Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ίδιο φυσίγγι ίδιο τσοκ 3* απόσταση 40 μέτρα από το στόμιο της κάνης.
Σκάγια 146 από 195 συγκέντρωση 75%View attachment 49075
1653340140052.png
Χοντρά #4 και επινικελωμένα άρα εξηγείται θεωρητικά το 75%

Το παράξενο είναι ίδια ντουφέκια στα 36,50 μέτρα συγκέντρωση 75%
View attachment 49078
Για αυτό οι σωστές δοκιμές απαιτούν τουλάχιστον 3 φυσίγγια (5 ή 10 ιδανικά) και να βγάλεις μέσους όρους.
Μεγάλη διαφορά το 10% σε ιδιογόμωση αλλά προφανώς συνέβη.
Δεν αλλάζει δραματικά η συγκέντρωση στο 1,5μ

Στην θεωρία πρώτος είμαι ... στην πράξη τα χαλάω ...
 
Last edited:
Δεν αντιλέγω αλλά άλλο πράγμα το κάψουλι,άλλο τα σκάγια ...... Η διαφορά πολύ μεγάλη ,για να ωφελείται μόνο στα σκάγια...... Με αυτή τη λογική άλλωστε δεν ξέρουμε ότι τα σκάγια στο γερμανικό φυσίγγι είχε σκάγια ίδιας σκληρότητας με του Νίκου η πιο σκληρά ...... Εγώ επιμένω ότι του έφυγε η ντουφέκια η δεν του ταιριάζει το κοντάκι της μπενελι και ρίχνει δεξιά,αριστερά,πάνω,κάτω κλπ

Καλημερα Βαγγελη μου !!! Αυτα περι κοντακιου ...και ''φευγατης'' τουφεκιας ειναι υποθεσεις και δικες σου
εικασιες....
Ουτε η τουφεκια ουτε το κοντακι δεν μου καθοταν καλα !!!
Το αποτελεσμα της τουφεκιας ηταν καθαρα θεμα σκαγιων !!!
Και σε ρωταω....Γιατι στις αλλες δοκιμες οι τουφεκιες δεν ειναι ''φευγατες'' ???
Ειλικρινα μου κανει μεγαλη εντυπωση που απορεις για τις διαφορές που κανουν τα καλης
ποιοτητας σκαγια ( νικελ ) η το αλευρι !!!
Το στησιμο και η ποιοτητα υλικων καθοριζουν και το αποτελεσμα φιλε !!!
Οσο καλυτερα προστατευσεις τα σκαγια σου απο παραμορφωσεις....τοσο καλυτερη τουφεκια
θα βγαλεις...!!!

Κοιτα μια δοκιμη μου με απλα μολυβδινα σκαγια....αλλα πολυ καλα προστατευμενα...με αλευρι+γραφιτη !!!

Οι καλες τουφεκιες δεν βγαινουν τυχαια Βαγγελη !!!


εικόνα_Viber_2021-03-18_05-03-52.jpg
εικόνα_Viber_2021-03-18_05-04-11.jpg

εικόνα_Viber_2021-03-18_05-04-26.jpg

Και με ταχυτητα που δεν '' αστειευεται'' !!!!
 
λοιπον...θα τοποθετηθω για μια ακομη και τελευταια φορα..οι τουφεκιες αυτες ειναι μη αξιοποιησιμες απο τα 5-35 μετρα και απο 40 και πανω...διοτι στη μεν πρωτη περιπτωση 9 στις 10 φορες θα παρεις from the thre the longiest και στη δευτερη περιπτωση απλα θα πετυχεις το θηραμα κατα τυχη διοτι απλα δε σημαδευεται πανω απο τα 40 μετρα...εκφραζω την εμπειρικη μου διαπιστωση μετα απο καμια 500 αρια λαγους που εχω τουφεκισει ...αναφερομαι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων
Παντα ειχα την απορια πως σημαδευουν τον λαγο στα 50-60 μετρα που του ριχνουν ρε φιλε!!!
Δεν κεω αν θα τον παρουν
Σκοπευτικα πως το κανυν!!!
 
Μάριε κοίτα αυτή την φωτό.
Φυσίγγι Rem express #4 (#3 ιταλικό)
Αυτά είναι συσσωματώσεις ;
Αν τα σκάγια δεν πάνε ενωμένα (ουσιαστικά μηδέν απόσταση το ένα από το άλλο) δεν νομίζω ότι είναι.
Τι λες ;

View attachment 49053
δεν μου φαίνονται συσσωματώσεις αυτά
αλλά τα άλλα τα 9 ζευγάρια παραήταν πολλά για να το προσπεράσω
δες κεφ 7 Gouph Thomas
 
Φωνάζουν στο λαγό ,αλτ‼️σ'ε'ι τσιζ‼️
Μην το λες αστειο
Οταν ερχετε πανω σου και ειναι κοντα το κανς
Οταν φευγει αμα θες πεστου και για την μανα του
Δεν ερχετε πισω
Ξερεις ποσες φορες του πα για την μανα του
Εντελως στα αρχιδια του ο μακακας .sarcastic.
 
