Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα, Μάριε, Βασίλη, δεν ισχυρίστηκα πως δεν συμβαίνει αυτή η τάση στις κατανομες στις περισσότερες τουφεκιές, ειδικά από τσοκαρισμενες κάνες. Είπα πως δεν συμβαίνει πάντα, και πως βελτιώνεται η τάση προς ομοιόμορφη κατανομή όσο το τσοκ τείνει προς τον κύλινδρο. Εκεί που αυτό δεν ισχύει καθόλου είναι σε αποκεντρωτικα, διασποράς, φυσίγγια και στην χρήση τσοκ όπως τα tula, bell και ορισμένα skeet, που επινοήθηκαν ακριβώς για να αραιώνουν το κέντρο προς όφελος τής περιφέρειας. Συμφωνώ με τον Παπατσαρουχα για την ομοιόμορφη κατανομή και την υπεροχή της έναντι του έντονου κέντρου. Για όσους ψάχνουν την υπερσυγκεντρωτικη τουφεκιά και έχουν συμβιβαστεί με την μοναδική; πραγματικότητα του έντονου κέντρου και αραιης περιφέρειας, που στην πράξη αχρηστεύει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των σκαγιων, τους προτείνω να δοκιμάσουν μία άλλη προσέγγιση, ελάχιστο έως λίγο τσοκαρισμα και ταίριασμα με ειδικά φυσίγγια.
Λευτέρη συγνώμη που επεμβαίνω(με το θάρρος!) αλλά με μια άλλη ματιά αν το δούμε ...ίσως πως να το πω ...πιο πρακτική;

Π.χ εγω το 4/10 & 7/10 με τα φυσιγγάκια ιδογόμωσης το κάνω έυκολα να δίνει αποδόσεις IC & M (ανοίγει)...

Παράλληλα όπως είναι με "συγκεντρωτικά" φυσσίγια έστω αστέρι κλείσιμο , πάω και "μακρύτερα" από αν όταν σταθερά IC & M(κλείνω και άλλο το "κλειστό")...

Που θέλω να καταλήξω...

Το "κλειστό" ανοίγει έυκολα. Το "ανοιχτο" μήπως κλείνει δυσκολότερα; (νομίζω και πάλι ότι είναι πιο εύκολο να βρεις η να γεμίσεις φυσίγγι για αυτό τον σκοπό...)

Υ.Γ:
Δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι η χρήση του στενού τσόκ (αυτό είναι το "σφιχτό" κέντρο που λες) αχρηστεύει σκάγια , αλλά νομίζω στις οριακές τουφεκιές , η και λίγο η πολύ πέραν αυτών , δεν είναι μονόδρομος το "κλειστό" τσόκ;
 
Τα 2 τα έχω δουλέψει. Το rc πολύ καιρό. Με την fabarm tribore έκανε όργια
Με την βενελλα δεν.. Άλλο φυσίγγιο. Το Β&p το δουλεψα φέτος τελευταίο στην benella.εκει που έκοβε έπαθα πλακα. Με 66 κάνη και Gemini LM. Όταν το δοκίμασα στο τέλος ενός κυνηγίου από απορία να δω τι κάνει βρήκα 2 μπετονακια 4 λίτρα λαδιου μετρημένα 55βηματα μεγάλα τα έβαλα δίπλα δίπλα. Κολιτα. Ξέρω δεν είναι σωστη εικόνα απλά από απορία το έκανα. Τσοκ LM το ένα μπετονακι το πηγε πισο 1 μετρό και το άλλο το ξαπλωσε κάτο με πανο του μετρημένα 19 σκάγια.επισης μου άρεσε γιατί ήταν πολυ μαλακο για 36 γραμμάρια και νουμερο 5
 
