Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ΜΠΡΑΒΟ Στελαρα μου!!! Ωραιες οι μετρησεις σου!!!! Μπορουν να καταλαβουν ολοι ποια ειναι
χειμωνιατικα σεταπ....και ποτε πρεπει να τα ριχνουν!!! Και παλι μπραβο σου φιλε!!!! :)
Σας ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια κυριε Νικο μας!!!
 
Εαν παρεις τσοκακι και βρεις και φυσιγγι για 50+,τι θα γινει στις τσιχλες στα 15-20 μετρα?
Θα τις αφηνεις να στρωνουν στα 50?Σε ενα γενικο κυνηγι θες απλα λιγο καλυτερα κεντρα.
Εαν βγαινεις στα 50 με 3* και βλεπεις μαδημα,τοτε θα χρειαστεις ενα τσοκ εκει,Αν ριχνεις
και δεν ακουει τιποτα,κρατα τα χρηματα για κατι αλλο,δεν θα αλλαξει τιποτα.
Σοβαρός και ωραίος !.shake hands.
 
Cx2000- 1,67-33-diamante21-57,7 εγώ κλείνω μόνο 8αστερο...
Σκάγια 7-8 ανακατεμένα...
Ανάλογα την παρτίδα της πυρίτιδας μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις κ στο 33,5 στα σκάγια για να δουλέψει σωστά...
Μην σε φοβίζουν τα 33 γρ δουλεύουνε από καύσωνα Αυγούστου στον Έβρο με 40 βαθμούς μέχρι τα περάσματα του Σεπτέμβρη...
Το ρίχνω 10 χρόνια περίπου Μόνο με 4 άστρα γιατί είναι σφιχτό χωρίς καμία αλλαγή κ έχει στο ενεργητικό πολλές ωραίες μέρες...
Δουλεύει το ίδιο καλά κ με ζ2μ21...
Ταχύτητα 400 μέτρα έχει...
Σε ευχαριστώ πολύ Άρη.
Αν κ έχω καταλήξει στο σεταπ της έναρξης,θα το στήσω κι αυτό όπως το αναφέρεις,μιας κ ο diamante είναι ένα από τα αγαπημένα μου βύσματα...
 
Εαν παρεις τσοκακι και βρεις και φυσιγγι για 50+,τι θα γινει στις τσιχλες στα 15-20 μετρα?
Θα τις αφηνεις να στρωνουν στα 50?Σε ενα γενικο κυνηγι θες απλα λιγο καλυτερα κεντρα.
Εαν βγαινεις στα 50 με 3* και βλεπεις μαδημα,τοτε θα χρειαστεις ενα τσοκ εκει,Αν ριχνεις
και δεν ακουει τιποτα,κρατα τα χρηματα για κατι αλλο,δεν θα αλλαξει τιποτα.
Εχεις δικιο απμα Το θέλω μόνο για κάποια καρτερία που περνούν ψηλά !
 
Εχεις δικιο απμα Το θέλω μόνο για κάποια καρτερία που περνούν ψηλά !
Βιδωσε το 2αρι της μάνας του και βάλε 32 γρ 7αρια.Βαλε ένα χαρτόνι στα 40 και ρίξε.Αν σου κάνει το αποτύπωμα της ντουφεκιες σου με αυτό το φυσίγγι, πήγαινε στο καρτέρι εκείνο όπως είσαι.Τα μέτρα που θες να βγεις είναι πιο τεχνικά στην σκόπευση,θα δυσκολευτείς αρκετά.Οχι τόσο στην τσίχλα όσο στις σαιτες.Με τον καιρό και την εμπειρία θα βελτιωνεσαι.Ολα είναι στο χέρι σου και λιγότερο σε φανταχτερές εταιρίες να θυμάσαι.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Άρη.
Αν κ έχω καταλήξει στο σεταπ της έναρξης,θα το στήσω κι αυτό όπως το αναφέρεις,μιας κ ο diamante είναι ένα από τα αγαπημένα μου βύσματα...

Εγω εχω αλλη απορια Κωστη. Και τα δυο σεταπ το CX2000 - 1,65χ32 - και το CX2000-1,67X33
εχουν τις ιδιες ταχυτητες....400μ/δ.
Για ποιον λογο λοιπον το ενα να δουλευει και το αλλο οχι ??
Εαν το εχει διαμπερη τραυματα....το ιδιο πρεπει να συμβαινει και στο αλλο.

Αυτα με την δικη μου λογικη....θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου γνωμη....οπως και των αλλων συναδελφων.

Επισεις πιστευω οτι το 1,65 με το 1,67 η διαφορά δεν ειναι μετρησιμη φιλε.
 
θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου γνωμη....οπως και των αλλων συναδελφων.
Το ένα παραπάνω γραμμάριο θα δώσει περισσότερα περιφερειακά σκάγια που θα γειωσουν την ατμόσφαιρα ώστε να ξεδιπλωθεί η κάλτσα της ντουφεκιας χωρίς παρεμβολές με αποτέλεσμα το πούρο της αρχικής γόμωσης να φτάσει στον στόχο ζεστό καυτηριάζοντας τα διαμπερή τραύματα.Αυτο το φαινόμενο πολλαπλασιάζεται όταν οι βολές μας είναι αντίθετες με την τροχιά της γης και πάνω από 29 μοίρες από τον αξωνα της.
Πιστεύω να βοήθησα...
 
Εγω εχω αλλη απορια Κωστη. Και τα δυο σεταπ το CX2000 - 1,65χ32 - και το CX2000-1,67X33
εχουν τις ιδιες ταχυτητες....400μ/δ.
Για ποιον λογο λοιπον το ενα να δουλευει και το αλλο οχι ??
Εαν το εχει διαμπερη τραυματα....το ιδιο πρεπει να συμβαινει και στο αλλο.

Αυτα με την δικη μου λογικη....θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου γνωμη....οπως και των αλλων συναδελφων.

Επισεις πιστευω οτι το 1,65 με το 1,67 η διαφορά δεν ειναι μετρησιμη φιλε.
Δύσκολη η απάντηση κ δεν θα απαντηθεί αν δεν υπάρχει πρόσβαση σε βλητικο σταθμό... στην πράξη ωστόσο συμβαίνει... Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί η καμπύλη καύσης κ όχι με την ταχύτητα... Σίγουρα με τις ανάλογες δοκιμές θα υπάρχουν κ αρκετοί άλλοι συνδυασμοί που θα δουλεύουν στη ζέστη.... εγώ ανέφερα αυτόν που ανακάλυψα στο κυνήγι κ χρησιμοποιώ μια δεκαετία τώρα ενώ παράλληλα δοκιμάζω κ αρκετά ακόμα... αυτό που έχω δει στην πράξη είναι ότι οσο πιο πιεσμένη στο κλείσιμο είναι η μβ32 στη ζέστη, άσχετα με ταχύτητα κ γραμμάρια, τόσο πιο έντονη υπερδιατρηση κάνει...
Τουλάχιστον αυτό εγώ δει εγώ σε κυνήγι, ταχογραφο κ συνθήκες ...
Υπάρχει μια ισορροπία πάντα που θα μπορούσαμε ίσως να την ανακαλύψουμε αν είχαμε ευρεία πρόσβαση σε κανονάκια δοκιμών όπως στην Ιταλία... Μόνο από τις ταχύτητες κ τη συγκέντρωση εγώ δεν μπορώ να απαντήσω αν ένα φυσίγγι είναι καλό η όχι αν δεν δοκιμαστεί εκτενώς στο κυνήγι κ αυτό γιατί έχω δει πολλά παράδοξα κ έχω πέσει πολλές φορές έξω...
 
Το ένα παραπάνω γραμμάριο θα δώσει περισσότερα περιφερειακά σκάγια που θα γειωσουν την ατμόσφαιρα ώστε να ξεδιπλωθεί η κάλτσα της ντουφεκιας χωρίς παρεμβολές με αποτέλεσμα το πούρο της αρχικής γόμωσης να φτάσει στον στόχο ζεστό καυτηριάζοντας τα διαμπερή τραύματα.Αυτο το φαινόμενο πολλαπλασιάζεται όταν οι βολές μας είναι αντίθετες με την τροχιά της γης και πάνω από 29 μοίρες από τον αξωνα της.
Πιστεύω να βοήθησα...
Τα φυτα στην Καλαματα ειν ωραιαααααα
Αλεξεααααα Αλεξεααααα
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί η καμπύλη καύσης κ όχι με την ταχύτητα...
Με 400μ/δ θα ξεκινησουν απ΄το στομιο και στις δυο περιπτωσεις, αλλα με διαφορετικη παραμορφωση, αυτο θα κανει τη διαφορα και λογικα αυτο θα φανει και στην καμπυλη
 
Το ένα παραπάνω γραμμάριο θα δώσει περισσότερα περιφερειακά σκάγια που θα γειωσουν την ατμόσφαιρα ώστε να ξεδιπλωθεί η κάλτσα της ντουφεκιας χωρίς παρεμβολές με αποτέλεσμα το πούρο της αρχικής γόμωσης να φτάσει στον στόχο ζεστό καυτηριάζοντας τα διαμπερή τραύματα.Αυτο το φαινόμενο πολλαπλασιάζεται όταν οι βολές μας είναι αντίθετες με την τροχιά της γης και πάνω από 29 μοίρες από τον αξωνα της.
Πιστεύω να βοήθησα...
Τωρα καταλαβα γιατι ειχα ξεπουπουλιασματα...
Ποτε ξανα τουφεκιες αντιθετες με την τροχια της γης...!!!
 
