Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σημερινή δοκιμή με φυσίγγι που μου κίνησε το ενδιαφέρον ύστερα από την δοκιμή του κ.Δημήτρη (dim63)σε στόχο 80*58 εκ. ύψος και πλάτος αντίστοιχα.Αποσταση 36μέτρα 142 σκάγια εντός στόχου όπλο FABARM Eurolionmk2 με μήκος κάννης 61 εκ.τσοκ3*(5/10) μαμίσιο +5 εκατοστα έσω-εξω και αυλό 18,8mm.Φυσίγγι gorilla 34 n6
Φώτη αν οι διατάσεις που έδωσες είναι ακριβείς ,τότε σε έναν κύκλο 76 εκατοστών θα εχεις το παρακάτω αποτύπωμα,στο οποίο λείπουν τα δυο τόξα του κύκλου γιατί το χαρτί σου είχε μικρότερο πλάτος απο 76 εκ.
Στο ήδη υπάρχον κομμάτι του κύκλου υπάρχουν 118 σκάγια.Για να πιάσεις το 60 % της συγκέντρωσης που πρέπει να δίνει ένα τσοκ Μ στα 36μ ,πρεπει να μπουν στον κύκλο ή μάλλον στα τόξα που λειπουν ,άλλα 40 σκάγια.
Αν εχεις και πιο κλειστό τσοκ,θα είχε ενδιαφέρον να κάνεια άλλη μια δοκιμή αλλά σε μεγαλύτερο χαρτόνι.


cit2vrq.jpg
 
Σημερινή δοκιμή με φυσίγγι που μου κίνησε το ενδιαφέρον ύστερα από την δοκιμή του κ.Δημήτρη (dim63)σε στόχο 80*58 εκ. ύψος και πλάτος αντίστοιχα.Αποσταση 36μέτρα 142 σκάγια εντός στόχου όπλο FABARM Eurolionmk2 με μήκος κάννης 61 εκ.τσοκ3*(5/10) μαμίσιο +5 εκατοστα έσω-εξω και αυλό 18,8mm.Φυσίγγι gorilla 34 n6
Εξαιρετική παράθεση λεπτομερειών και φωτογραφίας και ευχαριστούμε πολύ.

Τα 80Χ56 εκατοστά ας τα "κόψουμε" σε μικρότερα παραλληλογραμμα των 8Χ7, όσο π.χ. η ζωτική περιοχή μιας φασσας.
Τοτε το μεγάλο χαρτόνι γίνεται 10 σειρές Χ8 στήλες = 80 μικρότερα κομμάτια.
Δηλαδή στο μεγάλο χαρτόνι "χωράνε" 80 φασσες η μια δίπλα στην άλλη και θα "μοιραστούν" 142 σκάγια, δηλαδή λιγότερο απο 2 σκάγια (1,8) σε ζωτική περιοχή κάθε φάσσας.
Νομίζω λίγα τα σκάγια σε αυτη την απόσταση (αν και υπάρχουν τετραγωνάκια 8Χ7 εκ. με 5-6 σκάγια).
Επομένως με αυτο το τσοκ, για συνεπείς καταβολές θα πρέπει να τουφεκάμε σε μικρότερες αποστάσεις (π.χ. μικρότερες απο 30 μέτρα) ή θα πρέπει να σφίξουμε το τσοκ (ενδεικτικά) σε 2 * για τα 35 μέτρα και 1* για πανω απο 40 μέτρα.
 
