Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η As Λάμπη με το 688 είναι Ολυμπιακός Παναθηναϊκός μαζί, πολεμος , καλυτερα το ισπανικό που είναι κ πολυ γρήγορο αλλά κ ευγενικό μαζι κ μια ερώτηση προς όσους διάβασαν τι έγραψα, γιατί 12 χιλ μέταλλο στην συνταγή ;
Σαν μαθητής θα απαντήσω 1ος κ ας κάνω λάθος.
Εγώ πιστεύω....πως το 12άρι μέταλλο χρειάζεται επιδεί τα 30gr για την ΑS είναι ταβάνι...άρα παίζουμε με τα όριά της και δν θέλουμε διαστολή κάλυκα για να κρατήσουμε τις ταχύτητες.....
 
Από πέρυσι το δουλεύω το set up με sg19 Δημήτρη .
Μ'άρεσε πολύ το 58 χιλ. που έγραψες .Εκεί είναι ,δέν θέλει καθόλου στρίμωγμα .

Λαμπη μου ποιο ''στριμωγμενη'' ειναι στα 58 χιλιοστα με 11 χιλιοστα κενο χωρο και sg19 ....παρα
με drago 20 στα 56,5 και 13 χιλιοστα κενο χωρο....κανε τον ''λογαριασμο'' και θα το δεις....παντα σε
καλυκα 68,5 φιλε!!!
 
Σαν μαθητής θα απαντήσω 1ος κ ας κάνω λάθος.
Εγώ πιστεύω....πως το 12άρι μέταλλο χρειάζεται επιδεί τα 30gr για την ΑS είναι ταβάνι...άρα παίζουμε με τα όριά της και δν θέλουμε διαστολή κάλυκα για να κρατήσουμε τις ταχύτητες.....
Καί με 16άρι μέταλλο ακόμη καλύτερα .
 
Λαμπη μου ποιο ''στριμωγμενη'' ειναι στα 58 χιλιοστα με 11 χιλιοστα κενο χωρο και sg19 ....παρα
με drago 20 στα 56,5 και 13 χιλιοστα κενο χωρο....κανε τον ''λογαριασμο'' και θα το δεις....παντα σε
καλυκα 68,5 φιλε!!!
Όλο το παιχνίδι παίζεται στην αντίσταση ξερελιάσματος .Στην αρχή τα έκλεινα πιο κάτω και μου σκορπούσε .
Να φανταστείς το 10άκι σκάγι μόνο με 8* δίνει αξιοπρεπή συγκέντρωση με 688-1.45 +SG19
 
Όλο το παιχνίδι παίζεται στην αντίσταση ξερελιάσματος .Στην αρχή τα έκλεινα πιο κάτω και μου σκορπούσε .
Να φανταστείς το 10άκι σκάγι μόνο με 8* δίνει αξιοπρεπή συγκέντρωση με 688-1.45 +SG19

Δεν ειναι μονο η αντισταση ξερελιασματος.....ειναι και το στριμωγμα της πυριτιδας....αναλογα τον κενο
χωρο που εχεις φιλε!!!
 
Σαν μαθητής θα απαντήσω 1ος κ ας κάνω λάθος.
Εγώ πιστεύω....πως το 12άρι μέταλλο χρειάζεται επιδεί τα 30gr για την ΑS είναι ταβάνι...άρα παίζουμε με τα όριά της και δν θέλουμε διαστολή κάλυκα για να κρατήσουμε τις ταχύτητες.....
Έτσι ακριβώς, είσαι πολυ αλεπουδιαρης, τα πιανεις αμέσως, κ γιατι Ζ2μ ;;
 
Επιδεί τεριάζει στο στενό αυλό κ επιδεί είναι βύσμα μαλακό, παράλληλα κρατάμε σε αξιοπρεπή επίπεδα τα bar της.
Κ μειώνει κ την αισθητή ανάκρουση που δημιουργεί το πιο μεγάλο φορτίο στην συνταγη , δίκανο έγραψε ο Λάμπης με 3200 βάρος κ συμβατικό αυλό, με δυο λόγια η συνταγή πρέπει να ταιριαξει απόλυτα με το όπλο, αν έχει απλές θαλαμες κατεβαζουμε μπαρουτη , σε 89αρες ανεβάζουμε
 
Δυο δοκιμές σήμερα σε ξεχασμένα απο πέρυσι φυσίγγια που έφτιαξα για δοκιμή , PSB2 35γρ +1γρ αλεύρι , Σκάγια νούμερο 5 με 5% αντιμόνιο . Πρώτο με συγκεντρωτήρα και δεύτερο με μάλλινη , κλεισμένα και τα δύο 8άστερο. 36 μέτρα , 3 άστρα FABARM ELOS.
PSB2 35+1 No5  ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑΣ.jpg
PSB2 35+1 No5 ΜΑΛΛΙΝΗ.jpg
 