Τότε τα σκαγια ήταν μαλακά κ ήταν πολύ συνηθισμένο φαινόμενο κ ειδικά όταν ριχνοτουσαν από φουλ τσοκ, για αυτο ακούς από τους παλιούς να λένε ότι βαρισαν λαγό στα εκατό μετρα!
Φίλε Κώστα συσσωματώσεις γίνονται για τρεις λόγους:
1ον ψυχρή συγκόλληση λόγω υψηλών πιέσεων
2ον θερμή συγκόλληση (η πιο επικίνδυνη) λόγω διαφυγής αερίων που λιώνουν τα σκάγια και τα συγκολλούν
3ον συγκόλληση λόγω τριβής στα τοιχώματα της κάννης
το στενο τσοκ βοηθάει στο να σπάσει συσσωματώσεις
 
Βαγγέλη, όταν λέω για επαρκή στατικό πληθυσμό......
με μια τουφεκιά σε κάθε απόσταση δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα ο μακαρίτης ο Γουινστον 10 έριχνε για να είναι σίγουρος
Επίσης, ΠΟΤΕ δεν μπόρεσα να αντιγράψω ΑΚΡΙΒΩΣ ένα εμπορικό! έσφαζα, μέτραγα, εγραφα την συνταγή, δοκίμαζα = ΑΛΛΑ αποτελέσματα!
μόνο όταν ανοιγα προσεκτικά και ξαναγέμιζα στον ίδιο κάλυκα έβγαζα τα ίδια φουσέκια!
Γιατί;
άλλο λοτ πυρίτιδας, άλλο λοτ καψυλίου, άλλος κάλυκας (σκληρότητα πλαστικότητα πάχος τοιχωμάτων) να μην πω για τα σκάγια...
άλλο φυσίγγι έφτιαξες Βαγγέλη σε σχέση με αυτό που αντέγραψες
 
Last edited:
Βαγγέλη, όταν λέω για επαρκή στατικό πληθυσμό......
με μια τουφεκιά σε κάθε απόσταση δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα ο μακαρίτης ο Γουινστον 10 έριχνε για να είναι σίγουρος
Και κάποια στιγμή διάβασα έριξε 20 για να βγάλει συμπέρασμα !!!
 
Φίλε Κώστα συσσωματώσεις γίνονται για τρεις λόγους:
1ον ψυχρή συγκόλληση λόγω υψηλών πιέσεων
2ον θερμή συγκόλληση (η πιο επικίνδυνη) λόγω διαφυγής αερίων που λιώνουν τα σκάγια και τα συγκολλούν
3ον συγκόλληση λόγω τριβής στα τοιχώματα της κάννης
το στενο τσοκ βοηθάει στο να σπάσει συσσωματώσεις
Φίλε επειδή έτυχε να ζω την εποχή της αλλαγής, απο μαλακά σε ημισκληρα σκαγια κ είχα ρίξει ίδια μάρκα φυσιγγι σε στοχο με την μόνη διαφορά στα σκαγια (ρωτβαϊλ του Δορκα) αυτό που είδα στα ημισκληρα ότι οι συσωματωσεις είχαν σχεδόν έξαληφθει κ έτσι για την ιστορία τα μαλακά σκαγια είχαν αρκετα μεγαλύτερη συγκέντρωση!
 
Βαγγέλη, όταν λέω για επαρκή στατικό πληθυσμό......
με μια τουφεκιά σε κάθε απόσταση δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα ο μακαρίτης ο Γουινστον 10 έριχνε για να είναι σίγουρος
Επίσης, ΠΟΤΕ δεν μπόρεσα να αντιγράψω ΑΚΡΙΒΩΣ ένα εμπορικό! έσφαζα, μέτραγα, εγραφα την συνταγή, δοκίμαζα = ΑΛΛΑ αποτελέσματα!
μόνο όταν ανοιγα προσεκτικά και ξαναγέμιζα στον ίδιο κάλυκα έβγαζα τα ίδια φουσέκια!
Γιατί;
άλλο λοτ πυρίτιδας, άλλο λοτ καψυλίου, άλλος κάλυκας (σκληρότητα πλαστικότητα πάχος τοιχωμάτων) να μην πω για τα σκάγια...
άλλο φυσίγγι έφτιαξες Βαγγέλη σε σχέση με αυτό που αντέγραψες
Κι'όμως !!!
Είναι το ίδιο .
Μένει μόνο να επιβεβαιωθεί απο την αδιάψευστη διάτρηση -σύγκριση στον κατάλογο .
Καί θα το επεκτείνω .Όσοι φίλοι θέλουν να φτιάξουν το δικό του NSI classica αλλά δέν έχουν C7
μπορούν να το φτιάξουν καί με GM3 688 1.55 X32 LB6 34χιλ +φελλό 14χιλ 6* 58.00 .
 