Φώτη αν οι διατάσεις που έδωσες είναι ακριβείς ,τότε σε έναν κύκλο 76 εκατοστών θα εχεις το παρακάτω αποτύπωμα,στο οποίο λείπουν τα δυο τόξα του κύκλου γιατί το χαρτί σου είχε μικρότερο πλάτος απο 76 εκ.
Στο ήδη υπάρχον κομμάτι του κύκλου υπάρχουν 118 σκάγια.Για να πιάσεις το 60 % της συγκέντρωσης που πρέπει να δίνει ένα τσοκ Μ στα 36μ ,πρεπει να μπουν στον κύκλο ή μάλλον στα τόξα που λειπουν ,άλλα 40 σκάγια.
Αν εχεις και πιο κλειστό τσοκ,θα είχε ενδιαφέρον να κάνεια άλλη μια δοκιμή αλλά σε μεγαλύτερο χαρτόνι.


cit2vrq.jpg
Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα με τα γραφομενά και τον τρόπο σκέψης σου.Εγώ θεωρώ μιας και ο οστόχος έχει διαστάσεις 80*58 εμβαδό 4.640 τ.εκατοστά είναι ελαφρώς μεγαλύτερος του κύκλου με διάμετρο 76εκ.4.516τ.εκ υπολογίζω στην καλύτερη 130-135 σκάγια εντός κύκλου ποσοστό μικρότερο του 50 % δηλαδή 10%μικρότερη συγκέντρωση από το ποσοστό που έπρεπε να βγάλει το 3*.
Λες κ είναι εικόνα που θα πρέπει να ενωσεις τις τελιες....μέτρια πολύ....η γνώμη σου???
Γιάννη για τα δικά μου γούστα κάτω του μετρίου σαν να έριξα με 4
Εξαιρετική παράθεση λεπτομερειών και φωτογραφίας και ευχαριστούμε πολύ.

Τα 80Χ56 εκατοστά ας τα "κόψουμε" σε μικρότερα παραλληλογραμμα των 8Χ7, όσο π.χ. η ζωτική περιοχή μιας φασσας.
Τοτε το μεγάλο χαρτόνι γίνεται 10 σειρές Χ8 στήλες = 80 μικρότερα κομμάτια.
Δηλαδή στο μεγάλο χαρτόνι "χωράνε" 80 φασσες η μια δίπλα στην άλλη και θα "μοιραστούν" 142 σκάγια, δηλαδή λιγότερο απο 2 σκάγια (1,8) σε ζωτική περιοχή κάθε φάσσας.
Νομίζω λίγα τα σκάγια σε αυτη την απόσταση (αν και υπάρχουν τετραγωνάκια 8Χ7 εκ. με 5-6 σκάγια).
Επομένως με αυτο το τσοκ, για συνεπείς καταβολές θα πρέπει να τουφεκάμε σε μικρότερες αποστάσεις (π.χ. μικρότερες απο 30 μέτρα) ή θα πρέπει να σφίξουμε το τσοκ (ενδεικτικά) σε 2 * για τα 35 μέτρα και 1* για πανω απο 40 μέτρα.
Κ.poseidonη,(συγνώμη δεν θυμάμαι το ονομά σας)η φάσσα έχει εμβαδόν ζωτικών οργάνων(υπολογίζουν πιθανότατα το λαιμό το κεφάλι καθώς και τις φτερούγες) περίπου 100τ.εκ δηλαδή στον κύκλο των 76εκ χωράνε 45φασσες και χρειάζεται 130σκάγια εντός του κύκλου για 3τραύμα Σύμφωνα με το σκεπτικό το δικό μου μπορεί να κάνω λαθος η φάσσα θα πάρει μ.ο 3 σκάγια.Δηλαδή πάντα για τα δικά μου θέλω η φάσσα αν είσαι σωστά πάνω στο πουλί θα πέσει η τουφεκιά βέβαια είναι οριακή και δεν ανταποκρίνεται στην σύσφιξη τον 3* και είναι κατά πολύ χειρότερη του Δημήτρη(dim63,)Δημήτρη θα επανέλθω με νέα δοκιμή με σφιχτότερα τσοκ σε διάφορες αποστάσεις σε μεγαλύτερο στόχο 1*1μ.
 
