Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ είχα δύο Α400,την μια που είχα δοκιμάσει σε πίνακα δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο,μια κυνηγετική κατανομή σχετικά ανοιχτη!!
Και εγω το ιδιο εχω παρατηρισει στην α400 και σχετηκα επερνα πουλια με μεγαλητερη ευκολια αλλα στον πηνακα δεν ειχε κατι το ιδιετερο
 
Τι να πω ρε παιδιά εγώ στον πίνακα όσες φορές έχω ρίξει η τουφεκιά είναι κέντημα ,ειδικά αυτό το ρημαδι το 4* που έχει βγάζει εκπληκτικές τουφεκιές ,όπως και το 5 * βγάζει πολύ όμορφες τουφεκιές ,πέραν τούτου εγώ και εδώ μέσα δεν έχω δει ακόμα άσχημη τουφεκιά σε πίνακα από κάννη optima ,ίσως και να υπάρχει και να μην την έχω δει εγώ αλλά και να υπάρχει σίγουρα είναι η εξαιρεση και όχι ο κανόνας
 
Φάνηκε κι από τις άλλες δοκιμές που έκαναν τα παιδιά, απλώς το α4 στο κέντρο μπέρδευε το μάτι. Η Α400 έχει πολύ καλή καννη με πολύ ωραίες κατανομές.
Εγώ είχα δύο Α400,σε δοκιμές που έκανα στην μια σε πίνακα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο,μια κυνηγετική σχετικα ανοιχτή κατανομη!!
 
Last edited:
Τι να πω ρε παιδιά εγώ στον πίνακα όσες φορές έχω ρίξει η τουφεκιά είναι κέντημα ,ειδικά αυτό το ρημαδι το 4* που έχει βγάζει εκπληκτικές τουφεκιές ,όπως και το 5 * βγάζει πολύ όμορφες τουφεκιές ,πέραν τούτου εγώ και εδώ μέσα δεν έχω δει ακόμα άσχημη τουφεκιά σε πίνακα από κάννη optima ,ίσως και να υπάρχει και να μην την έχω δει εγώ αλλά και να υπάρχει σίγουρα είναι η εξαιρεση και όχι ο κανόνας
Και ούτε πρόκειται να δεις κακή κατανομή και συγκέντρωση από τέτοια κανη λευτερη
 
Εγώ είχα δύο Α400,σε δοκιμές που έκανα στην μια σε πίνακα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο,μια κυνηγετική σχετικα ανοιχτή κατανομη!!
Δεν ξέρω αν έχει διαφορά απ όπλο σε όπλο μια ίδια καννη. Το δικανο παντως με αυτές τις καννες βγάζει πολύ ωραίες τουφεκιές. Λίγο καλύτερες μπορώ να πω κι απ την xlr5 μου.
 
Δεν ξέρω αν έχει διαφορά απ όπλο σε όπλο μια ίδια καννη. Το δικανο παντως με αυτές τις καννες βγάζει πολύ ωραίες τουφεκιές. Λίγο καλύτερες μπορώ να πω κι απ την xlr5 μου.
Η πράξη αυτό έχει δείξει,η κάθε κάννη έχει άλλη βλητική συμπεριφορα!!
 
Το ανοιχτή κυνηγετική κατανομή εμένα μου αρέσει πολύ ,ιδιαιτέρως εάν προέρχεται από ένα 4* τσοκ και αυτήν την κατανομή την έχει από τα 20 μέτρα μέχρι τα 35 ,εγώ προτείνω σε όσους έχουν όπλο με optima και τσοκ HP να ρίξουν στον πίνακα ένα B&P F2 34gr νούμερο σκάγια 8 από τα 40 μέτρα με το 5* και να μας πουν εντυπώσεις ,δεν το λέω ειρωνικά το λέω διότι πραγματικά έριξα με αυτόν τον συνδιασμό σε τσίχλες πρωινό καρτέρι πριν την παγανα και δεν πίστευα το πώς πατσαβουριαζαν οι τσίχλες και πραγματικά οι τουφεκιές ήταν πολύ μακρινές νομίζω ότι ήταν γύρω στα 40 μέτρα ,εννοείτε πως τα φυσίγγια δεν προορίζονταν για τσίχλες αλλά είχαν μείνει και λέω δεν γαμιεται θα ρίξω στις μακρινές να δω τι παίζει ,έμεινα με το στόμα ανοιχτό και εγώ και ο κολλητός που ήταν δίπλα μου και μου λέει καλά ρε πρωινό καρτέρι μέσα στις ελιές και ρίχνεις με δυάρι ,εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα την κάνω την δοκιμή στον πίνακα γιατί πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα δω
 
όποτε θέλετε να φέρω και τα τρία όπλα να τα δοκιμάσουμε,,,θα έχει ενδιαφέρον μιας και έχουμε ποικιλία αυλών 18.55 18.7->18.4 18.6 και ποικιλία κώνων ,,,απλά στο 692 και το 930i δεν έχω μαμίσια τσοκ οπότε ίσως χρειαστούμε opt+ και opt hp εργοστασιακά

όποτε ξαναπάτε στείλτε μήνυμα
Παυλο 18.5 με κωννο και ανω σε διευρυνση αυλου με την ιδια συσφιξη και μηκος καννης,δεν με ενδιαφερει αν ειναι μαμα η εξωεργωστασιακο το τσοκ,αρκει να μην εχουν φρενα να ειναι κανονικα.Αν τα οπλα σου διαθετουν αυτες της προυποθεσεις φερνεις 2 απο τα 3 τα δικα, σου και το στησιμο θα το κανω εγω.Αλλιως θα βρουμε ακρη με αλλο,δεν υπαρχη προβλημα.
 
