ή εστω την υποσχεση του, με κανει να σκεφτομαι λιγο πιο μακροπροθεσμα. .sarcastic.

Χτες εστησα μερικα χαρτινα S&B με καψουλι Neroxin και Α1. Oι δοκιμες θεωρητικα την Κυριακη, και αν τα αποτελεσματα εχουν ενδιαφερον θα τα αναρτησω και δω. Στον πινακα οι δοκιμες, κοτοπουλα δεν εχω πλεον :(
 
Αρι με λίγα λόγια,οι δοκιμές αν τις πιστέψουμε, αποδεικνύουν ότι το Briley Helix δίνει τις σφιχτοτερες κατανομες, μετά έρχεται το τσοκ με τρύπες και τελευταίο το απλό εσω έξω. Δοκίμασε επίσης και το Difussion που έδωσε ανοιχτές κατανομες σαν τον κυλινδρο αλλά με σφιχτοτερο κέντρο από τον CYL και το Sk!! και αυτό το εξηγεί λόγω της φυγοκεντρης δύναμης που αναπτύσσεται. Γιαννης
 
Ωραιος Γιαννη,
το Helix δεν εχει πεσει ποτε στα χερια μου κ δεν εχω αποψη... Θα συμφωνησω ομως στο συμπερασμα που αφορα το Difussion σε σχεση με τον κυλινδρο... Ειχα για καποιο καιρο δανεικο ενα Difussion και στον πινακα μου εδινε παρομοιο η ισως κ ελαφρα μεγαλυτερο ανοιγμα απο τον κυλινδρο αλλα παντα με πιο πυκνο κεντρο... Συμπεριφεροταν πολυ καλυτερα με φυσιγγια με "κανονικο" πλαστικο συγκεντρωτηρα, παρα με διασπορας η μαλλινοταπα...
 
Το Difussion θυμίζει μάλλον συμπεριφορά Seminole Spreader ή όχι;
Η συμπεριφορά του Difussion με τους συγκεντρωτηρες είναι αναμενόμενα καλύτερη, γιατί οι σπειρες τού τσοκ "αρπαζουν" το πλαστικό καλύτερα και έτσι περιστρεφουν τη γομωση των σκαγιων πιο αποτελεσματικα.
 
Last edited:
Το Difussion θυμίζει μάλλον συμπεριφορά Seminole Spreader ή όχι;
Δεν το εχω ριξει ποτε το Spreader σε πινακα κ δεν μπορω να εχω αποψη... To Diffusion θυμιζει ενα ΙC που του εχουν "στροβιλησει" κατα καποιο τροπο τις ακρες της κατανομης φτανοντας το ανοιγμα του κυλινδρου...
 
  • Like
Reactions: jnp
Πολύ ωραία το περιέγραψες,φερνεις και λίγο για ποιητής!
Εγώ θά έλεγα skeet 1 (συσφιξη περίπου 0.10-0.15).
 
Το Seminole Spreader ήταν ένα τσοκ που αψηφούσε κατάμουτρα τους νόμους της βλητικής. Δοκιμάστε να βρείτε έστω ένα να πωλείται μεταχειρισμένο. Ξέρω φίλους που ψάχνουν χρόνια.
 
Ρε Σαμπάνη τι το θες το spreader για την σκορποσκαγιάστρα την benelli;;; .sarcastic.
Αυτό που κάνει το difussion στην τουφεκιά είναι καλό; Θέλω να πω, αφού κάνει κέντρο πιο σφικτό και περιφέρεια πιο ανοικτή (αν καταλαβα καλά) δεν θα έχει κενά η τουφεκιά; (εξαιρείται ο κεντροτουφεκάω:D)
 
Το Seminole Spreader ήταν ένα τσοκ που αψηφούσε κατάμουτρα τους νόμους της βλητικής. Δοκιμάστε να βρείτε έστω ένα να πωλείται μεταχειρισμένο. Ξέρω φίλους που ψάχνουν χρόνια.
Για την ιστορια πρεπει να αναφερω οτι το πρωτο spreader τσοκ ,φτιαχτηκε απο την BREDA την πρωτη εταιρεια που εβαλε εξωτερικα τσοκ στις καννες της πριν καμμια πενηνταρια χρονια. Στο manual των όπλων της το αντιστοιχο τσοκ ονομαζοταν Ampliator η αντιστροφο τσοκ.Το τσοκ αυτό ήταν πιο ανοιχτό από τον CYL κατά 1,4mm.

upload image online

Το Ampliator σε ελευθερη μεταφραση της αντιπροσωπειας εγινε αντιστροφο τσοκ,ενω αλλοι το ελεγαν καμπανα.
 
Last edited:
Δεν το εχω ριξει ποτε το Spreader σε πινακα κ δεν μπορω να εχω αποψη... To Diffusion θυμιζει ενα ΙC που του εχουν "στροβιλησει" κατα καποιο τροπο τις ακρες της κατανομης φτανοντας το ανοιγμα του κυλινδρου...

Το Diffusion το κυνηγησα σαν στανταρντ τσοκ στις μαυρες οσο κυνηγουσα με τη Benelli. Στην αρχη δε μου αρεσε καθολου, μου εδινε την εντυπωση της πολης αραιης τουφεκιας με μεγαλα κενα. Ωσπου που το δοκιμασα με φυσιγγια που βγαζουν πολυ συγκεντρωτικες τουφεκιες και απο τοτε γιναμε αχωριστοι φιλοι. Ηταν παρα πολυ αποτελεσματικο ακομη και στις πιο δυσκολες πρωινες τουφεκιες. Μεγαλη διορθωση στα οποια σκοπευτικα λαθη σε αυτες τις τουφεκιες. Δεν το κυνηγησα ποτε ημερησιο γιατι πιστευα οτι θα ανοιγε πολυ την τουφεκια. Μια μερα στα μπασιματα το ειχα ξεχασει πανω μετα τις πρωινες και ξεχασα τα λιγα που ηξερα για τη βλητικη με αυτο που εβλεπα. Προσωπικη μου αισθηση στο κυνηγι, ειναι οτι το τσοκ ανοιγει τη τουφεκια παρα πολυ κοντα και κρατα ενα σφικτο κεντρο που σου δινει αισθηση οτι τουφεκας με LF.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top