Θα προσπαθήσω να θέσω τις σκέψεις μου ως αναφορά τις κανες και τα φυσίγγια .Όσο απομακρύνεται η η γομωση από την θαλάμη πέφτει η πίεση των αερίων άρα όσο μακρύτερη κανη ως ένα όριο βέβαια θα έχουμε μικρότερη έκρηξη στομίου μικρότερη αντίδραση άρα περισσότερα σκακια ανεπηρέαστα από την τριτογενή επίδραση της ατμοσφαιρας κατα την εξοδο μετά την έκρηξη στη θαλάμη πρωτογενή επιδραση, την μετάβαση στον αυλό δευτερογενή επίδραση, τα οποία θα ταξιδέψουν μακρύτερα κρατώντας μεγαλύτερες μενουσες παρότι ξεκίνησαν με παραμφερει αρχικές .Γι'αυτό πιστεύω πως μια κανη με ίδιο τσοκ και φυσίγγι των 60 με των 81 στα 50 μέτρα θα έχει διαφορά και σε κατανομή αλλά κυρίως σε ταχ με ότι αυτό συνεπάγεται .Τώρα το μόνο που θα μου αλαζει γνώμη είναι μέτρηση ταχ σε πολλά μέτρα πράγμα δύσκολο..Όπως έχω ξαναγράψει έναν επαγγελματία σκοπευτή δεν θα το επηρέαζε να σπάσει πιατακι στα 50 μέτρα η σκοπευτική γραμμή λόγο μικρότερης κάνης η ψυχολογίας κάτι άλλο τον εμποδίζει να το κάνει έστω και πειραματικά και προτιμά την71/76/81 αυτη την άποψη έχω.
 
Βασίλη όπως λέει και ο Πάνος Κρήτη πιο κάτω το συγκεκριμένο bp (mb long range) είναι κορυφή στα 36γρ με καλά ποσοστά συγκέντρωσης, δυνατά σκότωματα και πολύ μαλακή ανακρουση. Αντίθετα με το rc4 δεν τα βρηκαμε. Περιμένω τις δοκιμές σου
 
Τα 2 τα έχω δουλέψει. Το rc πολύ καιρό. Με την fabarm tribore έκανε όργια
Με την βενελλα δεν.. Άλλο φυσίγγιο. Το Β&p το δουλεψα φέτος τελευταίο στην benella.εκει που έκοβε έπαθα πλακα. Με 66 κάνη και Gemini LM. Όταν το δοκίμασα στο τέλος ενός κυνηγίου από απορία να δω τι κάνει βρήκα 2 μπετονακια 4 λίτρα λαδιου μετρημένα 55βηματα μεγάλα τα έβαλα δίπλα δίπλα. Κολιτα. Ξέρω δεν είναι σωστη εικόνα απλά από απορία το έκανα. Τσοκ LM το ένα μπετονακι το πηγε πισο 1 μετρό και το άλλο το ξαπλωσε κάτο με πανο του μετρημένα 19 σκάγια.επισης μου άρεσε γιατί ήταν πολυ μαλακο για 36 γραμμάρια και νουμερο 5
Θα μας κάνεις να ψάχνουμε για μπετονακια‼️
 
Στέλιο είσαι ευχαριστημένος με αυτό το φυσίγγι;
Δημήτρη είναι πολύ καλό φυσίγγι.
Λίγο σκληρό αλλά δεν θυμάμαι πουλί ζωντανό ακόμα κ σε μεγάλες αποστάσεις.
Όμως μιλάω για παρτίδα πριν 5-6 χρόνια. Είχα αγοράσει μεγάλη ποσότητα αλλά η s4 παραμένει ίδια φίλε.
Η s4 είναι εγγύηση φίλε.
 
Δημήτρη είναι πολύ καλό φυσίγγι.
Λίγο σκληρό αλλά δεν θυμάμαι πουλί ζωντανό ακόμα κ σε μεγάλες αποστάσεις.
Όμως μιλάω για παρτίδα πριν 5-6 χρόνια. Είχα αγοράσει μεγάλη ποσότητα αλλά η s4 παραμένει ίδια φίλε.
Η s4 είναι εγγύηση φίλε.
Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο για την απάντηση. Να σαι καλά!!
 