Last edited:
Σημερινή δοκιμή με φυσίγγι που μου κίνησε το ενδιαφέρον ύστερα από την δοκιμή του κ.Δημήτρη (dim63)σε στόχο 80*58 εκ. ύψος και πλάτος αντίστοιχα.Αποσταση 36μέτρα 142 σκάγια εντός στόχου όπλο FABARM Eurolionmk2 με μήκος κάννης 61 εκ.τσοκ3*(5/10) μαμίσιο +5 εκατοστα έσω-εξω και αυλό 18,8mm.Φυσίγγι gorilla 34 n6
Τέλεια ντουφεκιά για νο.6 για χοντρό θήραμα .Όλα τα top εμπορίου που πουλάνε πολύ (percorso, rc oro, victory 35 ,nobelspeed κλπ) αυτή την αποτύπωση έχουν στα μέτρα που δοκιμάστηκε αυτή .
 
Παύλο και εγώ την ίδια άποψη έχω, είναι σαν τουφεκια από 4*+
Παρόλα αυτά η τουφεκιά είναι αρκετά συμμετρική και δεν νομίζω ότι θα πέρναγε φάσσα αλώβητη από εκεί μέσα...πόσο μάλλον παπί.
Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση στο φυσίγγι αυτό και δεν μπορεί να φανεί στην αποτύπωση, εκτός από την πολύ γλυκιά τουφεκιά, είναι ότι μου φάνηκε αρκετά γρήγορο σε μένουσες. Δεν έχω αλλάξει καθόλου την προσκόπευση που κάνω (δηλαδή να βάζω πιο μπροστά από ότι συνήθως) και τα περισσότερα πουλιά παίρνουν αρκετά σκάγια (3-4) σε κεφάλι και λαιμό. Στα παπιά μου φάνηκε λογικό λόγω μεγέθους λαιμού....στη φάσσα μου έκανε εντύπωση.
 
αν και το φοβάμαι σαν φυσίγγι γιατί έχω δει άσχημες εικόνες με ανοιγμένη κάννη 2 φορές μάλιστα και το συζήταγα με τον Άλεξ χθες που μιλάγαμε,,,,θα πάρω ένα κουτάκι για δοκιμή
από το 34αρι αυτό Παύλο?? Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες γιατί δεν κλωτσάει καν... μήπως είχε μπει κάτι στις κάννες ??
 
ναι από αυτό Κώστα,,,φέτος λίγο μετά την έναρξη έγινε το 2ο περιστατικό,,ανέβηκαν στο facebook 5-6 φυσίγγια κομμένα τα μισα μέσα στη θαλάμη,,,,πριν 2-3 χρόνια το 1ο περιστατικό είχε γίνει μεγάλο θέμα πάλι στο facebook το παλικάρι παραλίγο να χάσει χέρι μάτια κινήθηκε δικαστικός και δεν γνωρίζω τι έχει γίνει από τότε,αλλά ξαναβγήκε ο ίδιος και έγραψε στο φετεινό περιστατικό για τα φυσίγγια,,σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ που έχω τις φωτό να τις ανεβάσω,,,θυμάμαι τις είχα στείλει και στον Ηλία
 
Last edited:
είμαι ένα 90% σίγουρος ότι αν μετρήσεις το τσοκ 5/10 θα σου βγεί 4* ή 3.5* κάτι αντίστοιχο δηλ. που πήρα εγώ από τα μαμά τσοκ της L4S
Παύλο πιθανότατα να ισχύει αυτό που λες αλλά δυστυχώς δεν έχω μετροληπτικό καννών ούτε παχυμετρο για να μετρήσω το τσοκ.
 
