Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ότι λέει ο Μύρος αυτό θα έγραφα αλλά με πρόλαβε

το τσοκ δουλεύει σαν ντεμί,,αν θες 50 μέτρα αγοράζεις άλλο τσοκ π.χ ένα kicks full 0.035 που θα σου βγει 9/10 στον αυλό σου και αν έχεις κάνει κώνο θα τουφεκάει σαν full καθαρό
.shake hands.
 
τα σκαγια μπωρη να τρυπανε το χαρτονι στα 50 μετρα τι φασα ωμος.think..sarcastic..sarcastic. ο παραπανω φιλος που ερηξε στα 35 μετρα στον τοιχο τα σκαγια τουλαχιστων καρφωθηκανεεε στον σουβα,,παντως για μενα εαν δεν δης τα ποδια της φασας μην σηκωνης οπλο;)

Σακη αυτο το ελεγαν οι παλιοι κυνηγοι και ειχαν δικιο. Σημερα με τσοκ που ''κυκλοφορουν'' στο εμποριο
και τα σημερινα φυσιγγια.......εκει που ριχνεις ουτε ποδαρια βλεπεις....ουτε καν χρωμα ......και οι φασσες
πεφτουν φιλε!!!! ;)
 
Μερικές χθεσινές στα 50 μετρα που κρίνονται ανεπαρκής!!! Με τον όρο 'ανεπαρκης' εννοώ πως πρέπει να συντελεσει και ο παράγοντας τύχη για να πάρεις το πουλί καθώς η κατανομή σε αυτά τα μέτρα είναι αρκετά φτωχή για σίγουρη καταβολή. Μέχρι τα 45 μετρα παντως (με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/φυσιγγιου) έχω 50-52% συγκέντρωσηView attachment 4906View attachment 4907 και το πουλί μπαίνει στον τουρβα στα σίγουρα αν αυτός που βρίσκεται πίσω από το κοντάκι κάνει σωστά την δουλειά του.
Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε το mb long range 36g no5 με το ίδιο τσοκ ίδια μέτρα.
mb-long-range-0.jpg
 
Μια χαρά πέφτει
Μακάρι αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.. ΙΣΩΣ να μου τα δώσει τα πουλιά λόγω τσοκ(φρενατο) αν και αυτό θα φανεί στο κυνήγι πάνω στα πουλιά. Το στοίχημα είναι να μπορεσώ τουλάχιστον να βάζω το χαρτόνι πάνω στο πουλί στα 50 μετρα για να δούμε τι θα γίνει
 
Ε
Κώστα , για να μην ξαναλέμε τα ίδια, αφού στα 45 μέτρα έχεις 50-52% (και φυσικά θα το κρίνεις "επαρκές" νομίζω), στα 50 μέτρα οι δοκιμές που έβαλες για μένα είναι ΟΚ....και αν μάλιστα έριχνες 6άρια θα είχες και καλύτερο ποσοστό και κατανομή.
Εκτός και νομίζεις ότι στα 50 μέτρα η φάσσα δεν πέφτει με 6άρια και θέλει 5άρια.....
Μου είχαν τελειώσει τα 6αρια κ Κώστα .sarcastic.. Ελπιζω κουτσά στραβά στα 50 μετρα να τις ρίξει το 6αρι καθώς με αυτό (νο6) έχω καμία 25αρια σκάγια επιπλέον στον κύκλο που κλείνουν τα κενά. Νο5 βάζω όταν κρυώνει ο καιρός και δν πέφτω παρακάτω μιας και σπάνια τυχαίνει να κυνηγησω με θερμοκρασίες υπό του μηδενός
 
Ετ
Μην κοιτατε μονο την αποτυπωση στο χαρτι.....μην ξεχνατε την ατρακτο των σκαγιων.....πολυ λιγοτερα
σκαγια θα πανε στο θηραμα, Το ποσοστο συγκεντρωσης ειναι πολυ χαμηλο....παντα κατα την γνωμη μου.
Ετσι πιστεύω και εγώ. Μέχρι τα 45μ είμαι οκ με +10% σκάγια στον κύκλο
 
αυτές οι τουφεκιές θα σκοτώσουν από τύχη σε αυτά τα μέτρα ,,θες κάτι καλύτερο Κώστα
Ετσι πιστεύω και εγώ Παύλο. Με το νο6 που κυνηγάω έχω +25 σκάγια περίπου απλά δν ξέρω αν επαρκούν από θέμα κιν ενέργειας. Όπως και να έχει στα 45 αν κάνω την δουλειά μου το πουλί θα πέσει. Αν πάρουμε και καμιά στα 50 ακόμα καλύτερα..
 
τα σκαγια μπωρη να τρυπανε το χαρτονι στα 50 μετρα τι φασα ωμος.think..sarcastic..sarcastic. ο παραπανω φιλος που ερηξε στα 35 μετρα στον τοιχο τα σκαγια τουλαχιστων καρφωθηκανεεε στον σουβα,,παντως για μενα εαν δεν δης τα ποδια της φασας μην σηκωνης οπλο;)
Τα πόδια της φασσας δν τα βλέπω ποτέ. Τώρα ή αλλήθωρος είμαι ή οι ρουφιανες που μου περνάνε είναι όλες κουτσες χαχαχα. Φυσικά πλακιτσα κάνω αλλά ποτέ δν παρατηρώ πόδια. Εκείνη την στιγμή ''τρεμω''
 
ότι λέει ο Μύρος αυτό θα έγραφα αλλά με πρόλαβε

το τσοκ δουλεύει σαν ντεμί,,αν θες 50 μέτρα αγοράζεις άλλο τσοκ π.χ ένα kicks full 0.035 που θα σου βγει 9/10 στον αυλό σου και αν έχεις κάνει κώνο θα τουφεκάει σαν full καθαρό αλλιώς σε ένα Gemini XF που βγαίνει και αυτό ακριβώς 17.28 καθαρός άσσος και αν έχεις κάνει κώνο πας στο F σε 17.41
Το σκέφτηκα Παύλο αλλά την αυστηρότητα αυτων των συσφιξεων (ειδικά του κικς) δν ξέρω αν μπορώ να την διαχειριστώ.. Ειδικά σε πουλιά που θα έρχονται να με φάνε στα 25-30 μέτρα. Σκεφτόμουν για το gemini LF ή το brain TL. Aυτα θα μου δώσουν κάτι παραπάνω σε μέτρα από το ανακοντα κρατώντας και την μεγαλύτερη φιλικότητα που έχουν στη σκόπευση?
 