Λευτέρη συγνώμη που επεμβαίνω(με το θάρρος!) αλλά με μια άλλη ματιά αν το δούμε ...ίσως πως να το πω ...πιο πρακτική;

Π.χ εγω το 4/10 & 7/10 με τα φυσιγγάκια ιδογόμωσης το κάνω έυκολα να δίνει αποδόσεις IC & M (ανοίγει)...

Παράλληλα όπως είναι με "συγκεντρωτικά" φυσσίγια έστω αστέρι κλείσιμο , πάω και "μακρύτερα" από αν όταν σταθερά IC & M(κλείνω και άλλο το "κλειστό")...

Που θέλω να καταλήξω...

Το "κλειστό" ανοίγει έυκολα. Το "ανοιχτο" μήπως κλείνει δυσκολότερα; (νομίζω και πάλι ότι είναι πιο εύκολο να βρεις η να γεμίσεις φυσίγγι για αυτό τον σκοπό...)

Υ.Γ:
Δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι η χρήση του στενού τσόκ (αυτό είναι το "σφιχτό" κέντρο που λες) αχρηστεύει σκάγια , αλλά νομίζω στις οριακές τουφεκιές , η και λίγο η πολύ πέραν αυτών , δεν είναι μονόδρομος το "κλειστό" τσόκ;
Γιάννη, το τσοκ εφευρέθηκε την εποχή των μαλλινοταπων και είναι αναντικαταστατο αν χρησιμοποιείς τέτοιες. Δεν κάνει τίποτε περισσότερο από το να συμπιέζει την στήλη των σκαγιων δημιουργώντας μια μικρή άτρακτο που έχει σαν αποτέλεσμα μικρότερη μετωπική επιφάνεια στα πρώτα μετρα . Το ίδιο κάνει και στα πλαστικά βύσματα με ποτηράκι. Αν αντί για σκάγια είχαμε νερό όλα καλά, πχ αν δύο πίδακες νερού συναντηθούν ενώνονται σχηματιζοντας έναν, δύο σκάγια όμως αν συγκρουστούν δεν θα γίνουν ζευγάρι αλλά το ένα θα επηρεαστεί αντίθετα από το άλλο και θα αποκλινουν. Σε ένα φουλ τσοκ για παράδειγμα κοντά στα όρια της τουφεκιας μόνο τα σκάγια του κεντρικού πυρήνα έχουν φονική πυκνότητα, και όλα τα περιφερειακά αχρηστευονται. Σε μια ομοιόμορφη (πολύ δύσκολο αλλά γιαυτό γίνεται όλη η προσπάθεια) κατανομή ΑΝ καταφέρουμε να περιορίσουμε το εύρος της αξιοποιούμε όλα σχεδόν τα σκάγια και το πιο σημαντικό η τουφεκια συγχωρεί σκοπευτικες ατέλειες.
 
Τα ειδικα φυσιγγια ομως ειναι γι αυτους που γεμιζουν η θα πρεπει να αγοραζεις καποια πανακριβα αμερικανικα με σκληρα σκαγια και μπαφερ αλλα και παλι πισω θα εισαι σε σχεση με μια τσοκαρισμενη κανη.
Πιστευω τα πολλα μετρα θελουν τσοκαρισμα
Οποίος θέλει long range επαναλαμβανόμενη μία είναι η συνταγή.
Οπλο στα μέτρα του με μακρυά κάννη τσοκαρισμενη(αντε μέχρι 2 άστρα κ όχι πιο ανοιχτό) κ χοντρά σκάγια.
Μιλάω για μακρυνες βολές πέρα των 50 μέτρων κ δεν μιλάω για τσίχλες.
 
Κάποτε μου είχε πει οπλουργος στον Πειραιά ότι πάνω από 66αρες κάννες είναι μόνο βάρος.
Αν ήταν 1.66 καλά σου είπε.... Αστειεύομαι....αν κ μια αλήθεια στο αστείο υπάρχει κ η ίδια αυτή αλήθεια κάνει την διαφορά όταν μιλάμε για κυνήγι Φέρμας η καρτεριου
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top