Δυο δοκιμές σήμερα σε ξεχασμένα απο πέρυσι φυσίγγια που έφτιαξα για δοκιμή , PSB2 35γρ +1γρ αλεύρι , Σκάγια νούμερο 5 με 5% αντιμόνιο . Πρώτο με συγκεντρωτήρα και δεύτερο με μάλλινη , κλεισμένα και τα δύο 8άστερο. 36 μέτρα , 3 άστρα FABARM ELOS.
View attachment 17144
View attachment 17145

Πολύ καλά και τα δύο,
Αρκετή διαφορά συγκέντρωσης μεταξύ συγκεντρωτήρα και μάλλινης (αναμενόμενο) αλλά και τα δύο πολύ αξιόμαχα φαίνονται!
H κάνη είναι tribore και το "ράδιο" λέει ότι δεν πάνε τις μάλλινες! εγώ βλέπω ωραία κατανομή, η γνώμη σας ποια είναι ;
 
Πολύ καλά και τα δύο,
Αρκετή διαφορά συγκέντρωσης μεταξύ συγκεντρωτήρα και μάλλινης (αναμενόμενο) αλλά και τα δύο πολύ αξιόμαχα φαίνονται!
H κάνη είναι tribore και το "ράδιο" λέει ότι δεν πάνε τις μάλλινες! εγώ βλέπω ωραία κατανομή, η γνώμη σας ποια είναι ;
Η μάλλινη έδωσε ακριβώς το τσοκαρισμα 3 άστρα στην συγκέντρωση, ο πλαστικος συγκεντρωτηρας όπως είναι αναμενόμενο πιό κλειστή από το τσοκαρισμα, ποιον χρησιμοποίησες ;
 
Δυο δοκιμές σήμερα σε ξεχασμένα απο πέρυσι φυσίγγια που έφτιαξα για δοκιμή , PSB2 35γρ +1γρ αλεύρι , Σκάγια νούμερο 5 με 5% αντιμόνιο . Πρώτο με συγκεντρωτήρα και δεύτερο με μάλλινη , κλεισμένα και τα δύο 8άστερο. 36 μέτρα , 3 άστρα FABARM ELOS.
View attachment 17144
View attachment 17145
Πολύ όμορφες συγκεντρωτικες κατανομές. Στην πρώτη έχεις αρκετά μέτρα ακόμα. Ότι βάλεις εκεί μέσα εξα'υ'λωθηκε
 
Πολύ όμορφες συγκεντρωτικες κατανομές. Στην πρώτη έχεις αρκετά μέτρα ακόμα. Ότι βάλεις εκεί μέσα εξα'υ'λωθηκε

Η πρώτη είναι για τουφεκιές σε παπιά στα 50 μέτρα!
θα ήθελα να δω αν γινόταν το ίδιο φυσίγγι (με το συγκεντρωτήρα) ριγμένο και με το 1* να δω πόση μπορεί να είναι η διαφορά!
Θα δούμε τι θα μας πει ο Βαγγέλης ...
 
Η πρώτη είναι για τουφεκιές σε παπιά στα 50 μέτρα!
θα ήθελα να δω αν γινόταν το ίδιο φυσίγγι (με το συγκεντρωτήρα) ριγμένο και με το 1* να δω πόση μπορεί να είναι η διαφορά!
Θα δούμε τι θα μας πει ο Βαγγέλης ...
Για δοκίμασε και ανέβασε την. Ενδιαφέρον θα έχει
 
Δυο δοκιμές σήμερα σε ξεχασμένα απο πέρυσι φυσίγγια που έφτιαξα για δοκιμή , PSB2 35γρ +1γρ αλεύρι , Σκάγια νούμερο 5 με 5% αντιμόνιο . Πρώτο με συγκεντρωτήρα και δεύτερο με μάλλινη , κλεισμένα και τα δύο 8άστερο. 36 μέτρα , 3 άστρα FABARM ELOS.
View attachment 17144
View attachment 17145

Ωραιες οι τουφεκιες φιλε Βαγγελη......αλλα καποιο λαθος εχεις κανει. Μια γομωση 35 γραμμαριων με Ν5
σκαγια , το συνολο των σκαγιων πρεπει να ειναι...και ειναι 248 σκαγα....η πρωτη αποτυπωση και δοκιμη
σου ο πινακας εχει περιπου 500 σκαγια μεσα....μηπως εριξες 8ρια και οχι 5ρια ??
Με την δευτερη τουφεκια δεν ασχοληθηκα....απο την στιγμη που ειδα οτι πρωτη ηταν λαθος.
Παντα φιλικα.....και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης . :)
 