Εχω ακριβώς τον ιδιο συνδυασμό με beretta 391 και anaconda long View attachment 4909το χαρτί ειναι 70*90η ντουφεκια ειναι με ιδιογομωση με ΑΟ νο3 μια χαρά πιστεύω δουλεύει ο συνδυασμός απλά πρέπει να βρεις το κατάλληλο φυσίγγι!!
Κώστα μου μην συγκρινεις φυσιγγια εμπορίου με φυσιγγια ιδιογομωσης πόσο μάλλον που να περιέχουν και buffer. Πολύ δυνατη η τουφεκια σου για 3αρι .shake hands.
 
Αν σου είναι εύκολο δοκίμασε το mb long range 36g no5 με το ίδιο τσοκ ίδια μέτρα.
mb-long-range-0.jpg
Το έχω δοκιμάσει Νικόλα. Δν μπορώ να το βρω καθόλου στις προσκοπευσεις. Και γενικά σχεδόν κανένα πελαγκρι δν μου ταιριάζει..
 
Ακριβώς αυτο που λεει ο Μύρος και που ειναι γεγονός οτι παρα πολλοί την εχουν πατήσει με τα anaconda λογω σταθερής σύσφιξης ανεξαρτήτως αυλου .
Απο ενα τσοκ λοιπον Μ η συγκεντρωση που πρεπει να παρουμε στα 50μ ειναι γυρω στο 33 με 35%. Το anaconda σου εδωσε και bonus. Αρα μην το ζοριζεις το πραμα . Παρε λοιπον καποιο αλλο που να σου δινει συσφιξη τουλάχιστον 3/4 και. χρησιμοποίησε το anaconda σαν Μ
 
Θέλω την γνώμη σου πάνω σε αυτό...
Με άλλο τσοκ 3* στα 50 μέτρα,δεν νομίζω να δέις καλύτερη τουφεκιά.... ίσος με το kicks η κάποιο άλλο καθαρό φρενάτο...
Θα χάνεις όμως στα κοντινά!
Κόλλησε το πάνω ΟΛΗ την σεζόν και κυνήγησέτο χωρίς να ασχοληθείς με τίποτα άλλο!
 
Με άλλο τσοκ 3* στα 50 μέτρα,δεν νομίζω να δέις καλύτερη τουφεκιά.... ίσος με το kicks η κάποιο άλλο καθαρό φρενάτο...
Θα χάνεις όμως στα κοντινά!
Κόλλησε το πάνω ΟΛΗ την σεζόν και κυνήγησέτο χωρίς να ασχοληθείς με τίποτα άλλο!
Αυτό είχα κατά νου και εγώ. Μπορεί να βγαίνει ***αρι στον αυλο μου μα αποδίδει στον πίνακα σαν φουλ. Εξάλλου το συγκρινα και με το εργοστασιακό μου φουλ και έβγαλαν ακριβώς τα ίδια ποσοστά!!!
 
Ακριβώς αυτο που λεει ο Μύρος και που ειναι γεγονός οτι παρα πολλοί την εχουν πατήσει με τα anaconda λογω σταθερής σύσφιξης ανεξαρτήτως αυλου .
Απο ενα τσοκ λοιπον Μ η συγκεντρωση που πρεπει να παρουμε στα 50μ ειναι γυρω στο 33 με 35%. Το anaconda σου εδωσε και bonus. Αρα μην το ζοριζεις το πραμα . Παρε λοιπον καποιο αλλο που να σου δινει συσφιξη τουλάχιστον 3/4 και. χρησιμοποίησε το anaconda σαν Μ
Δημήτρη δν είναι έτσι τα πράγματα.. Το ανακοντα μπορεί να βγαίνει ονομαστικά σαν mod ***αρι δλδ στο όπλο μου μα αποδίδει ως φουλ τσοκ. Το συγκρινα όπως αναφέρω και με το φουλ τσοκ μου και μου έδειξαν ακριβώς τα ίδια νούμερα!!! Εξάλλου η 'απόδοση' του φουλ * στα 50 μετρα είναι 40%.Τοσο ακριβώς μου έδωσε όπως βλέπεις.. Και το καταλαβαίνεις και στο κυνήγι ότι δν είναι 3αρι. Μπορώ να πω ότι με δυσκολεύει και λίγο περισσότερο από το μαμά φουλ μου.
 
Και μερικές σημερινές καθώς για πρώτη φορά απόταν απέκτησα το δικανο (beretta ultra light) το έβγαλα για κυνήγι τσιχλας να δω τι κάνει. Να πω ότι τα σκότωματα του μου φάνηκαν πιο γεμάτα από της καραμπίνας και ειδικά δύο πουλιά κατέβηκαν από πολυυυ ψηλά με το **,ισως και πάνω από τα 40+ μετρα και το σημαντικότερο όλες στουπι. Εσβηναν στον αέρα με την τουφεκιά. Ορίστε μερικές ανάμεικτες που έκανα σήμερα.. 49194920492249234921
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top