Εγώ θέλω να μου πεις πως τα βγάζεις από την φυσιγγιοθήκη :)
Δεν τα έχω σε φυσιγγιοθήκη....
Χύμα στην τσέπη, δεν πιάνουν χώρο...
Άλλωστε μην φανταστείς ότι περνώ και πολλά.... 20 φυσίγγια στις τσέπες και 2 στο τουφέκι......!! Χαχαχαχα
 
Παιδες με 15σκαγια Ν8-9 διαφορά στα σεταπ....μιλαμε για ασημαντες διαφορες.... και στην
παραμορφωση των σκαγιων και στην καμπυλη καυσης.
Νομιζω οτι ψηριζουμε την μαιμου.
Εδω εχουμε να κανουμε με ιδια ταχυτητα και ενεργεια σκαγιων........

ΟΚ. Ολες οι αποψεις σεβαστες ειναι....Ο καθε ενας εχει τις δικες του και με αυτες πορευεται!!!!
 
Εχεις δικιο απμα Το θέλω μόνο για κάποια καρτερία που περνούν ψηλά !
2* ή 1* και 7άρια περισσότερο παρά 8άρια.
Δοκιμή στα 50 με διαφορετικά φυσίγγια ώστε να πάρεις επιθυμητές κατανομές.
Θα τραυματίσεις ίσως περισσότερες από όσες σκοτώσεις.

Αν δεν βγάλεις κατανομές ξέχνα το.
Βρες άλλο καρτέρι που περνάνε πιο χαμηλά.
Τα 50μ είναι μια μακρινή βολή ... το + ακόμα πιο δύσκολη ειδικά για τσίχλα.
 
Εγω εχω αλλη απορια Κωστη. Και τα δυο σεταπ το CX2000 - 1,65χ32 - και το CX2000-1,67X33
εχουν τις ιδιες ταχυτητες....400μ/δ.
Για ποιον λογο λοιπον το ενα να δουλευει και το αλλο οχι ??
Εαν το εχει διαμπερη τραυματα....το ιδιο πρεπει να συμβαινει και στο αλλο.

Αυτα με την δικη μου λογικη....θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου γνωμη....οπως και των αλλων συναδελφων.

Επισεις πιστευω οτι το 1,65 με το 1,67 η διαφορά δεν ειναι μετρησιμη φιλε.
Νικόλα μου.....εγώ δν είπα πως δν θα λειτουργήσει κάποιο από τα παραπάνω σεταπ....το 1.65×32 με το 1.67×33 σίγουρα υπάρχει διαφορά...φένεται με το μάτι γυμνό εξάλλου στα (gr)...τώρα το 1.65 με το 1.67 εγώ κ εσύ δν έχουμε αποδίξεις,παρά μόνο το κανόνι...πλην της άλλης,αποκλείεται να μη δουλεύουν κ τα 2 setup.....δν έγραψα κάτι αντίθετο.
 
Νικόλα μου.....εγώ δν είπα πως δν θα λειτουργήσει κάποιο από τα παραπάνω σεταπ....το 1.65×32 με το 1.67×33 σίγουρα υπάρχει διαφορά...φένεται με το μάτι γυμνό εξάλλου στα (gr)...τώρα το 1.65 με το 1.67 εγώ κ εσύ δν έχουμε αποδίξεις,παρά μόνο το κανόνι...πλην της άλλης,αποκλείεται να μη δουλεύουν κ τα 2 setup.....δν έγραψα κάτι αντίθετο.

Δεν ειπα οτι εγραψες κατι αντιθετο.
Κωστη μου συζητηση κανουμε φιλε!!! Απλα την γνωμη σου ζητησα.
Τωρα το 0,02 πιστευω οτι δεν ειναι μετρησιμο ουτε στο κανονακι. Περα απο αυτο....
Εγω στεκομαι στο οτι και τα δυο φυσιγγια εχουν τις ιδιες ταχυτητες και ενεργεια σκαγιων ...και
τιποτα αλλο φιλε!!!!
 
Δεν ειπα οτι εγραψες κατι αντιθετο.
Κωστη μου συζητηση κανουμε φιλε!!! Απλα την γνωμη σου ζητησα.
Τωρα το 0,02 πιστευω οτι δεν ειναι μετρησιμο ουτε στο κανονακι. Περα απο αυτο....
Εγω στεκομαι στο οτι και τα δυο φυσιγγια εχουν τις ιδιες ταχυτητες και ενεργεια σκαγιων ...και
τιποτα αλλο φιλε!!!!
Αν όλα τα υλικά είναι όμοια και οι συνθήκες οι ίδιες, τα ίδια θα είναι στο σκότωμα κατά 99%.
Δεν έχουν διαφορές.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top