Ωραιες οι τουφεκιες φιλε Βαγγελη......αλλα καποιο λαθος εχεις κανει. Μια γομωση 35 γραμμαριων με Ν5
σκαγια , το συνολο των σκαγιων πρεπει να ειναι...και ειναι 248 σκαγα....η πρωτη αποτυπωση και δοκιμη
σου ο πινακας εχει περιπου 500 σκαγια μεσα....μηπως εριξες 8ρια και οχι 5ρια ??
Με την δευτερη τουφεκια δεν ασχοληθηκα....απο την στιγμη που ειδα οτι πρωτη ηταν λαθος.
Παντα φιλικα.....και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης . :)

Καλησπέρα Νίκο, έχεις απόλυτο δίκιο για το πόσα σκάγια είναι τα 35 gr πεντάρια (εγώ τα βγάζω 254 σκάγια), αλλά όταν προσπάθησα να μετρήσω τα σκάγια στον πίνακα (αν και μπερδεύτηκα στο μέτρημα ) είναι περίπου 250.
Άρα ο Βαγγέλης καλά μας τα λέει.
 
Καλησπέρα Νίκο, έχεις απόλυτο δίκιο για το πόσα σκάγια είναι τα 35 gr πεντάρια (εγώ τα βγάζω 254 σκάγια), αλλά όταν προσπάθησα να μετρήσω τα σκάγια στον πίνακα (αν και μπερδεύτηκα στο μέτρημα ) είναι περίπου 250.
Άρα ο Βαγγέλης καλά μας τα λέει.

Οχι Γιωργο μου λαθος τα μετρησες....εαν εχεις κουραγιο ξανα μετρα τσεκαροντας τις τελειες με μαρκαδορο
πανω στην αποτυπωση. Σταματησα το μετρημα στα 400 σκαγια και ειχε ακομα καμια 100στη αμαρκαριστα.
ΥΓ, Τα δικα μου 5ρια με διαμετρο 2,9χιλιοστα μου δινουν 71 σκαγια στα 10 γραμμαρια...και 68 τα
επινικελωμενα.
ΥΓ.2. Παντα για την πρωτη φωτο δοκιμης λεω Γιωργο. :)
 
Οχι Γιωργο μου λαθος τα μετρησες....εαν εχεις κουραγιο ξανα μετρα τσεκαροντας τις τελειες με μαρκαδορο
πανω στην αποτυπωση. Σταματησα το μετρημα στα 400 σκαγια και ειχε ακομα καμια 100στη αμαρκαριστα.
ΥΓ, Τα δικα μου 5ρια με διαμετρο 2,9χιλιοστα μου δινουν 71 σκαγια στα 10 γραμμαρια...και 68 τα
επινικελωμενα.
ΥΓ.2. Παντα για την πρωτη φωτο δοκιμης λεω Γιωργο. :)

Νίκο μπορεί να έχεις δίκιο, εγώ πάντως τρεις φορές ξεκίνησα να τα μετρήσω (τον κάτω πίνακα που είναι ποιο εύκολος) έφτανα με χάρακα ως τη μέση και ήταν περίπου 130 ...(δεν έχω υπομονή να τα μετρήσω!)
Τα 35 gr πεντάρια είναι 254 σκάγια, τα 35 gr εξάρια 320 σκάγια και τα 35gr επτάρια 410 σκάγια.
 
Οχι Γιωργο μου λαθος τα μετρησες....εαν εχεις κουραγιο ξανα μετρα τσεκαροντας τις τελειες με μαρκαδορο
πανω στην αποτυπωση. Σταματησα το μετρημα στα 400 σκαγια και ειχε ακομα καμια 100στη αμαρκαριστα.
ΥΓ, Τα δικα μου 5ρια με διαμετρο 2,9χιλιοστα μου δινουν 71 σκαγια στα 10 γραμμαρια...και 68 τα
επινικελωμενα.
ΥΓ.2. Παντα για την πρωτη φωτο δοκιμης λεω Γιωργο. :)
Προχειρα μετρησα κ γω 400 στην 1η κ 530 στην 2η.....σε ενα πινακα που εχω απο το ιδιογομωση λεει τα 35γρ. σε Νο.5 στο συνολο ειναι 247.....τωρα με 5% αντιμονιο δεν ξερω τι αλλαζει.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top