Παυλο 18.5 με κωννο και ανω σε διευρυνση αυλου με την ιδια συσφιξη και μηκος καννης,δεν με ενδιαφερει αν ειναι μαμα η εξωεργωστασιακο το τσοκ,αρκει να μην εχουν φρενα να ειναι κανονικα.Αν τα οπλα σου διαθετουν αυτες της προυποθεσεις φερνεις 2 απο τα 3 τα δικα, σου και το στησιμο θα το κανω εγω.Αλλιως θα βρουμε ακρη με αλλο,δεν υπαρχη προβλημα.
Optima hp παρέχω εγώ εάν θέλετε ,όπως και την Α400 unico και 686 optima με hp τσοκακια
 
Optima hp παρέχω εγώ εάν θέλετε ,όπως και την Α400 unico και 686 optima με hp τσοκακια
Λευτερη θελουμε να ταιριαξουμε ακριβως το μηκος και συσφιξη πανω στη φαμπαρμ του Παυλου ευπροσδεκτος να ριξεις ετσι και αλλιως απο μενα,η Οπτιμα φυσικα και κανει για τη δοκιμη.
 
Γιώργο το πριν και το μετά θα το συγκρινεις με ένα άλλο όπλο που ξέρεις τι κάνει σε σχέσει με αυτό που θα φτιάξεις. Το λέω αυτό για ποιο άμεσα αποτελέσματα, μην ξεχνάμε ότι πριν η καιρικές συνθήκες θα είναι διαφορετικές με το μετά.
Το όπλο φτιάχνεται μέσα σε μία μέρα απλά πρέπει να ΘΈΛΕΙΣ να δεις το πριν σε σχέση με το μετά !
 
Το ανοιχτή κυνηγετική κατανομή εμένα μου αρέσει πολύ ,ιδιαιτέρως εάν προέρχεται από ένα 4* τσοκ και αυτήν την κατανομή την έχει από τα 20 μέτρα μέχρι τα 35 ,εγώ προτείνω σε όσους έχουν όπλο με optima και τσοκ HP να ρίξουν στον πίνακα ένα B&P F2 34gr νούμερο σκάγια 8 από τα 40 μέτρα με το 5* και να μας πουν εντυπώσεις ,δεν το λέω ειρωνικά το λέω διότι πραγματικά έριξα με αυτόν τον συνδιασμό σε τσίχλες πρωινό καρτέρι πριν την παγανα και δεν πίστευα το πώς πατσαβουριαζαν οι τσίχλες και πραγματικά οι τουφεκιές ήταν πολύ μακρινές νομίζω ότι ήταν γύρω στα 40 μέτρα ,εννοείτε πως τα φυσίγγια δεν προορίζονταν για τσίχλες αλλά είχαν μείνει και λέω δεν γαμιεται θα ρίξω στις μακρινές να δω τι παίζει ,έμεινα με το στόμα ανοιχτό και εγώ και ο κολλητός που ήταν δίπλα μου και μου λέει καλά ρε πρωινό καρτέρι μέσα στις ελιές και ρίχνεις με δυάρι ,εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα την κάνω την δοκιμή στον πίνακα γιατί πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα δω
Το έζησα εγω σε καννη Optima με τσοκ 5* Optima plus σε φασσα με θερμοκρασία αρκετά κατω του μηδενισμό και φυσιγγια Alectoris speed 36gr No 5. Ημουν για μπεκατσα στον δρομο της επιςτροφης ειδα να περνούν κοπάδια φασσες πολυ ψηλά. Σταμάτησα το αυτοκινητο, εβαλα τρια φυσιγγια στο οπλο και έστησα καρτερι σε ενα σπιτάκι πομονας. Εριξα σε μια φασσα που κυριολεκτικά δεν περίμενα να εχει αποτελεσμα αλλα ομως την ειδα να πατσαβουριαζεται με τη πρωτη τουφεκια, εριξα σαστισμένος την δευτερη στο ιδιο πουλι ενω αυτο ηδη έπεφτε και το τρίτο φυσιγγι δεν το εριξα αφου έμεινα με το στόμα ανοιχτό βλεποντας την ελεύθερη πτώση του πουλιού που μου φανηκε ατελείωτη μεχρι να σκάσει κατω. Δεν το θεώρησα κανόνα αφου μια φορα το επιχείρησα ολο κι ολο και ισως να ηταν τυχερή στιγμη. Παντως ο συνδυασμός 5*, αρνητική θερμοκρασία, και απίστευτη αποσταση, εχει αποτυπωθεί έντονα στη μνημη μου...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top