Παντα ειχα την απορια πως σημαδευουν τον λαγο στα 50-60 μετρα που του ριχνουν ρε φιλε!!!
Δεν κεω αν θα τον παρουν
Σκοπευτικα πως το κανυν!!!
εγω παιδες δεν βγαζω αχρηστη μια συγκεντρωτικη τουφεκια..λεω οτι δεν μπορει σε παρα πολλες περιπτωσεις πραγματικων συνθηκων κυνηγιου,ειδικα στο λαγο, να αξιοποιηθει μια τετοια τουφεκια απο τον κυνηγο...σε παπι, σε αλλα πτερωτα που ριχνεις στον οριζοντα σιγουρα θα βοηθησει... τωρα οσον αφορα τις μακρινες βολες, σημαδευεις, ριχνεις και ο θεος βοηθος...εμενα μου αρεσουν οι τουφεκιες που βαζουν τα σκαγια στα 36 μετρα σε κυκλο ενος μετρου...διοτι μια τετοια, θα σου φανει χρησιμη και στα 15-20 αλλα και στα 35-40...μετα κατεβαινεις σε νουμερο ....
 
εγω παιδες δεν βγαζω αχρηστη μια συγκεντρωτικη τουφεκια..λεω οτι δεν μπορει σε παρα πολλες περιπτωσεις πραγματικων συνθηκων κυνηγιου,ειδικα στο λαγο, να αξιοποιηθει μια τετοια τουφεκια απο τον κυνηγο...σε παπι, σε αλλα πτερωτα που ριχνεις στον οριζοντα σιγουρα θα βοηθησει... τωρα οσον αφορα τις μακρινες βολες, σημαδευεις, ριχνεις και ο θεος βοηθος...εμενα μου αρεσουν οι τουφεκιες που βαζουν τα σκαγια στα 36 μετρα σε κυκλο ενος μετρου...διοτι μια τετοια, θα σου φανει χρησιμη και στα 15-20 αλλα και στα 35-40...μετα κατεβαινεις σε νουμερο ....
Ουτε και γω μιλησα για ντουφεκιες και συγκεβτρωσεις
Αμα μπορεις να τον σημαδεψεις τον λαγο στα 50-60 και εχεις μεσα το σωστο φουσεκι μια χαρα πεφτει η μπορουν μετα να τον πιασουν τα σκυλια
Ειδικα ωια τον λαγο λεω οτι θαυμαζω τα παιδια που ξερουν να στοχευσουν ΛΑΓΟ σε αυτα τα μετρα!
Μιλαμε για βολη στο εδαφος μικρο στοχο καλυψη στο εδαφος ταχυτητα
Για μενα πρεπει να εισαι πολυ δυνατο ντουφεκι να περνεις λαγο σε αυτα τα μετρα
 
Ουτε και γω μιλησα για ντουφεκιες και συγκεβτρωσεις
Αμα μπορεις να τον σημαδεψεις τον λαγο στα 50-60 και εχεις μεσα το σωστο φουσεκι μια χαρα πεφτει η μπορουν μετα να τον πιασουν τα σκυλια
Ειδικα ωια τον λαγο λεω οτι θαυμαζω τα παιδια που ξερουν να στοχευσουν ΛΑΓΟ σε αυτα τα μετρα!
Μιλαμε για βολη στο εδαφος μικρο στοχο καλυψη στο εδαφος ταχυτητα
Για μενα πρεπει να εισαι πολυ δυνατο ντουφεκι να περνεις λαγο σε αυτα τα μετρα
Τι λετε ρε παιδια ο λαγος ειναι απο τους πιο ευκολους στοχους ιδιως αν ειναι δυπλαρικα !!! Το θεμα ειναι να ξερεις να σημαδεψεις !!! Κατι που οι λαγαδες δεν φυμηζονται
 
η διατρηση εξαρταται και απο τη γωνια βολης...οταν καθομαι σε δρομο. και ξερω απο που θα ερθει ο λαγος, φροντιζω παντα να υπολογισω που θα βγει το θηραμα, που θα τουφεκισω, και παντα επιδιωκω οσο αυτο ειναι δυνατο, να ριξω ελαφρως πλαγια...ετσι, μεγαλωνει οπτικα το θηραμα...οταν εισαι πεταμα, συνηθως οι υπολογισμοι αυτοι πανε περιπατο...οταν εισαι καρτερι σε πυκνο εντοπιζω ανοιγματα και στηνω το οπλο αν δω απο μακρια να ερχεται σε καποιο απο αυτα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top