ναι από αυτό Κώστα,,,φέτος λίγο μετά την έναρξη έγινε το 2ο περιστατικό,,ανέβηκαν στο facebook 5-6 φυσίγγια κομμένα τα μισα μέσα στη θαλάμη,,,,πριν 2-3 χρόνια το 1ο περιστατικό είχε γίνει μεγάλο θέμα πάλι στο facebook το παλικάρι παραλίγο να χάσει χέρι μάτια κινήθηκε δικαστικός και δεν γνωρίζω τι έχει γίνει από τότε,αλλά ξαναβγήκε ο ίδιος και έγραψε στο φετεινό περιστατικό για τα φυσίγγια,,σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ που έχω τις φωτό να τις ανεβάσω,,,θυμάμαι τις είχα στείλει και στον Ηλία
Τι να πω Παύλο δεν έχω άποψη επί του θέματος γιατί δεν παρακολουθώ fb...και δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη σε αυτούς που γράφουν εκεί...
Έχω ρίξει σχεδόν 3 κουτιά από αυτά και επειδή έχω λόξα μαζεύω τους κάλυκες κάθε φορά...όλοι ήταν σωστά ανοιγμένοι, χωρίς σκισίματα ή άλλες περίεργες ενδείξεις. Αν θέλεις τους έχω κρατημένους και μπορώ να τους βγάλω φωτογραφία.
 
Σημερινή δοκιμή με φυσίγγι που μου κίνησε το ενδιαφέρον ύστερα από την δοκιμή του κ.Δημήτρη (dim63)σε στόχο 80*58 εκ. ύψος και πλάτος αντίστοιχα.Αποσταση 36μέτρα 142 σκάγια εντός στόχου όπλο FABARM Eurolionmk2 με μήκος κάννης 61 εκ.τσοκ3*(5/10) μαμίσιο +5 εκατοστα έσω-εξω και αυλό 18,8mm.Φυσίγγι gorilla 34 n6
οπως ειπαν και αλλοι συναδελφοι , η κατανομη πολυ καλη (ποτε δεν πετυχαινουμε κεντημα), το τσοκ λαθος για φασσα, καλο για παπια και εξαιρετικο για λαγο.
η' ειναι 3,5 * η' οντως 3* και το φυσιγγι ειναι τσιμπημενο σε πυριτιδα (το πιθανοτερο αν πηρες και εντυπωσιακη διατρηση)
φαινεται η ελειψη 2 γρ παραπανω σκαγια γαι τη φασσα, που τα μισα θα πυκνωναν το κεντρο και τα υπολοιπα θα διευρυναν τον κυκλο.
 
παντως αν ο σκοπος μας ειναι μεχρι τα 36 μετρα ( γι αυτο εχουμε τσοκ 3* ) η φασσα θελει ν7 . το ν6 ειναι για περα απο κει και με πιο κλειστα τσοκ.
και σταματαμε εκει. το ν5 ειναι οταν παιζουμε με την τυχη μας ( ωραιο και αυτο και πολυυυυυ ενδιαφερον , αλλα ....παιγνιδι)
 
παντως αν ο σκοπος μας ειναι μεχρι τα 36 μετρα ( γι αυτο εχουμε τσοκ 3* ) η φασσα θελει ν7 . το ν6 ειναι για περα απο κει και με πιο κλειστα τσοκ.
και σταματαμε εκει. το ν5 ειναι οταν παιζουμε με την τυχη μας ( ωραιο και αυτο και πολυυυυυ ενδιαφερον , αλλα ....παιγνιδι)
Το 6αρι με ενα καλο τσοκ συμφωνα με τις εμπειριες μου κανει για ολες σχεδον τις αποστασεις απο 20 μεχρι 60+++ μετρα, το 5αρι παλι που εριξα αρκετα φετος μου εδωσε πουλια κι αυτο κοντινα και πολυ μακρινα αν και προτιμω το νο6.
Σπανια θα βαλω και κανενα 7αρι πρωτο αλλα επειδη στο 80% των περιπτωσεων οι τουφεκιες στα μερη μου στη φασσα ειναι μακρινες το αποφευγω, αυτο για το 5αρι και οτι παιζουμε με την τυχη μας δεν ισχυει με τιποτα, που υστερει δηλαδη το 5αρι; σε κατανομες?
Το εχεις δοκιμασει το 5αρι και εχασες πουλια που κανονικα θα τα ειχες παρει με νο7 η νο6?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top